Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ 6xT8 G13 LED ściemnialne - czy dadzą się ściemniać?

28 Lut 2017 14:42 765 3
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,

moim celem jest osiągnięcie równomiernego oświetlenia o barwie zbliżonej do standardowych żarówek żarowych, w celu oświetlenia lokalu gastronomicznego, w sposób nazwijmy to - nastrojowy. Mój obecny układ oświetlenia wygląda następująco:

zasilanie -> włącznik -> puszka rozdzielająca zasilanie na pojedyncze oprawy -> 6 standardowych opraw świetlówkowych T8 G13 60cm.

Niestety mimo walorów estetycznych (oprawy same w sobie są elementem wystroju pomieszczenia), natężenie światła jest zbyt mocne, a przez to ostre. Nie pomogło zastosowanie świetlówek o cieplejszej barwie czy nawet rozdzielenie zasilania na 2 x 3 oprawy - nadal 3 oprawy dają zbyt intensywne światło.

Moim pomysłem na zachowanie opraw, które jak już wspomniałem pełnią również funkcje dekoracyjną, jest przerobienie ich na LED i zastosowanie ściemniacza. Wiem już jak pozbyć się balastu z opraw i jak podłączyć zasilanie w oprawach. Wiem również, że należałoby zastosować świetlówki ściemnialne (DIM);

Brakuje mi informacji jakiego ściemniacza użyć, czy zmienić w jakiś sposób mój układ doprowadzenia zasilania lub czy doposażyć układ w jakieś dodatkowe elementy sterujące/zasilające. Na dokładkę producent świetlówek LED ściemnialnych, w odpowiedzi na to pytanie poinformował mnie, że "ściemniać można w tym wypadku tylko jedną tubę standardowym ściemniaczem triakowym, tuba nie jest przystosowana do ściemniania gdy w obwodzie jest kilka źródeł" (w moim pytaniu do producenta zabrakło informacji o puszce rozdzielającej zasilanie, ale zakładam, że to nie ma znaczenia).

Znajomy elektryk zaproponował mi alternatywnie, aby oprawę wykorzystać tylko jako "puszkę", a w niej umieścić taśmę led na profilu aluminiowym wpuszczoną w plastikową tubę. Na 6 takich puszek 1 transformator i ściemniacz, i teoretycznie "musi działać". Obawiam się jednak jakości wykonania takiego rozwiązania i finalnego efektu wizualnego.

Proszę o pomoc w znalezieniu działającego rozwiązania, które zapewni pewne działanie układu.

pozdrawiam,
    Dawid
  • Poziom 12  
    Pomysł kolegi (elektryka) jest dobrym rozwiązaniem. Ja natomiast zrobił bym to tak że kupił bym sciemniacz (potencjometr) wtedy można będzie regulować natężenie światła. Można też kupić Led RGB wraz z sterownikiem i pilotem montaż takiego układu jest banalny, wówczas będzie możliwa zmiana koloru na dowolny
  • Poziom 12  
    Można zastosować ściemnialne elektroniczne stateczniki dim lub dali do zwykłych świetlówek.
  • Poziom 2  
    Właśnie problemem w tym układzie jest sama świetlówka jako źródło światła - pasmo mimo ciepłej barwy jest nadal charakterystyczne dla świetlówki czyli ostre i wybiórcze. W pomieszczeniu dominuje czerwona stara cegła i beton, więc wygląda to bardzo zimno i wyciąga za dużo szczegółów, stąd pomysł na ledowe świetlówki ze ściemniaczem. Samoróbki z pasków LED nie przekonują mnie pod kątem jakości wykonania i finalnego wyglądu takiego rozwiązania w przezroczystym kloszu.