Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica DC/DC na XL4015 nie reguluje napięcia, jak zabezpieczyć XL4015?

26 Lut 2017 15:11 3369 21
 • Poziom 9  
  Witam,
  Zakupiłem na znanym portalu układ zasilacza DC/DC na XL4015 i mam problem z regulacją napięcia. Problem powtarza się już drugi raz, wcześniej reklamowałem cały układ u sprzedawcy i otrzymałem nowy sprawny. Układ pierwszy i drugi działał poprawnie do momentu kiedy ustawiłem 12VDC obciążyłem go żarówką 21W/12V (ok. 1,7A), następnie wyłączyłem z tym podłączonym obciążeniem zasilanie sieciowe całego układu i załączyłem ponownie wtedy żarówka tylko błysnęła i przepaliła się a na wyjściu już było napięcie równe wejściowemu ok. 35VDC. Do zmniejszenia napięcia sieciowego użyłem Trafo 230/24VAC (4A, 100VA) następnie mostek prostowniczy na WYJ z mostka jest 35VDC i to podałem do WEJ układu.
  Zauważyłem że zastosowany w układzie stabilizator LM 317 i XL4015 mocno się nagrzewają nawet na jałowo, więc wylutowałem i umieściłem ich na dużych radiatorach łącząc przewodami. LM 317 który ma prąd 1,5A zastąpiłem LM 338 (5A). Niestety to też nie pomogło, bo tak jak opisałem wystarczyło zabranie zasilania i ponowne załączenie żeby prawdopodobnie XL4015 który ma prąd 5A uległ uszkodzeniu.
  Dane układu zasilacza DC/DC na XL4015 podawane przez dystrybutora:
  -napięcie wejściowe 4 - 36V
  -napięcie wyjściowe 1,25 - 32V
  -prąd 4,5A (max 5A)
  -moc max 75W
  -temperatura pracy -40 +85 stopni
  -sprawność 96% (max)
  -częstotliwość 180 kHz
  -zabezpieczenie zwarciowe ( limit 8A )
  -dokładność woltomierza :+/-0,05V
  -zabezpieczenie termiczne
  -brak zabezpieczenia przed odwrotnym podłączeniem
  Wyświetlacz LED -pomiar napięcia, prądu i mocy.
  Płynna regulacja napięcia wyjściowego potencjometrem
  Sygnalizacja pomiaru napięcia wejściowego dioda LED IN.
  Sygnalizacja pomiaru napięcia wyjściowego dioda LED OUT
  Możliwość wyłączenia woltomierza lewym przyciskiem
  Możliwość przełączenia pomiaru prawym przyciskiem
  1 - pomiar napięcia wejściowego
  2 - pomiar napięcia wyjściowego
  3 - pomiar prądu wyjściowego
  4 - pomiar mocy wyjściowej
  5 - naprzemienne wyświetlanie wszystkich pomiarów.
  Przetwornica DC/DC na XL4015 nie reguluje napięcia, jak zabezpieczyć XL4015?
  Przetwornica DC/DC na XL4015 nie reguluje napięcia, jak zabezpieczyć XL4015?
  Przetwornica DC/DC na XL4015 nie reguluje napięcia, jak zabezpieczyć XL4015?
  Przetwornica DC/DC na XL4015 nie reguluje napięcia, jak zabezpieczyć XL4015?
  Przetwornica DC/DC na XL4015 nie reguluje napięcia, jak zabezpieczyć XL4015?
  Chciałem wykorzystać ten wydawałoby się super układ do zbudowania zasilacza "warsztatowego" żeby można ustawić określone parametry. Niestety zwykłe obciążenie rezystancyjne powoduje jego uszkadzanie. Co robię nie tak? Jak sprawdzić czy to faktycznie XL4015 uległ uszkodzeniu?
  Pomiar napięcia WEJ i WYJ działa, przełączając prawym przyciskiem przerzuca poszczególne pomiary, więc chyba XL4015 padł, ale dlaczego?
  Jak zakupię nowy to jak go zabezpieczyć żeby co chwilę go nie wymieniać?
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 17  
  Witam, czy 35V to po obciążeniu czy bez? Sądzę, że niezbyt dobrym pomysłem jest dawanie układu xl na przewodach - raczej się daje takie układy jak najbliżej cewek i diod.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 9  
  Przy pierwszym układzie było wszystko oryginalnie LM317 i XL4015 wlutowane na płytce tylko się mocno grzały, ale przy takiej sytuacji jak opisałem (wyłączenie zasilania i ponowne załączenie) przestał układ działać tzn. brak możliwości regulacji napięcia. Więc wymieniłem na nowy. Nowy sprawdziłem bez wylutowywania na jałowo regulował, następnie wylutowałem i zamontowałem na radiatorach, sprawdziłem na jałowo regulował. Następnie podstawiłem obciążenie 21W/12V też regulował. Po próbie zabrania i podania zasilania przestał regulować.

  Dodano po 5 [minuty]:

  belfegor1988 napisał:
  Witam, czy 35V to po obciążeniu czy bez? Sądzę, że niezbyt dobrym pomysłem jest dawanie układu xl na przewodach - raczej się daje takie układy jak najbliżej cewek i diod.

  35VDC mierzyłem bez obciążenia.
  Może faktycznie kupię nowy XL4015 i wlutuję na płytkę i dam solidny radiator. Bo raczej brak dużego kondensatora np. 1000 - 2200uF za mostkiem nie wpłynęło negatywnie na to uszkodzenie?
 • Poziom 17  
  Kondensator na pewno nie zaszkodzi. Ten na płytce dłużej pożyje. Pytanie czy to jest jedyne uszkodzenie, czy np wzmacniacze lm358 przeżyły, albo diody, albo jeszcze coś innego?
 • Poziom 36  
  Zimne włókno żarówki robi zwarcie zanim zdąży zadziałać zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
  Jakbyś dał opornik 1R5 to do uszkodzenia by nie doszło pomimo tych 8A bo tyle gwarantuje producent.
 • Poziom 9  
  eurotips napisał:
  opornik 1R5

  Opornik 1,5 Ohma dać tylko gdzie? szeregowo na wyjściu? Jeżeli tak to jakiej mocy? Jakbym chciał obciążyć zasilacz max. 5A przy napięciu 30V i więcej to trzeba by ok. 150W +, czyli 1R5/200W byłby dobry ?
 • Poziom 36  
  Daj go szeregowo z żarówką przy napięciu ustawionym na 12V na wyjściu,
  przy 30V na wyjściu będzie problem przy takich ilościach traconego ciepła, cena opornika 200W może okazać się zaporowa.
 • Poziom 9  
  Ceny oporników mocy są faktycznie dość wysokie: 1R5/100W - ok. 20zł, 1R5/200W ok. 55-60zł. Na początek do testów pomyślę o 1R5/100W.
 • Poziom 17  
  Witam, skąd macie moc 200W? Zakładając prąd max 5A, opornik 1,5oma szeregowo z żarówką, mamy moc traconą 37,5W.
  edit w podobnej przetwornicy tylko bez wyświetlacza dając kondensator elektrolit do któryś 2 wyprowadzeń potencjometru od regulacji napięcia miałem łagodne podnoszenie napięcia przy włączaniu przetwornicy, tylko trzeba woltomierzem sprawdzać biegunowość napięcia tam występującego.
 • Poziom 9  
  belfegor1988 napisał:
  skąd macie moc 200W?

  Ja założyłem że przy max napięciu wyjściowym: 32V i max. prądzie 5A, moc w przypadku zwarcia ( np. przypadkowe złączenie końcówek zasilacza) będzie 160W. bo 32V x 5A=160W. Rezystora 160W 1R5 nie znalazłem więc następny dostępny to 200W. Stąd taka wartość.
  Co do kondensatora to dzięki za poradę, niezły pomysł, ale to jak już będę miał nowy XL4015 to sprawdzę napięcie na potencjometrze od regulacji U i podepnę elektrolit, jaką pojemność proponujesz?
 • Poziom 17  
  To w takim razie jakiej wydajności prądowej masz przetwronicę 5A czy I=U/R 32V/1,5oma=21,3A. Chyba nierealne, a kondensator próbuj doświadczalnie - u mnie jakiś wielki nie siedział, już nie pamiętam. Tylko uważaj żeby Ci nie wybuchł.
 • Poziom 1  
  Witam . Dzerat czy po wymianie xl4015 problem ustąpił czy padło coś jeszcze. Mam to samo na wyjściu napięcie wejściowe bez możliwości regulacji.
 • Poziom 9  
  Po wymianie XL4015 problem ustąpił,nic innego nie padło. Ale po kilku próbach załącznia pomimo dołożenia oporu szeregowo 1,5 Oma /100W, nastąpiła powtórka z rozrywki - XL4015 znów padł nie reaguje na próby regulacji. Odpuściłem bo ten układ do pracy niestabilnej moim zdaniem się nie nadaje, tzn. gdy jest włączany i wyłączany pod obciążeniem.
 • Poziom 36  
  A ogranicznik prądu pracuje prawidłowo ?
  Spadek napięcia z opornika 0R01 podawany jest na LM358 który ogranicza napięcie wyjściowe XL w momencie przekroczenia dopuszczalnego prądu przez podanie napięcia na jego wejście FB.
  Trochę to dziwne co piszesz bo jak takie przetwornice używam i nie mam z nimi problemu, jedyna różnica to w moich nie ma tego wyświetlacza, prostsza aplikacja i może temu u mnie to działa.
 • Poziom 9  
  Opornik podłączyłem szeregowo na wyjściu, tak jak to opisałeś w innym poście, ale próbowałem też go dać szeregowo na wejściu. w sumie "załatwiłem" już 4szt. XL4015 i zaprzestałem prób. Chciałem mieć zasilacz laboratoryjny ale przy takim działaniu to za duże ryzyko, że coś ważnego dostanie nagle duże Volty.
 • Poziom 31  
  Po 1 to XL4015 nie powinno być na przewodach to regulator impulsowy dla którego 5cm kabelka już robi różnice. Ja mam zasilacz na XL4015 i już nie raz miał zwarcie na wyjściu czy był włączony z obciążeniem.
 • Poziom 9  
  Na przewodach był przez chwilę, ale po sugestiach kolegów wlutowałem go z powrotem na płytkę i dołożyłem potężny radiator. Po wlutowaniu przy testach jak opisałem wyżej za którymś włączeniem niestety uszkodził się - brak możliwości regulacji i napięcie na wyjściu równe napięciu wejściowemu. Kolega kassans może ma inny układ sterujący do XL4015 i dlatego nic się złego nie dzieje?
 • Poziom 36  
  dzerat napisał:
  Kolega kassans może ma inny układ sterujący do XL4015 i dlatego nic się złego nie dzieje?


  Ale to właśnie sam XL4015 jest tu układem sterującym, aplikacja jest prościutka,
  jest jeszcze na płytce LM358 który mierzy prąd na boczniku 0R01 i można sobie ograniczyć maksymalny prąd.
 • Poziom 31  
  Po 1 to nie włączaj zasilacza z obciążeniem żarówkowym, zimne włókno wywołuje duży prąd udarowy który może zabijać XL, po 2 zmierz napięcie wejściowe.
 • Poziom 10  
  Temat nienajnowszy, ale miałem to samo i naprawiłem.
  (1) ponieważ nie działała regulacja napięcia, ale DZIAŁAŁA REGULACJA NATĘŻENIA założyłem, że scalak jest sprawny. Dodam, że również podłączałem żarówkę, według sugestii z tego forum wstępnie więc brałem pod uwagę, ze go spaliłem.
  (2) jeden z potencjometrów (czy trymerów) steruje u mnie napięciem. Dwie jego nóżki są połączone ze sobą (na płytce), trzecia zaś połączona powinna być do scalaka xl4015 do nóżki FB (feedback). Czyli zmierzony multimetrem opór pomiędzy trzecią nóżką potencjometru a drugą na stalaku (FB) powinien pokazywać zwarcie (u mnie 0.2 ohma).
  (3) a nie pokazywał. Coś tam było, ale parę kiloomów i zmieniało się zależnie od naładowania kondensatorów i ustawienia potencjometrów. Czyli ŹLE.
  (4) ponieważ na płytce nie widziałem żadnych błędów i miejsca, które mógłbym poprawić, połączyłem zewnętrzną zworą miejsce lutowania potencjometru i pin 2 scalaka (FB).
  (5) NAPRAWIONE, WSZYSTKO DZIAŁA JAK NALEŻY.
  (6) wyobrażam sobie, że ponieważ płytka jest dwuwarstwowa, coś tam po moim lutowaniu nie skontaktowało i stąd efekt braku regulacj napięcia. Zwora rozwiązuje problem.
 • Poziom 9  
  XL4015 Ci pada z powodu płynnego obniżania napięcia zasilania z wyłaczanego zasilacza - w pewnym momencie napięcie wejściowe na scalaku jest niższe niż napięcie na jego wyjściu i to powoduje jego uszkodzenie. Dopuszczalne ujemne ( w stosunku do masy) napięcia układu XL4015 to tylko 0,3 V więc uszkodzić łatwo. Pomoże wyłącznik zasilania pomiędzy zasilaczem a stabilizatorem.