Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaką wybrać ładowarkę do akumulatorków aa i aaa

grzegorz041 27 Lut 2017 19:20 18729 31
  • #1 27 Lut 2017 19:20
    grzegorz041
    Poziom 12  

Witam wszystkich. Chciałbym się dowiedzieć jaką ładowarkę polecielibyście do ładowania akumulatorków AAA I AA. Przejrzałem już trochę postów (które były już dość dawno) i artykułów odnośnie rankingu ładowarek. Jednak przekonałem się , że podpowiedzi na forum, osób, które przetestowały '' na własnej skórze'' plusy i minusy są najlepsze. Doczytałem, że ładowarka NC- 3000 jest w czołówce ładowarek, Jednak cena 130 zł. to trochę dużo- a może i nie? Miałem w swoim posiadaniu ładowarkę https://imged.pl/ladowarka-varta-lcd-8x-akumulatorki-2600mah-r6-aa-792559.html Kumpel polecił mi, że to niezła ładowarka za niezłą cenę. Zakupiłem, też myślę , że niezłe akumulatorki eneloop pro do mojego aparatu. Po pierwszym ładowaniu, akumulatorki były tak gorące, że nie dało się ich utrzymać w dłoni!! Myślę sobie- tak to szybko zakończą żywot... Ładowarka poszła na półkę i co dalej..? Z góry dzięki za podpowiedzi...

0 29
  • #3 27 Lut 2017 19:32
    kierbedz4
    Poziom 34  

Proponuję ładowarkę EMOS model KN-8501 Posiada również przełącznik umożliwiający ładowanie 2 lub4 akumulatorków.Po prostu nie mam z nią problemu. Cena umiarkowana około 50 zł

1
  • #4 27 Lut 2017 19:46
    grzegorz041
    Poziom 12  

O ładowarce BC- 700 czytałem. Piszą, że właśnie NC- 3000, jest jakby próg więcej. O EMOS model KN-8501 nie słyszałem, ale poczytałem opis- niezły. Ważne jest chyba rozładowanie i podtrzymanie..?

0
  • #6 28 Lut 2017 06:53
    grzegorz041
    Poziom 12  

Ta MH-C9000 też ciekawa, jednak chyba trochę dla mnie za droga. Zostanę pewnie przy BC- 700. Czy pełna nazwa to; Techno Line BC-700. ? Jeszcze się tylko zastanawiam nad NC-3000...

0
  • Pomocny post
    #7 28 Lut 2017 16:11
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

Temat wałkowany już kilka razy.

Polecam zajrzeć:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3136687.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3055199.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3067587.html

Jeżeli miałbym ze swojej strony podsumować (wszystkie te ładowarki posiadam/posiadałem/testowałem):
    BC-700 / BC-1000 - ładuje OK, ale konstrukcja dość stara, z dość głupimi ograniczeniami, które mogą znacznie ograniczyć wygodę użytkowania z ładowarki. Pewien minus to też średnia dokładność pomiarowa (mA/mAh) no i ten nieszczęsny zasilacz 3V DC.
    MH-C9000 - ta ładowarka tak naprawdę gorzej ładuje od BC-700 (ma w mojej ocenie gorszy algorytm ładowania), ale ma bardzo dużą dokładność pomiarową. Dla typowego użytkownika ta ładowarka nie ma większych zalet, a jest przy tym bardzo droga.
    NC-1000 - to jest mój ulubieniec. Najczęściej sięgam właśnie do tej konstrukcji. Jako ładowarka funkcjonuje niezawodnie ma przy tym książkową, bardzo dobrą terminację procesu ładowania - prawdziwy mechanizm -dV. Minus to średnia dokładność pomiarowa (mA/mAh). Nowa NC-1000 Plus wydaje się nawet nieco lepsza...
    NC-3000 - miała być ładowarką lepszą od NC-1000...no i w zasadzie jest...ale to z NC-1000 mi się przyjemniej i wygodniej korzysta - jest mniejsza i "szybsza" w obsłudze. Na korzyść NC-3000 przemawia całkiem dobrze działający pomiar rezystancji wewnętrznej oraz podobnie jak w MH-C9000 wysoka precyzja pomiarowa.

Wybierałbym między NC-3000, a NC-1000 (Plus)...choć najlepiej mieć obie;)

4
  • #8 28 Lut 2017 16:26
    grzegorz041
    Poziom 12  

No i super. Wiem już na co zwrócić uwagę. Mam jeszcze przy okazji pytanie. Chciałem zakupić akumulatorki. Potrzebuję większą ilość do zabawek dla dzieci. Na allegroszu są za 5 , 7, 10 i więcej zł. Ale znalazłem też i takie za 2.5 zł. Do aparatu mam lepsze,a czy do zabawek wystarczą takie za 2.5 zł?

0
  • #9 28 Lut 2017 17:55
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

W przypadku akumulatorków to przede wszystkim radziłbym unikać nieznanych marek o najwyższych pojemnościach. Dodatkowo warto szukać akumulatorów o obniżonym samo-rozładowaniu (LSD, Ready 2 Use) - gwarantuje to większą niezawodność użytkowania.

Należy pamiętać, że maksymalna pojemność dla akumulatorów R6 AA to ok. 2600 mAh, natomiast dla R03 AAA to ok. 1000 mAh - na tyle pozwala obecna technologia...natomiast w wątpliwej jakości akumulatorach te granice nie istnieją - jak wiadomo papier/etykieta przyjmie wszystko - niestety takie "oszukane" akumulatory się praktycznie do niczego nie nadają - zmierzona pojemność jest często nawet 10x niższa jak nadruk na etykiecie...to już z resztą łatwo można ocenić wykonując formowanie/testowanie w którejkolwiek z w/w ładowarek.

Pod względem trwałości moim faworytem od wielu lat są akumulatory Eneloop, niestety nie należą do najtańszych.
    Inne, które również trzymają parametry to np.: Fujitsu, GP - seria Recyko, Everactive, Ansmann, Ikea Ladda.

0
  • #11 28 Lut 2017 18:29
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

Dodam jeszcze, że temperatura akumulatorków Ni-MH powinna wyraźnie rosnąć pod koniec ładowania w każdej procesorowej ładowarce - to tak naprawdę gwarancja, że akumulatory się poprawnie naładowały.
    Wspomniana w pierwszym poście ładowarka Varty jest niestety dość niefortunna, gdyż ładuje akumulatory wyłącznie parami - to spora wada i ograniczenie wielu ładowarek.
    Takie ładowarki traktują każdą parę ogniw jako pakiet - aby to dobrze zadziałało instalowane akumulatory muszą być identyczne, tak samo zużyte oraz być tak samo rozładowane w momencie wkładania do ładowarki...w praktyce nie sposób tego dopilnować - niestety kończy zwykle się to tak, że część akumulatorów się gotuje, a część zostaje niedoładowana, w konsekwencji cały komplet ulega przedwczesnemu zużyciu.

1
  • #12 28 Lut 2017 18:33
    grzegorz041
    Poziom 12  

Bardzo wszystkim dzięki. Na pewno teraz już coś wybiorę...

0
  • #13 11 Lip 2017 12:34
    mlero
    Poziom 10  

Mam od 10 lat BC700 i wkurzają mnie zamulone przyciski funkcyjne oraz niekiedy ładowanie akumulatorków AAA w nieskończoność.
    Przykładowo Eneloop Pro AAA 900mAh (nowy) przy prądzie 200mA potrafi czasami ładować się do pojemności na wyświetlaczu 2200mAh....
    Kupiłem zachwalaną tutaj NC-1000 plus i faktycznie przyciski działają poprawnie i bez opóźnień,
    aaaaale
    głupie jest w niej domyślne ustawienie prądu ładowania na 500mA.
    W ładowarce BC700 domyślny prąd dla aku AA/ AAA jest 200mA i to było dobre bo nawet osoba nieznająca się na rzeczy (żona) mogła bezpiecznie naładować akumulatorki. Jak AAA będą domyślnie traktowane w NC1000 prądem 500mA to długo nie podziałają, a każdorazowe przełączanie prądu przez 700/1000/200mA jest upierdliwe. Próba wytłumaczenia kobiecie dla której prąd jest czymś niepojętym takiego trybu postępowania przy ładowaniu może skończyć się guzem na głowie o wielkości zależnej od wagi patelni ;-))
    Poza tym zmierzyłem napięcia na aku podczas ładowania i na BC700 jest stałe, nieco wyższe (ok 0,2V)od tego na wyświetlaczu, natomiast na NC-1000plus napięcie skacze na Voltomierzu co ok. 2 sekundy przykładowo 1,39V - zaraz 1,70V, a na 4 slocie 1,4v -zaraz 2V -wyświetlacz ładowarki pokazuje stałą tą dolną wartość napięcia.
    Zmierzyłem jeszcze napięcia przy rozładowywaniu aku AAA i...
    na BC700 jest takie samo jak na wyświetlaczu czyli np 1,28V,
    a na NC1000plus przykładowo wyświetlacz 1,18V, a voltomierz na stykach ładowarki 1,28V !!! O co tutaj chodzi ?
    Czy to jakaś wada ładowarki czy u Was jest tak samo?
    Dodam tylko, że moja NC1000plus kończyła rozładowanie aku AAA w 4 slocie przy napięciu na wyświetlaczu 1,17V co ewidentnie jest jakąś wadą bo na pozostałych slotach dochodzi do 0,9V.

0
  • #14 25 Lip 2017 12:45
    grzegorz041
    Poziom 12  

Witam ponownie. Zakupiłem NC-1000. Super sprawa. Właściwie to taki mały, bardzo zmyślny, komputer do ładowania akumulatorków. Bardzo wszystkim dzięki za zaangażowanie i podpowiedzi. Pozdr.

1
  • #15 31 Sie 2017 14:49
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

Przepraszam z góry za dłuższą nieobecność, ale z przyczyn prywatnych nie mogłem wcześniej zajrzeć na forum elektrody.

1. Domyślny prąd 500 mA to w mojej ocenie spora zaleta NC-1000 Plus - dla większości akumulatorów AAA jest jak najbardziej w porządku, już prędzej 200 mA spowoduje problemy z prawidłowym zakończeniem ładowania z pojemniejszymi akumulatorami AAA (typu nieskończone ładowanie zauważone przez mlero w ładowarce BC-700), o AA już nie wspominając.

2. Akumulatory Ni-MH z zasady powinno się ładować impulsowo. Częstotliwość, wypełnienie tych impulsów różni się między różnymi ładowarkami, w niektórych przypadkach niektóre mierniki mają problem z pomiarem takiego napięcia na wyjściu z ładowarki, skoki będą też im większe im wyższa rezystancja włożonego akumulatora. To co widzimy na wyświetlaczu ładowarek to wartość mierzona pomiędzy impulsami (realna wartość napięcia na akumulatorze). Byłbym daleki od szukania wady w tym miejscu. Proponuję użyć trybu rozładowania w NC-1000 Plus poczekać aż proces się zakończy i wtedy porównać wartość napięcia z ładowarki i miernika - bez obciążenia te wartości powinny być takie same.
    Przywołane napięcie 1.17V (zmierzone bez obciążenia) wygląda na poprawne napięcie rozładowanego akumulatora NiMH.

3. ExtremeLine NC2000 wygląda na jakiś chiński noname, ale jak ktoś może ją użyczyć to chętnie przetestuję.

Jaką wybrać ładowarkę do akumulatorków aa i aaa

1
  • #17 31 Sie 2017 19:42
    mlero
    Poziom 10  

Przetestowałem po kolei ładowarki:
    EverActive NC1000 plus,
    ExtremeLine NC2000
    EverActive NC3000 - najlepsza i najdokładniejsza i ta u mnie została.

1
  • #18 31 Sie 2017 20:19
    JaroPC
    Poziom 16  

Witam,
    pierwszą ładowarką jaką kupiłem jest NC-1000+. Mam ją już trochę czasu i złego słowa o niej nie powiem. Autor na pewno będzie zadowolony. Akumulatory polecam Fujitsu, używam ich w latarkach. Wszystkie mają bardzo podobne pojemności i myślę że dobrze będą działały połączone szeregowo. Wspominam o tym bo powtarzalność pojemności nie jest wcale taka oczywista. Mam też komplet akumulatorów Varty. Tam rozbieżności są spore. Podobno Fujitsu produkuje swoje akumulatory w Japonii.

2
  • #19 01 Wrz 2017 20:28
    grzegorz041
    Poziom 12  

Witam wszystkich ponownie. Widzę, że temat rozszerza się o kolejne wypowiedzi. Fajnie. Ja, akumulatorków jeszcze nie kupiłem. Pozbierałem wszystkie stare i po włączeniu funkcji odświeżania udało mi się je zregenerować, do tego stopnia, że działają bardzo dobrze. A przeznaczyłem je już na stracenie. Na pewno jak mi będzie potrzeba, skuszę na te; Fujitsu . Pozdr....

1
  • #21 05 Lis 2017 11:31
    mlero
    Poziom 10  

Mam pytanie do posiadaczy ładowarki EverActive NC3000
    Jakie napięcie pokazuje u Was wyświetlacz w momencie gdy ładowarka kończy ładowanie i rozładowanie?
    Moja kończy ładowanie gdy wyświetlacz pokazuje 1,56V, a rozładowanie 0,9V- niezależnie od prądu, wieku i wielkości akumulatorka.
    Prezentowane pojemności aku z ładowania i rozładowania wykonanego zaraz po ładowaniu znacznie różnią się od siebie:
    po naładowaniu nowych VARTA AAA wskazuje 1190mAh, a po rozładowaniu 1050mAh
    po naładowaniu Eneloop AA wskazuje 2190mAh, a po rozładowaniu 1870mAh
    Wiem, że to jest czasochłonne żeby zauważyć moment zakończenia procesu ale kilka razy udało mi się to wychwycić i zawsze jest tak samo.
    Dodam, że akumulatorki przy końcu ładowania są letnie lub lekko ciepłe nawet przy prądzie 0,5C.

0
  • #22 05 Lis 2017 16:31
    mateusz2015_5102
    Uczeń

Ładowarki panasonic eneloop, ever active i inne w sklepach RTV/AGD są dobre.

Dodano po 2 [minuty]:

mlero napisał:
    Mam pytanie do posiadaczy ładowarki EverActive NC3000
    Jakie napięcie pokazuje u Was wyświetlacz w momencie gdy ładowarka kończy ładowanie i rozładowanie?
    Moja kończy ładowanie gdy wyświetlacz pokazuje 1,56V, a rozładowanie 0,9V- niezależnie od prądu, wieku i wielkości akumulatorka.
    Prezentowane pojemności aku z ładowania i rozładowania wykonanego zaraz po ładowaniu znacznie różnią się od siebie:
    po naładowaniu nowych VARTA AAA wskazuje 1190mAh, a po rozładowaniu 1050mAh
    po naładowaniu Eneloop AA wskazuje 2190mAh, a po rozładowaniu 1870mAh
    Wiem, że to jest czasochłonne żeby zauważyć moment zakończenia procesu ale kilka razy udało mi się to wychwycić i zawsze jest tak samo.
    Dodam, że akumulatorki przy końcu ładowania są letnie lub lekko ciepłe nawet przy prądzie 0,5C.

A może najlepiej użyć np. do akumulatorków eneloop ładowarke panadonic eneloop, do akumulatorków varta ładowarki varta itp.

2
  • #23 06 Lis 2017 16:40
    Pemek
    Poziom 11  

Z ciekawości otworzyłem swoją NC-1000+ i u mnie termistory były prawidłowo zamontowane. Wchodziły w małe kieszonki wypełnione pastą przewodzącą. Wykonanie płytki bardzo solidne i eleganckie.
    Do wad zaliczam mały wyświetlacz, trzeba mieć niezły wzrok (albo okulary) żeby zobaczyć co tam jest napisane. Także to, że nie zaczyna pracy z akumulatorkami całkowicie rozładowanymi. Ale to nie jest wielka wada, wystarczy mieć starą, zwykłą ładowarkę i parę minut je na niej podładować, przełożyć do NC-1000+ i jest OK.
    Polecam zajrzeć na strony:
    http://ladowarki.com/porownanie-ladowarek-pro...ni-mh-nc-1000-bc-1000-bc-700-mh-c9000-nc-3000
    http://everactive.pl/Ladowarka-NC-1000-polecana-przez-serwis-PCWORLD.PL!

0
  • #24 28 Lis 2017 16:02
    buhehe12
    Poziom 2  

Witam!
    Przymierzam się do zakupu ładowarki jak i baterii.
    Ładowarkę chyba wezmę everActive NC-1000 PLUS, lecz nie mam zielonego pojęcia jakie baterie wziąć.
    Potrzebne mi są lr03, których używam do czołówki, więc pasuje, aby w miarę dobrze trzymały.
    Do tego też lr6 do pilotów, itd.
    Ma ktoś jakieś konkretne i sprawdzone modele baterii?

0
  • #26 28 Lis 2017 17:31
    rafbid
    Poziom 32  

buhehe12 napisał:
    do pilotów
    Do pilotów akumulatorki są nieekonomiczne. Baterie pewnie wymieniasz raz na kilka lat?

0
  • #27 29 Lis 2017 23:58
    buhehe12
    Poziom 2  

rafbid napisał:
    buhehe12 napisał:
    do pilotów
    Do pilotów akumulatorki są nieekonomiczne. Baterie pewnie wymieniasz raz na kilka lat?

W sumie to te LR06 będę dawał do takich lampek na baterię, one dosyć szybko padają.
    LR03 jak pisałem, do dwóch czołówek potrzebuję, 3 baterie na jedną, bo zwykłe padają.
    Co do ładowarki to mam jakąś starą Panasonic BQ-2FE.
    230V 50 HZ 5W
    2.8V-220mAx2(R6)
    2.8V-65mAx2(R03)

Chyba się nie nada do niczego?

0
  • #29 14 Mar 2018 07:34
    grzegorz041
    Poziom 12  

Witam. Cześć. Ja zakupiłem ładowarkę everActive NC-1000 i akumulatorki Eneloop PRO. W aparacie fotograficznym, dla mnie, super sprawa. Do lampy błyskowej, myślę, że się extra sprawdzają. Wytrzymują naprawdę sporo.
    Z tego co wiem i trochę poczytałem , to eneloop R6 ( te białe) też się dobrze sprawdzają.
    Ale dobra ładowarka, to podstawa-warto zainwestować.

1
  • #30 18 Mar 2018 18:47
    SPEAKERS_XP
    Poziom 24  

buhehe12 napisał:

Co do ładowarki to mam jakąś starą Panasonic BQ-2FE.
    230V 50 HZ 5W
    2.8V-220mAx2(R6)
    2.8V-65mAx2(R03)

Chyba się nie nada do niczego?

Ładowarka jest bardzo prosta - czasowa - nie ma w jej wypadku mowy o jakiejkolwiek sensownej automatyce, ładuje też tylko parami. Przy częstym doładowywaniu akumulatorków lepiej poszukać czegoś automatycznego z możliwością ładowania nieparzystych ilości.

0