Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fonica PW 9013 czy Diora WS 432

26 Lut 2017 23:20 579 3
  • Poziom 9  
    Cześć.
    Chciałbym Was zapytać, który z wyżej wymienionych wzmacniaczy byście polecali. Trochę się o nich naczytałem, i wiem, że obie konstrukcje są polecane, tym bardziej, że są one do siebie podobne, zależy mi jednak na Waszej opinii dotyczącej ich niezawodności i subiektywnego odczuwania dźwięku. Jak na razie posiadam kolumny Unitra Tonsil ZgC 20-8-44, w których byłem zmuszony wymienić głośniki na GDN 16/30 oraz GDW9/60/2. W przyszłości planowałem zmianę na nieco większe (30 lub 40) kolumny Tonsil z tej samej serii.
    Prosiłbym Was o pomoc w wyborze (jeżeli chcecie to podajcie mi swoje propozycje wzmacniaczy, jednak zależy mi na tym ,aby to był sprzęt z podobnego okresu, produkowany w Polsce), ponadto jak oceniacie wymianę tych głośników, taka para ma prawo ze sobą dobrze współgrać, bez żadnych zmian zwrotnicy etc.?
    Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za poświęcony czas.
  • Poziom 27  
    Witaj
    WS432/442 ma lepiej zrealizowane chłodzenie i praktycznie wszystkie tranzystory stopnia końcowego są umieszczone na radiatorach.
    PW 9013 - podobna budowa, mniejszy gabarytowo
    Ogólnie oba wzmacniacze są bardzo podobne, moce wg not takie same, konstrukcje proste jak budowa cepa, nie pamiętam tylko czy w PW był układ zabezpieczający przez zbyt niską impedancją, w mojej WS442 (Dynamic Speaker) wersja eksportowa na Francję, nie było tych zabezpieczeń, ogólnie nie poczułem potrzeby ich posiadania, bo czasem i kolumny 4 omowe podpinałem i podczas używania wszystkiego z głową nic się nie działo.
    Imil napisał:
    Prosiłbym Was o pomoc w wyborze (jeżeli chcecie to podajcie mi swoje propozycje wzmacniaczy, jednak zależy mi na tym ,aby to był sprzęt z podobnego okresu, produkowany w Polsce), ponadto jak oceniacie wymianę tych głośników, taka para ma prawo ze sobą dobrze współgrać, bez żadnych zmian zwrotnicy etc.?

Do głośników dobiera się odpowiednią obudowę, a nie do obudowy głośniki, taka jest zasada. Nie można włożyć byle czego do kolumny i liczyć że się uda. Głośniki w sumie zbliżone budową, parametry pewnie też podobne - pewnie pasmo gdzieś się zmieniło, ale jak na jakość ZGC20-xx to i tak pewnie nie do usłyszenia. Najlepiej byłoby mimo wszystko poddać regeneracji stare głośniki, tylko wtedy otrzymasz fabryczne parametry (choć i tu bym się zdziwił znając "jakość" wyrobów).
  • Poziom 9  
    Cześć.
    Wydaje mi się, że tych głośników, które mam już nie da się odratować. Działa tylko jeden niskotonowy, natomiast membrany pozostałych 3 głośników w ogóle się nie ruszają, czytałem, że to może być spalona cewka lub rozklejony magnes, wydaje mi się, że w obecnej chwili w obu przypadkach, te głośniki są nienaprawialne, gdyż nigdzie w internecie nie znalazłem, żadnego zestawu naprawczego (zawieszenie, membrana i cewka), a dodatkowo słyszałem, że naprawić rozklejony magnes jest niezwykle ciężko. To jest przyczyną zmiany przeze mnie właśnie tych głośników. Mam nadzieję, że będą dobrze grały.
    Myślicie, że warto może zastosować jakieś dodatkowe wygłuszenie?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 40  
    PW9013 ma zabezpieczenie przed składową stałą (na wypadek uszkodzenia tranzystorów końcowych), nie "stuka" przy włączaniu/wyłączaniu wzmacniacza oraz ma ogranicznik mocy jak by ktoś przesadził z wysterowaniem wzmacniacza.

Potencjometr głośności jest umieszczony przed korekcją barwy inaczej niż w pozostałych polskich konstrukcjach.

WS 432 - może współpracować z korektorem