Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć prąd transformatora.

26 Lut 2017 12:48 2808 49
  • Poziom 12  
    Witam mam trafo 10,5cm na 9cm na 4cm na rdzeniu EI przewinąłem uzw. wtórne kablem 1mm do 22V i moje pytanie dotyczy jaki prąd może wykrzesać z siebie to trafo z góry dzięki za odp.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 27  
    Podaj wymiary środkowej kolumny (jej przekroju)
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 29  
    Łukasz.K napisał:

5A/mm2 przewodu.

Z tego co pamiętam to przy drutach nawojowych przyjmuje się 2,5 A/mm2

Dodano po 9 [minuty]:

Marcin7254 napisał:
    środkowa kolumna wys. 5 cm dł. 4 cm szer.4 cm

Czyli przekrój poprzeczny kolumny ma 4 cm X 4 cm ?
    Z pobieżnych wyliczeń wychodzi, że transformator ma około 150 VA.
    Czyli, jeżeli potrzebujesz 22 V, to możesz z niego pobrać około 7 A, (praktycznie trochę mniej) ale do tego potrzebujesz drut o średnicy przynajmniej 2 mm.
  • Poziom 29  
    Ale tak jak pisałem, musisz nawinąć go drutem 2,2 mm2
  • Poziom 12  
    Ok to już wiem że kiedy chciałbym pobierać prąd 9A to muszę użyć drutu 2,5mm ale chcę wykorzystać kabel 1mm który aktualnie jest nawinięty i moje pytanie brzmi jaki prąd mogę pobierać z tego uzwojenia 1mm bez grzania się jego myślę że teraz wyraziłem się w miarę jasno :D
  • Poziom 32  
    Witam.
    Podczas prac z transformatorami, bardzo przydatna jest ta strona http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans6/trans.htm

Z danych które podałeś wynika:
    Cytat:
    środkowa kolumna wys. 5cm dł. 4cm szer .4cm

Tak jak zauważył to kwazar
    Cytat:
    przekrój poprzeczny kolumny ma 4cm X 4cm
    czyli 16 cm2. Z nomogramu odczytujemy moc - około 170 VA.

Cytat:
    na rdzeniu EI przewinąłem uzw. wtórne kablem 1mm do 22V

Gdybyś te uzwojenie nawinął przewodem nawojowym w izolacji emaliowanej (DNE) o średnicy 1 mm, to maksymalny prąd pobrany z uzwojenia wynosi około 1,55A (odczytane z nomogramu). Maksymalny prąd jakim możesz obciążyć uzwojenie wtórne wynosi około 7,7A, ale tak jak zauważył kwazar, musisz zastosować odpowiednią (większą) średnicę przewodu nawojowego.

Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Marcin7254 napisał:
    Nie wiem czy dobrze to robie ale wychodzi mi jakies 2,5mm2

Źle.
    Przede wszystkim średnicę podajemy w mm.
    Średnicę przewodu jaką potrzebujesz, odczytasz z nomogramu z kolumny I(A)/d(mm).
    Dla wartości prądu I=5A wartość d(mm) = ?
  • Poziom 35  
    Bardzo praktyczny, uproszczony sposób na obliczanie transformatora sieciowego. Wychodzi się z mocy, jaką ma przenieść transformator.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16212957#16212957

Jest to w zasadzie to samo, co w podanym wyżej linku z nomogramem.
  • Poziom 32  
    Cytat:
    Czy to 1,8mm bo teraz to sie pogubilem :D

Brawo. Bardzo dobrze. :D
    Jeżeli chcesz uzwojenie wtórne obciążyć prądem 5A, zachowując to napięcie jakie uzyskałeś, musisz nawinąć tyle samo zwoi ile masz, ale przewodem DNE 1,8 mm.
    Uzwojenie nie może być nawinięte "byle jak", bo może Ci się nie zmieścić na karkasie.
    Na pewno nie zmieści Ci się tyle zwoi uzwojenia wykonane przewodem w izolacji PVC, jak to na zdjęciu. Zwoje powinny być układane ściśle obok siebie i należy zwrócić uwagę aby nie uszkodzić mechanicznie (nie zdrapać) emaliowanej izolacji przewodu nawojowego. Metalowy rdzeń transformatora trzeba będzie rozebrać. Więcej o transformatorach znajdziesz tutaj:
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans1/trans.htm
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans1/trans_a.htm
    http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans1/trans_b.htm

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Wzór na średnicę drutu nawojowego to pierwiastek kwadratowy z 2*I/3.14 .

Dodano po 8 [minuty]:

Wzór na moc to S do kwadratu * 0.69 . Czyli 16*16*0.69=176 , a nie 200 .
  • Poziom 43  
    Marcin7254 napisał:
    Nie będę tego rozbierał, tylko zabezpieczę izolacją ostre kanty i będę se tak przekładał
    Drutem 1,8mm? Powodzenie będzie potrzebne - dodatkowo siła i delikatność...
    Naprawdę - taka zabawa może przynieść więcej szkody niż rozebranie rdzenia i nawinięcie "po Bożemu". Manewrowanie tak długim drutem o średnicy 1,8mm to raz: Realna możliwość uszkodzenia emalii (nawet po zabezpieczeniu krawędzi) a przede wszystkim DWA: NIGDY NIE NAWINIESZ ŚCIŚLE tak uzwojenia - drut nie będzie naprężony, nie ułoży się jak powinien (zwój przy zwoju) i może się nie zmieścić potrzebna ilość zwoi.
    Nawijanie tak grubym drutem to nie zabawa z nitką na kłębku; potrzebna jest nawijarka (nawet prowizorycznie zrobiona) drut musi być dość silnie napięty żeby układał się ściśle na karkasie i jednocześnie łatwiej będzie ułożyć zwój koło zwoju w kolejnych warstwach. Przed nawijaniem (po rozebraniu rdzenia oczywiście) trzeba w środek karkasu wpasować na ścisk klocek drewniany, żeby nie zgnieść karkasu. Podobnie boczne ścianki trzeba zabezpieczyć, żeby nawinięty ściśle drut ich nie rozsadził.
    A jak koniecznie chcesz się bawić w prządkę i bawić się w nawijanie bez rozbierania rdzenia - nie zdziw się, że (nawet jak uda Ci się zmieścić potrzebną ilość zwoi) transformator będzie brzęczał, buczał a w skrajnym wypadku napięcie wyjściowe będzie się zmieniać w czasie... :)
    Chcesz ryzykować?
    W swoim życiu nawinąłem co najmniej kilkaset transformatorów co najmniej kilkadziesiąt przewijałem, więc wiem co mówię - chcesz się uczyć na cudzych, czy własnych błędach?
  • Moderator Projektowanie
    Jak pisze kol. 398216 Usunięty.
    Marcin7254 napisał:
    Nie będę tego rozbierał, tylko zabezpieczę izolacją ostre kanty i będę se tak przekładał z godzinkę,

To są mrzonki, które się źle skończą. Słuchaj starszych i doświadczonych, bo głupstwa piszesz.
  • Poziom 12  
    Na razie się zastanawiam skąd wziąć drut a co do tego czy się zmieści to zmieścił by się kabel w izolacji 2mm w ogóle to nie wiem czy po zdjęciu karakasu dało by się go nawinąć bo jest połamany i domyślam się że by się ześlizgiwał a co do kabla to właściwie dlaczego się nie nadaje? widziałem wiele filmów na youtube z wykorzystaniem traf od mikrofali i były nawinięte kablem jaka jest tego wada?
  • Pomocny dla użytkowników
    Marcin7254 napisał:
    a co do kabla to właściwie dlaczego się nie nadaje? widziałem wiele filmów na youtube z wykorzystaniem traf od mikrofali i były nawinięte kablem jaka jest tego wada?

Po prostu nie zmieścisz uzwojeń tyle ile dałbyś radę typowym DNE (drut nawojowy emaliowany). Innymi słowy jak chcesz transformator wykorzystać tylko po części (tzn. jego moc) to nawijaj kablem.
  • Pomocny dla użytkowników
    Kabel mógłby być pod warunkiem, że będzie spory zapas prądowy. Jak nawiniesz niedbale te zwoje (będą się krzyżować) to o zwarcie nie będzie trudno, gdy prąd będzie wyliczony "na styk". Potrzebujesz 5A do LM338, to daj trafo o wydajności nawet na 10A. Wtedy się aż tak bardzo nie będzie grzało. Najlepiej jednak nawinąć to typowym nowym drutem nawojowym. Idź do zakładu gdzie przewijają silniki. Na pewno znajdą taki jak chcesz. Bez problemu można też kupić na znanym portalu aukcyjnym.

Ps. W swojej wieloletniej przygodzie z elektroniką nie zdarzyło mi się nawijać transformatora kablem elektrycznym.