Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telekomunikacja - Przesyłanie informacji za pomocą PMR (radiotelefonu).

matka5432 28 Lut 2017 16:33 411 4
  • #1 28 Lut 2017 16:33
    matka5432
    Poziom 9  

Witam, czy jest możliwość przesyłania informacji za pomocą radia PMR (walkie-talkie) tak, aby co najmniej 99% bitów dotarło do drugiego odbiornika? Chodzi mi o najprostsze połączenie: Sygnał który chcemy wysłać podłączamy bezpośrednio zamiast mikrofonu (jeżeli jest to np. mikrofon pojemnościowy, wiadomo że układ trzeba troszkę przerobić). Natomiast odbieramy sygnał z tranzystora, który steruje głośnikiem w drugim radiotelefonie.
    Oczywiście ważna jest szybkość przesyłu oraz odległość. Jeśli chodzi o odległość to powinna być taka, aby sygnał był dobry, czyli w mieście kilkaset metrów, na łąkach do 1 - 2 km.
    Jeśli chodzi o szybkość przesyłu, to tutaj moje kolejne pytanie: Z jaką maksymalną częstotliwością może być przesyłany dźwięk w radiotelefonie? Na pewno nie może być on większy niż 446Mhz, czyli częstotliwości z jaką działa PMR. Ale pewnie nie uda się nawet uzyskać 1/10 tej wartości, ponieważ PMR nie jest przystosowane do takich zastosowań.

Na pewno możliwe jest przesyłanie informacji poprzez generowanie krótkiej (1ms) określonej częstotliwości na wejściu, i odczytywaniu jej na wyjściu. Niestety taki przesył byłby dość wolny (1000b/s), ale do np. zdalnego sterowania, lub wysyłania pojedynczych bajtów całkowicie wystarczający. Dobrze mówię?

0 4
  • Pomocny post
    #2 28 Lut 2017 16:59
    Ture11
    Poziom 34  

matka5432 napisał:
    Jeśli chodzi o szybkość przesyłu, to tutaj moje kolejne pytanie: Z jaką maksymalną częstotliwością może być przesyłany dźwięk w radiotelefonie? Na pewno nie może być on większy niż 446Mhz, czyli częstotliwości z jaką działa PMR. Ale pewnie nie uda się nawet uzyskać 1/10 tej wartości, ponieważ PMR nie jest przystosowane do takich zastosowań.

Kolego, 446MHz to jest nośna. W radiu walkie-talkie nie przygotowuj się na obsługę przenoszenia audio na wyższej częstotliwości, niż 5-8kHz.

Wydaje mi się, że powinien kolega zapoznać się z możliwościami modułów Xbee - zapewne tego właśnie Tobie potrzeba (no cóż... cena...).

Link http://mikrokontroler.pl/2013/11/28/pierwsze-kroki-z-xbee-na-przykladzie-stm32/

Kolegę pewnie bardziej zainteresowałaby seria Xbee Pro - choć nie jestem pewien, czy nie jest to na pasmo wyłącznie 2,4GHz.

0
  • #3 28 Lut 2017 17:08
    matka5432
    Poziom 9  

Wiem, ze 446Mhz jest falą nośna i przygotowałem się mentalnie, że częstotliwość dźwięku jaką może przenieść radiotelefon nie będzie wyższa niż kikladziesiąt kHz. Nie rozumiem jednak, dlaczego jest ona aż tak niska (5-8kHz). Da się w jakiś prosty sposób przerobić taki układ, aby był w stanie przesłać sygnał o większej częstotliwości?

Właśnie, cena.. Zależało mi też na tym, aby przesyłany sygnał był analogowy, ale cyfrowy od biedy też może być. Tak jak mówiłem odległość do kilku km jest całkowicie wystarczająca, a szybkość kilka kb/s wystarczy.

0
  • Pomocny post
    #4 28 Lut 2017 17:16
    Ture11
    Poziom 34  

matka5432 napisał:
    Wiem, ze 446Mhz jest falą nośna i przygotowałem się mentalnie, że częstotliwość dźwięku jaką może przenieść radiotelefon nie będzie wyższa niż kikladziesiąt kHz. Nie rozumiem jednak, dlaczego jest ona aż tak niska (5-8kHz). Da się w jakiś prosty sposób przerobić taki układ, aby był w stanie przesłać sygnał o większej częstotliwości?

Myślę, że trzeba by przede wszystkim zmienić wartości filtrów dolnoprzepustowych i posprawdzać możliwości elementów - np. modulatora. W takim radiu masz modulacuję FM, a więc i pewne zagadnienia z dewiacją częstotliwości i pasmem - a więc, w skrócie mówiąc, nie warto się w to bawić, tym bardziej, że w pewnym momencie możesz zacząć zakłócać sąsiednie kanały.

Znalazłem jeszcze fajny moduł XCore2530 (http://www.waveshare.com/wiki/XCore2530) - da się go kupić w PL, cena niska, bo tylko 60zł (w porównaniu do Xbee PRO to mało). Obsługa powinna być prosta, no a prędkość - 250kbit/s - czyli standardowa.Zasięg - jak zwykle - 1km - 1,5km, ale zależy od przeszkód.

Dodano po 1 [minuty]:

matka5432 napisał:
    Tak jak mówiłem odległość do kilku km jest całkowicie wystarczająca, a szybkość kilka kb/s wystarczy.

Edit: a-ha, to może krótkofalówka wystarczy. Tylko, kolego, zapoznaj się z prawem radiokomunikacyjnym, bo na CB na pewno nie wolno nadawać danych (tylko głos), a jak jest na ISM to przyznam, nie wiem. Raczej nie ma z tym problemu, bo działa przecież mnóstwo stacji pogodowych, pilotów czy czujek... No, ale wypada wiedzieć.

0
  • #5 28 Lut 2017 17:23
    matka5432
    Poziom 9  

Ten moduł XCore2530 też godny uwagi, szczególnie, że ma dość niską cenę jak na swoje możliwości.
    Dzięki za odpowiedzi Ture. Uzyskałem to co chciałem, więc temat do zamknięcia :)

0
  Szukaj w 5mln produktów