Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptopy i procesory - jakie wybrać? Poradnik marzec 2017

Morele.net 01 Mar 2017 14:19 11424 57
 • #1 01 Mar 2017 14:19
  Morele.net
  Poziom 3  

  Laptopy i procesory - jakie wybrać? Poradnik marzec 2017
  Zakup nowego laptopa jest sporym przedsięwzięciem. Tej kwestii nie ułatwia ogromna oferta laptopów w różnych przedziałach cenowych. Trudno w krótkim czasie wskazać najlepszy model, ponieważ poszczególne urządzenia mogą bardzo różnić się pod względem cen i parametrów technicznych. Jak wybrać dobrego laptopa? Jakie urządzenia znajdziemy w poszczególnych przedziałach cenowych? Na co zwrócić uwagę?

  Na samym początku warto ustalić kilka podstawowych kwestii odnośnie naszych oczekiwań względem laptopa.
  Link  Jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup?
  To właściwie najważniejszy parametr podczas poszukiwań każdego urządzenia. Dzięki ustaleniu orientacyjnej kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na zakup, można łatwo zawęzić wyniki poszukiwania do laptopów w określonym przedziale cenowym.

  Czy zakup jest niezbędny natychmiast, czy możemy poczekać, odłożyć większą kwotę, by nabyć laptopa o lepszych parametrach?
  To równie ważne. Jeśli bardziej zależy nam na dobrych parametrach niż na błyskawicznym zakupie, warto rozejrzeć się za laptopem z wyższej półki i sięgnąć po niego nieco później. Jeśli natomiast zakup jest konieczny od razu (bo zepsuł nam się stary laptop, a potrzebujemy go do pracy itp.), wówczas wiadomo, że poszukiwanie modelu na zapas, za kwotę, którą nie dysponujemy, raczej nie ma sensu (chyba, że dopuszczamy zakup ratalny).

  Warto zastanowić się również nad tym, do czego będzie użytkowany laptop. Jeśli szukamy sprzętu do gier, musimy nastawić się na wyższy wydatek niż przy zakupie laptopa do prostych prac biurowych.

  Wybierając laptopa, nie można zapomnieć o jego poszczególnych parametrach technicznych i zastosowanych w nim komponentach:


  Link


  Procesor - nie bez powodu bywa nazywany sercem komputera. Także w przypadku komputerów przenośnych jest ich kluczowym elementem. Od jego wydajności i parametrów, zależy wydajność całego urządzenia. W tańszych laptopach najczęściej do czynienia mamy z procesorami o dwóch rdzeniach, a w urządzeniach z nieco wyższej półki można znaleźć procesory czterordzeniowe. Jednak to nie tylko liczba rdzeni ma tutaj znaczenie. Liczą się również inne parametry (taktowanie czy liczba obsługiwanych wątków oraz zużycie energii), które warto porównać przed zakupem.


  Link


  Karta graficzna - najczęściej to układ zintegrowany, ale laptopy z wyższej półki i modele typowo gamingowe mogą poszczycić się dedykowanym układem graficznym, który zdecydowanie poprawia możliwości graficzne urządzenia.

  Dysk - w laptopach bywają stosowane zarówno tradycyjne dyski twarde (HDD), jak również mniejsze i lżejsze dyski SSD. Warto zastanowić się nad tym, czy bardziej zależy nam na dużej pojemności dysku, czy na jego szybszym działaniu i mniejszych gabarytach (co czasami idzie w parze z mniejszymi gabarytami całego laptopa). Dyski HDD są znacznie tańsze i dlatego to właśnie one wiodą prym w laptopach z niższej i średniej półki cenowej.

  Czas pracy na baterii - kluczowy wówczas, gdy laptop bywa użytkowany głównie w charakterze mobilnym. Czas pracy na baterii jest szacunkowy i podawany przez producenta, ale odnosi się on do pracy przy niskim obciążeniu procesora (na przykład przy obsłudze programów biurowych, a nie przy grach komputerowych). Im większa pojemność akumulatora, tym lepiej, ale w dobie łatwego dostępu do poręcznych powerbanków, czas pracy laptopa w terenie można łatwo wydłużyć.

  Powyższe parametry to dobry punkt wyjścia podczas poszukiwania nowego laptopa. Wybór jest trudny, bo w poszczególnych przedziałach cenowych jest tak wiele laptopów, że trudno zdecydować się na konkretny model. Czego można spodziewać się za 2, 3 lub 5 tysięcy złotych? Jakie laptopy dominują we wskazanych przedziałach cenowych?


  Laptop do 2000 złotych
  Przedział cenowy do 2000 złotych obfituje w bardzo podstawowe urządzenia, które są najczęściej wybierane na start – dla studenta, dla dzieci albo do prostych prac biurowych. Laptop w tej cenie nie wyróżnia się zawrotną wydajnością więc nie jest rozwiązaniem dla graczy i bardziej wymagających użytkowników. Laptopy do 2000 złotych to, przede wszystkim:

  Laptopy domowe (uniwersalne) – mają podstawowe parametry, niezbędne porty i złącza. Mogą być dobrym wyborem jako sprzęt dla wszystkich domowników – do przeglądania stron internetowych, komunikowania się ze światem oraz korzystania z podstawowych programów.

  Laptopy biznesowe - w tej cenie będą to proste laptopy do zastosowania, jako sprzęt biurowy (do pisania, odbierania i obsługiwania korespondencji lub prowadzenia księgowości). Nie są to natomiast laptopy do specjalistycznej pracy zarobkowej (projektowania, grafiki itd.).

  Laptopy ultramobilne - w tym przedziale cenowym nie brak laptopów o wyjątkowo lekkiej konstrukcji, które można zabrać do kawiarni, na uczelnię lub do szkoły.  Laptop do 3500 złotych
  Przedział do 3500 złotych jest najbardziej zróżnicowany. Można w nim znaleźć modele podobne do tych za około 2000 tysiące oraz laptopy o zauważalnie wyższej wydajności. Na tej półce cenowej znajdują się:

  Laptopy domowe (uniwersalne) - idealne, jako niewielki komputer domowy. Mają uniwersalny charakter. Nadają się i do pracy, i do rozrywki.

  Laptopy biznesowe - za 3500 złotych można kupić dobry sprzęt biznesowy. Laptopy z tej kategorii wyróżniają się mocniejszą konstrukcją oraz dodatkowymi zabezpieczeniami, które pomagają chronić biznesowe dane.

  Laptopy multimedialne - nastawione na rozrywkę, przeglądanie zdjęć i filmów. Laptopy multimedialne do 3500 złotych mają znacznie lepszą wydajność od tych za około 2000. Można na nich oglądać ulubione filmy i seriale w wysokiej rozdzielczości, pracować nad obróbką zdjęć i korzystać z innego typu multimediów (pomocne w tym są liczne złącza, w jakie bywają wyposażone laptopy z tej półki cenowej).

  Laptopy gamingowe - już za około 3500 złotych można kupić laptopa typowo gamingowego o wydajnym procesorze oraz dedykowanej karcie graficznej. Nie są to konstrukcje tak wydajne, jak modele z wyższej półki, ale swobodnie można będzie pograć na nich w nieco mniej wymagające gry.  Laptop do 5000 złotych
  Przedział cenowy do 5000 złotych skrywa wiele perełek. W tej cenie można kupić bardzo wydajne laptopy multimedialne, laptopy gamingowe oraz biznesowe o znacznie lepszych parametrach od dużo tańszych konstrukcji. Atutem laptopów za około 5 tysięcy złotych są dobre komponenty (mocne procesory, dedykowane układy graficzne oraz duża pojemność pamięci RAM). W tej cenie znajdziemy:

  Laptopy biznesowe - czyli laptopy o mocniejszej konstrukcji i licznych zabezpieczeniach. W tej cenie znajdziemy wydajne urządzenia biznesowe, które sprawdzą się już nie tylko przy obsłudze najprostszych programów biurowych, ale będą mogły posłużyć również do obsługi wielu zaawansowanych programów firmowych.

  Laptopy domowe (uniwersalne)– idealne dla wszystkich domowników. W cenie do 5 tysięcy złotych można znaleźć laptopy domowe o bardzo dobrych parametrach (nowsze i wydajniejsze modele procesorów, wysoka rozdzielczość, pojemny dysk SSD).

  Laptopy multimedialne - niezastąpione podczas multimedialnej rozrywki. W tej cenie można znaleźć laptopy multimedialne o znacznie lepszych parametrach niż w przypadku tańszych urządzeń (lepsza grafika, wyższa wydajność, wysoka rozdzielczość, ekran dobrej jakości).

  Laptopy gamingowe - o ile w cenie do 3500 złotych nie ma zbyt wielkiego wyboru laptopów gamingowych, o tyle do 5000 złotych jest już w czym wybierać. To laptopy o wydajnym procesorze i dedykowanych układach graficznych. Mają większą pojemność pamięci RAM oraz bywają wyposażone w szybkie dyski SSD.

  Laptopy ultramobilne - także w tym przedziale cenowym nie brak rozwiązań nastawionych na mobilne zastosowanie. Laptopy te wyróżniają się lekką konstrukcją, cienką obudową oraz mniejszymi gabarytami przy zachowaniu dobrych parametrów.

  Laptopy premium - w tej cenie można ich znaleźć zaledwie kilka, ale są to modele o ciekawych parametrach i estetycznym designie (lekkie, smukłe, efektowne). To ultrabooki o mniejszych gabarytach, które sprawdzą się w podróży, na mieście i w codziennym zastosowaniu.


  Zakup laptopa może być dobrym rozwiązaniem, ale czasami warto rozważyć też modernizację użytkowanego sprzętu stacjonarnego. Dobrym krokiem w stronę zwiększenia wydajności komputera PC jest wymiana procesora.


  Nowy procesor
  Prym w produkcji procesorów komputerowych wiodą dwie firmy:

  Link


  1. AMD - procesory tej firmy są często nieco tańsze od porównywalnych układów marki Intel. Również są dostępne w różnych wariantach. Oferta procesorów AMD jest szeroka, a liczne linie i serie utrudniają szybkie zorientowanie się w tym, jakimi parametrami charakteryzuje się wybrany procesor. Do wyboru mamy przede wszystkim:

  AMD Ryzen - to procesory, które są obecnie dostępne jedynie w przedsprzedaży fizycznie trafią do sklepów już 2 marca! Charakteryzują się wysoką wydajnością, wysokimi poziomami taktowania (nawet 4 GHz w trybie Turbo. Będą zbudowane z ośmiu rdzeni, które obsłużą do szesnastu wątków. To najnowocześniejsze układy w ofercie marki AMD, które powstały w 14 nm procesie technologicznym.

  AMD z serii A (A6, A8, A10) - czyli procesory APU z układem graficznym. Im wyższy numer serii, z tym nowszym układem mamy do czynienia.

  AMD FX-Series - wydajne procesory o zróżnicowanych parametrach (mogą mieć 4, a nawet 8 rdzeni w zależności od modelu), nie posiadają zintegrowanego układu graficznego.

  AMD Anthlon II - procesory Anthlon II to zarówno tanie układy dwurdzeniowe, jak również modele ze średniej półki wyposażone w 4 rdzenie. To procesory do podstawowych komputerów domowych.


  2. Intel - nieco popularniejsza marka. Procesory Intel cieszą się dobrą renomą, są dostępne w wielu wariantach.


  Link


  Jak wybrać odpowiedni procesor marki Intel?
  Kluczową kwestią przy zakupie procesora Intel jest zorientowanie się, w nazewnictwie marki. Procesory te można podzielić na kilka serii oraz na różne typy wydajności. Przykład:
  Intel Core i5-3XXX – trójka w tym miejscu oznacza procesor trzeciej generacji.
  Intel Core i7-6XXX – szóstka w tym miejscu oznacza procesor szóstej generacji.

  Obecnie warto już sięgnąć po nowsze układy, czyli po procesory szóstej oraz siódmej generacji. Jednak nie tylko generacja ma znaczenie, ale również wydajność. Dokładne parametry procesora można sprawdzić po jego parametrach technicznych: ilość rdzeni, ilość wątków, taktowanie i tak dalej. Pomocą w zorientowaniu się, z jakim procesorem mamy do czynienia są pierwsze człony liczbowe nazwy procesora (i3, i5, i7).

  Intel Core i3 - procesory i3 są wyposażone w dwa rdzenie.
  Intel Core i5 - procesory i5 mogą być wyposażone w dwa lub cztery rdzenie.
  Intel Core i7 - procesory i7 mają zazwyczaj cztery rdzenie, ale mogą ich mieć więcej.

  Im nowsza generacja procesora i większa liczba rdzeni, tym wydajniejszy procesor. Często w nazewnictwie procesorów marki Intel pojawiają się jeszcze litery na końcu nazwy (na przykład M, K, T). Co oznaczają?
  M - oznacza, że mamy do czynienia z procesorem mobilnym.
  K - oznacza, że wybrany model procesora ma odblokowany mnożnik, więc można go będzie podkręcać.


  Link


  T - oznacza, że procesor ma bardzo niski pobór mocy.
  S - oznacza, że procesor ma niski pobór mocy.
  HQ - tak oznaczone są procesory o najwyższej wydajności w swojej klasie.

  Nie można zapominać o kompatybilności procesora z płytą główną. Przed zakupem należy sprawdzić gniazdo procesora (np. Socket AM4, Socket AM3+, LGA 1150 ) i upewnić się, że jest kompatybilne z posiadaną płytą główną. W przeciwnym razie ją również trzeba będzie wymienić.

  Zakup procesora warto poprzedzić dobrym rozeznaniem się w ofercie oraz porównaniem kilku modeli procesorów pod względem cen i parametrów. Nie ma jednego, najlepszego wyboru. Do codziennego użytku można zastosować jeden z tańszych procesorów AMD lub Intel (np. Intel Core i3), a do gier i bardziej zaawansowanych działań należałoby sięgnąć po jeden z nowszych układów (najlepiej z odblokowanym mnożnikiem). Procesory, które można podkręcać mogą osiągać znacznie wyższą wydajność, a to przełoży się na realnie lepsze osiągi procesora w programach oraz grach.


  Zgoda na promocję //gulson

  0 29
 • #2 01 Mar 2017 14:27
  gulson
  Administrator Systemowy

  Ja tylko napiszę dość ciekawą opinię z jaką się spotkałem. Możecie się z nią nie zgadzać, ale liczę na dyskusję i umotywowanie swojego innego zdania.

  Mianowicie kupując teraz nowego laptopa chociażby z sklepu https://www.morele.net/ ten sprzęt się obecnie nie starzeje. Spokojnie posłuży wiele lat. Aktualnie pewne parametry się zatrzymały, dotyczy to procesorów, pamięci, dysków, zasilania. Może trochę starają się wyciągać z baterii czy z dysków. Dodatkowo laptopy stały się naprawdę bezawaryjne, jeśli ktoś szanuje sprzęt.

  Generalnie kupując teraz nowego laptopa jego wartość nie spada, a nawet pojawiła się opinia, że może wzrosnąć? Dlaczego? Bo przez to, że wymian sprzętu w przyszłości nie będzie wiele, zmniejszy się podaż sprzętu, zmniejszy się ich produkcja, nie będzie to już duża masówka, związku z tym, podobnie jak z produktami czy procesami ręcznie wykonywanymi, cena może wzrosnąć. Oczywiście sprzęt używany nadal będzie sprzętem używanym z mniejszą ceną. Jednak nowy sprzęt o podobnych lub niewiele wyższych parametrach może być niedługo droższy. Co o tym sądzicie? Ja się niestety z tym zgadzam. Dlatego musi szybko nastąpić technologiczny przełom, jeśli nie...

  Reasumując artykuł super i w skrócie, polecam zakup nowego laptopa z sklepu https://www.morele.net/ ale kupcie już coś 16GB RAM, i5 (lub i7), dyskiem SSD i naprawdę posłuży wiele lat bez wymiany. I nie piszę tylko dlatego, że chłopaki z https://www.morele.net/ wspierają nasz portal, chwała im za to. Tylko po prostu tak wygląda obecnie technologia i tak obecnie wygląda świat.

  0
 • #3 01 Mar 2017 22:43
  rozales
  Poziom 24  

  Morele.net napisał:
  Intel Core i7 - procesory i7 mają zazwyczaj cztery rdzenie, ale mogą ich mieć więcej

  Mogą też mieć mniej.
  gulson napisał:
  Generalnie kupując teraz nowego laptopa jego wartość nie spada, a nawet pojawiła się opinia, że może wzrosnąć?

  Kupiony wiosną 2016 laptop LENOVO Y700-15 80NV00C3PB/D3PB/UHPB za 3750 pln teraz kosztuje sporo drożej.
  Jeśli ktoś znajdzie porównywalny sprzęt taniej to proszę o info, bo kolega chciałby kupić podobny. :D

  0
 • #4 01 Mar 2017 23:36
  rtj71
  Spec od komputerów

  gulson napisał:
  Co o tym sądzicie? Ja się niestety z tym zgadzam. Dlatego musi szybko nastąpić technologiczny przełom, jeśli nie...


  Wszystko zależy od punktu siedzenia, dla przeciętnego Kowalskiego spokojnie wystarczy laptop sprzed 5 czy nawet więcej lat, grafik będzie potrzebował coraz lepszego sprzętu bo np. używane przez niego oprogramowanie będzie tego wymagać, gracz z kolei chce 'więcej fpsów'.
  Ta karuzela się nie zatrzyma, popatrz np. na politykę Intela, to że tylko najnowsze procesory będą coś tam wspierać, jeśli to chcesz - kupujesz nowy cpu. Dlatego też bardzo kibicuję AMD.

  Zgadzam się z tym że od dłuższego czasu niczego całkowicie nowego nie wymyślają, z tym że uważam iż niekoniecznie jest coś jeszcze bardziej wymyślnego potrzebne.

  1
 • #5 02 Mar 2017 23:06
  chudek123
  Poziom 4  

  Trochę dziwne jak dla mnie to co miesięczne promowanie produktów w poradniku sponsorowanym, bo przecież poradnik ze stycznia czy lutego nadal są aktualne. Dlaczego laptopy marki Lenovo są najtańsze? Wybierając laptop z moreli do 2 tysięcy, z procesorem Intel i5, osiem na dziewięć to Lenovo.

  0
 • #6 03 Mar 2017 18:43
  PPK
  Poziom 26  

  Niedawno kupiłem żonie nowego notebooka "firmowego" - ok. 2200 PLN - Średni poziom cenowy. Po rozpakowaniu byłem zaskoczony. Przy otwieraniu ekranu, o mało go nie odłamałem. Obudowa, jak z "gumy do żucia" albo z mydelniczek. Mocniejsze przyciśnięcie klawisza powoduje wyraźnie wklęśnięcie całej klawiatury. Popatrzyłem przy okazji na montaż. Dwie śruby obudowy, wkręcono na siłę, ślady na obudowie. Pomiędzy ramką a ekranem, szczelina 1mm. Ramka pod palcami ugina sie jak plastelina. Po odwróceniu bokiem, otwiera się kieszeń DVD. Używałem sprzętu tej firmy niemal od 20 lat. Mam obecnie przeszło 3 letniego notebooka z tej firmy. Też średni poziom cenowy. Obudowa niemal pancerna mimo, że plastik. Żadnych zastrzeżeń.
  Notek mojej żony przy moim, to jak Cienko-cienko przy Passacie. Sprzęt zwróciłem (zakup przez internet - tzw. prawo do namysłu). Sprzęt przyjęto z pewnymi oporami (bo rozpakowany). Poproszony o komentarz, wysłałem go na ich adres e-mail, z opisem i opinią. Zero reakcji.
  Mam mieszane uczucia. Z jednej strony cenię tą firmę i zawsze wystawiałem im wysokie noty. Z drugiej nasuwa się wniosek, że chyba dali sobie spokój z jakością w tym przedziale cenowym ? A może w ogóle? Firma na jedną z pierwszych liter alfabetu.

  0
 • #7 03 Mar 2017 19:47
  rozales
  Poziom 24  

  PPK napisał:
  Firma na jedną z pierwszych liter alfabetu.

  Mamy zgadywać?
  Na D?

  0
 • #8 04 Mar 2017 00:42
  _sas_
  Poziom 11  

  rozales napisał:
  PPK napisał:
  Firma na jedną z pierwszych liter alfabetu.

  Mamy zgadywać?
  Na D?

  Acer, Apple, Asus, Dell i w sumie HP też jest na początku alfabetu, więc trochę jest do zgadywania ;)

  0
 • #9 04 Mar 2017 13:29
  PPK
  Poziom 26  

  Nie chcę podawać KONKRETNIE nazwy firmy dlatego, że to JEDEN model na ileś tam produkowanych których nie oglądałem i nie testowałem. Może to jakaś jednorazowa sprawa? Podobno teraz jest trynd "specjalnej" produkcji na rynek East Europe (np. chemia niemiecka na rynek polski .... :) )

  0
 • #10 04 Mar 2017 16:15
  chudek123
  Poziom 4  

  A ja myślałem, że to ocena... i chyba słusznie.
  "Firma na jedną z pierwszych liter alfabetu" - firma d...

  1
 • #11 04 Mar 2017 19:09
  Andrzej_RATM
  Poziom 13  

  Z serwisowego punktu widzenia mogę podpowiedzieć, że lepiej sprawują się używane modele biznesowe po leasingowe aniżeli nowy budżet z marketów z elektroniką. To jeżeli chodzi o pracę biurową bez wymagającej grafiki. Nigdy w życiu nie nabyłbym też żadnego produktu firmy lenovo - producent stosuje przy wszystkich chipach BGA klej, który w zasadzie uniemożliwia wymianę uszkodzonego układu, a jeżeli się już to uda to z bardzo wysokim prawdopodobieństwem że laminat zostanie uszkodzony. Uważam że jest to celowe działanie producenta który broni się przed naprawą swoich produktów. Co więcej nie można dokonać nawet podgrzania układów ponieważ klej jest na tyle ściśliwy że wypycha kule nawet spod sąsiednich układów.

  Co do programów wymagających silnego użycia procesorów graficznych np podczas gier polecam tylko i wyłącznie komputery stacjonarne. Proszę zwrócić uwagę na ilość wytwarzanego ciepła które o ile w komputerze stacjonarnym jest możliwe do odprowadzenia w łatwy sposób to w notebookach ze względu na gabaryty niestety już nie. Do tego dochodzi zatkanie kurzem otworów wentylacyjnych co skutkuje gwarantowanym uszkodzeniem.

  1
 • #12 04 Mar 2017 19:53
  sylweksylwina
  Red. Komputery FAQ

  Większość produkowanego sprzętu to masówka, jak dla mnie w nowego laptopa z niższej półki cenowej nie opłaca się w ogóle inwestować. Poniżej przykład:

  Kilka miesięcy temu trafił do mnie laptop HP 17-e193nr. Sprzęt raczej z dolnej półki cenowej, po ok. 3 latach użytkowania uszkodzeniu uległa taśma matrycy oraz akumulator (trzymał może kilka-kilkanaście minut po czym laptop wyłączał się całkowicie).

  Jakoś dużo starsze sprzęty do tej pory potrafią pracować na oryginalnej taśmie matrycy i nic się nie dzieje. Dodatkowo nie pierwszy raz spotykam się z tym, że z powodu oszczędności montowana jest w nowszych laptopach karta ethernetowa 100 Mb/s - wychodzi, że karta bezprzewodowa jest szybsza.

  Oczywiście są sprzęty dużo droższe (mam tu na myśli serie znanych producentów tj. Latitude, ProBook, Thinkpad), których nie ma co porównywać do sprzętu z przysłowiowego marketu ale raczej przeciętnego kowalskiego nie stać na taki wydatek, lub po prostu nie chce tyle wydawać. Myślę, że dużo rozsądniej w takim wypadku jest kupić sprzęt poleasingowy np. z serii które wymieniłem wcześniej, który posłuży zapewne nie mniej niż opisywany przeze mnie HP. Moim zdaniem, jeżeli dobrze się szanuje sprzęt, a sam sprzęt jest dobrej jakości to można powiedzieć o bezawaryjności, co prawda było kilka wpadek w laptopach np. wadliwe GPU nVidia.

  1
 • #13 05 Mar 2017 00:58
  Andrzej_RATM
  Poziom 13  

  Jeżeli chodzi o nvidie to obecnie chipy z serii n10, 11,12,13,14,15,16 w zasadzie są bezawaryjne, czego nie można powiedzieć o ati. Dodatkowo niektóre Ati (seria 216-08...) nie reagują na podgrzanie i wymiana ich w przypadku braku obrazu to wróżenie z fusów. Niestety najgorszą bolączką obecnych niskobudżetowych notebooków jest integracja mostka północnego z południowym grafiką i cpu w jednej kości. Wymiana tworzy nam w zasadzie połowę wartości notebooka na co większość klientów rezygnuje z naprawy. Tendencja idzie w kierunku utworzenia notebooka z bebechami tableta zarówno wydajnościowym (czyli żadnym) jak i oszczędnym w energię. Prym wiedzie wspomniane lenovo z obudową po zmielonych skrzynkach po piwie i chłodzeniem pasywnym w postaci blachy z puszki po szprotkach wielkości 2cmx4cm.

  2
 • #14 06 Mar 2017 13:41
  PPK
  Poziom 26  

  Problem z poleasingowym sprzętem, jest taki, że naprawdę dobre ceny, są tylko dla zakupów hurtowych. Jeśli mam dać powyżej 50% ceny nowego, z porównywalną konfiguracją i 2 latami gwarancji, to wezmę nowy niż używkę z 6 m-c gwarancją, mimo, że "biurowy".

  1
 • #15 06 Mar 2017 18:02
  tarkan1
  Poziom 16  

  Dla mnie przerażające jest to własnie że produkowane laptopy bardziej przypominają tablety, zabudowana bateria, procesor przylutowany do płyty głównej (amd i trafił mi sie ostatnio intel i3), jeden slot kości ram. Zaleje ktoś takiego herbatą i tylko patrzyć jak staje w płomieniach. Oczywiście mowa o nisko budżetowych sprzętach, ale parę lat temu tak nie było, przysłowiowy kowalski kupi taki sprzęt bo tani i po dwóch latach zdziwienie bo internet słabo chodzi i nic nie da się z takim sprzętem zrobić.
  Zawsze znajomym mówię że stacjonarny komputer to zawsze jest tańszy w utrzymaniu ale mamy mode na laptopy od paru lat.

  0
 • #16 09 Mar 2017 00:18
  jurek.adam
  Poziom 43  

  Andrzej_RATM napisał:
  Z serwisowego punktu widzenia mogę podpowiedzieć, że lepiej sprawują się używane modele biznesowe po leasingowe aniżeli nowy budżet z marketów z elektroniką.


  Mam podobne spostrzeżenia. Jak doradzam znajomym to tylko tzw. serie biznesowe. Lepiej wykonane, zazwyczaj chłodzenie porządniejsze.

  1
 • #17 10 Mar 2017 00:01
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  jurek.adam napisał:
  chłodzenie porządniejsze.


  Prawda! Jak miałem T42, to udało mi się z nim zasnąć podczas jakiejś rozmowy na GG (leżał bezpośrednio na kołdrze, bez żadnej podstawki, kawałka płyty...). Rano obudziłem się ze złożonym laptopem pod kołdrą. Po podniesieniu klapy był obraz, więc laptop nie przechodził w stan uśpienia. A nie był nawet porządnie zagrzany... Dobry sprzęt, służył mi do zeszłego roku, aż zmienił właściciela a ja kupiłem "nowy" poleasingowy T430. Zauważyłem w nim podobną tendencję do chłodnej pracy. Mam nadzieję, że posłuży mi kolejne kilka lat ;) Oczywiście, chetnie był wydał kilka kilozłotych na nowego Thinkpada w ładnej konfiguracji, ale najzywczajniej mnie nie stać. Za dwa, trzy lata taki laptop poleasingowy będzie w akceptowalnym poziomie cenowym, a wystarczy na kilka lat więcej spokojnie.

  1
 • #18 19 Mar 2017 22:29
  Andrzej_RATM
  Poziom 13  

  prosiak_wej napisał:
  jurek.adam napisał:
  chłodzenie porządniejsze.


  Prawda! Jak miałem T42, to udało mi się z nim zasnąć podczas jakiejś rozmowy na GG (leżał bezpośrednio na kołdrze, bez żadnej podstawki, kawałka płyty...). Rano obudziłem się ze złożonym laptopem pod kołdrą. Po podniesieniu klapy był obraz, więc laptop nie przechodził w stan uśpienia. A nie był nawet porządnie zagrzany... Dobry sprzęt, służył mi do zeszłego roku, aż zmienił właściciela a ja kupiłem "nowy" poleasingowy T430. Zauważyłem w nim podobną tendencję do chłodnej pracy. Mam nadzieję, że posłuży mi kolejne kilka lat ;) Oczywiście, chetnie był wydał kilka kilozłotych na nowego Thinkpada w ładnej konfiguracji, ale najzywczajniej mnie nie stać. Za dwa, trzy lata taki laptop poleasingowy będzie w akceptowalnym poziomie cenowym, a wystarczy na kilka lat więcej spokojnie.


  Właśnie mam na stole t420 . Po zalaniu z uszkodzonym mechanicznie displayportem. Nawet nie chce mi się diagnozować płyty, bo koszt nowej to 45 zł. To i tak drogo, znalazłem za 29 zł ale że potrzebowałem fakturę to zdecydowałem się na droższą. Więc jak Twój T420 zdechnie postępuj podobnie. Ilość notebooków na rynku wtórym sprawiła, że ceny płyt są tak śmiesznie tanie.

  0
 • #19 20 Mar 2017 00:36
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Trafiłeś, bo T420p ma mama, ja mam T430 :) A wybór był prosty - sprzęt mocny fizycznie, układowo, trwały i... jest tego dużo, więc jest tani. Stawiam, że spokojnie pięć lat będzie mi służył. Szkoda tylko, że nie ma odpowiedniej matrycy IPS, żeby wsadzić do T420/T430. T440 już miał, ale nie LVDS a eDP, więc lipa. Ale czas pracy baterii, budowa, moc i wszechstronność tego laptopa z powodzeniem wynagradza to niedociągnięcie.

  0
 • #21 24 Mar 2017 21:28
  PPK
  Poziom 26  

  Ponieważ intensywnie szukam poleasingowego notka to odwiedziłem również Allegro. Oferty ubawiły mnie do łez. W większości ofert (tych tańszych), 4 rdzenie , to to samo co 4 wątki. Tzw. metoda "Na Chamowa" albo "Na naiwnego idiotę".

  Dodano po 7 [minuty]:

  prosiak_wej napisał:
  Trafiłeś, bo T420p ma mama, ja mam T430 :) A wybór był prosty - sprzęt mocny fizycznie, układowo, trwały i... jest tego dużo, więc jest tani. Stawiam, że spokojnie pięć lat będzie mi służył. Szkoda tylko, że nie ma odpowiedniej matrycy IPS, żeby wsadzić do T420/T430. T440 już miał, ale nie LVDS a eDP, więc lipa. Ale czas pracy baterii, budowa, moc i wszechstronność tego laptopa z powodzeniem wynagradza to niedociągnięcie.

  Rzewne jaja. Notek z dwu rdzeniowym prockiem, powyżej 1200 PLN (Allegro) albo 4000 PLN nówka w sklepie? I to ma być okazja ?

  0
 • #22 24 Mar 2017 21:32
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  PPK napisał:
  4 rdzenie , to to samo co 4 wątki


  Bo większość sprzedawców g... się zna. Patrzą do menedżera zadań, widzą cztery wykresy to piszą, że cztery rdzenie.

  PPK napisał:
  Rzewne jaja. Notek z dwu rdzeniowym prockiem, powyżej 1200 PLN (Allegro) albo 4000 PLN nówka w sklepie? I to ma być okazja ?


  Nie wiem o co Koledze tutaj chodzi w odniesieniu do mojego wpisu...

  0
 • #23 24 Mar 2017 21:42
  PPK
  Poziom 26  

  Chodzi o T430. Cena na Allegro i w firmie K.... :)

  0
 • #24 24 Mar 2017 21:51
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  No i? 2800zł różnicy. Nie każdy dysponuje taką gotówką jaką chciałby dysponować. Chyba, że wspaniałomyślnie sprezentujesz mi 2800zł, to sprzedam używanego T430 i kupię nowego T430 z firmy K... ;)

  Uwierz, że gdybym miał 10k przeznaczone na laptopa to kupiłbym w sklepie nowego ThinkPada. Ale wtedy miałbym 20k na remont dachu. I 40k na lepszy samochód jak Felicję z rocznika 99.
  Może te 4000zł to okazja, ale mi wystarczy poleasingowy, roczny za mniej niż połowę tej ceny. Do codziennego korzystania i tak jest stacjonarny blaszak, a laptop przydaje się kilka razy w miesiącu, to po co kupować drożej? I tak jest wiele wyżej niż nowe laptopy w cenie 1200-2000zł w sklepie.

  Poza tym firma K... mówi: "Towar trwale niedostępny, wyczerpane zapasy magazynowe. Produkt wyprzedany. Brak możliwości zamówienia." Najtańszy ThinkPad serii T4xx kosztuje w sklepie K... niecałe 6000zł.

  0
 • #25 25 Mar 2017 19:14
  PPK
  Poziom 26  

  I dlatego nie kupię ani tu ani tu. Mam ten sam problem. Kupię 4 rdzeniowego Della koniecznie z Express card i 8MB. Oczywiście po leasingowego. Razem z kartą N-Vidia 1GB i dyskiem SSD 256GB....... :)

  0
 • #26 26 Mar 2017 19:13
  komputerman
  Poziom 5  

  bardzo ciekawy artykuł, przydatny - zawsze jakaś ciekawa nowa wiedza

  0
 • #27 27 Mar 2017 09:42
  Andriejj1
  Poziom 6  

  PPK napisał:
  I dlatego nie kupię ani tu ani tu. Mam ten sam problem. Kupię 4 rdzeniowego Della koniecznie z Express card i 8MB. Oczywiście po leasingowego. Razem z kartą N-Vidia 1GB i dyskiem SSD 256GB....... :)


  Niech żyją poleasingowe laptopy! Świetna opcja jak dla mnie , nawet z dwuletnią gwarancją idzie znaleźć , o połowę tańsze niż nówki :D

  1
 • #28 27 Mar 2017 11:10
  DarkMaster23
  Poziom 9  

  Brakuje mi tutaj jednej podstawowej informacji w artykule, mianowicie czego należy unikać przy zakupie laptopa, a na co zwracać szczególną uwagę. Sam temat obszernie opisany, ale nic nie wnoszący nowego. Nie wiem w jaki sposób miałby pomóc przeciętnemu kowalskiemu przy wyborze sprzętu. Tak na prawdę prezentujący wachlarz możliwości, ale nie mówiący jasno, lepszym wyborem byłby przykładowo dysk SSD od standardowego SATA. Zakładając, że jestem zielony i chce kupić nowego laptopa posługując się ową treścią wprowadziło by to u mnie jeszcze większe zamieszanie co wybrać. Jest taki i taki procesor, grafika taka i siaka do tego ram i dysk. Chciałbym wiedzieć jasno od kogoś bardziej zorientowanego który już ten "kawałek chleba" przegryzł na co bardziej zwrócić uwagę, a co omijać. Czy lepszym wyborem były Intel+Nvidia czy AMD+ATI, albo ich kobinacje, a do tego męczyć się na dysku SATA czy lepiej na tym samym interfejsie zainwestować w dysk SSD. Resumując na podanym przykładzie jeżeli sprzęt miałby spełniać funkcję biurową to szybki dysk+wydajny procesor+odpowiednio szybki ram, a w przypadku sprzętu dla gracza do podanego zestawienia należy dodać również wydajną grafikę bez czego nie obejdzie się podczas uruchamiania wymagających aplikacji 3D.

  0
 • #29 28 Mar 2017 11:59
  pawlik118
  Poziom 25  

  Anthlon II - na pewno tak się nazywają? Może Athlon ?

  0
 • #30 30 Mar 2017 01:17
  Andrzej_RATM
  Poziom 13  

  DarkMaster23 napisał:
  Brakuje mi tutaj jednej podstawowej informacji w artykule, mianowicie czego należy unikać przy zakupie laptopa, a na co zwracać szczególną uwagę. Sam temat obszernie opisany, ale nic nie wnoszący nowego. Nie wiem w jaki sposób miałby pomóc przeciętnemu kowalskiemu przy wyborze sprzętu. Tak na prawdę prezentujący wachlarz możliwości, ale nie mówiący jasno, lepszym wyborem byłby przykładowo dysk SSD od standardowego SATA. Zakładając, że jestem zielony i chce kupić nowego laptopa posługując się ową treścią wprowadziło by to u mnie jeszcze większe zamieszanie co wybrać. Jest taki i taki procesor, grafika taka i siaka do tego ram i dysk. Chciałbym wiedzieć jasno od kogoś bardziej zorientowanego który już ten "kawałek chleba" przegryzł na co bardziej zwrócić uwagę, a co omijać. Czy lepszym wyborem były Intel+Nvidia czy AMD+ATI, albo ich kobinacje, a do tego męczyć się na dysku SATA czy lepiej na tym samym interfejsie zainwestować w dysk SSD. Resumując na podanym przykładzie jeżeli sprzęt miałby spełniać funkcję biurową to szybki dysk+wydajny procesor+odpowiednio szybki ram, a w przypadku sprzętu dla gracza do podanego zestawienia należy dodać również wydajną grafikę bez czego nie obejdzie się podczas uruchamiania wymagających aplikacji 3D.


  Zacznę od tego że od 2003 r serwisuję notebooki. Naprawa nie polega na wymianie płyt, a ich dogłębną analizą, ekspertyzami i naprawami. U mnie wymiana płyty gł to ostateczność. Wyjątek jak wcześniej wspomniałem stanowi aspekt ekonomiczny. Trudno bowiem siedzieć nad płytą 8 godz a i czasami nawet po kilka dni bo i tak się zdarza skoro kosztuje ona przysłowiowe grosze.
  Ale do rzeczy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie. Wszystko zależy od klasy komputera. Dla starszych poleciłbym zestaw intel + Ati, dziś to stwierdzenie jest bardzo nietrafne. W dziedzinie elektroniki komputerowej postęp jest tak duży i tak wszystko dynamicznie się zmienia, że za chwilę coś co jest konfiguracją polecaną będzie nieadekwatne. Dlatego wolałbym się skupić na obecnym czasie i napisać o wadach i zaletach sprzętu będącego na rynku.
  Każdy z nas zastanawiał się czy nabyć nowy komputer czy używany. Mając kwotę do 2000 zł nabyłbym wersję biznesową używaną z 6-12 mies gwarancją. Takiego sprzętu na rynku jak i portalach aukcyjnych jest zatrzęsienie. Konfiguracja Intel HD + ewentualnie nvidia. Chipy nvidii obecnie w zasadzie mogę powiedzieć praktycznie nie ulegają uszkodzeniu. Producent po dużej wpadce ze starymi chipami dopracował je do tego stopnia że wytrzymują spore obciążenia i nie umierają, czego o konkurencji Ati nie można powiedzieć. Jestem zwolennikiem firmy Dell dlatego proponowałbym właśnie tej firmy nabyć komputerek. Ostatnio w rodzinie pojawił się Dell E6420 na i5 z intel hd matrycą hd+ hdd 320 Gb i 4 Gb ramu za 820 zł w stanie idealnym ! Do zastosowań biurowych w zupełności wystarczający.

  Na co zwrócić uwagę przy zakupie. Przede wszystkim dysk. Jeżeli komuś zależy na szybkości a nie powierzchni dyskowej to nabyć dysk SSD. Ale tu mała uwaga ! Zwracać uwagę nie na firmę a na parametry odczyt/zapis. Proszę również pamiętać że dyski SSD nie lubią być zapychane w 100% Do prawidłowej pracy należy zostawić ok 20% powierzchni. Druga sprawa - procesor. Polecam i5. i7 zachowują się dokładnie jak wykręcone przez intela i5, przez co nagrzewają się mocniej i teraz moja teoria - wraz ze wzrostem temperatury maleje ich rezystancja wewnętrzna, przez co nasila się pobór prądu, a że układ zasilania procesora na płycie głównej zrobiony jest z identycznych elementów co dla i5 nie wytrzymują tak dużego poboru i następuje poważne uszkodzenie płyty co nierzadko również kończy się śmiercią procesora. Koszt naprawy dochodzi nawet do 800 zł. Czy warto dla ok 10 % zysku ? Ram - zwrócić uwagę na jakich aplikacjach będziemy pracować i jaki zasób potrzebują. Nie ma sensu stosowania 8 gb ramu skoro wykorzystamy tylko 4 czy nawet 3. Matryca - dla osób lubiących małe litery ikony - full hd, dla osób z wadą wzroku będzie kłopotliwa. Matowa czy błyszcząca - matowa zapobiegnie refleksom i odbiciom w ciągu dnia ale pogorszy kontrast i komfort pracy wieczorem i w nocy.

  Omijałbym szerokim łukiem firmę LENOVO. Producent stosuje we wszystkich płytach i na wszystkich układach bga klej nieusuwalny, który uniemożliwia jakąkolwiek naprawę w postaci wymian układów BGA. Próby kończą się w 90% uszkodzeniem laminatu. Do tego stara się maksymalnie utrudnić naprawy, że układy, matryce oprogramowuje w taki sposób aby zaprogramowanie nowych części było jak najtrudniejsze. Lenovo jednym słowem wychodzi z założenia - uszkodzony komputer nadaje się do utylizacji. Drogi kliencie maszeruj do sklepu po nowy. Do tego plastik stosowany do produkcji obudów ze zmielonych skrzynkach po piwie.
  Co do reszty sprzętu większych zastrzeżeń nie mam. Niestety jakość u wszystkich producentów poza oczywiście lenovo jest już taka sama, łącznie z delem. Dlatego gdybym miał komuś sugerować jakiego producenta nabyć jeżeli chodzi o nowy sprzęt - to co się podoba z wyjątkiem lenovo, a najlepiej biznesowy używany.

  Temat można byłoby ciągnąć w nieskończoność i opisywać dokładnie każdy model, ale nie o to chodzi. Opisałem najważniejsze aspekty w jak najłatwiejszy sposób. Dla osób chcących dowiedzieć się bliżej polecam portal dotyczący napraw notebooków elvikom.pl oraz rosyjski notebook1.ru

  2