Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop Acer 5736Z nie uruchamia się - jest prąd, ale nie świecą diody

bater 27 Feb 2017 21:02 1425 5
 • #1
  bater
  Level 9  
  Dzień dobry,
  Mam nadzieję, że pisze w dobrym miejscu. Jeśli nie to proszę o przeniesienie.
  Mowa o laptopie Acer Aspire 5736Z. Laptop miał wyłamany jeden zaczep śruby pod przyciskiem power i przy otwieraniu klapy podnosiła się do góry górna prawa część obudowy (opisuje może ma to jakieś znaczenie). Pewnego razu przy próbie uruchomienia nastąpiło jakby zwarcie i spod miejsca w pobliżu przycisku power poszedł lekki dymek. Teraz nie świeci ani jedna dioda i laptop się nie uruchamia. Pytanie teraz jak to naprawić i która część jest to wymiany.
  Sprawdziłem:
  - zasilacz na wyjściu 19,4V (na ładowarce jest napisane, że OUTPUT 19V)
  - na końcu przewodu od gniazda zasilacza (przewód czarno-czerwony podłączany do płyty głównej) około 1,9V
  - na wyjściu na baterię około 1,9V oraz 0,55V
  - na wejściu od taśmy do przycisku POWER 1,9V

  Nie wiem teraz jak sprawdzić czy po przyciśnięciu przycisku POWER prąd "idzie" dalej czy tutaj jest zacięcie. W których pinach "dotknąć" miernikiem?
  Dodam, że nieraz laptop sam z siebie nie wiadomo dlaczego po prostu się wyłączał - w różnych sytuacjach. Może coś jest luźno połączone?

  Płyta główna: PEW72 LA-6631P
  Przycisk Power PEW71 LS-6582P

  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam, Paweł
 • #2
  Adam-T
  Level 39  
  Ten "lekki dymek" musiał "zostawić" jakiś ślad. Sprawdź dokładnie to miejsce i okolice czy coś nie jest spalone, okopcone itp.
 • #3
  bater
  Level 9  
  Płyta główna musi być cała z tego względu, że prąd jest również na ładowaniu bateryjki CMOS (0,25V) i nie widać na niej żadnego zaciemnienia, okopcenia lub innego podejrzanego miejsca.

  Rozkręciłem płytkę spod przycisku POWER. Prąd przechodzi przez taśmę do płytki (na płytce w miejscach przymocowania taśmy jest jakieś napięcie). Przyjrzałem się bliżej i lekko okopcone są złącza przymocowane do płytki - na zdj nr 1. Laptop Acer 5736Z nie uruchamia się - jest prąd, ale nie świecą diody Co ciekawe na wejściu taśmy z płyty głównej na skrajnych miejscach napięcie wynosi 1,91V natomiast na wyjściu za tymi przykopconymi miejscami jest już 1,25V - czy to może mieć wpływ na uruchamianie laptopa? Wciskanie przycisku POWER nie ma znaczenia na wartość, nie zmienia wartości napięcia w tych miejscach.
  Na te przykopcone miejsca mógł mieć wpływ zawias na zdjęciu nr 2 Laptop Acer 5736Z nie uruchamia się - jest prąd, ale nie świecą diody - czy on mógł spowodować zwarcie?

  Pytanie dlaczego nie świecą się diody skoro jest ładowanie na baterii?

  Nie ma prądu na wyjściu na wentylator, ale to jest raczej poprawne inaczej cały czas by pracował.

  Co myślicie?

  Edit. Czy ktoś może mi wytłumaczyć zasadę działania włącznika i reakcję na wciśnięcie przycisku (gdzie pojawia się prąd)? Gdzie ten prąd przekazywany jest dalej?
 • #4
  miecho18
  IT specialist
  O tego typu uszkodzeniach napisano na forum multum tematów. Wystarczy poszukać.
  Jak posiadasz podstawową wiedzę z zakresu elektroniki, to zerknij tutaj
 • #5
  bater
  Level 9  
  Witam ponownie,
  Zamówiłem nową płytkę spod przycisku POWER, podłączam ją do płyty, ale laptop nadal nie wstaje. Dodam że do płyty podłączone jest tylko zewnętrzne zasilanie (bez baterii), matryca, wentylator i mikrofon.
  Natomiast przy próbie podłączenia baterii (przy tylu samych podłączonych peryferiach do płyty) następuje jakby zwarcie, dymi się z płyty i mruga/miga bardzo szybko dioda od baterii jakby miała i zaraz traciła prąd.
  Co to może być?
 • #6
  miecho18
  IT specialist
  bater wrote:
  Co to może być?

  Uszkodzenie.
  A tak na poważnie to nieś laptop do serwisu, póki jest jeszcze co naprawiać.