Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy mogę zbudować własną elektrownię oraz sieć i sprzedawać energię?

supchem 27 Feb 2017 18:13 1239 16
    supchem
    Level 21  
    Witam,
    pytanie czysto teoretyczne, które zadaję ponieważ nie bardzo rozumiem przepisy dotyczące tego tematu.
    Tak jak np. mam prawo samemu zbudować sobie formę oraz stół wibracyjny i produkować płytki chodnikowe, a następnie dowozić je do odbiorców, muszę tylko zarejestrować działalność czy tam w jakiś sposób rozliczyć się z urzędem skarbowym, to czy analogicznie mam prawo zbudować sobie elektrownię, własną sieć energetyczną i sprzedawać energię elektryczną?
    Z góry mówię, nie wdawajmy się w szczegóły typu jaka to elektrownia itp, niech będzie to nawet węglowa, mocy 500 kVA zasilająca powiedzmy jakąś wieś. Od razu zakładamy że spełnia ona wymogi czystości spalin i inne potrzebne rzeczy, że wszyscy zgodzili się na słupy/kable na swoich działkach, nad drogami itp. Pomijam też kwestie ekonomiczne. Powiedzmy że mieszkańcy wsi zrezygnowali z dotychczasowego dostawcy i chcą się podłączyć do mojej sieci, o którą dbam itd. Czy takie coś jest możliwe?
    stomat
    Level 36  
    Tak, oczywiście że możesz tak zrobić. Jest cała masa formalności które musiałbyś wypełnić, koncesje, podatki, rozmaite obowiązki względem odbiorców itd. Ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyś tak zrobił.
    supchem
    Level 21  
    W rzeczywistości zrealizowanie czegoś takiego chyba jednak nie byłoby możliwe, trudno by było zaoferować prąd po niższej cenie niż obecni dostawcy, znaleźć klientów, uzyskać pozwolenia od właścicieli działek na poprowadzenie kabli lub przewodów napowietrznych i oczywiście zgromadzić fundusze na budowę elektrowni oraz potrzebnej infrastruktury.

W tym momencie przyszedł mi do głowy pomysł że przecież co niektórzy montują sobie wiatraki lub panele, często jest sporo zamieszania odnośnie wtłaczania tej energii do sieci, wiele jest takich tematów na elektrodzie. Gdyby ktoś miał dogadanych sąsiadów, mógłby im sprzedawać tą energię i przesyłać swoim przewodem. Problemem jest tylko to co oni by tym zasilali bo z założenia ta sieć miałaby być odseparowana od publicznej, a prąd w niej raz by był, a raz nie.
    Bojler z 2 grzałkami zasilanymi z różnych sieci i układem na styczniku i przekaźniku że w 1 kolejności jest grzana z prądu sąsiada, a jak tego nie ma to z prądu od ZE?
    Mocno naciągane i wątpliwe ekonomicznie ale do zrobienia. :D Ot można by się przynajmniej pochwalić że mam własną elektrownię i sieć energetyczną. :P
    zbich70
    Level 43  
    Kolega w poście tytułowym pomija kwestie ekonomiczne a pyta jedynie o formalno-prawne. W tych drugich nie ma przeciwskazań.
    CYRUS2
    Level 42  
    stomat wrote:
    Tak, oczywiście że możesz tak zrobić.
    Nie może tego zrobić co pisze w poście #1
    stomat wrote:
    Jest cała masa formalności które musiałbyś wypełnić, koncesje, podatki, rozmaite obowiązki względem odbiorców itd.
    Nie tylko to stoi na przeszkodzie.
    Musiałby stworzyć własną sieć energetyczną.
    Czyli to co dziś jest poza granicą właśności odbiorcy.
    Z odłączeniem od krajowego systemu energetycznego.

Mam wątpliwości czy zgodnie z prawem taka odłączona sieć może istnieć.
    Co jest możliwe - zbudować (lub kupić) elektrownię. I podłączyć do krajowego systemu energetycznego.
    stomat
    Level 36  
    Jakieś argumenty? Najlepiej jakiś przepis. Nie piszemy tu o tym co się nam WYDAJE.
    Żeby sąsiad chciał kupić od ciebie energię mało pewną i stabilną to musiałaby ona być tańsza, ale panele nie opłacają się nawet przy takiej cenie energii jak z sieci więc byłaby to ekonomiczna katastrofa.
    kozi966 wrote:
    stomat wrote:
    koncesje

Dla tej mocy nie wymaga się koncesji ;)

Dla tej nie, ale kolega tylko rzucił wartość, zaznaczając że to tylko przykład. A ja pominąłem ważną rzecz, gdyby to była elektrownia węglowa to kolega musiałby skupić i umorzyć kolorowe certyfikaty.
    CYRUS2
    Level 42  
    stomat wrote:
    Jakieś argumenty? Najlepiej jakiś przepis. Nie piszemy tu o tym co się nam WYDAJE.
    Temat to typowe "bicie piany" przez laika".
    Quote:
    mocy 500 kVA zasilająca powiedzmy jakąś wieś.
    Masz wątpliwości że to jest nierelizowalne ?
    Dlatego, że nie ma sieci rozdzielczej.
    Chcesz kolego to szukaj przepisów.
    Sieć rozdzielcza prywatna - zwłaszcza na wsi.
    stomat
    Level 36  
    CYRUS2 wrote:
    Masz wątpliwości że to jest nierelizowalne ?

To przedsięwzięcie kompletnie nieopłacalne i dlatego nikt tak nie robi, ale oprócz ekonomii nic nie stoi na przeszkodzie żeby tak zrobić.
    Ja wiem że przepis zabraniający budowy swoich elektrowni i sieci nie istnieje więc nie potrzebuję go szukać. Ja tylko wyprowadzam cię z błędu.
    xray81
    Level 22  
    Elektrownię może wybudować ale energię wyprodukowaną przez tą elektrownię musi odsprzedać spółce energetycznej.
    stomat
    Level 36  
    xray81 wrote:
    Elektrownię może wybudować ale energię wyprodukowaną przez tą elektrownię musi odsprzedać spółce energetycznej.

Bzdura. Może sprzedawać komu chce.
    CYRUS2
    Level 42  
    stomat wrote:
    Chcę zobaczyć jak kolega to zrobi technicznie.
    Pomijam opcje prawne.
    zbich70
    Level 43  
    CYRUS2 wrote:
    stomat wrote:
    Pomijam opcje prawne.

Tak samo jak ojdyr z energią geotermalną... :D
    supchem
    Level 21  
    CYRUS2 wrote:

A ja pytałem tylko teoretycznie i tylko o kwestie prawne. Nie mam zamiaru tego robić.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    WIesz nie trzeba całej wsi wystarczy 1 odbiorca, ale musisz mu legalizowany licznik zamontować i konkurować z ZE stawką i zapewnić bezpieczne dostarczenie energii.

Tak teoretycznie nie bawił bym się w detal bo ludzie są różni zazwyczaj xxxxxxx .
    zbich70
    Level 43  
    supchem wrote:
    A ja pytałem tylko teoretycznie i tylko o kwestie prawne. Nie mam zamiaru tego robić.

Więc odpowiedź na pytanie tytułowe "Czy mogę zbudować własną elektrownię oraz sieć i sprzedawać energię?" brzmi:
    Tak, możesz.
    Tylko musisz stosować się do przepisów prawa energetycznego (post #12) a także aktów wykonawczych wynikających z tej ustawy.