Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie słupa kontra uziemienie domu

ernst1410 28 Lut 2017 13:30 1524 11
  • #1 28 Lut 2017 13:30
    ernst1410
    Poziom 2  

Witam, mam nadzieję że zadaje dobre pytanie w dobrym miejscu. Jeśli nie proszę mnie pokierować.

Posiadam działkę budowlaną z postawionym na niej budynkiem z lat 80. W odległości 10-12 metrów od budynku jest postawiony słup wysokiego napięcia. Oczywiście słup jest uziemiony w dość niezwykły sposób ponieważ albo posiada wąsy metalowe które najprawdopodobniej są połączone z kolejnym słupem w odległości 200 metrów albo wąsy kończą się gdzieś na takiej długości.

Pytanie czy dobrym pomysłem jest wykonanie uziomu budynku przy tak bliskiej odległości od uziomu słupa. Czy po uderzeniu pioruna nie będą szwankować uziom domu i nie uszkodzi urządzeń np. kotła gazowego kondensacyjnego.

Proszę o informacje
    Andrzej

0 11
  • #2 28 Lut 2017 13:41
    mipix
    Poziom 30  

Możesz się dla hecy zapytać właściciela czy możesz, ale operator sieci przesyłowej raczej zachwycony nie będzie pomysłem. Jeden telefon do wydziału eksploatacji Twojego OSD powinien wyjaśnić wątpliwości.
    Pytanie: Jak zmierzysz wartość tego uziomu?

0
  • #3 28 Lut 2017 14:43
    e-sparks
    Specjalista elektryk

mipix napisał:
    W jakim celu miałby to robić????

0
  • #5 28 Lut 2017 15:58
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

ernst1410 napisał:
    Pytanie czy dobrym pomysłem jest wykonanie uziomu budynku przy tak bliskiej odległości od uziomu słupa. Czy po uderzeniu pioruna nie będą szwankować uziom domu i nie uszkodzi urządzeń np. kotła gazowego kondensacyjnego.

1. Sąsiedztwo linii WN jest od tyle dobre że uderzenie pioruna w linię (przewody odgromowe) jest bardziej prawdopodobne niż to że piorun (w zależności od uwarunkowań środowiskowych) walnie Ci bezpośrednio w budynek.
    2. Uderzenie pośrednie czy bezpośrednie w linię spowoduje to iż ładunki zejdą z przewodów odgromowych na fundamenty w pobliżu miejsca wyładowania.
    3. Fundament pod słup energetyczny WN ma własne zbrojenie.

Ładunek pioruna czy uderzy on w linię w w budynek będzie ten sam - skutki uszkodzenia elektroniki możesz mieć nawet wtedy gdy piorun uderzy w drzewo 300-500m od Ciebie - ładunek przejdzie po kablach np. telekomunikacyjnych.

Własne uziemienie to własne uziemienie.

Ja bardziej bałbym się napięć krokowych przy wyładowaniu w linię WN lub zwarcia na niej niżeli o to czy mi się TV spali.

0
  • #6 28 Lut 2017 16:01
    ernst1410
    Poziom 2  

Jeśli wolno coś dopowiedzieć jako ciekawostkę to w latach 90 jakiś pseudo elektryk wpadł na pomysł linką stalową podpiąć uziom słupa do metalu ( bo uziomem tego nazwać nie można było ) znajdującego się przy budynku. Twierdził on że jak piorun uderzy w budynek to wyładowanie wejdzie w uziom słupa. Nie przewidział jednak tego co będzie jak pioruny będą trzaskać w słup.

Tam gdzie mogłem czyli przy słupie linkę odciąłem i zalałem końcówkę smołą ( niestety nie mogłem jej wyciągnąć z ziemi bo musiał bym wszystko na powierzchni zniszczyć ) i odciąłem linkę od strony tego tzw. metalu który możliwe że miał pełnić rolę uziomu.

Cała sytuacja jest zastanawiająca ponieważ w mojej okolicy słupów stoi dużo w obecnym czasie pewnie nie wyrażono by zgody na budowę, ale w tamtych latach to inna sprawa. Oczywiście pewnym działań się nie przeskoczy.

Zastanawiam się jaka długa jest fala uderzeniowa od strony słupa.
    Wiem ze przy walnięciu pioruna w słup przy podłączeniu jego uziomu z budynkiem spaliło się 12 pomp głębionych.

Od momentu odcięcia ( choć może być to zbieg okoliczności ) na szczęście żadnych walnięć w słup nie było.
    Teraz pojawi się piec gazowy w instrukcji chcą by był uziemiony i teraz pytanie czy to robić? czy dać spokój czy podpiąć pod uziom z drugiej strony budynku. Nie od strony północnej z widokiem na słup tylko południowej dalej o około 5 metrów za budynkiem ( jeśli w ogóle to coś da ? )

A i wspomnę że teren jest pokryty gliną.

0
  • #7 28 Lut 2017 16:27
    mawerix123
    Poziom 37  

ernst1410 napisał:
    Teraz pojawi się piec gazowy w instrukcji chcą by był uziemiony i teraz pytanie czy to robić? czy dać spokój czy podpiąć pod uziom z drugiej strony budynku. Nie od strony północnej z widokiem na słup tylko południowej dalej o około 5 metrów za budynkiem ( jeśli w ogóle to coś da ? )

Chcesz to uziemienie robić tylko i wyłącznie do pieca :?:

0
  • #8 28 Lut 2017 23:15
    ernst1410
    Poziom 2  

Dom jest dwurodzinny. Sieć TN-C ( L1,L2,L3, PEN )
    Pierwszy uziom jest podłączony zaraz za licznikiem w rozdzielnicy roboczej ( gdzie występuje podział na parter i piętro czyli na jedną i drugą rodzinę ) Licznik jest jeden ale druga rodzina ma podlicznik i rozlicza się z tą pierwszą.

Ten uziom jest od strony południowej czyli słupa WN nie widać bo jest ukryty za budynkiem czyli od tego uziomu jest dalej.

Drugi uziom jest podłączony pod rozdział PEN na PE i N ( dla Piętra ) także od strony południowej.
    Trzeci uziom jest od strony północnej 10 metrów od słupa i jest od podpięty do szyny wyrównującej potencjał w piwnicy a do niej jest podpieta rozdzielnica siłowa w piwnicy i rozdzielnica na parterze. Zaznaczam że zważywszy że na parterze większośc pomieszczeń ma instalację dwukablową sieć to nadal L1L2L3 i PEN.

I tu tkwi problem. Mogę spokojnie kocioł gazowy podpiąć pod szynę wyrównującą potencjał bo jest blisko natomiast zastanawiam się czy ten właśnie uziom w ogóle powinien tam być ( w pseudo bliskiej odległości słupa ) czy nie lepiej podpiąć kotła pod jakiś ( nawet nowy ) od strony południowej.

Po prostu nie wiem czy uziom który ma do słupa 10 metrów jest takim samym zagrożeniem co uziom mający do niego metrów 15 ( jakby za budynkiem ) bo jeśli i jeden uziom i drugi tworzą problem ( że jak walnie piorun w słup to fala i tak uderzy we wszytskie uziomy nie zależnie czy to od strony północnej czy południowej )

Jak walnie to i tak nic nie pomoże. Pytanie czy to da jakąś różnice.... czy dać sobie spokój i podpiąć pod tego bliżej słupa.

0
  • #9 01 Mar 2017 07:17
    mipix
    Poziom 30  

e-sparks napisał:
    mipix napisał:
    W jakim celu miałby to robić????

Nie wiedzieć czemu założyłem, że autor chce się podłączyć do uziemienia słupa - mój błąd. Odwołuję powyższe.

0
  • #10 01 Mar 2017 09:17
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

ernst1410 napisał:
    Nikt Ci na to pytanie w 100% nie odpowie. Jest coś takiego jak ochrona przepięciowa, która przy prawidłowym doborze oraz wykonaniu instalacji ogranicza Ci skutki przepięcia.

ernst1410 napisał:
    Zastanawiam się jaka długa jest fala uderzeniowa od strony słupa.
    Weź miarkę i zmierz. Wybacz ale wszystko zależy od uwarunkowań środowiskowych. Kiedyś był ciekawy artykuł dot. napięcia krokowego - stado krów bez powodu padło na łące - co było przyczyną - uderzenie pioruna w łąkę jakieś 300m od krów. Jeszcze raz napiszę - to nie piorun uderzył w krowy tylko wyindukowana w ziemi różnica napięcia. Doktoratów jest w tym temacie w internecie - wystarczy poszukać.

ernst1410 napisał:
    Wiem ze przy walnięciu pioruna w słup przy podłączeniu jego uziomu z budynkiem spaliło się 12 pomp głębionych.
    Pompy głębinowe to nie problem - jest coś takiego jak ubezpieczenie. Problemem są ludzie.

ernst1410 napisał:
    Od momentu odcięcia ( choć może być to zbieg okoliczności ) na szczęście żadnych walnięć w słup nie było.
    Skąd takie stwierdzenie? Siedziałęś w oknie podczas burzy? W moich rodzinnych okolicach niedaleko tomu również jest linia WN na której jest zamontowany licznik wyładowań w przewody odgromowe - mógłbyś się zdziwić ile w taką linię w ciągu roku jest zarejestrowanych wyładowań.

ernst1410 napisał:

ernst1410 napisał:
    Pierwszy uziom jest podłączony zaraz za licznikiem w rozdzielnicy roboczej ( gdzie występuje podział na parter i piętro czyli na jedną i drugą rodzinę ) Licznik jest jeden ale druga rodzina ma podlicznik i rozlicza się z tą pierwszą.

Ten uziom jest od strony południowej czyli słupa WN nie widać bo jest ukryty za budynkiem czyli od tego uziomu jest dalej.

Drugi uziom jest podłączony pod rozdział PEN na PE i N ( dla Piętra ) także od strony południowej.
    Trzeci uziom jest od strony północnej 10 metrów od słupa i jest od podpięty do szyny wyrównującej potencjał w piwnicy a do niej jest podpieta rozdzielnica siłowa w piwnicy i rozdzielnica na parterze. Zaznaczam że zważywszy że na parterze większośc pomieszczeń ma instalację dwukablową sieć to nadal L1L2L3 i PEN.

I tu tkwi problem. Mogę spokojnie kocioł gazowy podpiąć pod szynę wyrównującą potencjał bo jest blisko natomiast zastanawiam się czy ten właśnie uziom w ogóle powinien tam być ( w pseudo bliskiej odległości słupa ) czy nie lepiej podpiąć kotła pod jakiś ( nawet nowy ) od strony południowej.

Po prostu nie wiem czy uziom który ma do słupa 10 metrów jest takim samym zagrożeniem co uziom mający do niego metrów 15 ( jakby za budynkiem ) bo jeśli i jeden uziom i drugi tworzą problem ( że jak walnie piorun w słup to fala i tak uderzy we wszytskie uziomy nie zależnie czy to od strony północnej czy południowej )

Jak walnie to i tak nic nie pomoże. Pytanie czy to da jakąś różnice.... czy dać sobie spokój i podpiąć pod tego bliżej słupa.

Nic Ci to nie da w praktyce - uziemienia a raczej wyprowadzenia szyn uziemiających z uziomu (o ile są ze sobą w gruncie połączone) mogą być na tym samym lub innym potencjale. Kwestia rezystancji uziemienia.
    W praktyce jak sam napisałeś nic Ci to nie da. Jeśli do budynku wleci coś przywleczonego z sieci to i tak pozamiata Ci w instalacji wszystko jeśli nie masz ochronników przepięć i prawidłowo wykonanej instalacji. Wezwij elektryka na miejsce celem sprawdzenia stanu instalacji. On po wykonaniu przeglądów i pomiarów więcej Ci powie o Twojej instalacji niżeli ludzie siedzący za biurkiem X km od Cb.

1
  • #11 01 Mar 2017 09:36
    WojcikW
    Poziom 38  

Ja Ci odpowiem w 100%. Można wykonać uziom budynku. Po pierwsze nie można wykonywać żadnych połączeń z instalacjami bez zgody (najlepiej pisemnej) właścicieli tych instalacji. Piorun jak już dotrze do ziemi to z tej ziemi nie wyskakuje by np. wejść w instalację budynku. Jedynym problemem może być impuls elektromagnetyczny, ale w tym przypadku uziemienie budynku i zabezpieczenia przed przepięciami są jak najbardziej wskazane.

0
  • #12 01 Mar 2017 10:57
    2834736
    Użytkownik usunął konto