Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik energii elektrycznej 2017 watomierz

max-bit 12 Mar 2017 20:53 13974 76
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #62 14 Mar 2017 17:03
    pogromcaIGBT
    Poziom 6  

Kondensatory od C1 do C4 mają pełnić rolę filtru aliasing-owego?

• #64 20 Lip 2017 18:10
    Sa2k
    Poziom 17  

Licznik super fajny

Widzę, że kolega ma sporą wiedzę na temat pomiaru energii.
    Czy zatem istniała by możliwość zastosowania tego układu pomiarowego jako ogranicznika "Power Limitera" do zastosowań z panelami słonecznymi ?
    Posiadam kilka sztuk paneli słonecznych i chiński inwerter ON-Grid.
    Potrzebuję zrobić ogranicznik mocy, tak aby nadmiar wyprodukowanej energii nie trafiał do sieci.
    Chodzi o to by wytworzyć tyle energii ile trzeba a nie nadmiar.
    Ogranicznik taki wymaga wiedzy na temat budowy układu pomiarowego mierzącego kierunku przepływu energii w sieci energetycznej
    (tej niestety brak :) )

Czy można liczyć na pomoc ?

• #65 20 Lip 2017 18:39
    max-bit
    Poziom 24  

Nie za bardzo rozumiem koncepcje ?
    Jak ogranicznik mocy :)
    To właśnie układ falownika powinien miec jakąś "taką" funkcje np wpycha do sieci tyle a tyle energii a nie więcej
    Nie za bardzo widzę szanse stworzenia oddzielnego "ogranicznika" mocy po za falownikiem.

• #66 20 Lip 2017 20:23
    Sa2k
    Poziom 17  

Jestem już posiadaczem mikro instalacji fotowoltaicznej i chińskiego inwertera ON-Grid.
    Rzecz w tym, że posiadam licznik elektroniczny który przepływ energii, bez względu na kierunek mierzy zawsze do przodu.
    Potrzebuję regulować moc dostarczaną z paneli ( może być za pomocą układu PWM) tak aby bilans wychodził na zero lub w najgorszym przypadku moc była pobierana z sieci a nie oddawana.
    Wymaga to odpowiedniego układu pomiarowego który bada kierunek przepływu energii ( do sieci czy z sieci)

• #67 21 Lip 2017 09:26
    markovip
    Poziom 34  

Sa2k napisał:
    Rzecz w tym, że posiadam licznik elektroniczny który przepływ energii, bez względu na kierunek mierzy zawsze do przodu.

Bzdura. I jeżeli instalacja jest zalegalizowana, powinien być zamontowany drugi licznik który mierzy energie wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną. Różnica między dwoma licznikami to kwota jaką dystrybutor energii zapłaci prosumentowi.

Pozdrawiam

• #68 21 Lip 2017 09:32
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #69 21 Lip 2017 10:14
    markovip
    Poziom 34  

Ale jeżeli impedancja falownika będzie niższa niż ta z sieci, żaden prąd przez licznik nie popłynie w przypadku poboru prądu.

Rozwiązaniem na problem Kolegi @Sa2k jest zalegalizowanie instalacji oraz montaż odpowiednich liczników...

• #70 21 Lip 2017 11:44
    Sa2k
    Poziom 17  

Kiedy ja mam tak mizerna instalację, że szkoda się bawić w legalizację.
    Inną rzeczą jest fakt, że raczej nie dostane odpowiedniego certyfikatu na chińską przetwornicę
    Generalnie to nie mam ochoty na zabawę w papierologie z ZE.

Alternatywą dla mnie jest jeszcze użycie UPSa OnLine.
    Nie wiem jednak czy ten pomysł wypali.

Dodano po 2 [minuty]:

Kolega R-MIK ma rację.
    ZE celowo konfiguruje liczniki tak aby odmierzały tylko w jedną stronę.
    Dodatkowo zmiana kierunku przepływu , jest zapisywana w logach licznika.

• #71 21 Lip 2017 12:42
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #72 21 Lip 2017 12:54
    Sa2k
    Poziom 17  

Tak się składa, że jestem pracownikiem PGE i wierz mi, nawet mnie się nie chce walczyć z papierami.
    Po "dobrej zmianie" trzeba mieć końskie zdrowie by za tym biegać.
    Mogę jeszcze pomęczyć kolegów o wymianę licznika na stary analogowy.
    Jednak z tego co mi wiadomo będzie bardzo trudno.

• #73 24 Lip 2017 19:42
    Sa2k
    Poziom 17  

Co sądzicie o takim opomiarowaniu i ustalaniu kierunku przepływu mocy ?

Warunkiem poprawnego pomiaru jest podłączenie jakiegoś odbioru.
    W przypadku braku odbioru prądy będą identyczne w obydwu przekładnikach.

• #75 24 Lip 2017 21:56
    Sa2k
    Poziom 17  

Poprawka.
    Pierwszy schemat zawiera wadę i może w pewnych przypadkach źle mierzyć

Poprawiona wersja.
    Odbiory muszą pobierać więcej prądu lub równo tyle samo co z sieci .
    Większy prąd od strony sieci niż na odbiorach będzie wykazywał nadprodukcję.

• #76 30 Lip 2017 15:12
    szczupx
    Poziom 19  

markovip napisał:
    Sa2k napisał:

Bzdura. I jeżeli instalacja jest zalegalizowana, powinien być zamontowany drugi licznik który mierzy energie wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną. Różnica między dwoma licznikami to kwota jaką dystrybutor energii zapłaci prosumentowi.
    Pozdrawiam

Raczej nie dwa liczniki, a jeden czterokwadrantowy + ew. drugi układ pomiarowy kontrolny dla większych prosumentów.
    Rozliczenie nie na podstawie różnicy wskazań bo z reguły stawki za energię pobieraną i oddawaną są różne.
    W Polsce całkowicie zapomnijcie o zwrocie energii do sieci. ZE robią wszystko żeby tylko przypadkiem ktoś nie wpadł na ten pomysł ;)

• #77 30 Lip 2017 15:40
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów