Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RF711 - Przegrzewa się dedykowane GPU Nvidia.

28 Lut 2017 03:45 558 3
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Szukam pomocy przy znalezieniu przyczyny przegrzewania się laptopa.
    Na samym początku wspomnę, że wszystkie czynności konserwacyjne zostały wykonane z należytą starannością (czyszczenie tuneli, nałożenie nowej pasty termoprzewodzącej itp.) - bez rezultatu.

Komputer podczas pracy biurowej sprawuje się bez zastrzeżeń, natomiast uruchomienie średnio wymagającej gry powoduje po krótkiej chwili wkręcenie się wentylatora w najwyższe obroty, wydmuchiwanie ogromnej ilości ciepła, spadek klatkarzu a po dłuższej chwili obudowa w okolicach radiatora staje się gorąca.

Przeprowadziłem testy w programie OCCT gdzie w przypadku testu CPU temperatura dopiero po kilku minutach osiągnęła 80°C dla procesora Intel i5, natomiast uruchomienie testu dedykowanego układu graficznego Nvidia powodowało natychmiastowy, drastyczny wzrost temperatury przekraczającej 90°C po czym następowało ograniczenie klatkarzu o połowę.

Zastanawiam się czy przyczyną problemu może być nieszczelny heat pipe (chociaż wentylator wywiewa gorące powietrze) czy raczej winny będzie uszkodzony układ Nvidia?

Mam nadzieję, że ktoś spotkał się już z podobnymi objawami i będzie mi służył dobrą radą.

Pozdrawiam serdecznie,
    Marek
  • Spec od monitorów
    Jaka grafika w tym RF711?
    - czy GT540M na chipie N12P-GS-A1

Uzyj programu CPU-z/ lub Aida64 lub HWInfo64

Skoro wszystko wymienione ... to może problem w zasilaniu grafiki , tam ma byćok. 1.05-11V
  • Spec od komputerów
    Rozszczelniony heatpipe, skoro wszystko inne sprawdziłeś. Z resztą heatpipe można łatwo sprawdzić. Pisano już o tym na forum.
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązany!

Postanowiłem raz jeszcze zdemontować chłodzenie aby sprawdzić przewodnictwo cieple heat pipe. Ku mojemu zdziwieniu nałożona kilka godzin wcześniej pasta na rdzeń GPU pozostawiła niepełny ślad na radiatorze.
    Przyczyną przegrzewania GPU było niewłaściwe przyleganie do siebie obydwu elementów.
    Wystarczyło tylko lekko nagiąć radiator w odpowiednią stronę aby na nowo przylegał całą powierzchnią do rdzenia.
    Odczyty temperatur natychmiast powróciły do normy.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
    Wątek zamknę w najbliższym czasie.