Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ACER V193W - Monitor ACER V193W gaśnie po 5 sekundach

27 Lut 2017 14:06 3741 20
  • Poziom 4  
    Witam, posiadam spory problem (dodam, że bardzo mi zależy na naprawie tego monitora).

Monitor po włączeniu po czasie ok. 5 sekund gaśnie (podświetlanie + obraz) dioda zasilania świeci normalnie na niebiesko. Gdy wyłączę i włączę go jeszcze raz (przyciskiem) to znów włącza się na około 5 sekund i gaśnie (można tak robić bez przerwy). Dodam, że był testowany na paru komputerach/kablach zasilających i na wszystkich ten sam efekt. Czego to może być wina? Kondensatory nie wyglądają na spuchnięte.

Rozebrałem go - poniżej załączam zdjęcia płytki

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i udzieloną pomoc. Proszę pytać a odpowiem na wszystko / doślę więcej zdjęć.

ACER V193W - Monitor ACER V193W gaśnie po 5 sekundach ACER V193W - Monitor ACER V193W gaśnie po 5 sekundach ACER V193W - Monitor ACER V193W gaśnie po 5 sekundach ACER V193W - Monitor ACER V193W gaśnie po 5 sekundach ACER V193W - Monitor ACER V193W gaśnie po 5 sekundach ACER V193W - Monitor ACER V193W gaśnie po 5 sekundach ACER V193W - Monitor ACER V193W gaśnie po 5 sekundach
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Pomierzyłeś napięcia wychodzące z zasilacza?
  • Poziom 4  
    miecho18 napisał:
    Pomierzyłeś napięcia wychodzące z zasilacza?

Jeszcze nie mierzyłem, ponieważ nie zbyt wiem, na których stykach wykonać pomiary.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    To to ja wiem, ale pytałem o pomiary.
  • Poziom 4  
    miecho18 napisał:
    To to ja wiem, ale pytałem o pomiary.

Pomiarów jeszcze nie wykonywałem, ponieważ zbytnio nie wiem, na których stykach ten pomiar wykonać.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    xHeLLoS napisał:
    Monitor po włączeniu po czasie ok. 5 sekund gaśnie

Do sprawdzenia świetlówki w matrycy. Najlepiej testowo podpiąć inne wyciągnięte np. z uszkodzonej matrycy. Jeśli będzie ok, to dalej do pomiaru trafa w inwerterze. Ostatecznie aplikacja układu sterowania inwerterem i pomiary
  • Poziom 4  
    Myślę nad kupieniem nowego zasilacza (znalazłem po 15zł). Myślicie, że na sam początek będzie warto to wymienić zanim zacznie się grzebać w samej matrycy?
    http://alleg Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.3.1.18 [dzimi]
  • Pomocny post
    Moderator
    xHeLLoS napisał:
    Myślę nad kupieniem nowego zasilacza (znalazłem po 15zł).
    - pewnie że możesz kupić zasilacz tylko czy naprawi to problem znikającego podświetlenia?
    A sprawdziłeś czy wyświetlany jest pomimo braku podświetlenia?
    Na początek
    majsterek napisał:
    Do sprawdzenia świetlówki w matrycy. Najlepiej testowo podpiąć inne wyciągnięte np. z uszkodzonej matrycy. J
    - to ukierunkuje dalszą naprawę.
  • Poziom 4  
    dzimi napisał:
    xHeLLoS napisał:
    Myślę nad kupieniem nowego zasilacza (znalazłem po 15zł).
    - pewnie że możesz kupić zasilacz tylko czy naprawi to problem znikającego podświetlenia?
    A sprawdziłeś czy wyświetlany jest pomimo braku podświetlenia?
    Na początek
    majsterek napisał:
    Do sprawdzenia świetlówki w matrycy. Najlepiej testowo podpiąć inne wyciągnięte np. z uszkodzonej matrycy. J
    - to ukierunkuje dalszą naprawę.

Jeśli nie mam zapasowych świetlówek mogę inaczej sprawdzić czy te działają poprawnie?

@EDIT

Rozebrałem całą matrycę, poniżej dodaję filmik, na którym widać działanie świetlówek. Jak widać na filmiku - po podłączeniu zasilania świetlówki zapalają się na chwilę, gasną, zapalają ponownie i już ostatecznie gasną. Aby to powtórzyć muszę odpiąć i ponownie podpiąć zasilanie. Czekam na dalsze porady. Pozdrawiam

[/film]
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Org. zasilacz ILPI-077 REV: A
    - cz. zasilacza gł. LD7522PS + poloowy AP2761I
    - invert. na INL837CN + polowe AP9971GD 2x

Stosowano np. w ACER V193W
    - matryca: MT190AW01 V.5
    Inv. na tym ukł. INL837 (obudowa SO16, = TL494CD)

stosowano swego czasu w
    Philips, modele
    190EW9FB/00
    190EW9FB/93
    190EW9FB/05
    190EW9FB/62

Ponieważ jak piszesz , brak elementarnej wiedzy z zakresu pomiar ów> widze rozwiązanie taki
    1. te zasilacze +inv. na ebay są po ok. 15Euro (na znanym PL portalu cena zbliżona , albo i mniej) czyli zakup i wmontowanie
    2. serwis
    3. pomiar samemu napięć

Ostatni pkt.(3) Robisz na własne ryzyko i strach
    * Można szybko uszkodzić płytkę sygnałową ILIF-046 Rev: A

czyli najpierw poczytaj o tym zasilaczu na tym forum , coś swego czasu pisano
    Link
    Link
    Link

Najczęśćiej uszkadzały się :
    -lampy CCFL i przewody od "zimnych" ich końców, nagary w złaczu do podłączenia lamp
    - kondensator elektrolityczny na wej. za mostkiem diodowym 100uF/450V
    - brak 3,3V do zasilania cpu/ scaler na płycie sygnałowej >> a robione z +5V Stby ( idzie z zasilacza)
  • Poziom 4  
    Rozumiem... czyli na początek spróbować kupić nowy Zasilacz ILPI-077?
    Skoro świetlówki się włączają (widać na filmiku) to znaczy, że wszystko z nimi okej?

Moderowany przez Mirek Z.:

Zbędny cytat całości poprzedniego postu usunąłem, zabroniony link do aukcji również. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18. Po raz drugi w tym temacie - ma być ostrzeżenie?

• Pomocny post
    Spec od monitorów
    Tak.
    - gaśnie po 5.s czyli zaczyna działać albo zabezpieczenie w zasilaczu, lub uszkodzony inv. (np. trafo HV (SPW-105), polowe, kondensatory w jego otoczeniu,...)

(':idea:')
    Można odpiąć zasilacz i zanieść do serwisu do sprawdzenia, pewnie opłata za ta operację będzie mniejsza niż zakup?
    Wtedy wiadomo, że uszkodzenie jest albo płyta (np. ginie syg. ON_Off) albo matryca: CCFL lampy, połaczenia jak pisałem wyżej

p.s
    W zał. wsad dla płytki głównej ILIF-046 Rev: A
    cpu REALTEK RD2120L / scaler REALTEK RT2025L
  • Poziom 4  
    Zamówiłem nowy zasilacz, zobaczymy czy jego wymiana rozwiąże problem. Dziękuje osobą, które wypowiedziały się w tym temacie. Proszę nie zamykać tematu - gdy tylko przyjdzie zasilacz dam znać czy wszystko działa. Pozdrawiam :)
  • Poziom 4  
    Witam ponownie - wymieniłem zasilacza (bez składania monitora podłączyłem aby sprawdzić czy działa i o dziwo... działało....). Po złożeniu monitora do kupy znów ten sam problem (rozłożyłem go ponownie aby spróbować czy działa ale się zawiodłem. Zauważyłem, że po odpięciu wtyczki VGA i podpięciu jej jeszcze raz monitor znów włącza się na okolo 2sec i gaśnie (i tak za każdym razem). Jest możliwe, że stało się coś na płytce sygnałowej?

PS. Święcąc w monitor latarką nie widać NIC (czyli to raczej nie wina świetlówek).
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Pominąłeś podstawową zasadę diagnostyki - po pierwsze sprawdź napięcia.
    Mierzysz przetwornicę - jeśli jest ok sprawdzasz dalej, czy jest zasilanie inwertera i logiki, czy jest sygnał włączający podświetlenie, czy scalak odpalający świetlówki ma zasilanie, skoro gaśnie wypadało by sprawdzić, czy gaśnie bo układ nie ma zasilania, czy włącza się zabespieczenie.
    Żeby to sprawdzić bierzesz numer z układu, szukasz specyfikacji w google, z niej dowiadujesz się jak działa wykywanie uszkodzonej lampy i znowu mierzysz napięca na wejściach scalaka czy się zgadzają ze specyfikacją - jeśli pomiar wskazuje na zwarcie to podmieniasz lampy. Jeśli usterka dalej wysępuje to szukasz w układzie bądź sam scalak może być wadliwy.
    Dobrze jest sprawdzić jak długo monitor pracował, w tym celu należy śćiągnąć serwisówkę i sprawdzić jak dostać się do menu serwisowego, odczytać czas pracy, jeśli jest ponad 25000 godzin to można podejrzewać, że lampy mogą być uszkodzone.
    Nie ma gotowego rozwiązania, wiele zależy od tego jak i jak długo sprzęt był eksploatowany.
    Zawsze możesz oddać urządzenie komuś kto się zajmuje tym profesjonalne - jeśli nie masz firmy to nie dostaniesz dostępu do dokumentacji producenta, schematów i firmware - teraz kupiłeś niepotrzebnie płytę, podczas gdy za te same pieniądze mógłbyś naprawić monitor i mieć gwarancję.
  • Poziom 4  
    t0mal napisał:
    Pominąłeś podstawową zasadę diagnostyki - po pierwsze sprawdź napięcia.
    Mierzysz przetwornicę - jeśli jest ok sprawdzasz dalej, czy jest zasilanie inwertera i logiki, czy jest sygnał włączający podświetlenie, czy scalak odpalający świetlówki ma zasilanie, skoro gaśnie wypadało by sprawdzić, czy gaśnie bo układ nie ma zasilania, czy włącza się zabespieczenie.
    Żeby to sprawdzić bierzesz numer z układu, szukasz specyfikacji w google, z niej dowiadujesz się jak działa wykywanie uszkodzonej lampy i znowu mierzysz napięca na wejściach scalaka czy się zgadzają ze specyfikacją - jeśli pomiar wskazuje na zwarcie to podmieniasz lampy. Jeśli usterka dalej wysępuje to szukasz w układzie bądź sam scalak może być wadliwy.
    Dobrze jest sprawdzić jak długo monitor pracował, w tym celu należy śćiągnąć serwisówkę i sprawdzić jak dostać się do menu serwisowego, odczytać czas pracy, jeśli jest ponad 25000 godzin to można podejrzewać, że lampy mogą być uszkodzone.
    Nie ma gotowego rozwiązania, wiele zależy od tego jak i jak długo sprzęt był eksploatowany.
    Zawsze możesz oddać urządzenie komuś kto się zajmuje tym profesjonalne - jeśli nie masz firmy to nie dostaniesz dostępu do dokumentacji producenta, schematów i firmware - teraz kupiłeś niepotrzebnie płytę, podczas gdy za te same pieniądze mógłbyś naprawić monitor i mieć gwarancję.

Gdzie za 15zł naprawię monitor? Co do wykonania pomiarów to zajmę się tym i dam znać. Gdzie mogę znaleźć schemat/tabelę napięć?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Jeśli za 15 zł udało Ci się trafić na sprawną część to musiała być to okazja.
    Większość schematów, szczególnie takich marek jak acer które są rebrandem innoluxa znajdziesz po wpisaniu oznaczenia zasilacza w google.
    Pominę fakt, że lisek dał ci schematy.
    Po powiększeniu zdjęć które załączyłeś widać oznaczenie ILPI-077. Wpisałem to w google dopisałem schematics i w grafice piewrszy wynik jest schemat.

Dodano po 28 [minuty]:

Podstaw świetlówki, pojedynczo pod każde wejście i sprawdź czy zgaśnie.
  • Poziom 4  
    t0mal napisał:
    Jeśli za 15 zł udało Ci się trafić na sprawną część to musiała być to okazja.
    Większość schematów, szczególnie takich marek jak acer które są rebrandem innoluxa znajdziesz po wpisaniu oznaczenia zasilacza w google.
    Pominę fakt, że lisek dał ci schematy.
    Po powiększeniu zdjęć które załączyłeś widać oznaczenie ILPI-077. Wpisałem to w google dopisałem schematics i w grafice piewrszy wynik jest schemat.
    Dodano po 28 [minuty]:
    Podstaw świetlówki, pojedynczo pod każde wejście i sprawdź czy zgaśnie.

Mogę podłączyć tylko jedną świetlówkę do zasilacza czy coś się stanie?
  • Poziom 23