Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie przed prądem zwrotnym.

26 Feb 2017 02:16 4389 38
IGE-XAO
    User removed account
    User removed account  
  • IGE-XAO
    User removed account
    User removed account  
    atom1477
    Level 43  
    Piotrus_999 wrote:
    Czy to ma szansę zadziałac?

Nie, bo tranzystor MOSFET może przewodzić do tyłu. A w Twoim połączeniu będzie on zawsze otwarty gdy płytka będzie miała zasilanie.
    Twojego problemu nie da się prosto rozwiązać.
  • IGE-XAO
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Daj miniaturowy przekaźnik
    User removed account
    User removed account  
    Ture11
    Level 38  
    Piotrus_999 wrote:
    Ture11 wrote:
    Zobacz na schemat na stronie 3 (sekcja zasilania):

http://dl.btc.pl/kamami wa/KA-NUCLEO-F411CE.pdf

Tylko nie wiem po on tutaj. On tu jest po to aby zabezpieczyć przed odwrotną polaryzacją a nie przed prądem zwrotnym na USB.

Problemem jest to że potrzebuje mały spadek na linii Vcc USB, a wszelakie proste rozwiązania dają mi 0.4-1V.

Ah, mały błąd z mojej strony. Mechanizm, który Ci przedstawiłem, nie zabezpeicza przed odwrotnym podłączeniem (po to jest inna dioda w układzie), ale pozwala na zasilenie z USB dlatego, że tranzystor AO3401 ma wbudowaną diodę i to ona jest wykorzystana przy przepływie prądu z USB do układu. Faktycznie, układ ten nie pozwoli na uniknięcie spadku napięcia.

Układ ten chyba u Ciebie się nie sprawdzi...

...chyba, że godzisz się na spadek napięcia przy zasilaniu z USB, a przy działaniu z wtyku DC ma nie być spadków.
    User removed account
    User removed account  
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Podanie napięcia z zasilacza skutkuje odcięciem usb.
    Ewentualnie obniź napiecie zasilacza o 0.2 V poniźej napięcia z usb.
    User removed account
    User removed account  
    atom1477
    Level 43  
    Piotrus_999 wrote:
    Szczerze powiem mam pewien mętlik. Ta sama idea jest w https://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/636

To nie jest ta sama idea. To jest zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem zasilania. A to Cię nie urządza jak sam pisałeś.

Potrzebujesz diodę o małym spadku napięcia. Czyli właśnie coś jak LTC4411 (choć zgodnie z tym co napisałeś to on też nie powinien Cię urządzać, bo dla prądu 2A ma spadek prawie 0.4V).

Wersja Poor-Man to wzmacniacz operacyjny pracujący jako komparator mierzący napicie na MOSFECie (pomiędzy D i S). Gdy jest dodatnie (bo przewodzi dioda w MOSFECie) to załącza tranzystor. Spadek napięcia mocno spada, ale nie do 0. Spadek wyniknie z prądu i rezystancji MOSFETa (a ta z kolei ze stopnia wysterowania bramki MOSFETa). Układ albo musi mieć histerezę żeby po spadku napięcia na MOSFECie od razu go nie wyłączać.
    Wyłączanie ma następować po przebiegunowaniu napięcia na MOSFECie (a więc gdy prąd zacznie płynąć do tyłu).
    Albo lepiej pracować jako stabilizator spadku na MOSFECie (wtedy spadek będzie większy, ale stabilny, co pozwoli prościej i szybciej (jeszcze dla prądu pynącego do przodu) wykryć moment gdy prąd przestaje płynąć i trzeba wyłączyć tranzystor).
    Wymagania co do komparatora są dość wysokie. Powinien akceptować napięcia wejściowe od GND-0.3V do VCC+0.3V co najmniej. I mieć dość dużą szybkość działania.
    I powinien mieć małe napięcie niezrównoważenia, najlepiej poniżej 1mV (jeżeli chcesz zejść z napięciami przewodzenia poniżej kilkudziesięciu mV).
    Układ może wyglądać tak jak tutaj (to jest ta druga opcja czyli stabilizator spadu napięcia na MOSFECie, i z tego powodu obowiązkowo wymaga użycia wzmacniacza operacyjnego a nie komparatora):
    http://www.edn.com/design/analog/4368525/Use-...ered-op-amp-to-create-a-low-leakage-rectifier
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Nie rozumiem dlaczego tanie , proste i skuteczne rozwiązanie w postaci przekaźnika wzbudza takie opory ?
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Wertyuud
    Level 21  
    Z tego co zrozumiałem to kolega chyba pyta o diodę idealną? Jest jeszcze taki układzik:
    Ciekawe jak by się sprawdził układ gdyby wstawić dwa osobne tranzystory pnp.
    -XantiO-
    Level 21  
    Jeśli doprowadzane napięcie inne niż te z USB będzie miało wartość równą 5V to nie powinno dochodzić do przepływu prądu zwrotnego jeśli zastosujesz sterowanie P-MOSem. Prąd zwrotny musi pokonać diodę tranzystora na której dojdzie do spadku o co najmniej 0,3V a to wystarczy. Z portu USB będziesz widział te 4,7V na zasilaniu. Wydaje mi się, że to powinno rozwiązać problem.
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    atom1477
    Level 43  
    Piotrus_999 wrote:
    Dzięki atom ale nmos nie wschodzi w grę bo musiałbym go wstawic na low side - a wtedy by mi się pojawił problem pływającej masy, pmos znowu - za dużo zachodu i testowania. Być może w kolejnej wersji, Na razie jest przełącznik :).

Na początku sam chciałeś PMOSa:
    Piotrus_999 wrote:
    Pasował by mi p-mosfet

i dlatego nie rozumiem dlaczego z tego rezygnujesz.
    Po za tym tam nie ma co testować. Taki układ jest pewny w działaniu.
    Ale jak chcesz.
  • Helpful post
    chudybyk
    Level 31  
    Może coś takiego.
    Z głowy szybko narysowałem. Nie sprawdzałem czy działa.

Edit: Chyba jednak nie zadziała, bo wyłączy oba. Dolne tranzystory trzeba nieco inaczej połączyć - żeby się nawzajem wykluczały. ;-)
    User removed account
    User removed account