Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Sterowanie halogenami LED 230V za pomocą przekaźnika 5V - dobór przekaźnika

26 Feb 2017 14:19 894 5
  • Level 2  
    Witam,

Zabieram się za instalacje oświetlenia w garażu - dwa halogeny LED 230V 20W ( EE-09-403 firmy EcoEnergy) połączone szeregowo, sterowane za pomocą sygnału 5V z mikrokontrolera. Do sterowania wykorzystałem moduł z przekaźnikiem 10A (przekaźnik srd-05vdc-sl-c). Niestety, po podaniu obciążenia przekaźnik zwiera - sygnał dociera z mikrokontrolera (moduł posiada diodę sygnalizującą pracę), ale obwód pozostaje cały czas załączony, nawet po odłączeniu zasilania 5V (obwód 230V podłączony jako NO). Bez obciążenia przekaźnik pracuje normalnie.

W poszukiwaniu odpowiedzi na problem znalazłem informację, że w takiej sytuacji najprawdopodobniej prąd rozruchowy przekracza wartość 10A - niestety nie mogę znaleźć informacji o prądzie rozruchowym użytych przeze mnie lamp. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy wymiana przekaźnika na inny, np. 30A rozwiąże problem?

Z góry dzięki i pozdrawiam

• Level 27  
    Czy w tym module robocze styki przekaźnika są całkowicie odizolowane od układu sterowania?
  • Level 2  
    Tak, moduły z optoizolacją.

• Level 27  
    Tak jest napisane , ale czy na pewno -jeśli tak jest to podłącz pod styki przekaźnika na chwile inne obciążenie np.: żarówkę i daj znać jak działa.
    Czy Kolega na pewno stykami przekaźnika przerywa L ?
  • Level 2  
    Wydaje mi się, że tak. Jak będe miał możliwość to sprawdzę i przetestuje sposób z żarówka.

• Level 27  
    Wystarczy w miejsce Halogena wstawić oprawkę z żarówką np.40W.