Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłącznie ściemniacza oświetlenia ABEX

marmaj8445 28 Feb 2017 19:25 2538 7
    marmaj8445
    Level 8  
    Witam,

Mam problem z podłączeniem ściemniacza obrotowego firmy ABEX Luna SO-1L.

Mam żyrandol z czterema żarówkami i w puszce mam dwa przewody idące do żyrandolu i jeden przewód fazowy.

Podłączyłem według instrukcji ( do zacisku ze znakiem ukośnej strzałki na fali przewód fazowy, a do zacisków ze znakiem strzałki dwa przewody do żyrandolu).

Problem polega na tym, że po włączeniu zasilania świecą się tylko dwie z czterech żarówek, a po wciśnięciu wyłącznika zamiast światło się wyłączyć to te dwie żarówki co się świeciły zgasły, a te dwie co nie świeciły zapaliły się.

Ściemnianie działa można zmniejszać i zwiększać natężenie światła, tylko nie da się całkowicie wyłączyć światła i nie świecą się wszystkie 4 żarówki tylko 2.

Instrukcja :

Podłącznie ściemniacza oświetlenia ABEX Podłącznie ściemniacza oświetlenia ABEX

Zaciski ściemniacza :

Podłącznie ściemniacza oświetlenia ABEX Podłącznie ściemniacza oświetlenia ABEX

Ma ktoś pomysł jak rozwiązać ten problem ?
  • Helpful post
    STINGER
    Level 15  
    Dzieje się tak dlatego że ten ściemniacz może działać w układzie schodowym...
    Prosto mówiąc przerzuca wyjście raz na jedną strzałkę raz na drugą więc nie zgasisz całkiem..
    Podłącz dwa przewody od żyrandolu pod jedną strzałkę razem, bez rozdzielania ich, a fazowy zostaw na tej co jest ze znakiem strzałki na fali.
    Shaze5
    Level 2  
    Cześć
    Też mam problem z tym sciemniaczem.
    Polega on na tym że po 1 nie ściemnia. Przy minimalnym ustawieniu żarówki (4) świecą normalnie jakby ściemniacza nie było. Po maksymalnym przekręceniu żarówki migają. Żarówki to halogeny.
    A po drugie to po włączeniu światła ze ściemniacza dobywa się bzyczenie.

Ściemniacz jest podłączony następująco:
    Ze skrzynki rozdzielczej do ściemniacza doprowadzenie fazy do strzałki z falką.
    Ze ściemniacza od strzałki zwykłej do włącznika dwuklawiszowego od spodu - jednym przewodem.
    Od włącznika dwuklawiszowego do żyrandola dwoma przewodami ale narazie nie zrobiłem jeszcze zyrandola żeby świecily sie po 2 żarówki na klawisz więc na jednym klawiszu świeca się wszystkie żarówki (4).

Świecą się, z tym że tam jak opisałem powyzej. Może ktoś wie jak to ma być połączone żeby Ściemniacz pracował jak należy i żeby nie bzyczalo?
    Shaze5
    Level 2  
    Dobra. Dzięki za wskazowke. Na opakowaniu halogenu jest napisane żeby nie stosować z np. Ściemniaczami.
    Rozumiem że jedynie zwykle żarówki wchodzą w grę czy ledy też?
    Shaze5
    Level 2  
    Ok. I tak muszę wymienić ten żyrandol więc jakoś mnie to nie martwi. Jak cenowo mają się przystosowane do ściemniacza Ledy względem żarówek energooszczędnych.? Energooszczędne to pewnie by były takie co się długo nagrzewają? Może coś polecacie?