Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer 2003r. - Monitor nie reaguje, Dioda HDD nie świeci, płyta nie pika.

01 Mar 2017 20:42 1287 14
  • Poziom 3  
    Witam. Dzisiejszego pięknego dnia postanowiłem pomajsterkować z 14-letnim komputerem. Chciałbym jeszcze zobaczyć jak to kiedyś się korzystało z żółtej obudowy, która kiedyś była biała :D A i interesuje mnie co miałem na dysku. Do rzeczy. Najpierw komputer wgl się nie włączał, nie reagował na przycisk POWER. Później po ponownym podłączeniu obudowy przedniej do płyty i sprawdzeniu prawidłowości zauważyłem JAK NACISKAŁEM PO KILKA RAZY PRZYCISK POWER, WIATRACZEK ZA KTÓRYMŚ RAZEM LEKKO DRGNĄŁ. Tak się powtórzyło po kilka razy, Pomyślałem, że skoro lekko drgnął, to pewnie zasilacz nie wydala, lub na radiatorze jest tyle kurzu, że nie ma siły ruszyć. Zdjąłem wiatraczek, przeczyściłem pędzelkiem. W międzyczasie poczytałem tutaj na tym forum trochę o takich przypadkach i przeczytałem, aby wyjąć bateryjkę BIOSU na około 30 min. Tak też zrobiłem lecz bez zmian. Potem znowu wchodzę na elektrodę, czytam o tym jak sprawdzić czy zasilacz w ogóle działa. Zwarłem zielony kabelek z czarnym w molexie od zasilacza do płyty DZIAŁA! Jakiż był mój uśmiech, gdy usłyszałem, że on znowu żyje. Odłączam kabelek, podłączam do płyty, wiatraczek razem z zasilaczem ruszył. Dioda od POWERA działa, świeci się. Nie działa natomiast dioda HDD. Odłączam zasilanie, sprawdzam dysk. Próbuje włączyć komputer, wiatraczek lekko drgnął, znowu to samo. Robię ponownie zwarcie, podłączam molexa do płyty działa. Dioda HDD nie świeci dalej. Jedynie zaświeca się przy resetowaniu komputera. Później komputer odpalał mi od strzała, jakby się nagrzał czy coś. Próbuję podłączyć stację dyskietek :DDDD Komputer gaśnie, jestem prawie pewien, że to zasilacz nie wyrabia. Oczywiście na ekranie nic się nie pojawia, monitor nie reaguje(żadnych napisów etc). Po prostu nawet się nie zaświeci. Czytałem o zwarciu 2 pinów śrubokrętem, które są oznaczone clear CMOS lub CLR CMOS etc. U mnie jest tylko JCMOS, to to samo?
    -Kondensatory na płycie nie są napuchnięte
    - wiatraczek do karty graficznej chodzi
    -Dioda HDD świeci tylko po naciśnięciu przycisku RESET
    -Monitor nie reaguje

Da się to przywrócić do życia?
    Zasilacz: Colorsit atx12v p4 480W
  • e-miernikie-mierniki
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 9  
    Sprawdzałeś stan kondensatorów w zasilaczu?
  • Poziom 43  
    Kondensatory mogły wyschnąć i nie będzie widać że to one są problemem ale wygląda jakby to o nie chodziło.
    Podstaw inny zasilacz, jak to tylko na chwilę to pożycz odkup jakiś szrot byle sprawny. No albo się pobaw w wymianę kondensatorów swoim zasilaczu.
  • Poziom 3  
    Chodzi o kondensatory w zasilaczu? Panowie, prace posunęły się na przód. Dziś wszystko rozkręciłem i wstępnie wyczyściłem płytę. Widać wszystko w załączniku. I tu rodzi się pytanie. Jak sprawdzić czy płyta jest na chodzie? Zauważyłem, że płyta nie ma podłączonego głośnika, ale piny podpisane spkr są obok panelu przedniego. Czy taki głośnik kupię w każdym komputerowym? Bo mógłby odpowiedzieć na pytanie czy coś z tej płyty będzie. Każdy glośnik będzie pasował? Jeśli płyta będzie na chodzie to wezmę się za zasilacz bo na pewno będzie do wymiany. Karta z resztą też. To nie podlega dyskusji, chyba, że coś z niej wyciągne xD co myślicie? Sprzęt wiekowy, swoje przeżył. Najpierw mi zależy na sprawdzeniu płyty, bo jeżeli nie będzie chodziła to trzech części nie oplaca mi sie dokładać. Co sądzicie o odpaleniu płyty bez niczego? Nawet procka? Da to jakiś pogląd? Jutro lecę z czyszczeniem wszystkiego.
  • Poziom 43  
    Bez CPU sprawdzisz czy rusza elektrycznie. Uruchomi zasilacz albo nie. Jak nie to płyta jest martwa. Zakładając oczywiście że zasilacz sprawny.
    Speaker bedzie pasował każdy jeśli masz typowe wejście. Jeśli nie to i tak będzie pasował tylko podłączyć trudniej ;). Kupisz go komputerowym ale czy w każdym to nie wiem. Możesz go też wykopać na złomowisku z dowolnego PC. Sam mam wpięty taki antyczny 20 letni głośnik i "beep" robi a tylko po to jest.
    Co do grafiki to nie wiem jak to zrobiłeś. To wygląda jakby VGA było atrapą nieprzylutowaną albo ktoś ją wylutował. Urwać to się tego nie da w taki sposób.
  • Poziom 3  
    Majstry, rankiem podłączyłem do gniazdka samą płytę + zasilacz+ oczywiście przycisk POWER z panelu przedniego BEZ CPU.
    •Płyta główna uruchomiła zasilacz.
    Zaraz potem podłączyłem jeszcze po kolei wszystkie podzespoły zaczynając od wiatraka od procesora. Wszystko przebiegło pomyślnie.
    Czy teraz spokojnie można postawić tezę, że płyta główna jest sprawna?
    Myślę, że winne mogą być:
    • Zasilacz (działa, ale może dawać za mało prądu karcie graficznej)
    • Karta graficzna ( co już wizualnie widać :D )
    Byłem dzisiaj na mieście, niestety nie zakupiłem tego Beeper'a, ponieważ w 5-ciu odwiedzonych przeze mnie sklepach komputerowych 4 nie wiedziały co to jest głośniczek systemowy.
    Jednak coś poszedłem na przód, zakupiłem multimetr, aby dokonać pomiaru napięcia zasilacza. Wiem, wiem, wiem, poszedłem na taniochę, dałem za niego 25 zł, ale uwierzcie mi, że chciałem kupić coś droższego. Na oku miałem UNI-T 890, ale nie było. Nawet jeśli zasilacz będzie do wyrzucenia, taki mierniczek w domu się przyda, żeby od czasu do czasu coś pomajsterkować, jak się zepsuje, to zakupię przez internet nowy! ;D

•Wieczorkiem będą wyniki pomiarów na zasilaczu oraz rozkręcę sam zasilacz i sprawdzę kondensatory (szczególnie te obok wiązki kabli wychodzących do płyty głównej).
    •Pozdrawiam!
    •Ps. Czym wyczyścić płytę główną oraz te inne podzespoły? Nie uważacie, że prąd+ benzyna czy coś w tym stylu to zły pomysł?
  • Poziom 43  
    Płytę i podzespoły odkurzasz tylko - nie ma sensu ich myć. Benzyna może być zbyt agresywna, sloty gniazda itp są z tworzywa a sama płyta lakierowana (choć lakier nie powinien zejść jak przetrzesz gorzej jakbyś polał ;) ).
    Jak już myć to alkoholem technicznym (izopropanol też tanie do kupienia).
    Benzyną jak już to przetrzyj same złote pady karty graficznej i pamięci RAM.

Teraz pytanie gdzie podpinasz monitor? Bo może on działa - tylko te środkowe gniazdo ma szanse dać obraz. DSUB widać atrapa, wyjście s-video nie musi dawać obrazu w BIOS.

Co do miernika - nie wiem co się czepiasz. Multimer jak multimer. Bomb mam nadzieje nie budujesz do reszty starczy taka pewność pomiarów. Dokładność nie odbiega od droższych sprzętów. Z doświadczenia to powiem ci że najsłabszym ogniwem będą kable, ale pisałeś że masz zepsuty miernik to masz i kable inne ;) Też mam tani miernik ze skalą pomiaru prądu 20A ale oryginalne kable to chyba żywym ogniem by się zajęły jak próbować taki prąd pomierzyć :D Raptem kilka cieniutkich żyłek w grubej izolacji.
  • Poziom 3  
    Benzyną przetarłem tylko styki kości ram i karty graficznej. TYLE.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Monitor
    Monitor jest podpięty do tego środkowego wejścia.( DVI-I DUAL LINK o ile dobrze kojarzę). Monitor jest raczej sprawny, chociaż też wiekowy i swoje lata ma, ale problemów z nim nie było nigdy. Gdy komputer jest włączony, diodka miga, a powinna świecić cały czas. Jak wczoraj kliknąłem przycisk pojaśnienia wyskoczył następujący komunikat: "Monitor is in power save mode"
    "Activate using PC"
    Dodam, iż jeżeli odepnę kabel z gniazda, napis jest ten sam. Czyli monitor nie wykrywa w ogóle, że jest podpięty do komputera. (Karta?!)
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Zasilacz
    Wziąłem się wreszcie za ten zasilacz, co prawda wyniki miałem podać wczoraj wieczorem, zrobiłbym to, ale coś mi wypadło.
    Zasilacz został przeze mnie rozkręcony i przeczyszczony razem z wiatrakiem.
    To co? Zacznę może od kondensatorów:
    Komputer 2003r. - Monitor nie reaguje, Dioda HDD nie świeci, płyta nie pika. Komputer 2003r. - Monitor nie reaguje, Dioda HDD nie świeci, płyta nie pika.

Myślę, że są one w pełni sprawne.
    Pomiary

•MOLEX +5v - 4.95v/5.05v

•MOLEX +12v - 11.85v

• +3.3v - 3.38v

•+12v - 11.83v

Myślę, że jak na 14 letnią atrapę zasilacza nie jest najgorzej, prawda?(zarówno kondensatorki jak i pomiary).
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Płyta główna
    Jeszcze kilka zdjęć płyty. Oto kondensatory:
    Komputer 2003r. - Monitor nie reaguje, Dioda HDD nie świeci, płyta nie pika. Komputer 2003r. - Monitor nie reaguje, Dioda HDD nie świeci, płyta nie pika. Komputer 2003r. - Monitor nie reaguje, Dioda HDD nie świeci, płyta nie pika.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    To co? eliminujemy:
    •Płytę główną oraz
    •Zasilacz?

:D :lol: :lol: :lol: :D :P
  • Poziom 43  
    Bez speakera albo karty diagnostycznej ani rusz.
    Skoro już tak super DIY robisz to w roli speakera na szybko możesz podpiąć diodę LED z rezystorem wyliczonym mniej więcej tak jakbyś chciał ją zasilać z 5V. Zobaczymy co zamruga bo piszczeć nie umie ;)

Monitor podpinasz poprzez adapter DVI-I D-SUB prawda? Jeśli tak zobacz czy monitor pokaże "no cable" jak odepniesz go od adaptera. Monitor "wie" że został do czegoś podpięty bo mu się masy zwierają. Które to nie sprawdzałem - za to sprawdziłem że jak wszystkie zewrzesz to uznaje że jest podłączony ;).

Napięcia super może nie są ale ruszyć powinien i jakby takie zostały to działać też. Kondensatory na oko dobre. Ale po 14 latach mogły wyschnąć a tego nie widać.

Tako też Płyta, CPU chłodzenie CPU speaker i uruchamiasz. Jak speaker da znać o braku RAM to krok dalej będziemy.
  • Poziom 3  
    Ehh, ty to w moich myślach czytasz :P
    Tak, to się zgadza, założona jest przejściówka na kabel.
    Po odłączeniu tej przejściówki monitor wyświetla nast. komunikat:
    Zupełnie zapomniałem napisać o tym adapterze.
    Co do SPEAKAR'A mam na oku sprawdzić w dniu jutrzejszym jeszcze 2 komputerowe serwisy, które w sobotę były do godz. 12:00 i już się nie załapałem, może co będą mieli. Jeżeli nie, to pomyślimy.
    Tak myśląc dzisiaj, złapałem pewną rozterkę. Mianowicie to możliwe, że system nie startuje z powodu rozładowanej bateryjki cmos? Czy ona odpowiada tylko za datę i godzinę? Można zmierzyć jej napięcie? Jeśli tak, to jak? Dodam, że dzisiaj próbowałem wyjmować kości ram, zamieniać je miejscami, wykładać po jednej, ale niestety próbowałem wszystkich kombinacji i nic.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Jeszcze jej nie pomierzyłeś? Normalnie wyciągasz i mierzysz choć na zdjęciu u ciebie nie ma jej wcale. To jest CR2032 bateria litowa o napięciu 3V przy czym za sprawną uznać można taką która ma 3V lub więcej (nowa jakieś 3,25V).
    Z uszkodzoną (zwartą np.) baterią płyty czasem nie ruszają, podobnie z rozładowaną. Bez baterii zwykle ruszają ale nie zaszkodzi wsadzić i sprawdzić.
    Przeglądasz te serwisy - nie masz jakiegoś małego? Nie znasz czasem jakiegoś złomiarza? Oni zbierają stare PC załatwią ci speaker (parę sztuk) za 5PLN :P . Te serwisy co przyjmują stare PC na recycling też mają zapas takich części (albo przynajmniej kupkę złomu). Już pomijam fakt że 5 razy doleciałby poleconym z alledrogo...
  • Poziom 43  
    Albo mi się wydaje albo procesor jest ukruszony po lewej stronie?
    Umyj go z resztek pasty i daj zdjęcie.
  • Poziom 3  
    Witam, długo nie pisałem, bo powoli straciłem nadzieję, poza tym jakoś mi się nie spieszy z tą naprawą, to ma być zajęcie w wolnych chwilach. Od waszych postów na drugi dzień podłączyłem głośnik i jak na złość zasilacz mi padł. Zaczęło coś przeskakiwać,cykać. Co ciekawe, gdy robię zwarcie na 20/24 PIN zasilacz działa za każdym razie. Gdy taki zwarty zasilacz podłącze do dysku, napędu, wiatraku, stacji itp, działa, nawet z podłączoną wtyczką 4 PIN. Ale gdy wpinam wtyczkę 20/24 PIN to zasilacz najpierw piszczy(myślę, że to cewka nie wytrzymuje napięcia), a jak go wyłącze i znowu włącze przyciskiem, to już nie piszczy tylko coś cyka. No i po tym jak mi to padło, to się trochę załamałem, bo teraz sobię tak myślę, że w tym kompie może być wszystko padnięte...