Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mercedes Actros 2541 MP2 - Błędy sprzęgła Kupplung Ereignis: 01 GS 01 a28185

Tuning_Fun 28 Feb 2017 17:13 3225 6
Optex
 • #1
  Tuning_Fun
  Level 10  
  Witam koledy od 2 tygodni zaczęły mi się problemy w Actrosie, przebieg koło 1 000 000, skrzynia automatyczna, bez pedału sprzęgła, na początku zaczął gubić biegi, tzn że wrzucał na N, i nie szło nic wrzucić innego, bład na desce tylko KUPPLUNG GS , bez żadnych numerów. W 2 tygodniu trochę się to nasiliło aż teraz dodatkowo pokazał błąd jak w tytule.

  Nasłuchałem się trochę o sterownikach skrzyni i ich problemach z przegrzewaniem, ale nie da się ukryć że mamy koło 0 stopni na dworzu lub minus, i potrafi to zrobić np po godzinnym postoju, nie ma różnicy czy załadowany, albo czy w korku, czasami przy manewrach na placu a czasami przy dojeździe do skrzyżowania.

  Podpiąłem po autocoma to z błędów tylko był cos napisane że pedał gazu nie osiąga pozycji czy jakoś tak. Po zrobieniu adaptacji sprzęgła jakby cały dzien wyjątkowo spokój no ale też może być zbieg okoliczności.

  Czy jest ktoś w stanie cokolwiek podpowiedzieć? Wpisywałem ten błąd w google i nic nie znalazłem... Mercedes Actros 2541 MP2 - Błędy sprzęgła Kupplung Ereignis: 01 GS 01 a28185
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  darfur5
  Level 34  
  Jeśli do tego momentu sprzęgło nie było wymieniane to już czas by je wymienić . Żywotność sprzęgła w aktrosie to góra 700,000 km.
 • Optex
 • #3
  Gerri
  Mercedes specialist
  Trop zużycia sprzęgła jest w tym przypadku pierwszoplanowy. Do sprawdzenia i analizy wartości w tzw. "liczniku przerwanych zmian biegów" oraz wartości nauczone i rzeczywiste z czujnika ruchu sprzęgła. Prawdopodobnie "wychodzą" już poza dopuszczalny zakres i automatyka nie podejmuje pracy. To, co napisałem jest w komputerze serwisowym SD. Podejrzewam, że inne "wynalazki" diagnostyczne mają te możliwości mocno okrojone i może być problem z ich znalezieniem.
 • #4
  Tuning_Fun
  Level 10  
  Witam serdecznie, bardzo dziekuje za odpowiedź koledzy, czyli rozumiem, że podjechanie na serwis albo kogos na Star Diagnoze powinno temat rozwiac ? Ja auto mam od roku pojęcia nie mam w sumie czy juz miał robione sprzegło, no ale dziękuje, paradoksalnie wolałbym żeby to była kwestia sprzęgła za 2-3 tys i 1 dzien wymiany, niż 2-3 tygodnie szukania i naprawa za 500zł

  Bo na samym początku nie pokazywał zadnych błędów a teraz o takie to właśnie.
 • Helpful post
  #5
  Gerri
  Mercedes specialist
  Nie tylko SD, ale ktoś kumaty. Bo SD wprost nie pokazuje "wymień sprzęgło, bo jest zużyte"
  Diagnoza to nie tylko odczyt błędów. Jeżeli wyzeruje się wspomniany "licznik przerwań", to przy dalszych próbach załączania biegów najprawdopodobniej w jednej z rubryk licznika pojawi się "niezrealizowane załączenie biegu z uwagi na odczyt z sensora ruchu sprzęgła poza dopuszczalnym zakresem" czy jakoś tak. Co samo w sobie nie jest błędem i dlatego wymaga pewnej wprawy diagnostycznej. Tak będzie dla przypadku zużycia sprzęgła, ale na innych pozycjach licznik może wykazać inne powody nieprawidłowej pracy skrzyni. Poza tym jest chyba jeszcze jakaś metoda pomiaru zużycia sprzęgła poprzez pomiar wysunięcia spoczynkowego trzpienia naciskającego docisk. Ale tu już by musiał wypowiedzieć się ktoś, kto to robił.
 • #6
  Tuning_Fun
  Level 10  
  Wielkie dzięki kolego, no nie moglem w moim komputerze sprawdzić tych parametrów i stad zacząłem szukać dookoła, cienki mam tester i tych opcji mi nie pokazywał. Dziekuje za pomoc postaram się coś ustalić z lepszym komputerem.
 • #7
  Tuning_Fun
  Level 10  
  Witam serdecznie, ze względu na przebieg i brak jasnych przesłanek zaczeliśmy od wyjęcia skrzyni. tarcza juz sie sypała, wychodziły z niej blaszki , popekane obudowy spreżyne, luzy na łapce / dzwigni wysprzęglika , zamontowana nowa łapka, koszt IC ok 200,00 zł + cukierek i wszystkie plastiki od łapki, łożysko sprzegła docisk Sachsa i potem duże nauczanie skrzyni biegów i śmiga póki co jak ta lala. Po prostu jakies zmiany biegów nie zostały dokończone , lub miały nieprawidłowości i stąd te nijakie błędy. Temat rozwiązany.