Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Mastercook/Fagor PBD-1064 - zatrzymanie programu, błąd F08

Damian75 01 Mar 2017 20:06 585 7
  • #1 01 Mar 2017 20:06
    Damian75
    Poziom 10  

Witam

Od dłuższego czasu walczę z pralką i nie mogę znaleźć rozwiązania. Może ktoś coś podpowie?

1. Po uruchomieniu programu prania pralka zaczyna nabierać wodę (w prawidłowej ilości) i obraca bębnem w prawą stronę, Kiedy skończy pobierać, zatrzymuje się bęben i koniec. Przez kilka minut nie dzieje się nic. Później słychać przełączenie któregoś przekaźnika i ciche piszczenie w sterowniku. Kilka sekund, przełączenie przekaźnika i cisza. W tym czasie bęben ani drgnie.

2. Po przełączeniu programu na wypuszczenie wody i uruchomieniu, pralka zaczyna wypuszczać wodę o ok. 1/3 zawartości, stop i żadnej więcej reakcji. Wciskam przycisk Pause/Start znowu trochę wypuści i koniec. Trzeci próba wypuszczenia wody kończy się wyświetleniem błędu F08 i całkowitym brakiem reakcji sterownika.

Te elementy wymieniłem na nowe, ale nie przyniosło to poprawy:
    Pompa odpływowa/filtr, hydrostat, w sterowniku: tyrystor, wszystkie przekaźniki i kondensatory elektrolityczne.
    Pomierzyłem też z grubsza wszystkie pozostałe elementy tj. silnik, grzałka, prądniczka tacho. Nie znam prawidłowych wartości, ale nigdzie nie zauważyłem zwarć ani przerw.

Pozdrawiam
    Damian

0 7
  • Relpol
  • #2 01 Mar 2017 20:29
    Bridgestone
    Poziom 17  

Niech kolega na próbę odłączy uziemienie z grzałki i włączy pralkę a potem to samo z silnikiem. Może nie pomoże, ale zaszkodzić nie zaszkodzi napewno.
    Mozliwe, że z triak silnika będzie do wymiany.

0
  • Relpol
  • #3 01 Mar 2017 21:54
    szypek72
    Specjalista AGD

Szczotki silnika, przewody łączące silnik- moduł.

0
  • #4 04 Mar 2017 12:20
    Damian75
    Poziom 10  

Pomierzyłem jeszcze raz, tym razem poprzez przewody od strony programatora:
    - prądniczka 185Ω
    - silnik stojan 2Ω
    - silnik wirnik 4Ω
    Szczotki po wyjęciu wystają z korpusu jeszcze na ok. 1cm.
    - elektrozawory - każdy po 3.8kΩ
    - grzałka 28Ω

Dodano po 6 [minuty]:

Zrobiłem jeszcze jeden test tym razem z programem płukania.

Po ustawieniu i uruchomieniu programu pralka zaczyna nabierać wodę i ciągle obraca bębnem w prawo (całość trwa ok. 1 min.). Po zakończeniu pobierania wody bęben zatrzymuje się i pralka stoi, czas na programatorze zlicza w dół. Po ok. 5 minutach znowu zaczyna nabierać wodę i kręcić bębnem w prawo.

Na tym zakończyłem.

0
  • #5 04 Mar 2017 14:38
    Bridgestone
    Poziom 17  

Szczotki do wymiany bo 1cm. to zdecydowanie za mało.
    Wskazywało by na to że triak sterowania silnikiem również do wymiany.

0
  • #6 04 Mar 2017 18:40
    Damian75
    Poziom 10  

Szczotki 1cm nie przeszkadzają w prawidłowym obracaniu się bębna w prawo.

Zaczynam podejrzewać programator (zaprogramowana usterka) i chyba nadszedł czas, aby rozejrzeć się za nową.

0
  • #7 04 Mar 2017 19:43
    Bridgestone
    Poziom 17  

Sztotki o takiej długości mogą nie dolegać z odpowiednim dociskiem do wirnika i to je kwalifikuje do wymiany.
    Triak sterowania silnikiem to nie duży koszt a może rozwiązać problem z jego nieprawidłową pracą. Błąd F08 oznacza właśnie problem z silnikiem lub jego sterowaniem.

0
  • #8 20 Maj 2018 21:28
    Damian75
    Poziom 10  

Ponieważ usterka nie została usunięta, pralka "tymczasowo" poszła do piwnicy. Może jeszcze kiedyś to niej wrócę.

Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.

0