Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

POMOC - Wybór radiotelefonu do taksówki

b7kj 01 Mar 2017 21:30 2172 12
 • #1
  b7kj
  Level 6  
  Na wstępie witam wszystkich serdecznie.

  Jako zielony w temacie radiotechniki przeszperałem trochę internet, ale nigdzie nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi.

  Mianowicie - chciałbym mojemu tacie sprawić radiotelefon do taksówki gdyż stare radio z gruszką średnio komponuje się z wnętrzem nowego samochodu i mam dwa pytania:
  1. Czy jest jest jakiś sprzęt (nowy) w granicach 200-250 zł godny polecenia ? W tym momencie nie wiem na jakiej częstotliwości operuje MPT w którym pracuje, ale mogę się tego dowiedzieć jeśli to ważne.
  2. Czy posiadając licencję taksówkarską posiada także licencję radiową i może korzystać z takiego radiotelefonu bez problemu ? Szukałem na ten temat jakichś informacji, ale albo słabo szukałem albo nic na ten temat nie ma.

  Z innych informacji to hm... miasto nie jest zbyt duże (ok. 65 tys. mieszkańców), na jego terenie działają dwie firmy taksówkarskie.

  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi.
 • Helpful post
  #2
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  1 - jaki ? chińskie ręczne, czy samochodowe ? Ręczne dasz radę w tej kwocie, z samochodowym będzie problem. Mówimy o nowych radiach oczywiście.

  2 - Jeżeli pracuje w korporacji typu radio, to pozwolenie jest na korporację i on może używać radiotelefonu zgodnie z przeznaczeniem i częstotliwością która została korporacji przyznana.

  To jest gołe radio, czy z jakimś terminalem itp ?
 • #3
  b7kj
  Level 6  
  Tak, jest to firma w której zgłoszenia przydzielane drogą radiową.

  Chodzi oczywiście o radiotelefon ręczny, taki z którym można wyjść z samochodu itp.

  Szczerze to nie mam pojęcia, podpytam się, ale wydaje mi się że jest to tylko radio, do przyjmowania zgłoszeń i meldowania na postoju. Sprzęt od co najmniej 10 lat nie był wymieniany, więc nie sądzę żeby miał takie bajery.

  Edit. Po szybkim przejrzeniu paru stron rozumiem że terminal = taksometr. Taksometr jest oddzielny.
 • #4
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie, terminal ze zgłoszeniami. Takie SMSy w wersji radiowej i na większym wyświetlaczu ;)
  To żadna nowość i grubo ponad 10 lat temu już wprowadzali.
  Dowiedz się czy korporacyjne radia posiadają wywołanie selektywne. Czyli bajer, dzięki któremu dyspozytor widzi numer taksówkarza z którym rozmawia.

  I jakie obecnie radio posiada ?


  Jeszcze jedna ważna sprawa: Wątpię, aby korporacja zgodziła się, żeby ludzie oficjalnie korzystali z tego co sobie kupią. Korporacja też ma jasno określone warunki w udzielonym pozwoleniu.
  Wiem bo znam i nie jest to jednostkowy przypadek. Ręczniaki są praktyczniejsze. W warszawie dostajesz karę, jeżeli w określonym czasie nie zgłosisz się.
 • #5
  b7kj
  Level 6  
  Podpytam o to selektywne, choć wydaje mi się że nie ma czegoś takiego - taksówkarze przy zgłoszeniu sami podają swój numer. Co do zgody to z tym raczej nie będzie problemu gdyż jest to tak wielka firma że każdy z każdym się zna, a paru bardziej obeznanych taksówkarzy korzysta z ręczniaków. Jak wspominałem, to małe miasto.

  Takiego terminalu także nie ma, albo z niego nie korzysta, gdyż w starych samochodach radio zwykle wędrowało pod siedzenie kierowcy więc ekran siłą rzeczy był bezużyteczny.

  Później dowiem się o to wywoływanie i model radia.
 • #6
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dowiedz się, to będzie łatwiej kombinować. Wielkość miasta nie ma wpływu na obecność lub nie układu selektywnego wywołania.

  Wstępnie obejrzyj sobie radio Baofeng UV-82. Tanie i działa jak trzeba. Mam - nie narzekam.
 • #7
  b7kj
  Level 6  
  Okej, więc tak:
  radio które ma teraz to ICOM IC-F110S i korzystają z wywoływania selektywnego - numer taksówkarza wyświetla się przy zgłoszeniu.
 • #8
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Czyli albo dogada się z korporacją, albo nic z tego. Za te pieniądze ciężko kupić mocno używaną motorolę ręczną obsługującą takie selektywne wywołanie.

  Ceny nowego sprzętu (ręczne radia) zaczynają się od ok. 1500 zł.
 • #9
  b7kj
  Level 6  
  Dogadać się w jakiej kwestii ?
 • Helpful post
  #10
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W kwestii przymknięcia oka na brak selektywnego wywołania. Inaczej minimum 1500 szykuj, bo SELECT V mają niestety profi radia a nie za 200 zł.
 • #11
  b7kj
  Level 6  
  Okej, dzięki za pomoc. Gdyby jednak udało się dogadać, to radio wymienione wcześniej zda egzamin, czy jeszcze za czymś innym można się rozejrzeć ?
 • Helpful post
  #12
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Spokojnie zda egzamin.
  Kupiłem je bardziej jako ciekawostkę przyrodniczą, której nie szkoda zgubić, ale przypadło mi do gustu.
 • #13
  b7kj
  Level 6  
  Okej. Dzięki za pomoc, temat do zamknięcia.