Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cieknący zawór bezpieczeństwa

28 Feb 2017 10:28 19323 32
 • Level 11  
  Witam mam problem z bojlerem Ariston - Velis 50 L ,a raczej z zaworem bezpieczeństwa który został dodany do bojlera. Sprawa wygląda tak że jestem świeżo po remoncie łazienki z wymianą instalacji wodnej w kuchni i łazience (blok trzy piętrowy) Wszystko od głównej rury w pionie zostało wymienione na miedź + nowy licznik. Problem pojawi się podczas grzania wody przez bojler ,co ciekawe kapanie zaczyna się już po 5-10 minutach grzania i trwa przez cały czas. Jedynym sposób na zatrzymanie kapania to odkręcenie wody lub spuszczenie wody w toalecie. Koleś który wykonywał remont ma przyjść za kilka dni ale mam wrażenie że chyba sam nie wie o co chodzi. Czy to tylko kwestia zepsutego zaworu bezpieczeństwa czy przyczyna może być poważniejsza. Proszę o pomoc i jakieś sugestie co z tym teraz zrobić.

  Cieknący zawór bezpieczeństwa
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 34  
  To jest sprawa rozszerzalności wody pod wpływem temperatury. Powinno być zamontowane również naczynie przeponowe na przejęcie ciśnienia. Jeżeli go nie będzie sytuacja się pogorszy bo zawór zarośnie kamieniem.
 • Helpful post
  Level 35  
  Może być uszkodzony zawór a może pracuje na granicy zadziałania bo masz domyślnie wysokie ciśnienie w instalacji wodnej.
  Pomiar ciśnienia jałowego rozwiąże zagadkę.
 • Level 11  
  grzeskk wrote:
  To jest sprawa rozszerzalności wody pod wpływem temperatury.


  To raczej nie to ponieważ woda kapie dosłownie po 5 minutach od włączenia czyli można powiedzieć na zimno.

  A.Gieronimo wrote:
  Pomiar ciśnienia jałowego rozwiąże zagadkę.

  Czyli w teorii wymiana zaworu powinna pomóc ? Jeśli ciśnienie jest za wysokie to co można z tym zrobić ?
 • Level 34  
  Kolego twoja sprawa, możesz wymieniać zawory jeżeli myślisz że to pomoże. Jednak bez dodatkowego miejsca na rozszerzoną wodę nie wyeliminujesz problemu.
 • Level 35  
  grzeskk wrote:
  Kolego twoja sprawa, możesz wymieniać zawory jeżeli myślisz że to pomoże. Jednak bez dodatkowego miejsca na rozszerzoną wodę nie wyeliminujesz problemu.


  Zależy od budowy sieci wodnej, niby jest wymóg instalacji zaworu zwrotnego na wejściu do budynku ale to zależy kiedy budowana instalacja, jeśli nie ma zaworu zwrotnego woda powinna się cofnąć w instalację, no chyba że jest.
 • Helpful post
  User removed account  
 • Level 34  
  Nawet pomimo braku zaworu zwrotnego na wejściu do budynku, takowy znajduje się zapewne w zaworze bezpieczeństwa. Ciekawe dlaczego przeważnie jest na nich strzałka z kierunkiem przepływu wody?
 • Helpful post
  User removed account  
 • Level 13  
  Zawór dołączany do bojlera ma zwykle możliwość cofania się wody i wtedy nie potrzeba instalować dodatkowego naczynia wzbiorczego. Eksploatuję kilka bojlerów i cofanie się wody przez fabrycznie dołączony do bojlera zawór zachodzi bez problemu. Stare zawody (sprzed 10 lat) tej możliwości nie miały. Inaczej jest, gdy w budynku zamontowano na wejściu zawór zwrotny lub reduktor ciśnienia wody (często obecnie spotykany, posiada też zawór zwrotny w sobie) wtedy nie ma wyjścia, trzeba zainstalować naczynie wzbiorcze specjalnie dedykowane do instalacji ciepłej wody (kolor przeważnie beżowy, wyższe ciśnienie użytkowe).
 • Level 11  
  Dzisiaj był fachowiec i założył za licznikiem reduktor ciśnienia : http://allegro.pl/reduktor-cisnienia-wody-goshe-1-2-z-manometrem-i6666088101.html i niestety nic to nie dało. Wskazówka podnosi się do 7 barów podczas regulacji widać znaczny spadek ciśnienia wody np. w kranie ale wskazówka i tak podchodzi do 7 barów ,a przy 6,5 puszcza zawór bezpieczeństwa. Nie wiem co z tym dalej zrobić. Ktoś ma jakieś pomysły ?
 • Level 11  
  gersik wrote:
  Wyregulować reduktor.


  W sumie to nie miałem nigdy styczności z takim reduktorem i nie wiem jak działa. Dokręciłem go do połowy ( czyli ok 3 bary ) i nie widzę żadnej różnicy.
 • Level 32  
  Przeczytałeś instrukcję. Reduktor najpierw trzeba popuścić a później dokręcając ustawić odpowiednią wartość.
 • Level 11  
  gersik wrote:
  Przeczytałeś instrukcję. Reduktor najpierw trzeba popuścić a później dokręcając ustawić odpowiednią wartość.


  No właśnie nie ma żadnej instrukcji. W pudełku był tylko reduktor i manometr.
 • User removed account  
 • Level 11  
  Kurtka na wacia wrote:
  Możesz pokazać zdjęcie jak ten reduktor został zamontowany? A fachowiec co go montował to nie mógł go wyregulować?


  Na zdjęciu jest już trochę mniej pokazuję bo właśnie bojler skończył grzać i trochę spadło z 7 barów. Fachowiec chyba sam nie wiedział co i jak. Nie wiem czy to normalne że podczas gdy bojler grzeje wskazówka na manometrze powoli podnosi się do 7 barów ,a po wyłączeniu spada w dół.

  Cieknący zawór bezpieczeństwa
 • Level 17  
  reduktor raczej nie pomoże, chyba ze ustawisz na nim 1,5 bara ale to za mało by był komfort użytkowania wody, (3 bary to chyba optimum), zostaje ci tylko założenie naczynia przeponowego około 10% pojemności bojlera, lub obniżenie temperatury grzania. Bo nie napisałeś do jakiej temp. grzejesz wodę ?
 • Level 11  
  jarcecz wrote:
  Bo nie napisałeś do jakiej temp. grzejesz wodę ?


  Na początku grzałem do 80 stopni teraz zmniejszyłem do 60 ale nie widzę żadnej różnicy.
 • Level 17  
  nie wiem ile osób użytkuje ten bojler, ale tak wysoka temperatura nie jest zalecana, optymalna temperatura to około 42 C. zasada jest taka im niższa temperatura tym dłużej żyje grzałka, jest mniej kamienia i mniejsze rachunki, straty ciepła(energii) w utrzymaniu 60 czy 80C są niewspółmierne do temp. 42C. A woda powinna mieć taką temperaturę by po jej odkręceniu nie trzeba było regulować zimna. Przt temp. 60C naczynie przeponowe z ciśnieniem wstępnym takim jak na reduktorze.
 • User removed account  
 • Level 11  
  Bojler nagrzał się do 60 stopni i wskazówka opadła do dwóch barów. Wygląda na to że tylko podczas grzania ciśnienie się podnosi.
 • Level 17  
  Kurtka na wacia wrote:
  A słyszałeś o bakteriach legionella? A 42°C to według mnie porażka. Woda w bojlerze się szybko kończy, naczynia nie domyte
  Raz w miesiącu, wzrost temperatury wody powyżej 65°C aby wyeliminować bakterie i zagwarantować higieniczność wody.wystarczy. ( ze strony http://www.ariston.com/pl/VELIS)

  czy zawór otworzył się by te 2 bary uzyskać?
 • Level 11  
  blachunter wrote:
  czy zawór otworzył się by te 2 bary uzyskać?


  Wychodzi na to że po nagrzaniu wody ciśnienie spada. Zawór bezpieczeństwa jest otwarty przez prawie cały okres grzania gdy podnosi się ciśnienie.
 • User removed account  
 • Level 11  
  Widzę że odeszliście od tematu. Może ktoś wytłumaczy mi dlaczego aż tak wzrasta ciśnienie w instalacji podczas podgrzewania wody.
 • Helpful post
  Level 16  
  Podczas podgrzewania wody zwiększa się jej objętość tak jak już tu było pisane. Reduktor ciśnienia działa jak zawór zwrotny i dlatego od początku podgrzewania wody wzrasta ciśnienie. A do jakiego ciśnienia urośnie to zależy od różnicy temperatury tzn. początkowej i zadanej a także od stosunku pojemności bojlera do pojemności instalacji doń podłączonej od reduktora. Widziałem instalację właśnie po założeniu takowego reduktora z 140l bojlerem i dość małej instalacji wodnej. Po rozpoczęciu grzania ciśnienie na manometrze rosło w oczach aż do końca nie było zaworu bezpieczeństwa bo za redukcję ciśnienia robił zbiornik hydroforu do momentu zamontowania reduktora ciśnienia. Moja rada taka jak niektórzy pisali musisz zamontować naczynko przeponowe i po problemie.
 • Level 28  
  Proszę wymienić zawór bezpieczeństwa na zawór o wyższym ciśnieniu .Po pary latach potrafią przepuszczać.Lub jest zakamieniony(tez do wymiany)po artur
 • Level 28  
  Naczynie przeponowe nie ma sensu jak nie ma zaworu zwrotnego.poz artur