Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zanim zlecisz lub samodzielnie zaczniesz instalować system alarmowy. Przeczytaj

bhtom 01 Mar 2017 11:03 8151 19
    bhtom
    Poziom 36  
    Witam,

Postanowiłem napisać ten temat ku przestrodze innych, którzy zaczynają swoją przygodę z samodzielną instalacją systemu alarmowego, lub postanowili ją zlecić przypadkowej osobie/ firmie Zachęcam innych do wklejania linków do postów, które warto przeczytać, aby uniknąć późniejszych błędów i problemów. Czasami warto poprosić o pomoc doświadczonego Instalatora lub zasięgnąć porady na forum zanim zaczniemy cokolwiek działać w temacie.

Pierwszy temat z serii najlepsi z najlepszych, który nawet doświadczonym Kolegom "jeży" włosy na głowie:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3313958.html

Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
    drobok
    Poziom 31  
    Te tematy nie powinny być wyróżniane, po prostu do każdego z nich autor powinien dawać namiar na autora instalacji (czy to elektrycznej, czy alarmowej)
    sharp
    Poziom 41  
    To nie tak.
    Niestety, w naszym kraju wszyscy znają się na wszystkim najlepiej. A już na polityce, piłce nożnej oraz zdrowiu w szczególności. I dlatego - skoro o tym piszemy - na budowach osoby mniej lub bardziej kompetentne w swojej specjalizacji próbują wykonać instalacje "pokrewne": elektrycy kładą alarmy, telewizję, sieci strukturalne itp. Ja nie piszę, że to źle, bo też na obiektach wykonuję wszystkie instalacje elektryczne i niskoprądowe, ale niech taki elektryk nie uczy się na obiekcie klienta nowych dla siebie rzeczy. Niech inwestor poprosi taką osobę o jakieś referencje, niech zadzwoni do osób, które miały przez danego wykonawcę robione instalacje z prośbą o opinię. To autentycznie może zapobiec późniejszym rozczarowaniom.
    W podanym wyżej temacie - no co można napisać... :-( - przerażająca niekompetencja pana "instalatora" oraz niestety nieznajomość podstaw branży przez inwestora, że zaakceptował takie wykonanie. Oczywiście, inwestor może się nie znać, ale... dział "Zabezpieczeń" na forum ma ponad 400 stron. Przecież można było PRZED rozłożeniem okablowania zapytać na forum co i jak. Ile jest tematów dotyczących poprawności rozmieszczenia czujek? Ile jest tematów z rysunkami, rzutami budynków, problemami z okablowaniem , montażem, uruchomieniami... Zaryzykowałbym twierdzenie, że w dziale mamy omówiony KAŻDY problem z jakim spotkałby się początkujący (a może nawet i bardziej zaawansowany) instalator, który chciałby samodzielnie uruchomić alarm we własnym domu. A jeśli nawet nie Elektroda.pl, to są przecież inne fora, strony, portale - chociażby strony muratora, gdzie dostęp do wiedzy jest także bezproblemowy.
    Niestety - szukanie wiedzy w internecie zaczyna się w chwili zwątpienia, gdy stoimy przed faktem dokonanym, a nie kiedy planujemy instalację a nie czujemy się na siłach, aby taki temat ogarnąć.
    bhtom
    Poziom 36  
    Witam,

Najgorsze jest jeszcze to, wracając do tematu który podałem w pierwszym poście, że wszyscy piszemy Autorowi odnośnie złego okablowania, a On upiera się przy swoim i na siłę będzie uruchamiał na tym, co ma. Nie wrzucił nawet szkicu z rozmieszczeniem czujek, jestem prawie pewien, że są rozmieszczone źle.
    Wiem, napisał, że dom prawie wykończony, ale nie wierzę, że nie da się rozprowadzić od nowa odpowiednich przewodów... Ile przewód YTDY ma średnicy... 6 czy 8 mm? Bruzdy można zrobić samym wiertłem w tynku, potem szpachla, malowanie i będzie dobrze. Krążek 100m przewodu YTDY 8x0,5 to koszt ok. 72 pln.

Druga sprawa...

Większość "samodzielnych instalatorów" tworząc swój pierwszy system w nowo budowanym domu opiera się tylko i wyłącznie na czujkach PIR . Zero kontaktronów, żadnej ochrony obwodowej, czujek zewnętrznych, niejednokrotnie czuwanie włączane i wyłączane za pomocą pilota (-ów), o sygnalizacji załączenia/wyłączenia czuwania na sygnalizatorze zewnętrznym nie wspomnę.
    Co daje taki system? Kompletnie nic! Jest tylko gadżetem właściciela i uśpieniem jego czujności. Przecież taki system wykryje intruza dopiero jak już wejdzie do domu i będzie po nim swobodnie "buszował". Nawet jeśli system będzie podłączony do AO, jeśli patrol przyjedzie po 5-ciu czy 10-ciu minutach to i tak będzie za późno.
    Niestety trzeba się z tym liczyć, że dobrego systemu do domu jednorodzinnego nie da się "założyć" za 2000 czy 3000 pln. Oczywiście można wydatki rozłożyć w czasie, stopniowo rozbudowywać system, ale wszystko musi być dobrze przemyślane i zaprojektowane na etapie układania okablowania.

Pozdrawiam.
    sharp
    Poziom 41  
    Powiem Tobie tak: jestem w stanie zrozumieć powody autora tamtego tematu, dla których pragnie uruchomić swój system na tych kablach. No bo co: przewody są wyprowadzone (rodzaj kabla woła o pomstę do nieba, ale system będzie na nich działał - ewentualnie będzie jazda z podłączaniem); być może nie ma możliwości ich wymiany ze względu na zakończone prace wykończeniowe (drogie okładziny ścienne, uwarunkowane konstrukcyjnie wykluczone rycie ścian...)... I postaw się w sytuacji inwestora, gdy od dawna wyczekiwana piękna ściana, wychuchana, śliczna taka ;-) ma być brutalnie przeryta, bo głupi kabelek nie taki. To znaczna ilość osób postawionych w takiej sytuacji zrezygnuje całkowicie z alarmu.
    bhtom napisał:
    Większość "samodzielnych instalatorów" tworząc swój pierwszy system w nowo budowanym domu opiera się tylko i wyłącznie na czujkach PIR
    Dlaczego? Bo początkujący nie zdaje sobie z tego sprawy, że coś takiego istnieje. PIR-y widać w zdecydowanej większości zaalarmowanych obiektów, żeby znaleźć kontaktrony, trzeba się przypatrzeć, a żeby się przypatrzeć trzeba ich poszukać, żeby zaś poszukać, trzeba wiedzieć, że one istnieją - i kółko się zamyka.

Tego wszystkiego dałoby się uniknąć, gdyby przed robotą inwestor skonsultował się z instalatorem. Ale takim z prawdziwego zdarzenia, a nie kimś , kto "przy okazji" np. kopania studni - rzuci instalację.

Jedynym w tej sytuacji wyjściem (moim zdaniem) byłoby olanie tej instalacji, zaproszenie instalatora i skupienie się na instalacji w pełni bezprzewodowej. Czy to ABAX, jeśli jest już kupiona ta VERSA, czy np. Jablotron JA-80 - cenowo wychodzi całkiem przyzwoicie, no może oprócz modułu GSM ;-).
  • IGE-XAO
    sosarek

Poziom 43  
    pikarel
    Poziom 32  
    To jest problem nie tylko w dziedzinie alarmów; dostępność wszystkich do wszystkiego za grosze powoduje, że wszyscy zabierają się za robienie wszystkiego, oczywiście nie posiadając nawet podstawy podstaw do zrobienia tego, za co się zabrali. Jedyną wiedzą zdolną przyswoić sobie jest obrazkowy "tutek z jutuba".
    Dziwaczne mamy czasy; taki "geniusz" ma dużo do napisania/powiedzenia dopiero wtedy, kiedy okazuje się, że jego wiedza jest zerowa, więc zaczyna pytać na forum.

Wielu ludzi zaczyna być profesjonalistami w dowolnej dziedzinie, np. po obejrzeniu reklamy, która wepchała mu się przed oczy; w niej wszystko robi się samo i w mgnieniu oka.

Każdy dzisiaj jest filmowcem, fotografem - bo ma smartfona z patykiem lub kamerę z marketu; w efekcie powstają bohomazy, których nie da się oglądać, bo scenariusz powstał na bieżąco, w trakcie kręcenia.

Przykłady można mnożyć.
    Nauka zawodu to trudna sztuka.
    sosarek

Poziom 43  
    pikarel napisał:
    Jedyną wiedzą zdolną przyswoić sobie jest obrazkowy "tutek z jutuba".

No a i z tym bywają problemy, wczoraj w jednym z tematów ktoś zamieścił link do filmu ze schematem detektora fazy na 3 tranzystorach których typu na owym schemacie były wyraźnie opisane, nie przeszkodziło mu to jednak pytać kilkukrotnie jakie to mają być tranzystory.
    pikarel napisał:
    Nauka zawodu to trudna sztuka.

Która w dodatku nigdy się nie kończy.
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Usunąłem część wpisów. Przypominam że temat powstał "ku przestrodze" a nie w celu naśmiewania się i piętnowania początkujących. Chyba dobrze ujął to kolega @sharp:
    sharp napisał:
    .... Bo mi się wydaje, że zamysłem autora tego tematu było zwracanie uwagi na ewidentne błędy w sztuce popełniane przez początkujących instalatorów tudzież nieuświadomionych inwestorów,

Dopuszczam dla tego tematu formułę "na wesoło", ale śmiejmy się z "dzieł" a nie ich autorów.
    pozdrawiam i z góry dziękuję za zrozumienie.
    sosarek

Poziom 43  
    @Vytautas_YT
    Będzie ogólnodostępny jak go skończę.