Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz warsztatowy, nie można osiągnąć maksymalnego prądu

25 Lut 2017 22:37 957 21
  • Poziom 13  
    Witam, stworzyłem sobie prosty zasilacz warsztatowy na podstawie tego schematu.Zasilacz warsztatowy, nie można osiągnąć maksymalnego prądu
    Do zasilania układu użyłem transformatora 220/24 160VA.
    Mój problem polega na tym, że po przekroczeniu 2,9A układ się wyłącza, a stworzyłem go z potrzeby zasilania urządzenia, które pobiera 4A.
    Jaka może być tego przyczyna, co może powodować taki objaw?
  • Poziom 25  
    Zwróć uwagę, że prąd maksymalny można otrzymać jedynie, gdy VI-VO≤10 V, poza tym zakresem prąd wyjściowy będze ograniczany. 2,9 A jest przy różnicy napięć około 20V.
    Przeglądanie not katalogowych nie boli (http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/22757/STMICROELECTRONICS/LM338.html).
  • Poziom 16  
    Podaj więcej szczegółów m.in. jakie napięcie masz ustawione na wyjściu. Bo jeżeli jakieś niskie np 5V to przekraczasz maksymalną moc strat stabilizatora i zaczyna działać zabezpieczenie termiczne w LM-ie.
    Dodaj jakąś fotkę tego ustrojstwa.
  • Poziom 13  
    Zasilacz warsztatowy, nie można osiągnąć maksymalnego prądu

Chwilowo wygląda to tak. Jutro wywiercę resztę otworów i włożę zaciski do obudowy. Jak widać lm jest porządnie chłodzony. Zakres regulacji mieści się między 0.2 do 32 V

Urządzenie zasilane jest przy napięciu 14.5V wiec wydawało mi się ze powinienem wyciągnąć te 4A.
  • Poziom 41  
    To pchasz jakieś 90W ciepła w radiator, transformator masz za słaby i dużo zbyt słaby stopień prądowy do tego stabilizatora.
  • Poziom 16  
    Masz transformator 24V czyli teoretycznie po mostku na kondensatorze masz ok 34V co daje nam przy 14,5V na wyjściu, ok 19.5V x 2,9A = 56,5W do wytracenia na radiatorze a LM ma w porywach moc traconą do 50W czyli działa zabezpieczenie wewnętrzne. Jedyna rada dołożyć tranzystor mocy typu PNP np. BD912 lub inny. Tu masz link https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2569739.html

Trafo spokojnie wystarczy do tych 4A i 14.5V
  • Poziom 13  
    Już wszystko rozumiem. Jednak z tego co zrozumiałem po lekturze paru wątków po dodaniu tranzystora trace zabezpieczenie przed zwarciem. Co należałoby dodac aby układ nie został spalony po przypadkowym zetknięciu przewodów
  • Poziom 43  
    To wepnij się w zwoje transformatora o niższym napięciu. Myślę że 17-18V starczy.
  • Poziom 41  
    I tak i tak 4A nie uciągnie na samym LMie. Tutaj trzeba dwóch TIP35 do pomocy.
  • Poziom 25  
    Zgodnie z kartą katalogową,którą przytoczyłem na początku, układ pociągnie 5A, jednak pod warunkiem różnicy napięć między wejściem a wyjściem nie większej niż 10V.
    Można odwinąć część zwoi z wtórnego, lub jak radzi kolega Strumien swiadomosc...
    Lub zmienić rodzaj przetwornicy na step-down , które są coraz bardziej dostępne i tanie. Ma dużo większą sprawność, więc nie będzie się tak grzać. Standardowa wada, to parametry znamionowe są trochę przesadzone. Dla 4A prądu ciągłego proponuję szukać takiej na 6A. np: https://abc-rc.pl/Przetwornica-DC-DC-5A - ta akurat jest na 5a :( Na allecośtam jest za 30zeta przetwornica 8A. W niektórych przypadkach dodatkowy filtr LC na wyjściu się przyda.
  • Poziom 13  
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, przetwornice rozważę w późniejszym czasie. Póki co obniżę napięcie na wejściu tak aby osiągnąć żądana wartość prądu.

Tak poza tym mam jeszcze jedno pytanie, bardziej teoretyczne. Czy zamontowanie drugiego takiego samego układu wpiętego równolegle pozwoliłoby na osiągnięcie lepszych parametrów? Czy takie rozwiązanie spowodowało by jakieś niepożądane skutki?
  • Poziom 41  
    Masz w nocie katalogowej opisaną pracę równoległą tych stabilizatorów. Tam jest napisane poco się stosuje takie rozwiązanie. Jest też opisane jak nie stracić ograniczenia prądowego stosując tranzystory dodatkowe.
  • Poziom 13  
    Z tego co zauważyłem w nocie faktycznie znajduję sie zytuacja z praca równoległą, jednak nie rozszyfrowałem do czego służy. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że w moim pytaniu chodziło o połączenie dwóch zasilaczy równolegle (ta jak akumulatory aby zwiększyć ich moc). Czy takie rozwiązanie jest możliwe ?
  • Poziom 25  
    Praca równoległa dwóch zasilaczy jest możliwa, a nawet więcej - wszystko jest w nocie katalogowej, o której mowa od początku, a której najwidoczniej nie przejrzałeś i chyba nie masz zamiaru.
    Dla dwóch układów masz raptem siedem elementów (nota katalogowa strona 8 górny). Układ sterujący jest bardzo prosty i możesz go zmontować na płytce uniwersalnej. Stabilizatory wymagają dużych radiatorów, zdolnych rozproszyć sporo ponad 50W ciepła. Pomysł z radiatorem z wiatraczkiem od procesora jest dobry - każdy LM ma mieć swój radiator.
  • Poziom 13  
    Andrzeju widziałem ten schemat. Jednak w moim pytaniu chodzilo mi o coś innego, ale to juz nie ważne.
    Mam za to inne pytanie. Czy stosując uklad z noty zastosować kondensatory elektrolityczne na wejsciu i wyjsciu ? Czy nie maja one racji bytu przy zastosowaniu wzmacniacza operacyjnego ?
  • Poziom 41  
    Jakiego wzmacniacza operacyjnego? W jakim celu? W opisie jest napisane jaki jest cel ich stosowania i na co wpływają. Nie widzę związku.
  • Poziom 13  
    Układu scalonego UA741,po schemacie ze strony 8 w nocie wywnioskowałem że jest to jakiś wzmacniacz. Co do kondensatorów to elektrolitów nie widzę tylko tantalowe czy tam ceramiczne i jest opisane do czego służą fakt. Mi chodzi o elektrolity dużej pojemności, np. 4700uF. Ja związek widzę. Mianowicie taki, że z tego co kojarzę jest to filtr pozwalający na wygładzenie napięcia. Więc zastanawiam się czy do układu, który jest tam prezentowany warto by było dołożyć takowy. Jeżeli uważasz że nie ma potrzeby go dawać to napisz dlaczego. Co ten układ ma czego nie ma prezentowany przeze mnie w pierwszym poście ?
  • Poziom 41  
    Filtr wejściowy o dużej pojemności jest konieczny i nie można go pominąć. Tal samo nie wiem za bardzo z jakiej dokumentacji korzystasz, że w ogóle wspominasz o 741ce, nie jest ci potrzebna do zwiększenia prądu, niezależnie od metody.
  • Poziom 13  
    Chodzi mi o układ z 8 strony w tej nocie (http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/22757/STMICROELECTRONICS/LM338.html)
  • Poziom 25  
    Kondensator wejściowy jest potrzebny, w okolicach 1000uF na 1A min. A wzmacniacz operacyjny powoduje, że oba LMy pracują równo.
    Kondensator wyjściowy też jest potrzebny, ale nie może być za duży. Taki jak w nocie wystarczy.

Dodano po 24 [minuty]:

Wojtek(KeFir) napisał:
    W opisie jest napisane jaki jest cel ich stosowania i na co wpływają
    z jakiego opisu korzystałeś?

jedrek124) napisał:
    Czy takie rozwiązanie spowodowało by jakieś niepożądane skutki?
    Aby oba pracowały równolegle, musiałyby podawać idealnie te same napięcie - co nie jest mozliwe. Czasem stosuje się dodatkowe rezystory na wyjściu, jak na rysunku przy pracy trzech układów, ale nie ma szansy aby oba pracowały 50 na 50. Zastosowanie wzmacniacza operacyjnego rozwiązuje ten problem.
  • Poziom 13  
    Dziękuję za odpowiedź. Troche mi sie rozjaśniło. Jutro zabieram sie za zrobienie płytki do układu z dwoma lm 338
  • Poziom 13  
    Stworzyłem sobie już nowy układzik, jednak brak w nim było jakiejkolwiek regulacji. Okazał się że źle wlutowałem układ scalony przez co wysiadł mi także jeden regulator (przynajmniej tak przypuszczam). Chciałem się zapytać czy to mogło być przyczyną? Czy skopałem coś innego? I czy powinienem rozdzielić lm'y na dwa osobne radiatory odizolowane od siebie czy moga zostać umieszczone na jednym dużym radiatorze?