Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Euroster Uni3 + kominek - pytanie

tomek_kr 28 Lut 2017 16:31 435 3
 • #1 28 Lut 2017 16:31
  tomek_kr
  Poziom 8  

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie prawidłowego ustawienia systemu sterującego ogrzewaniem. W chwili obecnej planuje układ ogrzewania w postaci piec gazowy + kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym połączone poprzez sprzęgło. W układzie 3 osobne obiegi - podłogówka parter, podłogówka piętro + kaloryfery. Całość sterowana Eurosterem UNI3 z dwoma regulatorami Euroster Q7 + kominek Tatarkiem RT08G. Tatarek zapewni rozłączenie załączenia pieca gazowego w przypadku pracy kominka. Niemniej mam pytanie o zachowanie Eurostera Uni3 przy paleniu kominkiem, w przypadku gdy regulator pokojowy (Q7) nie da sygnału na załączenie obiegu. Jak wiadomo kominkiem często pali się dla frajdy, albo powyżej zadanej w pokojach temperatury i w związku z tym boję się, że jeżeli w skrajnym przypadku Uni3 nie załączy żadnej pętli ogrzewania to układ się zagotuje. Pytanie więc brzmi czy UNI3 podczas zasilania źródłem zasilania numer 2 włączy obiegi grzewcze niezależnie od nastawów na regulatorach?

  W instrukcji pisze tak -

  histereza wygaszania - Jest to parametr, który po dodaniu do ustawionej temperatury wygaszania określa
  temperaturę, od której sterownik załącza obwody grzewcze i wyłącza podstawowe
  źródło ciepłą


  tutaj wnioskuję, że będzie ok, natomiast w innym punkcie instrukcji:

  Grzanie w wybranym obiegu jest włączone, jeśli:
   dany obieg c.o. jest załączony
   włączony jest sezon grzewczy (ZIMA)
   aktualna godzina jest zaznaczona w harmonogramie wybranego obiegu
   załączony jest regulator pokojowy lub praca z regulatorem pokojowym jest wyłączona
   temperatura zasilania jest wyższa od wymaganej


  nie mam mowy o drugim źródle zasilania. Proszę o informację użytkowników Uni3 / ewentualnie o radę jak najlepiej podłączyć taki układ.

  0 3
 • #2 01 Mar 2017 14:07
  Euroster Serwis
  Poziom 14  

  Tak, włączy obiegi CO, jednak tylko wtedy gdy na dowolnym z czujników zasilania będzie osiągnięta temperatura alarmowa.
  Euroster UNI3 ma możliwość pracy z dwoma czujnikami zasilania. Czujnikiem głównego źródła ciepła czyli zas1 (piec gazowy) i czujnikiem dodatkowego źródła ciepła czyli zas2 (kominek). Jeżeli temperatura na zas2 spadnie poniżej temperatury wygaszania włącza się podstawowe źródło ciepła a gdy i to źródło z jakiegoś powodu nie będzie dawać ciepła i temperatura wygaszania tego źródła spadnie poniżej jego temperatury wygaszania cały obwód zostanie wyłączony. Obsługę drugiego czujnika zas2 warto włączyć właśnie przez wzgląd na bezpieczeństwo. Dodatkowo, w wypadku pieca gazowego, warto zastąpić czujnik zas1 dołączonym rezystorem (1,7k).
  Dla każdego z tych źródeł można ustawić temperaturę alarmową zasilania przy której osiągnięciu obwody CO będą uruchamiane i wyłączą się dopiero gdy temperatura źródła ciepła spadnie lub po osiągnięciu na danym obwodzie CO jego temperatury alarmowej (mowa o innej temperaturze alarmowej i powinna być nazywana raczej maksymalnie bezpieczną temperaturą obwodu CO, którą ustawia się w nastawach każdego z obwodów CO).
  Zawsze jeżeli na jakimkolwiek źródle ciepła będzie osiągnięta temperatura alarmowa to cały sterownik przechodzi w tryb alarmowy. Temperatura alarmowa obwodu CO jest maksymalnie dopuszczalną temperaturą którą dany układ może osiągnąć bez uszkodzenia instalacji. Oczywiście, w wypadku zaistnienia alarmu, wyjście włączające piec gazowy będzie wyłączone inaczej temperatura nie mogła by spaść do bezpiecznego poziomu. Nie ma tu też znaczenia nastawa na regulatorach czy ograniczenie pracy przez harmonogramy.
  Można sobie wyobrazić że obwody CO wyłączają się, bo osiągnęły maksymalny bezpieczny poziom, a na kominku temperatura wody dalej się podnosi, jednak temperatury alarmowe obwodów CO musiały by być ustawione na bardzo niskie wartości, a nawet w instalacji podłogowej można ten poziom ustawić w granicach 50-60stopni i przy normalnym użytkowaniu nic instalacji nie grozi. Bardziej niebezpieczna w czasie pracy kominka z płaszczem wodnym jest przerwa w dopływie prądu jednak by tego uniknąć potrzeba już zastosować zasilanie awaryjne.

  0
 • #3 06 Mar 2017 22:25
  tomek_kr
  Poziom 8  

  Dziękuję bardzo za szczegółową odpowiedź. Niemniej sterowanie obwodami poprzez wykorzystanie temperatury alarmowej wydaje mi się dość dziwne - nie do tego zapewne została ta opcja wymyślona. Niemniej mam w związku z tym zupełnie inny pomysł - wykorzystanie przekaźnika Sterowanie z sterownika kominka Tatarek do załączenia obiegów ogrzewania poprzez podanie sygnału na wejścia regulator pokojowy. Podsumowując do wejścia w UNI3 byłyby wpięte zarówno regulatory jak i przekaźnik z Tatarka i dzięki temu podczas pracy kominka pętle ogrzewania zawsze byłyby uruchomione. Niemniej do dyskusji jest czy są jakieś minusy niniejszego rozwiązania.

  0
 • #4 07 Mar 2017 07:57
  Euroster Serwis
  Poziom 14  

  Nie steruje się obwodami poprzez temperaturę alarmową. Obwodami steruje się poprzez nastawianą temperaturę dla danego obwodu i jest to całkiem inna nastawa niż alarmowa. Przełączanie między zasilaniem głównym a dodatkowym też nie jest realizowane przez alarm tylko przez nastawę temperatury wygaszania.
  W pytaniu była obawa o możliwość zagotowania się wody w instalacji, stąd opis działania zabezpieczeń alarmowych. Oczywiście, obwody będą pracować też w sytuacjach nie alarmowych, pompa włączy się wtedy gdy regulator będzie żądał grzania (ewentualnie z powodu alarmu) lub gdy nie będzie podłączonych regulatorów a w harmonogramach będzie włączona praca pompy o konkretnych godzinach i dniach.
  Obwody grzewcze będą pracować niezależnie od tego z jakiego źródła będzie ciepło. Warto podłączyć wszystko tak jak wyżej opisano, a jeżeli coś jeszcze nie będzie działać wtedy można szukać innych rozwiązań. Algorytm działania tego sterownika powstał na podstawie praktyki i jego działanie było konsultowane z wieloma instalatorami, było też wielokrotnie testowane (tysiące sprzedanych sztuk) więc nie powinno być problemów z jego pracą, zwłaszcza w układzie grzewczym do którego został przewidziany.

  0