Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Power led 3w + radiator + rezystory

28 Lut 2017 08:32 3534 16
  • PCBway
  • Poziom 35  
    Sprawdź miernikiem połączenia a będziesz miał pewność. Tak na szybko, całość pasuje do kombinacji 1 rezystor na 1 diodę.
  • PCBway
  • Poziom 35  
    To jeszcze sprawdź czy te 3 rezystory (pola dla nich przeznaczone) są połączone równolegle. Jeśli jest tak zrobione to pewnie po to aby zamiast jednego dużego (gabarytowo) rezystora użyć 3 mniejszych i wytracić podobną moc.
  • Poziom 9  
    Cytat:

To jeszcze sprawdź czy te 3 rezystory (pola dla nich przeznaczone) są połączone równolegle. Jeśli jest tak zrobione to pewnie po to aby zamiast jednego dużego (gabarytowo) rezystora użyć 3 mniejszych i wytracić podobną moc.

Tak polaczone sa rownolegle. Wiec majac w obwodzie 3 diody power led 3W ile mam zastosowac tych rezystorow w jednym obwodzie?
  • Poziom 35  
    Nie znam parametrów tych diod ale zakładając typowy spadek napięcia (3,3V - 3,6V) i prąd 700mA dla najgorszego przypadku rezystor powinien mieć 3Ω. Te które masz połączone równolegle dadzą ≈2,7Ω czyli trochę za mało ale wszystko zależy od spadku napięcia na diodach a raczej będzie wyższy niż 3,3V. Najbezpieczniej byłoby zasilić te diody ze źródła prądowego.
  • Poziom 29  
    Ta płytka jest dla 3 diod o mocy 1W (3W w sumie), a nie dla 3 diod o mocy 3W każda.
  • Poziom 35  
    charzun napisał:
    Diody Power Led blue 3w

To mnie zmyliło, jeśli to są diody 1W to wystarczy jeden rezystor.
  • Poziom 35  
    komatssu ma rację, przy diodach 3W temperatura z czasem doprowadzi do zniszczenia diod. Chyba, że zasilone zostaną prądem właściwym dla diod 1W.
  • Poziom 35  
    Skoro tak to połącz 3 rezystory równolegle i będzie ok :)
  • Poziom 29  
    Nawet jeśli chłodzenie będzie odpowiednie, to 3W diody led mają napięcie przewodzenia około 4V, więc przy zasilaniu 12V i 3 takich diodach połączonych szeregowo nie będzie zapasu napięcia dla rezystora ograniczającego prąd.
  • Poziom 9  
    Rozumiem.
    Rezystor 8R2 2W do jakiego pradu ogranicza?

Tak napisane bylo na aukcji:
    ''Rezystory o rezystancji 8.2 Ohm świetnie dostosowują prąd z 12V dla diody COB 3W jak i również dla 3 diod powerLED połączonych szeregowo w kolorze białym, zielonym i niebieskim oraz 5 diod powerLED w kolorze czerwonym i żółtym.''
    Wg opisu mam dobrze polaczone ale wydaje mi sie ze rezystor puszcza za maly prad na te 3 diody
  • Poziom 29  
    A jakby Ci ktoś napisał w aukcji, że opona 175/65 R15 świetnie pasuje zarówno do fiata punto, mercedesa sprintera oraz ogrodowej taczki, to też byś uwierzył?
  • Poziom 9  
    komatssu napisał:
    A jakby Ci ktoś napisał w aukcji, że opona 175/65 R15 świetnie pasuje zarówno do fiata punto, mercedesa sprintera oraz ogrodowej taczki, to też byś uwierzył?

No nie, dlatego ten post zostal przeze mnie napisany.
    Czyli rozumiem moglbym calkiem wyrzucic rezystor i diody by sie nie spalily?
    Bardzo prosze o konkretna odpowiedz jaki rezystor bedzie najlepszy do polaczenia szeregowo 3 diod? Czy z posiadanych przeze mnie 8R2 2W zrobie cos sensownego?
    Dodam ze jezeli jest jeden rezystor 8R2 2W strasznie sie grzeje przy 3 diodach polaczonych szeregowo.
  • Poziom 35  
    Masz możliwość sprawdzenia prądu płynącego przez układ?