Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu

28 Lut 2017 00:18 1995 17
  • Poziom 9  
    Witam, posiadam telewizor FullHD Benq mk2443, który zaczął odmawiać posłuszeństwa, podświetlenie działa ale nie chciał startować, wymieniłem mu kondensatory i ruszył, niestety tylko górna połowa ekranu jest poprawnie wyświetlana dolna połowa to lita czerń.
    Mam w planach sprawdzenie T-con boarda poprzez podłączenie zewnętrznego uniwersalnego sterownika matrycy aby wykluczyć go z grona podejrzanych...
    Czy mógł bym prosić was o jakieś sugestie?
    Napięcia na zasilaczu wyglądają dobrze.

Bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Raczej uszkodzona matryca, ale?
  • Poziom 9  
    Zasilanie 3.3V jest znacznie zawyżone jest nawet 4.4 - 4.8V podczas pracy, czasem nie włącza, się nie startuje dopiero po puknięciu w element rusza z połową ekranu.
    Może przyczyna leży na płycie głównej?
    Z płyty zasilacza napięcia wychodzą takie jak powinny.

Chciałem odpalić płytę na MT6820-B ale mam z tym trochę problemów, muszę poprzekładać przewody w złączu LVDS, wczoraj już troszkę przy tym siedziałem ale ostatecznie zasnąłem...
    Podłączenie ich 1:1, czyli tak jak są oryginalnie wpięte w płytę główną kontrolera telewizora, powoduje zapalenie się całej matrycy pionowymi kolorowymi pasami, równomiernie podświetlone i wyświetlają się na całości, być może wystarczy tylko zmienić tryb wyświetlania z 1980-1 na 1980-2 za pomocą zworek? Sterownik ma zawsze kilka trybów na każdą rozdzielczość i jak się je nieodpowiednio dobierze to potrafią robić się takie rzeczy.

Jakieś sugestie ?
    Propozycje ?
  • Spec od monitorów
    To TV-monitor , na chińskiej płycie (5D.V0H01.031) pod
    - cpu MStar MSD237HFG-LF-S7 + Flash MX25L6405D
    - tuner TDFV-G131D
    - matryca 23,6" M236H-L01 Rev.C2 (1920x 1080) 4x CCFL
    - zasilacz+ inv/ opisany jako L24BW-v4-1 JT240XX-4
    * L24BW-v4-1 ( GR8876 pin.1 100k=*LD7576 pin.1 NC)

Brak SM.

Popatrz np. w SM od Viewsonic VTMS2431 Link
    Zbliżone do BEKO BU ( YNG190R-8 v-0)
    lub LG M1962D-PZ Chassis LD93B / chodzi tylko o cpu ...
    SM pod Link

JT240XX L24B-K-1 był na OZ9937 + klucze SMT8319 (AO4614/ FW342))
    * na 4x CCFL
  • Poziom 9  
    Wygląda to mianowicie tak:
    Próbowałem robić factory reset i kanały pouciekały, normalnie obraz jest do połowy menu też pojawia się do połowy ekranu niżej ciemno ekran podzielony jakby na 4 równe strefy ciemniejsze i jaśniejsze 2 widać wyżej dokładnie, 2 kolejne są na ciemnym tle.

• Spec od monitorów
    Nic poza tym innego nie kombinowałeś ze zmianami, wchodzeniem , ...itp?

Cytat:
    SOFTWARE UPDATE
    Press keypad to enter Factory Mode.
    Press “Enter” key + “Channel Up” key together to enter Factory Mode
    Confirm software version.

* Link

Tutaj jest temat (25.str) o monitorachTV benq Link

Prosty SM > benq mk 2443_level2 > patrz zał.
    Strona producenta Link

Benq MK2443 to uproszczona wer. BenQ ML2441 (LED) Link_ opisany ML
    - brak /lub zubożony player (avi/mkv c H.264 / z USB tylko foto
  • Poziom 9  
    Wymieniłem tylko kondy w zasilaczu, tak na wszelki wypadek na nowe. Nic więcej nie robiłem, widzę pół obrazu nie widzę wszystkich opcji, musiał bym poszukać gdzieś programator i spróbować flasha. Myślisz że to coś pomoże?
    Jakieś podejrzenia wstępne co do usterki?
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Próbowałem robić factory reset i kanały pouciekały, normalnie obraz jest do połowy menu

A to...?

Jaki był pierwotny objaw uszkodzenia, że ... próbowałeś zacząć serwis?
    - miałeś od razu_ poczatku brak połowy i te pasy
    * czy pojawiły się one po wymianie C ....
  • Poziom 9  
    Na początku był brak stand by, wymiana kondensatorów, po czym pojawił się obraz, pół na pół, nic więcej nie było grzebane. Po wyszukaniu kanałów normalnie wracają, ale obraz nadal jest pół na pół.

Po wyszukaniu programów zauważyłem jeszcze 1 rzecz, mianowicie występuje delikatne spowolnienie treści wyświetlanego obrazu coś jak by delikatne smużenie.
  • Spec od monitorów
    Podaj jaka matryca.?
    Jak możesz daj foto płytki elektroniki matrycy / opisy z niej.
  • Poziom 9  
    Chodzi o płytkę T-con? mogę rozkręcić i wszystko sprawdzić. Wieczorem postaram się porobić dobre zdjęcia.

Dodano po 5 [godziny] 56 [minuty]:

Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu
    Tak się przedstawiają zdjęcia płyty głównej, i zasilacza, te 3 stabilizatory po lewej mają nadłożone spoiwa, wylutowałem je i wlutowałem z powrotem ten ostatni układ to stabilizator 3.3V który mi się nie podoba, daje zbyt wysokie napięcie koło 4.8V podczas pracy, nie wiem czy to normalne...

Dodano po 9 [godziny] 43 [minuty]:

Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu Benq mk2443 - brak dolnej połowy obrazu

Więcej zdjęć, tym razem Tcon
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    ten ostatni układ to stabilizator 3.3V który mi się nie podoba, daje zbyt wysokie napięcie koło 4.8V

Co jest napisane na obudowie?

Na płytce matrycy masz układ HX8904-С , który jest podobny bardzo do EL5420, 17724DA / AD8567

VSH - 6,1V /VSL - 5,5V.../ VCM- 5,4V
    HX opisany i obrysowany w SM Link_ v260-b1-c04_cm1671a_hx8904_max1518

Pomierz napięcia na T-con i potem poszukaj im odpowiadających pkt. na płytce matrycy
    - najlepiej na wył. całkowicie TV od sieci za pomoca miernik jako (ohmomierz)

p.s

Nie widać dokł. nazwy tego "wielkiego"na płytce matrycy, czyżby CM2681A?
  • Poziom 9  
    CM2713A widać na 1 ze zdjęć
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Dla tego CM2713A i matrycy_ Led Panel - M236H1-P01

Cytat:
    VGH – 19,9v
    VGL – 6,8v
    VGHP – 21,3v
    VCC – 5,1v
    VAA – 11,96v
    V33V – 3,3v
    WE – 2,99v
    SDA – 3,07v
    SCL – 3,07v
    VCOM – 5,24v

czyli element w ukł. formowania tego napięcia HRX... + D7 TL431 + C41 10uF/50V
    Za "powolne zmiany obrazu" odpowiada zaniżone (VGH, VGHP)

Typowe rozwiązania z matrycc do 24"? z CMO
    tzw SOURCE DRIVER odpowiada za ... pionowe zniekształcenia
    tzw Gate Driver za poziome >> w matrycy (drivery w szkle)
  • Poziom 9  
    Rozbiorę, pomierzę i przedstawię wyniki.
  • Poziom 9  
    Przepraszam za zwłokę, VGH wygląda na dużo zaniżone i rezystor R52 wygląda na uszkodzony przed nim napięcie wynosi 16,87V za nim tak jak podane niżej, niestety nie mogę odczytać wartości tego rezystora.
    Miernik przy pomiarze tego rezystora pokazuje 100ohm nad nim jest kolejny r56 który ma 109ohm i całość łączy się z diodą d7 spadek występuje po rezystorze r52 / po wymianie rezystora nadal to samo.

VGH - 5,26
    VGL - -4,24
    SCL - 3,31
    SDA - 3,31
    WE - 3,03
    VCC - 4,73
    VAA - 12,14
    VGHP - 20,05
    V33V - 3,31v
    VREF - 11.3v
    VCOM - 5V
  • Poziom 9