Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptopy i procesory - jakie wybrać? Poradnik marzec 2017

Morele.net 30 Mar 2017 17:44 11598 57
  • #31 30 Mar 2017 17:44
    DarkMaster23
    Poziom 9  

Chyba nie do końca została zrozumiana treść mojego posta zwracająca uwagę na to że sam post autora niczego sobą nie wnosi i niczego nie ułatwia, jeżeli miałby służyć jako poradnik. W głównej mierze o to mi chodziło. Napisałem "Zakładając, że jestem zielony i chce kupić nowego laptopa posługując się ową treścią wprowadziło by to u mnie jeszcze większe zamieszanie co wybrać." Dodam, że nawet specjalistą w tej dziedzinie często sprawia problem dokładne określenie czy wybrać sprzęt A czy B... Więc to prawda, że nie ma może jednoznacznej odpowiedzi, ale idzie określić czego unikać, a na co zwracać uwagę. Osobiście nie wybrałbym kombinacji Intel+Ati, jak już Intel+Nvidia. Często nawet Intel wraz z zintegrowana grafika tej samej firmy radzi sobie o wiele lepiej, a do tego bywa tańszy zarówno w eksploatacji jak i cena samego sprzętu jest porównywalna. Omijałbym szerokim łukiem AMD, jako serce naszego sprzętu (procesor) i GPU lub jakieś śmieszne "APU" CPU+GPU AMD. Piszę to dla tego, że często miałem do czynienia z produktami AMD, przez co potem plułem sobie w brodę. Żebym nie został zle zrozumiany, nie jestem fanem, ani Intela jak i Nvidi jednakże już trochę ten "kawałek chleba" przegryzłem. Faktycznie Lenovo ma dziwną politykę, klient kupi, a jak się po psuje kupi nowy, a wszelakie próby naprawy utrudnić, choć dziś na panujące czasy nie powinno to już nikogo dziwić. Może jestem za bardzo wymagający oczekując od takiego postu, jakiś konkretów, a nie tylko wachlarza możliwości, który uświadczę w sklepie porównując sobie kilka, kilkanaście produktów z pułki. Trochę faktów, które nawet widać na jednym z filmików tutaj w porównaniu Intel Core i5-4460 vs AMD FX-8320 różnica w cenie to 200zł i ktoś kupujący AMD zaciera raczki licząc, że zaoszczędził, ale dalsza cześć filmu pokazuje, że nie do końca to prawda, a już chyba nie muszę wspominać, że AMD do testów został kręcony w górę tylko po to żeby dorównać wydajnością. Trochę z doświadczenia z zamierzchłych czasów z firmą AMD i ich GPU. Chyba nie muszę tłumaczyć nikomu, kto spotkał się z problemem nie uruchomienia gry ze względu na posiadanie za niskiej wersji pixel shader, gdzie dużo wyższą miał już nawet uboższy konkurent od firmy Nvidia i wynikającej z tego frustracji. Dodam, że trochę czasu potrzebowało AMD żeby wyjąć ten "gwóźdź do trumny" który sobie sami wbijali. Dziś nie jesteś dużo lepiej, firma ta stara się dognić i zniwelować różnice w odstawaniu od Intela i Nvidia.

• #32 31 Mar 2017 22:37
    amiklr
    Poziom 10  

Uwaga!
    no cóż cały czas czytam o laptopach za kilka tysięcy.... a można mieć lapka za ok. 700-900 złoty + montaż SSD (powiedzmy ok. 300) i mamy sprzęt do pracy i filmów jak znalazł, a do tego podstawowa bateria pozwoli na pracę przez 4-11h...

oczywiście marża sklepu jest super niska, a więc zapominają o "tak mało wydajnym sprzęcie" no cóż nie każdy jak ja w tej chwili ma otwarte 23 art na ff, odpalonego tb .... i aktualizacje systemowe w tle i procek w trybie - chłodzenie pasywne - a więc brak wiatraków, a system ma raptem 37C

Dodano po 2 [minuty]:

PS..
    AMD z nowej serii + Windows = BLUSKRIN :)

AMD + Linux = kompilacja, albo kernel panic

no cóż nie twierdzę, że nowa seria nie jest kusząca, ale teraz nie jest na nią jeszcze czas - przynajmniej do sp na win i do Linux4ADM

• #33 31 Mar 2017 23:44
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  

Ja ze swojej strony dodam, że baterie REGENERUJEMY ! Nigdy nie kupujemy zamienników !!! Regenerowana oryginalna bateria potrafi zachować się lepiej niż nowy oryginał ! Do tego okres gwarancji 12 m-cy ! Niestety cena spora bo ok 80% nowej oryginalnej ale warto !
    Podobnie sprawa ma się z zasilaczami. Lepiej zastosować używany oryginał niż nową podróbkę.
    To taka mała uwaga do notebooków poleasingowych.

• #34 01 Kwi 2017 17:31
    prosiak_wej
    Poziom 26  

No dobrze, a gdzie kupić dobrze zregenerowaną baterię? Aby ogniwa były porządne i elektronika zaprogramowana jak należy. Rozważam drugą baterię do swojego T430, ale "zamienników" unikam jak diabeł święconej wody. Z kolei trafić używaną z poleasingu (z kilkudziesięcioma cyklami maks.) to praktycznie jak trafić w totka. Kupiłem kilka sztuk T430, w każdym bateria jak nówka i taką właśnie chciałbym kupić jako zapas na dłuższe 'prąduniemanie'.

• #35 01 Kwi 2017 18:34
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  

prosiak_wej napisał:
    No dobrze, a gdzie kupić dobrze zregenerowaną baterię? Aby ogniwa były porządne i elektronika zaprogramowana jak należy. Rozważam drugą baterię do swojego T430, ale "zamienników" unikam jak diabeł święconej wody. Z kolei trafić używaną z poleasingu (z kilkudziesięcioma cyklami maks.) to praktycznie jak trafić w totka. Kupiłem kilka sztuk T430, w każdym bateria jak nówka i taką właśnie chciałbym kupić jako zapas na dłuższe 'prąduniemanie'.

Regeneracją zajmują się wyspecjalizowane firmy. We Wrocławiu jest to MARGO mieszcząca się na ul Wandy 6 http://www.margo.wroc.pl/porady/regeneracja-baterii
    Zawsze można do nich wysłać kurierem zużytą baterię i otrzymać zregenerowaną lub zakupić już zregenerowaną baterię.

• #36 01 Kwi 2017 18:40
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Widzę na pewnym portalu z aukcjami, ze też są regenerowane. Ale mam pewne, dość duże obawienia przed kupnem takiej baterii. Czy firma Margo jest sprawdzona i pewna? Widzę, że mają nawet baterie regenerowane w sklepie, ale do T430 nie znalazłem. Pozostaje zatem kupić gdzieś oryginalnego trupa za grosze i im wysłać.

• #37 01 Kwi 2017 23:26
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  

prosiak_wej napisał:
    Widzę na pewnym portalu z aukcjami, ze też są regenerowane. Ale mam pewne, dość duże obawienia przed kupnem takiej baterii. Czy firma Margo jest sprawdzona i pewna? Widzę, że mają nawet baterie regenerowane w sklepie, ale do T430 nie znalazłem. Pozostaje zatem kupić gdzieś oryginalnego trupa za grosze i im wysłać.

Z Margo współpracuję od lat. Firma godna polecenia, nigdy nie zawiodłem się na nich. Napisz lub zadzwoń do nich, jestem więcej niż pewny że taką baterię będą posiadali.

• #38 02 Kwi 2017 09:03
    ul1002

Poziom 35  

Andrzej_RATM napisał:
    Omijałbym szerokim łukiem firmę LENOVO. Producent stosuje we wszystkich płytach i na wszystkich układach bga klej nieusuwalny, który uniemożliwia jakąkolwiek naprawę w postaci wymian układów BGA. Próby kończą się w 90% uszkodzeniem laminatu.

Chyba widziałeś na oczy jedną płytę główną Lenovo z serii Thinkpad, nie trzeba iść na elvikom aby o tym wiedzieć. Pozatym da się te układy wylutować z dużo większą skutecznością niż 10%(biedni ci włąściciele lenovo).

• #39 02 Kwi 2017 09:17
    prosiak_wej
    Poziom 26  

A zapytam - po co wylutowywać układ BGA z Thinkpada, który działa? A jeśli nawet się popsuje, to można kupić płytę, która kosztuje 200-300zł. Może mało Thinkpadów przeszło przez moje ręce, ale w żadnym BGA nie padło. Mój stary T42, który miał tak wadliwego Radeona, działał sobie całkiem dobrze i mam nadzieję że nowemu właścicielowi nadal służy należycie.

• #40 02 Kwi 2017 22:00
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  

ul1002 napisał:
    Andrzej_RATM napisał:
    Omijałbym szerokim łukiem firmę LENOVO. Producent stosuje we wszystkich płytach i na wszystkich układach bga klej nieusuwalny, który uniemożliwia jakąkolwiek naprawę w postaci wymian układów BGA. Próby kończą się w 90% uszkodzeniem laminatu.

Chyba widziałeś na oczy jedną płytę główną Lenovo z serii Thinkpad, nie trzeba iść na elvikom aby o tym wiedzieć. Pozatym da się te układy wylutować z dużo większą skutecznością niż 10%(biedni ci włąściciele lenovo).

Naprawiam od 2003 roku notebooki. Na oczy widziałem nie jednego lenowca i nie mówię tutaj o thinkpad. Szajs szajs i jeszcze raz szajs tyle mogę o tym sprzęcie powiedzieć. Laminat podgrzany do ok 160 st wraz z zastosowanym ściśliwym klejem skutecznie wypycha kule nawet spod sąsiednich układów. Rozwiązaniem na skuteczną naprawę jest izolowanie układów lub reballing wszystkich kości i wymiana uszkodzonej, ewentualnie wymiana całości płyty jak jest tania . Dla mnie szkoda czasu. Jak ktoś ma 1-2 notebooki dziennie może się pobawić przy 10 szt raczej czasu na to nie ma. Poza tym zawsze jest jeszcze pytanie kto poświęci się dla zarobku rzędu 150-200 zł pruć całą płytę, chyba musi być sado-maso. Jaja prawdziwe zaczynają się dopiero teraz w laminatach z jednym chipem. i5 czy i7 koszt 500-600 zł sam układ wymiana 300 (lapkop), ze względu na ogromną trudność w montażu razem 800-900 zł za naprawę płyty. Kto za to zapłaci ?? Ktoś powie jaka trudność montażu, a no taka bo ja nie będę ryzykował 500 i więcej zł by kupić chipa bez gwarancji.

• #41 02 Kwi 2017 22:08
    prosiak_wej
    Poziom 26  

A są Lenovo tanie (te plastikowe w marketach, gdzie lecą już po całości i wlutowują jakieś okrojone Atomy z pasywnym chłodzeniem), które w markecie kosztują do 2k, a są też laptopy zrobione porządnie, z normalnym procesorem w gnieździe, z lepszego plastiku, ze wzmocnieniami metalowymi. Ale one się w marketach nie pojawiają, a kosztują kilka razy więcej. A w rękach typowych domowych użytkowników są w zdecydowanej większości tanie laptopy, do 2k, robione na sztukę.

• #42 02 Kwi 2017 22:13
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  

prosiak_wej napisał:
    A są Lenovo tanie (te plastikowe w marketach, gdzie lecą już po całości i wlutowują jakieś okrojone Atomy z pasywnym chłodzeniem), które w markecie kosztują do 2k, a są też laptopy zrobione porządnie, z normalnym procesorem w gnieździe, z lepszego plastiku, ze wzmocnieniami metalowymi. Ale one się w marketach nie pojawiają, a kosztują kilka razy więcej. A w rękach typowych domowych użytkowników są w zdecydowanej większości tanie laptopy, do 2k, robione na sztukę.

A w takich potrafi być chłodzony jeden rdzeń procka, a drugi tak jakoś fabryce umyka, żyjąc dokładnie przez okres gwarancji a zaraz po umarł w butach.

• #43 02 Kwi 2017 22:19
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Nie mówiąc o tym, jak taki procesorek jest zmachany obrabianiem flesza na stronie internetowej... No a potem to wylutuj jak jest poklejone. Ale jak długo "specjaliści" w elektromarketach będą wciskali szit, tak długo będą one kupowane.

Jestem ciekaw jak wygląda sytuacja w Yogach z i5. Kolega chce wydać około 5k na laptopa i taki mu się spodobał. Nie ukrywam, że fizycznie i parametrami mi też się podoba. Ale jak z jego konstrukcją? Czy za dwa lata nie wyzionie ducha, bo coś się przegrzeje czy odpadnie?

• #44 06 Kwi 2017 20:18
    ul1002

Poziom 35  

Andrzej_RATM napisał:
    ul1002 napisał:
    Andrzej_RATM napisał:

Naprawiam od 2003 roku notebooki. Na oczy widziałem nie jednego lenowca i nie mówię tutaj o thinkpad. Szajs szajs i jeszcze raz szajs tyle mogę o tym sprzęcie powiedzieć. Laminat podgrzany do ok 160 st wraz z zastosowanym ściśliwym klejem skutecznie wypycha kule nawet spod sąsiednich układów. Rozwiązaniem na skuteczną naprawę jest izolowanie układów lub reballing wszystkich kości i wymiana uszkodzonej, ewentualnie wymiana całości płyty jak jest tania . Dla mnie szkoda czasu. Jak ktoś ma 1-2 notebooki dziennie może się pobawić przy 10 szt raczej czasu na to nie ma. Poza tym zawsze jest jeszcze pytanie kto poświęci się dla zarobku rzędu 150-200 zł pruć całą płytę, chyba musi być sado-maso. Jaja prawdziwe zaczynają się dopiero teraz w laminatach z jednym chipem. i5 czy i7 koszt 500-600 zł sam układ wymiana 300 (lapkop), ze względu na ogromną trudność w montażu razem 800-900 zł za naprawę płyty. Kto za to zapłaci ?? Ktoś powie jaka trudność montażu, a no taka bo ja nie będę ryzykował 500 i więcej zł by kupić chipa bez gwarancji.

Masz jakąś traume, klejone czipy są tylko w thinkpadach, pokaż mi klej w ideapad, obojętnie jakiej platformie, jak nie umiesz naprawic lapka bo klepiesz szybko i bele jak to jak wspomniałem współczuje klientom, potem zdezelowanych takich pełno na allegro i prawdziwi fachowcy to musza naprawiać.

• #45 06 Kwi 2017 22:48
    PPK
    Poziom 26  

Dodam jedną ciekawostkę, bo ktoś wspomniał o obróbce filmów na notku za 700 PLN.
    Obrabiałem (Corel) na notku, filmy z AVI na MP4 + napisy efekty, etc. Rozdzielczość - 1920 pix. Sprzęt to I5 - 2 rdzenie 4 wątki; 8GB; SATA 1TB. Karta Intel zintegrowana. Cena sprzętu ok 2500 PLN (firmówka HP). Ani w procesie renderingu 3D (wynikowy plik AVI 25kl; 1920pix), ani w procesie konwersji do MP4 (1920pix), karta nie odgrywała praktycznie większej roli. Proces obciążenia sprzętu w monitorze zasobów (WIN 7 Pro 64 Pl) wyglądał następująco:
    1. CPU - I5 - Wątki - 4 * 60-90%. Dziwnie pracowały, czasem 1-2 -90%, czasem 3-4 90%, rzadko 1-2-3-4 60-80%. Nie rozgryzłem dlaczego z braku czasu..
    2. HDD SATA - główny hamulcowy procesu - non stop obciążenie 100% i wyraźnie widać jak procek czeka na dysk.
    3. Pamięć - 60-70%
    4. Karta (rozdzielczość wyświetlana (HD) - 25-40%
    Tak więc w tym przypadku sprawdzi się dysk SDD, pomijając oczywiście nieporównanie szybsze wczytywanie systemu.
    p.s. Przypominają mi się dobre stare czasy, kiedy przy odpowiednich zasobach finansowych, można było niemal całą operację buforowania przez HDD, przerzucić na RAM-dysk czyli wydzieloną część dużej pamięci RAM. Przyśpieszenie było kolosalne, bo pierwsze dyski IDE (ATA), do szybkich nie należały.

• #46 07 Kwi 2017 23:27
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  

ul1002 napisał:
    Andrzej_RATM napisał:
    ul1002 napisał:
    Andrzej_RATM napisał:

Masz jakąś traume, klejone czipy są tylko w thinkpadach, pokaż mi klej w ideapad, obojętnie jakiej platformie, jak nie umiesz naprawic lapka bo klepiesz szybko i bele jak to jak wspomniałem współczuje klientom, potem zdezelowanych takich pełno na allegro i prawdziwi fachowcy to musza naprawiać.

Na obecną chwilę umiesz tylko krytykować, a nic konstruktywnego do tematu nie wnosisz. To raz a dwa - nie czipy a chipy i nie bele jak tylko byle jak. Ot fachowiec, a języka polskiego używać nie potrafi. Może podzielisz się wiedzą z jakimi firmami współpracujesz, to będzie temat do dyskusji, choć na inny topic. Poza tym BGA jest czynnością mechaniczną i każdy średnio rozgarnięty serwisant z umiejętnościami manualnymi poradzi sobie z wymianą układów. Górę biorą Ci, którzy potrafią ze schematem a i nawet bez wykryć usterkę.

• #47 08 Kwi 2017 14:30
    DarkMaster23
    Poziom 9  

Widać że rozpętała się tutaj ładna gó-wno burza. Negująca umiejętności kolegi "Andrzej_RATM" co sprawiło że temat poszedł w złym kierunku. Nie ukrywam że też powątpiewam lekko w owe umiejętności, ale chyba w sensie tematu nie o to się tutaj rozchodzi. Przyjmijmy nawet, że Lenovo nie jest sensownym wyborem (pisane z Lenovo ). To czy koledzy fachowcy oraz koledzy z mniejszym zapleczem umiejętności i doświadczeń względem sprzętu komputerowego. Są wstanie również konstruktywnie określić zatem jakich firm należy unikać, a zdaniem ich są godne polecenia. Tak aby ktoś czytający ten poradnik miał zarys tego co warto wybrać, czego unikać i nie był tylko "pojedynek EGO".

• #48 09 Kwi 2017 17:54
    jurek.adam
    Poziom 43  

Moim zdaniem warto słuchać serwisantów, sam często jestem na ich forum np. Elvikom i czytam co jest najbardziej awaryjne, co najczęściej mają na warsztacie. Tego nie kupuję i nikomu nie polecam.

• #49 13 Kwi 2017 17:42
    ul1002

Poziom 35  

Andrzej, współpracuje z wieloma firmami, mam konto firmowe wiec wszystko o mnie wygoglujesz, bez partaczenia nie da się zrobić 10 lapków na szychte(możesz sobie znów pofapać do stylu pisania) a po twoich głupotach co wypisujesz o lenovo nie musze stosować żadnej argumentacji, drażni tylko, że bele chłopek wydaje bezkrytyczne opinie na forum, choć niby masz racje, BGA to małpa wymieni, ale ty jakoś nie umiesz.

• #50 14 Kwi 2017 16:03
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  

Może jestem uprzedzony do firmy lenovo ale bez przyczyny to się nie stało. Uważam że polityka firmy w "utrudnianiu" serwisowania w postaci co rusz nowych wymysłów w postaci programowanych matryc, kontrolerów KBC, wtyków zasilania gdzie klienci nagminnie pakują je w porty usb, laminatu grubości kartki papieru, a w szczególności zakichanego czarnego kleju jest po prostu chora. Do tego jakość wykonania notebooków bardzo niska, pękające mocowania zawiasów, plastiki obudów ze zmielonych skrzynek po piwie daje efekt gwarantowany na uszkodzenie a co niektórzy na samą myśl ślinią się. Serwis gwarancyjny korzysta z usług firm zewnętrznych, dostarczając go m.in. do mnie. Dla mnie to najgorszy sprzęt i nigdy nikomu go nie polecę. Tyle z mojej strony zakańczając spór.

• #51 14 Kwi 2017 16:24
    ul1002

Poziom 35  

Dobrze, przepraszam za tą agresje z mojej strony, jednak to co opisujesz dotyczy każdego producenta(compal klepie płyty dla prawie każdej marki), jedynie faktem jest celowe niemontowanie termopadów w ideapadach 2 generacji na mostkach PCH oraz wycinania w heatsinku miejsca na chłodzenie grafiki procka, ale pozostałe zarzuty należą się dokładnie każdej firmie, pozatym inne marki mają inne sprawy za uszami więc sprawa niedoróbek w chłodzeniu się kompensuje.
    Ja mógłbym dużo o MSI powiedzieć gdzie producent fatalne konstrukcje klap matryc stosuje/stosował a prowadnic, zawiasów i klap matrycy nie ma szans kupić za żadne pieniądze, w innych niedostępne schematy i boardview, nic tylko na śmietnik, no tak to już jest ze wszystkim.

• #52 14 Kwi 2017 17:05
    PPK
    Poziom 26  

I pomyśleć, że były kiedyś czasy, ze klient przy zakupie urzadzenia, dostawał PEŁNĄ dokumentację włącznie z rysunkiem złożeniowym i schematem. Z częściami zamiennymi nie było żadnych problemów jeśli tylko była kasa. Ale to było w Europie i USA. Azja nauczyła się technologi poprzez kopiowanie/kradzież. Teraz, nauczona swoim doświadczeniem, przekłada te normy postępowania na klientów. Mylę się ?

• #53 14 Kwi 2017 21:43
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  

ul1002 napisał:
    Dobrze, przepraszam za tą agresje z mojej strony, jednak to co opisujesz dotyczy każdego producenta(compal klepie płyty dla prawie każdej marki), jedynie faktem jest celowe niemontowanie termopadów w ideapadach 2 generacji na mostkach PCH oraz wycinania w heatsinku miejsca na chłodzenie grafiki procka, ale pozostałe zarzuty należą się dokładnie każdej firmie, pozatym inne marki mają inne sprawy za uszami więc sprawa niedoróbek w chłodzeniu się kompensuje.
    Ja mógłbym dużo o MSI powiedzieć gdzie producent fatalne konstrukcje klap matryc stosuje/stosował a prowadnic, zawiasów i klap matrycy nie ma szans kupić za żadne pieniądze, w innych niedostępne schematy i boardview, nic tylko na śmietnik, no tak to już jest ze wszystkim.

Ja również przepraszam, trochę też mnie poniosło.... Pisząc w ostatnich minutach pracy swój post zapomniałem zamieścić wzmianki o ukł chłodzenia a w zasadzie jego braku jednego z rdzeni cpu w tym przypadku pch . Dodałbym jeszcze zapychającą się kurzem szybko fizelinę przyklejoną na kratkach wentylacyjnych. Oczywiście każdemu producentowi można wytknąć błędy przy produkcji. Ostatnio na biurko trafił do mnie acer (nie pamiętam modelu) w którym celowo radiator był wycięty w zakresie pch na procesorze oraz mac na core2duo i hybrydzie mcp chłodzone oba chipy jedną blaszką ok 10 x 5 cm . Więc takich przypadków można mnożyć. Ale z tego co obserwuję najwięcej kaszalotów zdarza się właśnie firmie lenovo. Tylko jedno jest ale - ciągle mówimy o nowym sprzęcie a ja wrócić chcę do meritum - co kupić ? I tu zdecydowanie ponownie polecam wersje biznesowe używane ! Życząc Wesołych Świąt i morkego Dyngusa - dziękuję.

Dodano po 9 [minuty]:

PPK napisał:
    I pomyśleć, że były kiedyś czasy, ze klient przy zakupie urzadzenia, dostawał PEŁNĄ dokumentację włącznie z rysunkiem złożeniowym i schematem. Z częściami zamiennymi nie było żadnych problemów jeśli tylko była kasa. Ale to było w Europie i USA. Azja nauczyła się technologi poprzez kopiowanie/kradzież. Teraz, nauczona swoim doświadczeniem, przekłada te normy postępowania na klientów. Mylę się ?

Zwróć uwagę ile kiedyś sprzęt taki kosztował i kogo było stać na jego zakup. Dziś praktycznie notebook jest w każdym domu, a że klient oczekuje taniego sprzętu to w marketach znajdujemy budżetowe modele. Tylko do szału doprowadza mnie podejście producentów - nie dość że budżetowy to z efektem postarzania produktu i błędami produkcyjnymi, być może celowymi tylko po to aby sprzęt przeżył jedynie gwarancję. Uwierzcie że producenci nawet potrafią oszczędzać na jednej śrubce ! Niby nic w skali jednostki ale w skali masowej już nie...

• #54 15 Kwi 2017 18:00
    PPK
    Poziom 26  

Andrzej, proszę o opinię n/t Fujitsu - H710 i7-2820QM. Mam ciekawą ofertę ale kompletnie nie znam tej firmy.
    I-7 chyba II generacja, 8 wątkowy. Jak to wygląda (Fujitsu) od strony serwisowej: dostęp, elementy, rekonfiguracja, BIOS, etc. Będzie ciężko pracował więc będzie co najmniej wymiana pasty ew. wentylatora. Nvidia jest na slocie? Ma swój radiator?

• #55 22 Kwi 2017 13:36
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  

PPK napisał:
    Andrzej, proszę o opinię n/t Fujitsu - H710 i7-2820QM. Mam ciekawą ofertę ale kompletnie nie znam tej firmy.
    I-7 chyba II generacja, 8 wątkowy. Jak to wygląda (Fujitsu) od strony serwisowej: dostęp, elementy, rekonfiguracja, BIOS, etc. Będzie ciężko pracował więc będzie co najmniej wymiana pasty ew. wentylatora. Nvidia jest na slocie? Ma swój radiator?

Nie odpowiem Tobie czy nvidia jest na slocie czy nie. Gdybym miał znać wszystkie notebooki i mieć magazyn wszystkich części musiałbym wynająć powierzchnię wielkości boiska piłkarskiego. To jest nierealne, tym bardziej, że ceny zmieniają się co chwila. Tak samo nie odpowiem, czy łatwy jest dostęp do ukł chłodzenia. Z moich obserwacji wynika, że coraz mniej notebooków ma bezpośredni dostęp . Gdybym miał coś doradzić nie kupiłbym na procesorze i7, wziąłbym na i5. Wydajność nieco niższa ok 10% więc w zasadzie nieodczuwalna, ale święty spokój. I7 są dość awaryjnymi prockami, bez względu na generację. Do tego stopnia, że potrafią rozwalić cały ukł zasilania cpu na płycie głównej a naprawa takiej przetwornicy jest niestety kosztowna, nie mówiąc o cenie samego procka. Moja teoria jest taka, że i7 zachowuje się jak wykręcona przez producenta i5. Wraz ze wzrostem zanieczyszczenia ukł chłodzenia następuje wzrost temperatury, spada rezystancja przez co następuje wzrost poboru prądu. W pewnym momencie cała przetwornica nie wyrabia prądowo i sypie się. Takiego problemu nie ma przy i5 ponieważ jest na dzień dobry mniej prądożerna. Poza tym przy przerobie ok 10 notebooków dziennie nie pamięta się ich. Być może taką konstrukcję już naprawiałem, ale jak wspomniałem nie pamiętam, tym bardziej, że FS za specjalnie popularnego nie uchodzi. Górę bierze lenovo sporo trafia do serwisu, ale za pewne jest to podyktowane ilością sprzedaży. Wracając do FS dobrze że zdecydowałeś się na nvidię. Nowe chipy tego producenta w zasadzie są bezawaryjne. Jedyny problem mogą stwarzać w niektórych przypadkach problemy ze sterownikiem. Wówczas należy posiłkować się sterownikiem ze strony producenta karty grafiki lub skorzystać z gotowego programu ze strony www.drp.su

• #56 13 Cze 2017 22:08
    PPK
    Poziom 26  

No to TAK. Znana w W-wie marka, poleasingowce. Dell lapek. Procek I5-4200M (a więc 4 generacja), 2 rdzenie, 4 wątki, 2,5 GHz, 8MB RAM, SSD 120GB, WIN 10. Kilka postów wyżej opisałem co głównie robię (rendering) i jakie wnioski co do sprzętu. Załadowałem na dysk swoją aplikację (32 b). Ustawiłem tryb na emul WIN XP Sp 3. Ustawiłem obciążenie wszystkich wątków procka. Zapuściłem rendering na plik testowy. Porównania:
    Stary "Laptok" Fu-Si - Win 7 pro Pl, emulacja XP Sp 3, procek Core 2 Duo T5550 1,8 GHz, 2 wątki, 4 GB RAM, 350 GB SATA - wykonanie po 1 godz 43 min. Mocno się zagrzał, ale wyrobił.

Badany Dell z leasingu , parametry j.w. wynik .......... 1 godz. 23 min......!!!!!!!!!!!! No do k.... nędzy, CO JEST GRANE ??? Wątki (4) obciążone cały czas na MAX. Dysk 50%. RAM 50%. CO TO ZA PROCESOR tam siedzi ??? Według http://www.cpubenchmark.net/ ....I5-4200M ma indeks prędkości 4032 a Core 2 Duo T5550 - 1044 ??? Ktoś mi wyjaśni??? Bo zaczynam wyciągać brzydkie wnioski........

PS. ..Co do programu - Był testowany dla porównania również na stacjonarnym HP ProDesk 400 G3 i7-7700, 3,6 GHz, 4 rdzenie - indeks prędkości 10800 . Wynik renderingu 12 min 32 s.

• #57 01 Lip 2017 00:16
    Andrzej_RATM
    Poziom 13  

PPK napisał:
    No to TAK. Znana w W-wie marka, poleasingowce. Dell lapek. Procek I5-4200M (a więc 4 generacja), 2 rdzenie, 4 wątki, 2,5 GHz, 8MB RAM, SSD 120GB, WIN 10. Kilka postów wyżej opisałem co głównie robię (rendering) i jakie wnioski co do sprzętu. Załadowałem na dysk swoją aplikację (32 b). Ustawiłem tryb na emul WIN XP Sp 3. Ustawiłem obciążenie wszystkich wątków procka. Zapuściłem rendering na plik testowy. Porównania:
    Stary "Laptok" Fu-Si - Win 7 pro Pl, emulacja XP Sp 3, procek Core 2 Duo T5550 1,8 GHz, 2 wątki, 4 GB RAM, 350 GB SATA - wykonanie po 1 godz 43 min. Mocno się zagrzał, ale wyrobił.

Badany Dell z leasingu , parametry j.w. wynik .......... 1 godz. 23 min......!!!!!!!!!!!! No do k.... nędzy, CO JEST GRANE ??? Wątki (4) obciążone cały czas na MAX. Dysk 50%. RAM 50%. CO TO ZA PROCESOR tam siedzi ??? Według http://www.cpubenchmark.net/ ....I5-4200M ma indeks prędkości 4032 a Core 2 Duo T5550 - 1044 ??? Ktoś mi wyjaśni??? Bo zaczynam wyciągać brzydkie wnioski........

PS. ..Co do programu - Był testowany dla porównania również na stacjonarnym HP ProDesk 400 G3 i7-7700, 3,6 GHz, 4 rdzenie - indeks prędkości 10800 . Wynik renderingu 12 min 32 s.

Dlaczego nie testujesz na jednym systemie? Twoje testy są przez to zakłamane. Nie wziąłeś pod uwagę, że 10-ka może być tego przyczyną?

• #58 02 Lip 2017 17:04
    PPK
    Poziom 26  

Win 7 czy WIN 10 nie ma znaczenia, bo aplikacja i tak pracuje najlepiej na emulacji XP Sp.3. Pod tą emulacją, DZIAŁA obciążenie wszystkich rdzeni procka.
    Do post scriptum w moim poprzednim poście dodam, że ten HP Pro Desk 400, miał WIN 10 Pro a aplikacja na emulacji XP Sp 3.
    Dla mnie zagadka albo proste wyjaśnienie co do pochodzenia procka?