Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Próba zaprogramowania Attiny2313 przy Arduino as ISP.

Orion045 26 Lut 2017 20:07 861 16
  • #1 26 Lut 2017 20:07
    Orion045
    Poziom 11  

Próba zaprogramowania Attiny2313 przy Arduino as ISP przy pomocy poniższego programu.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Wyskakuje błąd kompilacji dla płytki ATtiny2313 & 8 MHz. Co jest źle? Robie oświetlenie z czujnikiem ruchu dla starszej osoby.

0 16
  • #3 26 Lut 2017 20:27
    Orion045
    Poziom 11  

exec: "avr-g++": executable file not found in %PATH%
    Błąd kompilacji dla płytki ATtiny2313 @ 8 MHz. Jak dobrze przepisałem. Odinstalowałem i zainstalowałem na nowo Arduino Ide 1.8.1. Pobrałem z strony arduino bibliotekę najnowszą ATTINYCORE. Jak ją zainstalować?

0
  • #4 27 Lut 2017 04:50
    emarcus
    Poziom 34  

Orion045 napisał:
    Pobrałem z strony arduino bibliotekę najnowszą ATTINYCORE. Jak ją zainstalować?

To nie jest biblioteka; jest to 'support' /(łata) dla umożliwienia obsługi processorów z serii Attiny, których w standardowej versji Arduino nie obsługuje.
    Źródło z którego dostałeś /(dnl.) ten plik, podaje szczegółowy sposób jego instalacji.
    Ponadto w pakiecie .zip jest umieszczony plik o nazwie 'installation.md', zawierający tą samą instrukcję.
    Otwórz ten plik w notatniku, przeczytaj i zastosuj.

e marcus

0
  • #5 27 Lut 2017 09:32
    Orion045
    Poziom 11  

W tłumaczeniu to takie coś."Obsługiwane wersje IDE
    ============
    ATtinyCore (Universal) działa ze wszystkimi wersjami oficjalnej IDE (od arduino.cc) od wersji 1.6.3 r. Do instalacji menedżera pokładzie jest wymagane 1.6.4 lub nowszej. Z powodu poważnych błędów wprowadzonych w 1.6.6, 1.6.7, 1.6.8, 1.6.10 i 1.6.11, wersji, 1.6.9 lub 1.6.5r5 z IDE jest zalecane.

Płyta instalacyjna menadżera
    ============

Ten rdzeń może być zainstalowany za pomocą menedżera pokładzie. Zarządca wyżywienie URL:

`Http: // drazzy.com / package_drazzy.com_index.json`

1. Plik -> Preferencje wpisać powyższy URL w "URL Dodatkowa tablica Manager"
    2. Narzędzia -> Moduły -> Menedżer forum ...
    * W przypadku korzystania z 1.6.6, blisko menedżer zarząd i otworzyć ją ponownie (patrz poniżej)
    3. Wybierz ATtinyCore (Universal) i kliknij "Install".

Ze względu na [bug] (https://github.com/arduino/Arduino/issues/3795) w 1.6.6 z Arduino IDE nowe wpisy kierownik zarządu nie są widoczne pierwsze Time Manager Zarząd jest otwierany po dodaniu nowego płyta menedżer URL.

Instrukcja instalacji
    ============
    Wariant 1: Pobierz zip, rozpakować i umieścić w folderze sprzętowej wewnątrz Arduino w folderze Dokumenty. (Jeśli nie ma (dokumenty) / Arduino / hardware, utwórz go)

Opcja 2: Pobierz klienta GitHub i synchronizować do tego repo (dokumenty) / Arduino / sprzętu.

! [Instalacja rdzeń] (http://drazzy.com/e/img/coreinstall.jpg "Ty chcesz, żeby wyglądać tak")"
    Ja zainstalowałem 1.8.1 może dlatego coś nie tak. Jaką wersję najlepiej zainstalować? Mam zainstalowanego Windows 10.

0
  • Pomocny post
    #6 27 Lut 2017 16:26
    emarcus
    Poziom 34  

Orion045 napisał:
    W tłumaczeniu to takie coś."Obsługiwane wersje IDE
    ============
    ATtinyCore (Universal) działa ze wszystkimi wersjami oficjalnej IDE (od arduino.cc) od wersji 1.6.3 r. Do instalacji menedżera pokładzie jest wymagane 1.6.4 lub nowszej.
    Płyta instalacyjna menadżera
    ============

Ten rdzeń może być zainstalowany za pomocą menedżera pokładzie. Zarządca wyżywienie URL:

`Http: // drazzy.com / package_drazzy.com_index.json`

1. Plik -> Preferencje wpisać powyższy URL w "URL Dodatkowa tablica Manager"
    2. Narzędzia -> Moduły -> Menedżer forum ...
    * W przypadku korzystania z 1.6.6, blisko menedżer zarząd i otworzyć ją ponownie (patrz poniżej)
    3. Wybierz ATtinyCore (Universal) i kliknij "Install".

Ze względu na [bug] (https://github.com/arduino/Arduino/issues/3795) w 1.6.6 z Arduino IDE nowe wpisy kierownik zarządu nie są widoczne pierwsze Time Manager Zarząd jest otwierany po dodaniu nowego płyta menedżer URL.

Instrukcja instalacji
    ============
    Wariant 1: Pobierz zip, rozpakować i umieścić w folderze sprzętowej wewnątrz Arduino w folderze Dokumenty. (Jeśli nie ma (dokumenty) / Arduino / hardware, utwórz go)

Opcja 2: Pobierz klienta GitHub i synchronizować do tego repo (dokumenty) / Arduino / sprzętu.

! [Instalacja rdzeń] (http://drazzy.com/e/img/coreinstall.jpg "Ty chcesz, żeby wyglądać tak")"
    Ja zainstalowałem 1.8.1 może dlatego coś nie tak. Jaką wersję najlepiej zainstalować? Mam zainstalowanego Windows 10.

To automatyczne tłumaczenie odbiega trochę od poprawnego, lecz jest dostateczne aby wyłowic sens; i to powinno wystarczyc.
    Masz tu opisane w zasadzie trzy metody instalacj.
    Pierwsza to:
    - bezpośrednia (najprostsza), z użyciem 'Board Manager' - nie wymaga posiadania pliku '. zip'
    1 . W Arduino IDE na pasu Menu->File-> Preferences;
    otworzysz takie okno:
    - wyedytuj jak na obrazku i zamknij [OK].
    Tą powyższą czynnośc możesz wykonac bez otwierania Arduino IDE: potrzebowałbyś odszukac plik 'preferences.txt'
    C:\Users>TwojeImie>AppData>Roaming>Arduino15>preferences.txt
    i wyedytowac tylko jedną linię jak na załączonym przykładzie:
    2 Wybierz z menu : Tools-> Boards->Boards Manager (opcja na samej górze)
    powinieneś dostac coś takiego:
    To powinno wystarczyc w tej metodzie.

Druga równie prosta metoda, to posiadając plik '.zip' -rozpakuj i postępuj wg instrukcji 'Wariant1'
    - ta częśc tłumaczenia jest dostatecznie zrozumiała i nie powinna nastręczyc trudności.

Załączona instrukcja dla opcji 2 nie jest potrzebna.......

e marcus

0
  • #7 27 Lut 2017 17:26
    Orion045
    Poziom 11  

Jeden problem rozwiązany. Teraz drugi się pojawił.Problem z wgrywaniem na płytkę W menadżer urządzeń jest sterownik USBaspa programator nie łączy się do żadnego portu.

Arduino:1.8.1 (Windows 7), Płytka:"ATtiny2313/4313, Disabled, ATtiny4313, 8 MHz (internal), B.O.D. Disabled, no"

Szkic używa 1584 bajtów (38%) pamięci programu. Maksimum to 4096 bajtów.
    Zmienne globalne używają 44 bajtów (17%) pamięci dynamicznej, pozostawiając 212 bajtów dla zmiennych lokalnych. Maksimum to 256 bajtów.
    avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM6": Nie można odnaleźć określonego pliku.

Problem z wgrywaniem na płytkę. Sprawdź http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload w poszukiwaniu sugestii.

Ten raport powinien zawierać więcej informacji jeśli w
    File -> Preferencje zostanie włączona opcja "Pokaż
    szczegółowe informacje podczas kompilacji"

Co zrobić?
    .

0
  • #8 27 Lut 2017 17:44
    rs6000
    Poziom 25  

USBASP'a nie będziesz widział jako port COM w arduino, szkic wgrywaj korzystając z menu Plik->Wgraj używając programatora, oczywiscie wcześniej wybierając go z listy programatorow.

Pzdr

0
  • #9 27 Lut 2017 17:48
    Orion045
    Poziom 11  

rs6000 napisał:
    USBASP'a nie będziesz widział jako port COM w arduino, szkic wgrywaj korzystając z menu Plik->Wgraj używając programatora, oczywiscie wcześniej wybierając go z listy programatorow.

Pzdr

Tak robiłem.To pokazuje.
    avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM6": Nie można odnaleźć określonego pliku.
    Czyli że nie może otworzyć portu COM6.
    Arduino:1.8.1 (Windows 7), Płytka:"ATtiny2313/4313, Disabled, ATtiny4313, 8 MHz (internal), B.O.D. Disabled, no"

avrdude: Warning: cannot query manufacturer for device: No such file or directory
    avrdude: Warning: cannot query product for device: No such file or directory
    avrdude: error: could not find USB device with vid=0x16c0 pid=0x5dc vendor='www.fischl.de' product='USBasp'
    avrdude: error: could not find USB device with vid=0x16c0 pid=0x5dc vendor='www.fischl.de' product='USBasp'

0
  • #10 27 Lut 2017 17:56
    rs6000
    Poziom 25  

Te wszystkie najnowsze wersje arduino to totalne nieporozumienie, na forum jest pełno wątków z problemami z nimi związanymi. Pokaz jaki masz wybrany programator. Jestes pewien, że dobrze zainstalowałes sterowniki ?

Pozdr

0
  • #11 27 Lut 2017 18:22
    Orion045
    Poziom 11  

rs6000 napisał:
    Te wszystkie najnowsze wersje arduino to totalne nieporozumienie, na forum jest pełno wątków z problemami z nimi związanymi. Pokaz jaki masz wybrany programator. Jestes pewien, że dobrze zainstalowałes sterowniki ?

Pozdr

Mam libusb-Win32 devices. Pokazuje że urządzenie działa poprawnie. W Arduino Ide mam wybrane-płytka:Attiny2313/4313 a USB(Attiny)

0
  • #13 27 Lut 2017 18:40
    Orion045
    Poziom 11  

rs6000 napisał:
    Programator jaki ? Powinno być USBAsp.

Też próbowałem.

Arduino:1.8.1 (Windows 7), Płytka:"ATtiny2313/4313, Disabled, ATtiny4313, 8 MHz (internal), B.O.D. Disabled, no" ?

avrdude: Warning: cannot query manufacturer for device: No such file or directory
    Pobrałem mkAVR Calkulator. Jak mu daje sprawdź podłączony AVR to wyświetla 1E910A ATtiny2313 a na samej górze fuse i lock bity. Czyli programator dobry.

Myślę że błąd jest w ustawieniach do Attiny2313. Zauważyłem że pod wyborem płytki jest pięć opcji do wyboru . Ustawiłem dwie ostatnie- chip i clock. Co z resztą?Jak ustawić?

0
  • #14 28 Lut 2017 06:37
    emarcus
    Poziom 34  

Orion045 napisał:

Arduino:1.8.1 (Windows 7), Płytka:"ATtiny2313/4313, Disabled, ATtiny4313, 8 MHz (internal), B.O.D. Disabled, no" ?

...................
    Myślę że błąd jest w ustawieniach do Attiny2313. Zauważyłem że pod wyborem płytki jest pięć opcji do wyboru . Ustawiłem dwie ostatnie- chip i clock. Co z resztą?Jak ustawić?

Z pewnościa masz błędnie wybrany chip (ATiny4313) , zamiast ATtint2313; popatrz na pierwsze zdanie tego postu i poprzednie posty. Chocby popatrzec na raporty wyników poprzednich kompilacji: twój post #7
    "Szkic używa 1584 bajtów (38%) pamięci programu. Maksimum to 4096 bajtów. "
    Który z tych processorów ma tej wielkości flash memory?
    Dla sprawdzenia poprwności kompilacji kodu mozesz używac icone "check mark" na pasku pod menu. Aby dokonac upload (wpisu programu do processora, nie używaj sąsiedniej iconki (strzałki) ; korzystaj z:
    Menu>Sketch> Upload Using Programmer; albo na kbd. Ctrl + Shift U.
    Skoro innym programem odczytałeś sygnature i fusebity, to przy okazji masz mozliwośc weryfikacji ich zgodności dla wybranego taktowania (wewn. 8 MHz).

e marcus

0
  • #15 28 Lut 2017 15:51
    Orion045
    Poziom 11  

Chyba już wiem co jest. Byłem u znajomego i u niego zainstalowałem Arduino Ide 1.8.1 - ten sam co u mnie. Podłączyłem programator i wgrałem program bez problemu. U mnie jest coś z sterownikiem-próbowałem przeinstalować go i wypisuje The driver instalation falied.

0
  • #16 28 Lut 2017 16:10
    rs6000
    Poziom 25  

Pytalem o to wczesniej. Tylko gdyby tak bylo to w mkavrkalkulator tez by nie dzialal, zatem sadze, ze jak pisze kolega wyzej, wybierales zly procek.

0
  • #17 28 Lut 2017 18:44
    Orion045
    Poziom 11  

Wina sterownika- zmienił się na inny. Jest w Universal Serial Bus devices-Unknow Device#1. Jak go całkowicie skasować i wgrać prawidłowy?Udało mi sie zminic sterownik ale dalej nie wgrywa na Attiny2313 choć mkAVR Calculator widzi go. .
    To mi wyświetla:
    Arduino:1.8.1 (Windows 7), Płytka:"ATtiny2313/4313, Disabled, ATtiny2313, 8 MHz (internal), B.O.D. Disabled, no"

Opcje projektu zmienione, przeładuj całość
    C:\Users\Ronin\AppData\Local\Arduino15\packages\ATTinyCore\hardware\avr\1.1.2\cores\tiny\WInterrupts.c:38:1: warning: 'static' is not at beginning of declaration [-Wold-style-declaration]

volatile static voidFuncPtr intFunc[NUMBER_EXTERNAL_INTERRUPTS];

^

C:\Users\Ronin\AppData\Local\Arduino15\packages\ATTinyCore\hardware\avr\1.1.2\cores\tiny\TinySoftwareSPI.cpp:80:36: warning: unused parameter '_data' [-Wunused-parameter]

byte SoftSPIClass::noTransfer(byte _data){

^

C:\Users\Ronin\AppData\Local\Arduino15\packages\ATTinyCore\hardware\avr\1.1.2\cores\tiny\TinySoftwareSPI.cpp:211:44: warning: unused parameter 'rate' [-Wunused-parameter]

void SoftSPIClass::setClockDivider(uint8_t rate)

^

C:\Users\Ronin\AppData\Local\Arduino15\packages\ATTinyCore\hardware\avr\1.1.2\cores\tiny\WString.cpp: In member function 'int String::lastIndexOf(char, unsigned int) const':

C:\Users\Ronin\AppData\Local\Arduino15\packages\ATTinyCore\hardware\avr\1.1.2\cores\tiny\WString.cpp:551:36: warning: comparison of unsigned expression < 0 is always false [-Wtype-limits]

if (fromIndex >= len || fromIndex < 0) return -1;

^

C:\Users\Ronin\AppData\Local\Arduino15\packages\ATTinyCore\hardware\avr\1.1.2\cores\tiny\WString.cpp: In member function 'int String::lastIndexOf(const String&, unsigned int) const':

C:\Users\Ronin\AppData\Local\Arduino15\packages\ATTinyCore\hardware\avr\1.1.2\cores\tiny\WString.cpp:567:61: warning: comparison of unsigned expression < 0 is always false [-Wtype-limits]

if (s2.len == 0 || len == 0 || s2.len > len || fromIndex < 0) return -1;

^

Szkic używa 1576 bajtów (76%) pamięci programu. Maksimum to 2048 bajtów.
    Zmienne globalne używają 44 bajtów (34%) pamięci dynamicznej, pozostawiając 84 bajtów dla zmiennych lokalnych. Maksimum to 128 bajtów.

Jest to dobrze?Jak dodać czujnik światła żeby załączał i wyłączał?Nie wiem też jak zrobić by świeciła się dioda dual red-green tylko red przy wyłączonym. Tak jak green tylko przy włączonym.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0