Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciągła praca wentylatora.

25 Lut 2017 22:35 1386 8
  • Poziom 7  
    Witam, w moim laptopie (acer aspire s3, win 10) od jakiegoś czasu wentylator pracuje prawie ciągle na najwyższych obrotach co jest dosyć energochłonne jeśli chodzi o zasilanie bateryjne. W biosie nie ma albo nie mogę znaleźć opcji regulowania prędkości obrotowej wentylatorka. Programy do sterowania obrotami wentylatora również nie pomagają.

Proszę o pomoc.
  • Poziom 7  
    około 50 *C
  • Poziom 10  
    Przedmuchaj komputer. Zobacz na internecie jak się to robi tak aby nie pogorszyć sytuacji. Najpierw odkurzaczem a potem sprężonym powietrzem żeby wydmuchac pył. Pamiętaj ze nie przykładać odkurzacza bezpośrednio do klapki żeby czegoś nie wciągnąć. Chyba ze możesz otworzyć laptopa to już lepiej bo wystarczy wyczyścić filtry i wentylator.
    Temperatury pójdą w dół a wentylatorek nie będzie się męczył. W takiej sytuacji po wymuszeniu niższych obrotów miałbyś resety z powodu za dużej temperatury.

• Poziom 36  
    Kolega zapomniał dopisać iż jeśli masz możliwość należy wymienić termopady lub pastę przewodzącą ciepło w zależności co zostało zastosowane w twoim komputerze.
    Procesor steruje obrotami wentylatora jeśli ciepło nie jest właściwie odprowadzane będzie tak jak opisujesz.
    Sprawdź jeszcze jedno na wylocie powietrza najczęściej jest radiator przez który wylatuje gorące powietrze on niestety lubi się zabić kurzem i należy go oczyścić.
  • Poziom 7  
    Już wcześniej zdjąłem dolną obudowę laptopa żeby zobaczyć czy przypadkiem nie pojawiła się gdzieś warstwa kurzu. Zdemontowałem wentylator i przedmuchałem, jako, że dojście do samych łopatek jest bardzo ograniczone, warstewka kurzu pozostała ale wydaje i się, że nie stanowi ona jakiegoś większego obciążenia.
    Pasta jest nadal "wilgotna" chociaż na brzegach zaczyna już wysychać.
    Dodam, że komputer czasami zwalnia obroty jak np. piszę jakiś dokument tekstowy lub przeglądam zdjęcia, jednak podczas przeglądania internetu lub odpalania prostych programów, wentylator zaczyna znacznie przyspieszać.
    Wcześniej laptop przyspieszał dopiero podczas oglądania filmów w 1080p lub kiedy odpalał bardziej wymagające programy.
  • Poziom 43  
    Jeżeli zostało zdemontowane chłodzenie to NALEŻY nałożyć nowa pastę/wymienić thermopady!
  • Poziom 7  
    Tak też zrobię :)
    Delikatnie do tego podchodzę, ponieważ tydzień po zakupie używanego komputera padła matryca za 700 pln :D
    Dzięki za pomoc :)