Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd

27 Feb 2017 19:57 3969 27
  • Level 12  
    Witam
    Mam problem z spawarką którą kupiłem używaną, do dziś było wszystko ok, pięknie się spawało, aż nagle gaz zaczął sam wylatywać , początkowo coś tam poruszałem, wyłączyłem i włączyłem sprzęt, chwile było ok i znowu to samo , parę razy się naprawiło po czym coraz częściej zaczęło się psuć, aż nagle stało się to na stałe.
    Podawanie drutu działa ok , dopiero po naciśnięciu spustu.
    Ale zauważyłem, że prąd na drucie jest cały czas, gdy dotknę materiału "spawa" mimo nie wciśniętego przycisku.
    Prąd na elektrozaworze jest od .razu po włączeniu spawarki.
    Nie moge pojąć jednego , jak to powinno działać skoro przewody od elektrozaworu idą na stycznik w wejścia A1 i A2 A z tego co pamiętam służą one do zasilania cewki stycznika i załączania go.
    Do A1 i A2 idzie także napięcie z transformatora 24V na którym pojawia się na pięcie po przekręceniu przycisku włącz/wyłącz.
    Z mojego rozumowanie by to działało napięcie na transformatorze 24v powinno się pojawić pojawić po wciśnięciu spustu.
    Więc albo źle patrze albo coś źle rozumiem.
    W każdym bądź razie spawarka działała i przestała, jakiś pomysł ?
    Zdjęcia spawarki w środku:
    Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • MetalWorkMetalWork
  • Level 38  
    Stycznik działa jak naciśniesz przycisk? Czy jest ciągle zwarty? To on załącza transformator spawalniczy co za tym idzie odłącza napięcie na "drucie".
  • Level 29  
    Czy nie sklejone są styki lub któryś styk na styczniku .
  • Level 12  
    jak włącze spawarkę pokrętłem to ten niebieski plastik wpada w dół , stycznik się załącza tak jakby ,gaz zaczyna uciekać, prąd na drucie.
    No ale chyba on się załącza bo napięcie na A1 i A2 wynosi 24V
    Ten stycznik powinien się włączać tylko wtedy gdy nacisne spust ?
  • Level 29  
    To sprawdź czy przycisk spustu nie jest zwarty na stałe
  • Level 12  
    no ale jak nacisnę przycisk spustu to dopiero zaczyna wysuwać drut, do przycisku dochodzą dwa przewody więc jest to raczej zwykły przycisk.
    Jak z tym stycznikiem kiedy sie powinien załączać ?
  • Level 12  
    Przewody idące od przycisku spustu mają kolor niebieski.
    Na główny stycznik w pole A2 jest podane na stałe 24VAC natomiast w pole A1 podawane jest 0V z tego układu na płytce, przez przekaźnik JS1A-24V. To 0V powinno się pojawić po naciśnięciu przycisku spustu, a jest już po włączeniu spawarki.
    Sprawdzałem miernikiem przekaźnik czy nie jest zwarty na styku NO i wychodzi na to że nie jest.
    Nie sprawdziłem jeszcze ale zakładam, że przekaźnik dostaje po włącznieniu spawarki cały czas napięcie na cewkę.
    Co to jest ten układ scalony V8306AA010 , nie mogę znaleźć na necie.
    Prosił bym o pomoc kogoś obeznanego w elektronice, co mam sprawdzić, co moge wymienić by naprawić problem.
    Poniżej zdjęcia, na jednym opisałem pola z napieciami.
    Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd
  • MetalWorkMetalWork
  • Helpful post
    Level 27  
    To mikrokontroler R-µEM95-04G. Niestety w sieci nic na ten temat nie znalazłem.
  • Level 12  
    ok, a co mogę jeszcze sprawdzić , by znaleźć usterkę ?
  • Level 27  
    ,,Oko do ręki'' i od elektrozaworu do płytki po przewodach marsz.
    To samo zrobić ze stycznikiem.
    Jeżeli znajdziesz zaciski gdzie są podłączone rychło dowiesz się (wędrując wzdłuż ścieżek) co je załącza.
    Jeżeli półprzewodnik - odnajdź skąd jest sterowany.
    Jeżeli przekaźnik - j.w.
    Jeżeli bezpośrednio z µpc - pozostaje kupić jakaś płytkę sterowania i zaimplementować do tej maszyny.
  • Level 12  
    Tak zrobiłem, sterowanie stycznikiem jest poprzez przekaźnik na płytce, który poprzez tranzystor npn dostaje z mikrokontrolera napięcie.
    Przekaźnik sprawny, problemem jest cały czas występujące napięcie na cewce przekaźnika, pomiędzy masą przekaźnika a każdą nóżką tranzystora jest napięcie ok.33V , po naciśnięciu przycisku nic sie nie zmiania oprócz napięcia pomiędzy masą a bazą tranzystora które z 33V spada do 2V ale nic sie nie dzieje. Tak na szybko jak zmierzyłem napięcie pomiędzy masą a każdą nóżką mikrokontrolera to zawsze jakieś napięcie było.

Nie wiem co jest nie tak, ale czy była by możliwość wykorzystania tego układu, głównie regulacji posuwu drutu i samego działania posuwu i zmodernizowanie układu tak by działało sterowanie przekaźnikiem od załączania stycznika.
    Na tej płytce była też opcja spawania punktowego, która nie jest mi nie zbędnna więc można ją pominąć.
    Poniżej poprawione zdjęcie płytki.
  • Level 27  
    Leża wszystkie funkcje.
    Załączanie od naciśnięcia przycisku na palniku.
    Nie da się.
    Kup prosta płytkę do jakiejś besterki (24V) Można u nich Link
    I po prostu zaimplementuj. Dokładnym odpowiednikiem tego co masz będzie US-25.
  • Level 12  
    Byłem teraz sprawdzić i działa płynnie regulacja posuwu drutu oraz regulacja spawania punktowego.
    więc czy na pewno leżą wszystkie funkcje skoro po naciśnięciu drut się wysuwa tak jak trzeba ?
  • Level 27  
    Czy jest tam transformatorek pomocniczy?
    Taki który zasila płytkę?
  • Level 12  
    tak jest 24V AC, transformator który pracuje po włączeniu spawarki
  • Level 27  
    Należy znaleźć co przechodzi przez przycisk start na rękojeści (masa czy +5V).
    I w zależności od tego zbudować układ sterowania przekaźnikiem uruchamiającym stycznik.
    Jeżeli podaje ,,+'' - sprawa jest prosta. Trzeba przez rezystor 3k3-5k6 wysterować bazę tranzystora sterującego przekaźnik. (po uprzednim jej odcięciu od dotychczasowego sterowania)
    Jeżeli sterowanie jest masą - trzeba dorobić stopień inwertera sygnału a póxniej postępować jak wyżej.
  • Level 12  
    Sprawdziłem coś takiego, napięcie na jednym przewodzie od przycisku start jest 33V a na drugim 28V. Po naciśnięciu przycisku na drugim przewodzie co było 28V napięcie wynosi 32V.
    Czy to oznacza , że przez przycisk przechodzi +5V i moge wykonać modernizację napisaną wyżej ?
  • Level 27  
    Ale.... masz pojęcie o pomiarach?
    Bo jak na razie - nie widzę tego.
    Pomiarów dokonujemy ZAWSZE w stosunku do masy. (w tym przypadku biegun ujemny mostka i kondensatora filtru.)
    Jeżeli nie potrafisz tak podstawowych rzeczy - to bezpieczniej będzie (dla ew. użytkowników tej ,,naprawionej'' spawarki) jeżeli oddasz ją do serwisu.
  • Level 12  
    Sorki nie pomyślałem, ucze sie cały czas.
    Rzecz ma miejsce w UK nie znam tu polskiego elektronika, a z szkotami ciężko sie dogadać w takich sprawach.
    Wychodzi na to, że jeden z przewodów od przycisku jest podpięty na stałe do masy.
    Mierząc miedzy masą po mostku, a drugim przewodem mam 5V, a po naciścięciu przycisku napięcie spada do 0. Po mojemu masa przechodzi przez przełącznik bo przecież jest do niej podpięty przewód.
    Pytanie tak na szybko co mi do głowy przyszło, że 5V to stan 1 a po przez podanie masy uzyskujemy stan 0 i mikrokontroler robi swoje ?
    Nie oczekuje gotowca ale prosił bym o wskazówki jak to dalej naprawić.
  • Level 27  
    Czyli - gdzie idzie drugi przewód? do jakiegoś dzielnika? na bazę tranzystorka? a może bezpośrednio na cewkę przekaźnika?
    A może na krótko do µpc? Sprawdź przejścia.
  • Level 12  
    @SQ5AZP Drugi przewód idzie prawdopodobnie na µpc.
    Na poniższym zdjęciu podkreśliłem mniej więcej ścieżki tego przewodu.Spawarka, migomat po włączeniu sam podaje gaz i prąd
  • Helpful post
    Level 27  
    Zatem najłatwiej becie ekstrahować oba kable, pdłączyć jeden do +24 przez dławik i zamknąć do masy C100nF/50V.
    Drugim zasilić przekaźnik z cewką 24 V który steruje elektrozawór. Drugi koniec przekaźnika - do gleby.
    Przeciwrównolegle do zacisków cewki włączyć diodę 1N4001 (katodą do kabelka + zasilania z włącznika na rękojeści.)
    Jezeli jest tranzystor sterujący przekaźnikiem to po przecięciu ścieżki dotychczas idącej z procesora podać przez rezystor 22k sygnał 24V z włącznika na rękojeści.
    To ,,załatwi'' bezpośrednie sterowanie zarówno zaworem jak i trafem głównym
  • Level 12  
    Jeszcze zanim zacznę rozmyślać nad tym co napisałeś.
    Skoro przez przewody od przycisku spustu przechodzi masa to czy nie mogę odciąć po prostu przekaźnik sterujący stycznikiem od masy sterowanej przez procesor i zamiast niej podać masę po przycisku ?? Można tak zrobić ?
    Jeśli miał by to działać to na pewno nie działało by prawidłowo spawanie punktowe ale przeżyje bez tego.
    Przekaźnik jest podpięty na stałe do +24, a sterowany masą z tego co sprawdziłem ostatnio.
  • Level 27  
    Dobrze myślisz. Możesz.
    Połączenie będzie wyglądało wówczas:
    - ,,+'' zasilania-cewka przekaźnika-przycisk-masa układu. Jednak nie należy zapominać o diodzie połączonej przeciwlegle do cewki przekaźnika (gasi przepięcie przy rozłączaniu).
  • Level 12  
    No to ta dioda chyba występuje w układzie(zaznaczone strzałką):
    Dziś sprawdzę czy to będzie działać.
  • Helpful post
    Level 27  
    Ty to widzisz - nie ja. Jeżeli występuje i da się wyciąć bez przerwania połączenia przekaźnik-dioda - to ok. Nie trzeba niczego ,,dolepiać''.
  • Level 12  
    Jest ok, działa chyba wszystko nawet spawanie punktowe, zauważyłem, że sterowanie silnikiem od posuwu drutu też jest po przez masę więc z tamtąd zasiliłem przekaźnik.
    Na razie razie jest ok, także wielkie dzięki.
    Jeśli chcesz napisz na pw to sie odwdzięcze.
    Pozdrawiam
  • Level 27  
    Nie ma potrzeby się odwdzięczać. Tak mnie wychowano.
    Zasada jest prosta ,,człowiek pomoże, to i czasem człowiekowi pomogą''.
    Pozdrówka.