Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
PLFONPLFON
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

OpenWRT WRT160NL Wi-Fi - Zwiększenie mocy i zasięgu sieci. Rozszerzenie sieci Wi

27 Feb 2017 00:41 1368 4
 • Level 10  
  Spoiler:
  Witam,
  mój problem jest lekko skomplikowany. Mam aktualnie sieć w domu z wykorzystaniem routera TP-Link N750 posiadającego na pokładzie OpenWRT. Dwa główne problemy jakie mam do rozwiązania, to moc sygnału (stosunek siły sygnału do szumu. wymiana anten?) oraz rozbudowa sieci o repeatery.
  Co do pierwszego, to wszystko oprócz software'u jest tam oryginalne. Sygnał jest jednak raczej słaby nawet tuż przy routerze. Kombinowałem z różnymi wariantami kąta anten, ale nie widzę różnicy, więc są chyba dookólne. Ogólnie, to sygnał jest dość słaby nawet kilka cm od routera. Poniżej kilka screenów ustawień OpenWRT oraz WiFiAnalyzer (open-source) wykonanych na huawei p8 lite:
  OpenWRT WRT160NL Wi-Fi - Zwiększenie mocy i zasięgu sieci. Rozszerzenie sieci Wi OpenWRT WRT160NL Wi-Fi - Zwiększenie mocy i zasięgu sieci. Rozszerzenie sieci Wi
  OpenWRT WRT160NL Wi-Fi - Zwiększenie mocy i zasięgu sieci. Rozszerzenie sieci Wi OpenWRT WRT160NL Wi-Fi - Zwiększenie mocy i zasięgu sieci. Rozszerzenie sieci Wi OpenWRT WRT160NL Wi-Fi - Zwiększenie mocy i zasięgu sieci. Rozszerzenie sieci Wi
  Czy są jakieś anteny w sensownej cenie, które dadzą lepszy efekt i będą pasowały?

  Pomyślałem sobie, że wymiana anten i tak raczej niewiele da, bo router znajduje się w niekorzystnym miejscu i mocniejsze nie dadzą wykorzystać swojego potencjału, a będą tylko podkur**ać sąsiadów i zmniejszać bezpieczeństwo . No chyba, że byłyby to jakieś dobre anteny kierunkowe z kątem 180 stopni. Poniżej szkic budynku i umiejscowienia routera:
  OpenWRT WRT160NL Wi-Fi - Zwiększenie mocy i zasięgu sieci. Rozszerzenie sieci Wi
  W takim wypadku chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie jakiegoś repeater'a.. Tylko nie za bardzo się orientuję w tym sprzęcie. Chciałem kupić coś dobrego i taniego. Raczej odrzucam sprzęty, które tylko się wpina do gniazdka, bo one będą zmniejszały przepustowość. Chciałbym coś podłączanego pod LAN i najlepiej jakby dało się jednocześnie podpiąć pod to jeszcze jedno urządzenie lan. W przypadku repeatera ważna możliwość konfiguracji (przykładowo wyłączenie możliwości konfiguracji przez Wi-Fi, czy hide SSID), a w przypadku routera wgranie OpenWRT. Myślałem o zakupie dwóch takich lub jednego takiego oraz jakiegoś prostego routera. Numery na schemacie określają możliwe miejsca na repeater - ze względu na końcówki RJ45 w tych miejscach.
  1. Tutaj znajduje się komputer stacjonarny, który musi być podłączony do tego kabla i nie wykluczam, że w przyszłości będzie tam podpięte coś więcej, dlatego zastanawiam się nad routerem. Tylko czy jest możliwość skonfigurowania tego tak, żeby nie powstawała nowa podsieć, a jedynie rozszerzenie już istniejącej? Jak się kiedyś tym bawiłem, to router był ustawiony na pod sieć (192.168.2.1 a router główny był normalnie 192.168.1.1) przez co przykładowo aplikacje na androida (współpracujące z komputerem po Wi-Fi), które wymagały aby oba sprzęty były w jednej sieci miały problem i nie działały.
  2. Tutaj też jest komputer, ale raczej nie będzie potrzeby podłączania dodatkowych urządzeń, więc nie trzeba routera. No ale kabel jest tylko jeden.
  3. Ten kabel jest raczej rzadko w użyciu, ale jednak czasem się przydaje.

  Oto sprzęty które znalazłem:
  EVEREST EWR-523N2
  Medion MD 87070
  TP-Link Archer C20 (Dam radę wgrać OpenWRT i odpowiednio skonfigurować?)

  Tak się teraz przysiadłem i rozkręciłem stary router Linksys WRT160NL, w którym nie działało Wi-Fi i nagle zaczęło działać :D Jak wgram tam OpenWRT, to jak mam go skonfigurować, żeby rozszerzyć sieć, nie tworząc podsieci? Zapewne jakiś tryb bridge, ale czy jest macie jakiś dobry poradnik od a do z, bo to dla mnie trochę czarna magia :P
 • PLFONPLFON
 • PLFONPLFON
 • Level 10  
  No niby coś tam znam, ale nie wiem czego dokładnie szukam :P Czy to jest ten bridge mode? I czy jakiś client bridge, czy co, bo już widziałem kilka różnych chyba i jestem trochę zmieszany.
  Spoiler:
  A na razie siedzę obsrany, bo chciałem zainstalować OpenWRT, więc dałem firmware update, ale od razu pojawił się błąd, który po sekundzie zniknął i poszło dalej. Teraz jest 98% od 15 minut, a Wi-Fi dalej aktywne... Chyba jednak będę musiał "interrput", mimo że piszą "must NOT interrupt" :D Już naprawiłem ;)


  https://wiki.openwrt.org/doc/howto/clientmode
  https://wiki.openwrt.org/doc/howto/start
  https://wiki.openwrt.org/doc/recipes/index

  Linki są, ale nie jestem pewien, który tryb powinienem wybrać...
 • Level 15  
  Tryb bridge działa tak, że router odbiera Wi-Fi i przekazuje je dalej. Zupełnie jak most, prawda :D? W ten sposób rozszerzysz sieć, a raczej jej zasięg.

  https://wiki.openwrt.org/oldwiki/wirelessbridgewithwpahowto

  Popatrzyłem jak tego dokonać i wygląda jak tworzenie Slackware albo Debiana od podstaw. Dlaczego OpenWRT? Oprogramowanie oryginalne też powinno mieć funkcję Bridge.
 • Level 10  
  Spoiler:
  https://wiki.openwrt.org/doc/recipes/bridgedclient
  Podziałałem według tego i jedyne co to robi, to sprawia, że po reboocie znika Wi-Fi i nie mogę się nawet połączyć z routerem po kablu.. Ani w przeglądarce, ani SSH..

  Jeżeli tryb bridge działa tak jak mówisz, to nie o to mi chodzi.. Chciałem do istniejącej sieci dołączyć router, który by mi tę sieć poszerzył, bez tworzenia żadnej podsieci. Żeby cały lan i wlan był na 192.168.1.x
  Nie chcę przedłużać tylko sygnału Wi-Fi na zasadzie repeatera.

  Zdecydowałem się na OpenWRT, bo już go mam na głównym routerze, wiem jakie ma możliwości, mniej więcej znam interfejs itd, a oryginalny soft nie pozwalał praktycznie na nic.. W sumie to chyba nawet totalnie na nic innego niż AP :P

  Ten link co podałeś to jak dla mnie jakiś dziwny..

  Już sobie sam poradziłem :) https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=3672
  Niby podstawy, ale jak na kogoś, kto jest totalnym amatorem to i tak jak dla mnie sukces :D


  Ni wiem czy opłaca się zakładać nowy wątek, wiec:
  Jak to jest, że świeżo po instalacji OpenWRT na tym Linksysie WRT160NL siła sygnału bezpośrednio przy antenach wynosiła ok -13dBm (raz nawet -1dBm), a po około 16 godzinach dochodzi tylko do -40/-45dBm? Zauważyłem, że router się trochę nagrzewa. Ma to wpływ na siłę sygnału? Czy też może ten router jest najzwyczajniej uszkodzony?
  Już nawet zacząłem myśleć o czymś takim: http://www.instructables.com/id/WRT160N-Fan-Mod/