Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik energii elektrycznej 2017 watomierz

max-bit 06 Mar 2017 15:44 13986 76
  • #31 06 Mar 2017 15:44
    pogromcaIGBT
    Poziom 6  

Andsa napisał:
    Chciałem opublikować mój projekt, ale jest chyba zbyt prosty.

Temat ciekawy, myślę że jednak warto opublikować. Projekt nie taki prosty, mimo wykorzystania modułów zawsze trzeba napisać oprogramowanie co nie zawsze jest doceniane.

Myślę że gdybyś to opublikował łatwiej udałoby się rozwiązać problem, a i osoby obserwujące temat mogłyby skorzystać.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #32 06 Mar 2017 18:19
    benchmarek
    Poziom 22  

Czy licznik ma możliwość dwukierunkowego pomiaru zużytej energii?

• #34 06 Mar 2017 20:53
    benchmarek
    Poziom 22  

Jeśli prąd popłynie w kierunku sieci energetycznej, to licznik odliczy tę energię? Przykładowo w systemach pv.

• #35 06 Mar 2017 20:59
    markovip
    Poziom 34  

benchmarek napisał:
    Jeśli prąd popłynie w kierunku sieci energetycznej, to licznik odliczy tę energię? Przykładowo w systemach pv.

W systemach PV zawsze są stosowane 2 liczniki.

• #36 06 Mar 2017 21:12
    benchmarek
    Poziom 22  

markovip napisał:
    benchmarek napisał:

W systemach PV zawsze są stosowane 2 liczniki.

Tak ale również istnieją liczniki dwukierunkowe stąd pytanie.

• #37 06 Mar 2017 23:27
    markovip
    Poziom 34  

Oczywiście że są, tylko że nie odliczają energii, tylko działają jak dwa osobne liczniki, na eksport i import.

• #38 07 Mar 2017 00:06
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #39 07 Mar 2017 14:13
    benchmarek
    Poziom 22  

max-bit napisał:
    Ma możliwość zliczania energii + i -
    Czy to oznacza że licznik jest dwukierunkowy ?

• #40 09 Mar 2017 08:00
    max-bit
    Poziom 24  

Są już dostępne kity :):
    Sprzedawane po kosztach zakupu

PCB - 49 PLN
    Komplet części + PCB - 278 PLN (wszystkie elementy elektroniczne + wyświetlacz + elementy mechaniczne + słupki dystansowe)

Aktualnie 3 takie zestawy (pełne) i 5 PCB

• #41 09 Mar 2017 15:10
    szczupx
    Poziom 19  

Klawiatura i brak separacji od sieci!?!?!

• #42 09 Mar 2017 15:15
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #43 09 Mar 2017 15:26
    szczupx
    Poziom 19  

Nie spełnia wymagań dla izolacji podstawowej.

• #44 09 Mar 2017 15:51
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #45 09 Mar 2017 15:52
    szczupx
    Poziom 19  

A odkurzacz włączasz mikrostykiem, czy wyłącznikiem izolowanym?

• #46 09 Mar 2017 16:45
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #47 09 Mar 2017 17:53
    darek_78
    Poziom 7  

Cytat:
    Mam pytanie jedno pytanie do ekspertów: Otóż z niewiadomych przyczyn miernik pokazuje czasem zużycie od 30 do 100W chociaż nic nie jest podłączone.

Może masz zbyt niską rozdzielczość przetwornika ADC. Warto sprawdzić na oscyloskopie co się dzieje na wyjściu czujnika hala. U mnie też tak było na 10 bitowym Adc w esp8266 były podobne objawy. Dlatego zmieniłem adc na inny. Spradź też jak zasilasz ten czujnik. Może masz niestabilne napięcie DC.

• #48 09 Mar 2017 23:07
    max-bit
    Poziom 24  

Co do napięcia i bezpieczeństwa użytkowania

Jak do wszystkiego trzeba z głową ...

Po pierwsze przy prawidłowym połączeniu tj. jeśli przewód N jest połączony prawidłowo (czyli do N na PCB) to na elektronice (po za obwodami zasilania na którymi jest faza) nie ma napięcia sieciowego.

Oczywiście jeśli podłączymy przewód fazowy L) na N to taki potencjał będzie występował.
    Nawet jeśli tak by się stało a licznik będziemy używać w obudowie izolowanej to na przyciskach nie będzie żadnego potencjału (i nie jest możliwe aby 230V przebiło taki przycisk) no chyba że zalejemy je wodą czy inną substancją przewodzącą .... proszę mi pokazać urządzenie w domu które przed taki eksperymentem chroni - bardzo nie liczne urządzenie które mają pewne IP... .

Ogólnie mówienie że coś tu jest nie tak to chyba jednak nie tak.... jak każde urządzenie podłączane do sieci gdzie jest potencjał elektryczny tj 230 V trzeba obsługiwać i używać z głową.

PS
    W starym budownictwie gdzie nie ma instalacji 3 lub 5 przewodowych, zero (tj Bolec) był łączony do Nki tak tak ...
    Bardzo często podczas wszelkich napraw przez "fachowców" były odwrotnie podłączane przewody tj L na N a N na L i jakie było zdziwienie domownika jak go trzepała pralka lodówka czy każde urządzenie które miało uziemienie na obudowie (no w takim przypadku fazę)
    A sam znam takie przypadki.

Pamiętajmy że DIY gdzie występuje napięcie sieciowe wymaga od użytkownika wiedzy o prądzie...

PS takim sposobem w sklepach musieli by zabronić sprzedawania przewodów wtyczek itd a do wym wtyczki sieciowej trzeba było by startować z specjalnym pozwoleniem.

• #49 10 Mar 2017 10:39
    szczupx
    Poziom 19  

R-MIK napisał:
    Jeśli kapturek na mswitch zastąpił by autor metrową tyczka izolacyjną to nadal będzie niebezpieczne bo na końcu tyczki znajduje sie mswitch?

Wystarczy długość palca probierczego. Wtedy jest to dopuszczalne, ponieważ część czynna jest niedostępna do dotyku po uszkodzenia "kapturka". Oczywiście również obudowa musi być w odpowiedni sposób skonstruowana.
    max-bit napisał:
    Po pierwsze przy prawidłowym połączeniu tj. jeśli przewód N jest połączony prawidłowo (czyli do N na PCB) to na elektronice (po za obwodami zasilania na którymi jest faza) nie ma napięcia sieciowego.

Po pierwsze przewód N jest przewodem roboczym, traktowanym na równi z L. Po drugie brak jest przerwy izolacyjnej pomiędzy L a obudową przycisku.
    Wskutek tego należy zastosować wszystkie obostrzenia przewidziane w normach dla części czynnych pod napięciem sieciowym.
    max-bit napisał:
    Pamiętajmy że DIY gdzie występuje napięcie sieciowe wymaga od użytkownika wiedzy o prądzie...

Osoby postronne mające kontakt z urządzeniem, i nieświadome zagrożenia które niesie, mogą nie być zachwycone jeśli coś się stanie.
    max-bit napisał:
    PS takim sposobem w sklepach musieli by zabronić sprzedawania przewodów wtyczek itd a do wym wtyczki sieciowej trzeba było by startować z specjalnym pozwoleniem.

W świetle prawa do jakiejkolwiek ingerencji w urządzenie elektryczne (nawet wymiana żarówki!) należy mieć uprawnienia elektryczne!

• #50 10 Mar 2017 10:51
    max-bit
    Poziom 24  

I tym sposobem To forum powinno zostać zamknięte .... :)
    Gdyż zachęca do grzebania w urządzeniach elektrycznych .... a co jak sam kolega napisał może być nie bezpieczne.
    No też wszystkie gazetki EP Elektroniki ... i inne portale :)
    Przecież sprzedają kity jej nie izolowane ... bez zabezpieczeń ...

..... Ba nawet szkoły o profilu elektrycznym czy elektronicznym gdyż też zachęcają ...

Można iść dalej gdyż jeśli nie odpowiedzialna Pani domu nie ma różnicówki ... i będzie suszyć włoski ... i ...

Suszarki na POZWOLENIA !!!

• #51 10 Mar 2017 11:07
    szczupx
    Poziom 19  

max-bit napisał:
    Można iść dalej gdyż jeśli nie odpowiedzialna Pani domu nie ma różnicówki ... i będzie suszyć włoski ... i ...

W nowych instalacjach ochrona przeciwporażeniowa uzupełniająca jest obowiązkowa. Także bez "różnicówki" instalacja nie będzie dopuszczona do eksploatacji i nie będzie można suszyć włosków.
    Widzę że kolega nie ma pojęcia o obowiązujących przepisach...

• #52 10 Mar 2017 11:14
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #53 10 Mar 2017 11:25
    szczupx
    Poziom 19  

R-MIK napisał:
    szczupx napisał:

W nowych instalacjach ochrona przeciwporażeniowa uzupełniająca jest obowiązkowa. (...)

W nowych tak, w starych czy modernizowanych nie.

Przy modernizowanych możnaby polemizować.

Panowie, dość tej jałowej dyskusji. Prezentowane urządzenie wykonane jest jak na DIY na najwyższym poziomie, właściwie równym ze sprzętem profesjonalnym.
    Po odpięciu tej nieszczęsnej klawiatury, lub zastosowaniu odpowiedniej jej ochrony, i zapakowaniu w ładną obudowę można śmiało sprzęt certyfikować i zaczynać produkcję.

• #54 10 Mar 2017 11:36
    max-bit
    Poziom 24  

:) byle ktoś chciał to produkować... choć moim celem nie jest produkcja masowa.
    Projekt mi się podobał więc do niego wróciłem, a paru znajomych chciało go więc wykonałem .... a że nie opłaca się robić 2-3 płytek i kupować małej ilości ...
    Zarobek tu mnie nie interesuje te parę sztuk (3) co mi się ostały sprzedaje po cenie zakupu PCB i elementów .... może ktoś się skusi...

A co do produkcji u nas ...
    Widziałeś wypowiedzi ... lepiej kupić 5 badziewiaków... made in china...
    Jak by ludzie rozumieli ze Made in Poland to jest to....
    O kurcze nie dałem na płytce Made in Poland ....

• #55 10 Mar 2017 11:51
    szczupx
    Poziom 19  

Jedynie urządzenia specjalizowane to nisza w której można coś zadziałać. Apator, Pozyton, F&F i inni producenci tłuką w kraju liczniki tysiącami, ale dopasowane do naszych uwarunkowań prawnych, i warunków technicznych stosowanych w zakładach energetycznych.
    Z chińczykami nie ma sensu konkurować przy braku szczególnych wymagań czy nietypowych funkcjonalności.
    Zobacz sobie jak cena skacze kiedy w urządzeniu pojawia się prosty interfejs komunikacyjny (chociażby banalny modbus)

• #57 10 Mar 2017 12:09
    szczupx
    Poziom 19  

Może być i tak, i jest to prawdopodobne. Ale R&D jest w kraju i to się liczy. Konkurowanie myślą techniczną jest bardziej przyszłościowe niż wyścig na jak najniższe koszty montażu.

• #58 11 Mar 2017 00:43
    markovip
    Poziom 34  

Witam,

(Niestety) muszę powiedzieć, że jakość i R&D chińczyków (niektórych oczywiście) to już nie to co kiedyś. To, połączone z niską ceną staje się dużą konkurencją. Oczywiście zawsze zostają pierwsze marki które mają swój stały rynek.

Dla odniesienia podam, że licznik dwutaryfowy, jednofazowy, z "interfejsem" Modbus, na dodatek mieszący się w rozmiarze 1-DIN, certyfikatem MID i ADC od Analog Device, to wydatek $16 w jednej z chińskich fabryk.

Podczas gdy 3-fazowy z przekładnikami prądowymi z otwieranym rdzeniem, pomiarem do 30 harmonicznej, itd. to $60.

Więc takie projekty jak ten przedstawiony przez autora nadają się tylko w celu edukacyjnym lub jako wyzwanie (to smutne).

Pozdrawiam

• #59 11 Mar 2017 10:18
    max-bit
    Poziom 24  

Autor zdaje sobie z tego sprawę...
    Ale jeśli nie będziemy sie tylko patrzeć na Chiny to wkrótce ....
    USA juz ma tego dość choć to tam ciut bardziej skomplikowane.
    Oczywiście takie kraje jak USA są na tyle sprytne że nie wszystko przenosiły do PROC....
    Niestety Polska jest na dnie technologii ... to że parę Korpo otwarli gdzie szczytem technologii jest laptop i klepanie nisko nakładowego "kodu" to prawie nic nie znaczy...
    Niestety nasz poziom zaawansowania technologicznego jest aktualnie cofnięty o jakieś pół wieku.... (jak nie bardziej)
    A zadam pytanie czy nasz kraj z naszych elementów od A - Z jest w stanie zbudować odbiornik radiowy ?
    No ....

• #60 11 Mar 2017 10:29
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów