Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyc głosniki do radia samochodowego

22 Lip 2005 09:50 26041 19
  • Poziom 10  
    witam... mam taki problem..posiadam w samochodzie radio http://allegro.pl/show_item.php?item=57404413 i podłączyłem juz głosniki fabryczne z przodu, ale z tyłu w desce poprzedni własciciel wmontował głosniki, tyle że nie wiem jak je podłaczyć, bo mają różne parametry: 2 basowe po 80 watt sztuka, 2 sredniotonowe po 50 watt sztuka i dwa wysokotonowe 25 watt sztuka. Wychodzi ze na kanał mam podpiąc po jednym z każdych :) Wszystkie głosniki są 4-ohmowe. slyszalem, ze jak je podłącze wszystkie rownolegle czy szeregowo to przy wiekszych głosnosciach te słabsze głosniki bedą sie pociły a mocniejsze ledwo co bedą grać, wiec prosze o wmiare proste wytlumaczenie sposobu poprawnego podłaczenia :)

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Admin DIY, Automatyka
    Poszukaj pod haslem zwrotnice głośnikowe. Wysokotonowe mozesz podlaczyc przez kondesator i nie bedzie z nimi problemu ale basy i srednie potrzebuja odpowiedniej zwrotnicy.
  • Poziom 15  
    Jak dla mnie wystarczyło by głosniki basowe i gwizdki na basowe zwrotnica na gwizdki kondensator.
  • Poziom 12  
    dokladnie tak jak poprzednik! srednie nie sa Ci potrzebne w sumie! bass i gwizdki bez problemow starcza!!
  • Poziom 35  
    musisz poszukać zwrotnicy 3 drożnej 4 omowej jeśli chcesz 3 głósniki

to czy średniaki beda ci potrzebne zależy od pasma przenoszenia niskoptonowych jakiej są średnnicy ??

najprościej to szeregowo z głósnikiem wysokotonowym kondensator np 4,7uF /30 v i całósc ( głośnik z kondensatorem) równolegle do niskotobowego podłaczyć i całósc po d 1 kanał wzmaka
  • Poziom 10  
    Niskotonowe mają 8 cali, ile mniej więcej kosztuje taki kondensator?
  • Poziom 12  
    Witam!
    Podpiąłem się pod temat, ale gdzieś w sieci natknąłem się
    na informację, że aby odciążyć końcówkę mocy wzmacniacza
    (np: radio samochodowe) wystarczy wpiąć szeregowo kondensator.
    Wtedy głośniki (większej mocy) nie charczą i nie niszczą końcówki.
    Może ktoś z Was wie coś na ten temat? Czy to rzczywiście prawda,
    jaki kondensator należy zastosować, jakie pasmo odciąć, itd.
    Siedzę pół dnia, szukam i nic.

Pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    No co, nikt nie zajmie stanowiska w tej sprawie?
    Przecież z gwizdkami tak się robi, filtrem (kondensatorem)
    górnoprzepustowym! Czy w analogiczny sposób, poprzez dobranie
    odpowiedniej wartości kondensatora, można odciąć też tony niskie?
    I które pasmo dźwiękowe (tony niskie czy wysokie),
    przy małej mocy radia, bardziej naraża końcówkę mocy na uszkodzenie?

Pozdrawiam!
  • Poziom 19  
    Taki kondensator to wydatek góra 1 zł, może nawet i mniej
  • Poziom 12  
    Witam!
    Tylko jak w poście powyżej. Czy jest to do zrealizowania.
    Pytam, bo prosił mnie kolega, a problem mamy taki. W samochodzie,
    z przodu, są głośniki dwudrożne 10cm, oznaczone 40W RMS, tyłu w półce
    są elipsy 9x6. Gdy moc radia (pewnie ok 7W radio) przekroczy 50%,
    głośniki charczą.Wykombinowaliśmy, żeby na głośnikach 10cm odciąć
    kondensatorem tak, żeby zostały tylko średnie i wysokie. Natomiast,
    na elipsach odciąć tak, aby zostały tylko niskie dźwięki. I tu problem
    nie wiemy jak się dotego zabrać, dlatego proszę o pomoc i radę.

Pozdrawiam!
  • Poziom 19  
    a jakby tak do tych elips w półce podpiąć filtr dolnoprzepustowy np taki
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=80768651 lub jakiś inny schemat znaleziony na elektrodzie. ten co pokazałem jest regulowany ale moze też być ustawiony ocinający pasmo powiedzmy 150 hz wzwyż. a z przodu kondziorek jak ktoś napisał w poprzednim poście.P.S. jakie to jest radyjko??
  • Poziom 30  
    Włączenie kondensatora szeregowo z głośnikiem tworzy filtr górnoprzepustowy, włączenie cewki filtr dolnoprzepustowy. Musisz znać impedancje głośników i częstotliwość cięcia.
    Znajdziesz programy do obliczania zwrotnic które zrobią to za Ciebie.
    Jeśli wzmacniacz jest przesterowywany to te zabiegi niewiele pomogą.
  • Poziom 19  
    a jakby tak do tych elips w półce podpiąć filtr dolnoprzepustowy np taki
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=80768651 lub jakiś inny schemat znaleziony na elektrodzie. ten co pokazałem jest regulowany ale moze też być ustawiony ocinający pasmo powiedzmy 150 hz wzwyż. a z przodu kondziorek jak ktoś napisał w poprzednim poście.
  • Poziom 12  
    MarcinG napisał:
    ...Musisz znać impedancje głośników i częstotliwość cięcia...

Z impedancją nie problem, wynosi 4Ω. Gorzej z punktem odcięcia.
    No bo przy jakiej częstotliwości powinien ciąć kondensator, aby było
    słychać tylko tony średnie i wysokie w przednich głośnikach. Ten sam
    problem z elipsami, jaki powinien być punkt cięcia cewki
    (filtra dolnoprzepustowego), żeby słyszalne było średnio, raczej
    niskotonowe pasmo.
    djskate8 napisał:
    a jakby tak do tych elips w półce podpiąć filtr dolnoprzepustowy...

Z filtrem dobra myśl, tylko czy taka niska powinna być częstotliwość,
    czy końcówka w radiu (myślę, że ok. 7W) wytrzyma?

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Czemu końcówka mocy miałaby nie wytrzymać, normalnie pracuje w całym paśmie i wytrzymuje.
    150Hz to częstotliwość poniżej której przeważnie pracują subwoofery i nasza zdolność do lokalizacji żródła dźwięku maleje, jeśli cięcie będzie wyżej zrobi sie zamieszanie.
    Chcesz uniknąć charczenia pzrednich głośników, po takim rozdziale tylne wzmacniacze nie będą dawały rady i też będzie charczeć.
  • Poziom 12  
    Czyli, co byś sugerował. Nie odcinać niskich z przodu i zastosować
    filtr DP z tyłu? A może spóbować odłączyć w elipsach wysokie,
    tylko wtedy jak z impedancją, bo napewno zmienią się ich parametry!

Pozdrawiam!
  • Poziom 32  

nic podobnego, szeregowo wpiety kondensator tworzy filtr i glosnik przenosi srednie i wysokie, badz tylko wysokie w zaleznosci od wielkosci kondensatora.
    10cm glosnik w przodzie to parodia, nie uslyszysz nic ponizej 100-150 Hz jesli sa na podszybiu, jesli w drzwiach- moze 100Hz uslyszysz. generalnie: jesli masz na podszybiu te 10cm-wyrzuc je, maly otwor w drzwiach i pierscien z mdf, zeby poglebic objetosc za glosnikiem,wstaw tu glosnik co najmniej 13, a lepiej 16cm jako niskotonowy bezposrednio, a w miejsce 10cm na podszybiu gwizdki przez kondensatory, wartosc mozna wyliczyc z nomogramow lub wzoru, czestotliwosc ciecia w granicach 4-5kHz, tyl albo zostaw jesli jest w nim gwizdek, albo zmien na lepszy, generalnie przy 7W nikt sie nie bawi w takie ceregiele z pasmem, bo samo pokrycie muza warczenia silnika to polowa tej mocy, a co dopiero podzial na tony z filtrami, do tego trza wiecej mocy by bylo to czysto slychac(nie rozpatruje opcji gry na postoju). przeszedlem troche przy swoim carze i autorytatywnie moge powiedziec, ze malo jest glosnikow SZEROKOPASMOWYCH na tyl, zeby byl ladny bas, z reguly z gornej cenowo polki, bas tanszym kosztem to radio z wyjsciem na wofera i tuba z kufrze, w tej chwili mam tonsila bodajze 250wat, ale na wiosne jako ze dalej mi malo basu robie dwie skrzynie, kazda na jednego soniaka 800wat max i dobry wzmak do tego, ale to juz koszty, kazdy soniak 400sklepowo i wzmak tez wymaga okolo 500 i wiecej.
    taka opcja oczywiscie jest bez sensu np. do malucha lub autka ze szczatkowym kufrem:cry:
  • Poziom 12  
    Witaj!
    olaf x napisał:

Rozumiem, że zastosowanie kondensatora nic nie da?

olaf x napisał:
    nic podobnego, szeregowo wpiety kondensator tworzy filtr i glosnik przenosi srednie i wysokie, badz tylko wysokie w zaleznosci od wielkosci kondensatora.
    10cm glosnik w przodzie to parodia, nie uslyszysz nic ponizej 100-150 Hz jesli sa na podszybiu, jesli w drzwiach- moze 100Hz uslyszysz. generalnie: jesli masz na podszybiu te 10cm-wyrzuc je, maly otwor w drzwiach i pierscien z mdf, zeby poglebic objetosc za glosnikiem,wstaw tu glosnik co najmniej 13, a lepiej 16cm jako niskotonowy bezposrednio, a w miejsce 10cm na podszybiu gwizdki przez kondensatory, wartosc mozna wyliczyc z nomogramow lub wzoru, czestotliwosc ciecia w granicach 4-5kHz, tyl albo zostaw jesli jest w nim gwizdek, albo zmien na lepszy, generalnie przy 7W nikt sie nie bawi w takie ceregiele z pasmem, bo samo pokrycie muza warczenia silnika to polowa tej mocy, a co dopiero podzial na tony z filtrami, do tego trza wiecej mocy by bylo to czysto slychac(nie rozpatruje opcji gry na postoju). przeszedlem troche przy swoim carze i autorytatywnie moge powiedziec, ze malo jest glosnikow SZEROKOPASMOWYCH na tyl, zeby byl ladny bas, z reguly z gornej cenowo polki, bas tanszym kosztem to radio z wyjsciem na wofera i tuba z kufrze, w tej chwili mam tonsila bodajze 250wat, ale na wiosne jako ze dalej mi malo basu robie dwie skrzynie, kazda na jednego soniaka 800wat max i dobry wzmacniacz do tego, ale to juz koszty, kazdy soniak 400sklepowo i wzmacniacz tez wymaga okolo 500 i wiecej.
    taka opcja oczywiscie jest bez sensu np. do malucha lub autka ze szczatkowym kufrem:cry:

Niestety autko firmowe i nie można nic zmieniać, wycinać, itp.
    Jedynie mogę polepszć odsłuch poprzez kosmetyczne poprawki,
    a wymiana przednich głośniczków na zestaw odseperowany 10cm chyba
    nie ma sensu. Myślałem jeszcze nad subem aktywnym pod siedzenie,
    ale to droga impreza. Jest wprawdzie na Allegro do kupienia tańszy
    BOSCHMANN B-55P, tylko opinie na temat firmy niezbyt zachęcające!

Pozdrawiam!
  • Poziom 32  
    itaj!
    olaf x napisał:

Rozumiem, że zastosowanie kondensatora nic nie da?

praktycznie nic nie da na "odciazenie" koncowki mocy, w ten sposob sie nie "odciaza" tylko blokuje pasmo dolu i srednich , zostawiajac wysokie, w pewien sposob "odciazamy", ale nie to w stosunku do wzmaka jest naszym zamierzeniem, bo dol tez jest potrzebny, nie slucha sie samych wysokich!

boschmann ma ogolnie opinie "buszmena", choc nie jest to tragedia, sa i gorsze, na pewno nie jest dla melomana pelna geba, ale lupac dolem bedzie na pewno dosc efektywnie
  • Poziom 2  
    Witam! Mam w aucie takie radio:
    Code:
    http://www.easy-touch.com/EN/products/car_electronics/p19827/ec-23991-blaze/

Chcialbym podlaczyc tylne glosniki, ale nie wiem jak sie za to zabrac, jestem laikiem w tych sprawach. Czy ktos moglby mi pomoc i podpowiedziec jak to zrobic? ;]]