Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EZP2010 - programator - detect chip error

Radar41 01 Mar 2017 11:06 9150 7
    Radar41
    Level 10  
    Witam,

Zakupiłem programator EZP2010. Wersja firmware v 3.0. Zainstalowałem na Windows 7x64 ze sterownikami które znalazłem na chomiku i urządzenie pomimo braku podpisu cyfrowego zainstalowało się jako "urządzenie działa poprawnie" w menedżerze urządzeń. Program to EZP2010/2011 i w programie "Self Test" wykrywa urządzenie jako Status:Ok. Program wykrywa również podłączony programator pod USB jako : OK.

Problem jest dopiero jak chce sczytać zawartość kości EEPROM ST24c32. Po wlutowaniu pamięci do podstawki programatora ów programator zapala Zieloną kontrolkę RUN (miga). No to przechodzę do programu i wciskam: Detect Chip. - Niestety wyskakuje mi ciągle status: "Detect chip error". Obojętnie jakbym tej pamięci nie włożył do tego programatora to mi jej nie wykrywa. O dziwo jak wcisnę Read to program czyta "coś" ale wyskakują same 00000000, zatem nie sczytał nic. Ustawienie tej pamięci po lewej stronie programu ręcznie jako ST24c32 nie przynosi żadnych innych skutków.

Próbowałem już na Windows 7 x32 i również to samo. Co robię źle ? Sterowniki są raczej ok, bo test programator wychodzi na OK i widzi go jako podłączonego do USB. Żadnych wykrzykników w Menedżerze Urządzeń nie ma. Sam EEPROM wlutowany w podstawkę prawidłowo Hot Airem, wszystko zrobione poprawnie.
    Pamięć jaką próbuje zgrać to jest EEPROM ST24c32 z radia Blaupunkt od Vectry C. Chciałem wyciągnąć sobie CarPass, a prostej pamięci sczytać nie mogę ;/
    Ktoś podpowie co może być przyczyną ? Może wrócić do firmware 2.1 i spróbować na XP ? Mogę wrócić z v3.0 (był tak originalnie kupiony) do 2.1 ?

dzięki
    Piotr2608

Level 40  
    Ten programator nie wykryje Ci tej pamięci. Opcja DETECT nie działa w przypadku pamięci EEPROM tylko w przypadku SPI Flash lub ewentualnie DATA Flash. Musisz wybrać opcję SEARCH i ręcznie wybrać model pamięć oraz producenta owej pamięci. Wtedy zadziała Ci opcja READ.
    Radar41
    Level 10  
    Dziękuję za wytłumaczenie. Zastosowałem się do rad i po wybraniu w Search ST24c32 i wybraniu opcji odczytu READ programator zielonym paskiem zaznaczając prawidłowość odczytu, sczytał mi same 00 00 00 00. A przecież w tej pamięci raczej coś siedzi, bo radio gra. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy ? Jakieś rady jak to zrzucić ?
    Radio to Blaupunkt CD30 MP3. EEPROM : ST 95640W6 czyli rozumiem, że wybrać należy : ST24c32, zresztą wybrałem wszystkie po kolei dostępne w ST i ciągle same 00.
    Piotr2608

Level 40  
    Wygląda mi to na:
    - problem z układami EEPROM
    - uszkodzony programator/y

ad.1 - sprawdzić odczyt pamięci w innym programatorze
    ad.2 - spróbować zaprogramować jakąś pamięć i ją odczytać, wybrać opcję "WERYFIKACJA"
    _Megamax_
    Level 18  
    Czy pamięć wkładana jest w podstawkę w odpowiednim miejscu?
    Radar41
    Level 10  
    Code:
    Pamięć wlutowuje w płytkę SO8 którą dostałem wraz z programatorem i płytka wkładana jest w pierwsze piny od góry, patrząc od "zapadni" która trzyma podstawkę. Ta podstawka niżej jest od kopiowania układów z tego co zrozumiałem. Filmików na yt oglądałem już tyle, że raczej błędu nie da się zrobić. Same 00 odczytuje. Jutro zainstaluje Windows XP i sprawdzę na nim, jak i z inną pamięcią i dam znac. Nagram też filmik jak to robię w celu weryfikacji.

edit:

Film z próby odczytu zakończonej odczytem samych 000000.
    Ps. o dziwo przez przypadek ustawiłem na SPI Flash AMIC i odczytało mi tą pamięć z wartościami w niej zawartymi, (czego na filmie nie ma) ale niestety podczas SAVE zapisało mi ją jako 128kb i program deszyfrujący pokazał błąd bo to nie ten rodzaj pamięci, wielkości.
    https://youtu.be/DFMZgXQT4lY
    Radar41
    Level 10  
    Dobra. Chyba znam przyczynę mojego niepowodzenia. Czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie czy układ ST 95640w6 ma cokolwiek wspólnego z 24c32 czy jest to po prostu mój błąd i powinienem poszukać programatora, który obsłuży pamięć SPI 95..... ?
    Bo chyba po prostu to jest mój błąd i rozumiem, że ten programator nie ma szans odczytac tej pamięci, bo on obsługuje 24, 25, 93, SPI 25.
    Pewien wpis z pewnego forum wprowadził mnie w błąd, ze w radiu CD30MP3 siedzi ST24c32 i myślałem, że to ta pamięć. A że doświadczenie z odczytem pamięci mam żadne, to okazało się, że moja pamięć to ST 95640w6 i takowa siedzi w Blaupunkcie. Natomiast ten sam model radia ale producenta Grundig posiada ST24c32. Ja mam Blaupunkta, więc strzeliłem skuche jakich mało. Programator pewnie działa, a ja narobiłem niepotrzebnego zamieszania.
    Rozumiem, że dla pamięci 95 potrzebuje np. Revelprog ? Jest coś tańszego, co odczyta tą pamięć ?