Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

co to za trafo?

22 Lip 2005 12:45 870 7
  • Poziom 12  
    Witam. chcę zbudować sobie zasilacz warsztatowy. mam już wszystko oprócz trafa. posiadam jedno (niewiadomego pochodzenia) ale nie mam pojęcia co to za trafo. trafo to posiada metalowa obudowe z której z jednej strony wychodzi 5 kabelkow, a z drugiej 2.
    wsrod tych pięciu sa 2 czerwone, 2 niebieskie i jeden czarny.
    pobawilem sie troche miernikiem i wyszlo mi ze ten czarny to srodkowy odczep uzwojenia z czerwona izolacja(rezystancja ok. 5ohm). rezystancja uzwojenia w niebieskiej izolacji wyn. ok 2ohm. za to rezystancja 3 uzwojenia (tego z drugiej strony) jest wysoka bo aż 62ohm.
    czy ktoś ma pojęcie co to może być za trafo i czy może posłużyć do budowy zasilacza stab.?
    aha. na obudowie nie ma nic oprocz małej etykietki z napisem AC 4000F Hz. nie mam pojęcia co to za oznaczenie.
    prosze o wyrozumiałość jestem początkującym elektronikiem.
    z góry dziękuje za odpowiedź
  • Poziom 19  
    Hmmm możesz spróbowac podłączyć to 62Ohmszeregowo z żarówką do sieci, jeśli jest to transformator sieciowy to właśnie to uzwojenie jest na 220V , po podłączeniu możesz pomierzyć napięcia na wtórnym:)
    Soryy ale z powietsza to trudno dokładnie określić , żeby chociaż jakaś fota?
    Narka
  • Poziom 12  
    wymiary trafa to: 7x6x5.5 w cm
    nie podłączałem go jeszcze do sieci bo niechciałem spalić ale spróbuje z tą żarówką.
    opór między czarnym a dowolnym czerwonym to ok.2.5 ohm więc chyba środkowy odczep. między czarnym a pozostałymi zerowa przewodność. zdjęcia nie będzie bo nie mam cyfrówki ani skanera:(
  • Poziom 21  
    Witam,sądząc po wymiarach trafa to nie da on zbyt duzego pradu,wiec lepiej sie zastanowic czy jest sens na nim to budowac,a co to ma byc za zasilacz?stabilizowany?czy tylko mostek i filtracja?jakiego prądu ma dostarczac?
  • Poziom 12  
    po podłączeniu przez żarówę na uzwojeniu ze środkowym odczepem mam 70V (AC) a na drugim 6.5V
    . jeśli chciałbym wykorzystać go do zasilacza musiałbym jakoś zejść z tych 35V do około 24 albo i mniej bo teraz po wyprostowaniu miałbym ok. 50V.
    tylko jak? a i jeszcze jedno. jak można oszacować moc takiego trafa?
    pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

Luckskywalker:
    ma to być zasilacz stabilizowany z reg. napięcia. dużych prądów nie potrzebuje (<1A).
  • Poziom 21  
    Mozesz mniejwiecej dowiedziec sie jaki prad daje po przekroju drutu uzwojenia wtórnego ,im wiekszy drut ,tym wiekszy prad.Zasilacz z zenerka i obwód regulacji na tranzystorze??
  • Poziom 12  
    na razie jest na lm317 (max. 40V na wejsciu), ale widze że będę musiał dać lm317hv (max 60V na wejsciu).