Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zanim zlecisz lub samodzielnie zaczniesz instalować system alarmowy. Przeczytaj

bhtom 01 Mar 2017 11:03 11169 19
Optex
 • #1
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Postanowiłem napisać ten temat ku przestrodze innych, którzy zaczynają swoją przygodę z samodzielną instalacją systemu alarmowego, lub postanowili ją zlecić przypadkowej osobie/ firmie Zachęcam innych do wklejania linków do postów, które warto przeczytać, aby uniknąć późniejszych błędów i problemów. Czasami warto poprosić o pomoc doświadczonego Instalatora lub zasięgnąć porady na forum zanim zaczniemy cokolwiek działać w temacie.

  Pierwszy temat z serii najlepsi z najlepszych, który nawet doświadczonym Kolegom "jeży" włosy na głowie:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3313958.html

  Pozdrawiam.
 • Optex
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • Optex
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Najgorsze jest jeszcze to, wracając do tematu który podałem w pierwszym poście, że wszyscy piszemy Autorowi odnośnie złego okablowania, a On upiera się przy swoim i na siłę będzie uruchamiał na tym, co ma. Nie wrzucił nawet szkicu z rozmieszczeniem czujek, jestem prawie pewien, że są rozmieszczone źle.
  Wiem, napisał, że dom prawie wykończony, ale nie wierzę, że nie da się rozprowadzić od nowa odpowiednich przewodów... Ile przewód YTDY ma średnicy... 6 czy 8 mm? Bruzdy można zrobić samym wiertłem w tynku, potem szpachla, malowanie i będzie dobrze. Krążek 100m przewodu YTDY 8x0,5 to koszt ok. 72 pln.

  Druga sprawa...

  Większość "samodzielnych instalatorów" tworząc swój pierwszy system w nowo budowanym domu opiera się tylko i wyłącznie na czujkach PIR . Zero kontaktronów, żadnej ochrony obwodowej, czujek zewnętrznych, niejednokrotnie czuwanie włączane i wyłączane za pomocą pilota (-ów), o sygnalizacji załączenia/wyłączenia czuwania na sygnalizatorze zewnętrznym nie wspomnę.
  Co daje taki system? Kompletnie nic! Jest tylko gadżetem właściciela i uśpieniem jego czujności. Przecież taki system wykryje intruza dopiero jak już wejdzie do domu i będzie po nim swobodnie "buszował". Nawet jeśli system będzie podłączony do AO, jeśli patrol przyjedzie po 5-ciu czy 10-ciu minutach to i tak będzie za późno.
  Niestety trzeba się z tym liczyć, że dobrego systemu do domu jednorodzinnego nie da się "założyć" za 2000 czy 3000 pln. Oczywiście można wydatki rozłożyć w czasie, stopniowo rozbudowywać system, ale wszystko musi być dobrze przemyślane i zaprojektowane na etapie układania okablowania.

  Pozdrawiam.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  sosarek

  Level 43  
 • #7
  pikarel
  Level 35  
  To jest problem nie tylko w dziedzinie alarmów; dostępność wszystkich do wszystkiego za grosze powoduje, że wszyscy zabierają się za robienie wszystkiego, oczywiście nie posiadając nawet podstawy podstaw do zrobienia tego, za co się zabrali. Jedyną wiedzą zdolną przyswoić sobie jest obrazkowy "tutek z jutuba".
  Dziwaczne mamy czasy; taki "geniusz" ma dużo do napisania/powiedzenia dopiero wtedy, kiedy okazuje się, że jego wiedza jest zerowa, więc zaczyna pytać na forum.

  Wielu ludzi zaczyna być profesjonalistami w dowolnej dziedzinie, np. po obejrzeniu reklamy, która wepchała mu się przed oczy; w niej wszystko robi się samo i w mgnieniu oka.

  Każdy dzisiaj jest filmowcem, fotografem - bo ma smartfona z patykiem lub kamerę z marketu; w efekcie powstają bohomazy, których nie da się oglądać, bo scenariusz powstał na bieżąco, w trakcie kręcenia.

  Przykłady można mnożyć.
  Nauka zawodu to trudna sztuka.
 • #8
  sosarek

  Level 43  
  pikarel wrote:
  Jedyną wiedzą zdolną przyswoić sobie jest obrazkowy "tutek z jutuba".

  No a i z tym bywają problemy, wczoraj w jednym z tematów ktoś zamieścił link do filmu ze schematem detektora fazy na 3 tranzystorach których typu na owym schemacie były wyraźnie opisane, nie przeszkodziło mu to jednak pytać kilkukrotnie jakie to mają być tranzystory.
  pikarel wrote:
  Nauka zawodu to trudna sztuka.

  Która w dodatku nigdy się nie kończy.
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Usunąłem część wpisów. Przypominam że temat powstał "ku przestrodze" a nie w celu naśmiewania się i piętnowania początkujących. Chyba dobrze ujął to kolega @s_h_a_r_p:
  sharp wrote:
  .... Bo mi się wydaje, że zamysłem autora tego tematu było zwracanie uwagi na ewidentne błędy w sztuce popełniane przez początkujących instalatorów tudzież nieuświadomionych inwestorów,

  Dopuszczam dla tego tematu formułę "na wesoło", ale śmiejmy się z "dzieł" a nie ich autorów.
  pozdrawiam i z góry dziękuję za zrozumienie.
 • #17
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
 • #20
  sosarek

  Level 43  
  @Vytautas_YT
  Będzie ogólnodostępny jak go skończę.