Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altherma HT i piec węglowy-jak to podłączyć?

placekjw 01 Mar 2017 21:31 1800 30
  • #1 01 Mar 2017 21:31
    placekjw
    Poziom 14  

Bardzo proszę o poradę jak to powinno być podłączone.
    Posiadam starą instalację grzejnikową o układzie otwartym i z systemem grawitacyjnym.
    Problem polega na tym że musi być zachowany obecny piec węglowy.
    Rozmawiałem z kilkoma firmami którzy instalują takie pompy HT Daikina i każda ma inny pomysł.
    1. Podłączenie pompy standardowo bezpośrednio w układ z trójnikami na piec węglowy i zawory zamykające jego podczas grzania pompą, cały układ typu zamknięty z naczyniem przeponowym.
    2.Bufor z wężownicą
    PC ładuje bufor bezpośrednio w układzie zamkniętym, a kocioł pośrednio przez wężownicę. Za buforem pompa obiegowa na instalację.
    Tu najbardziej mi się podoba ale co to za bufor pod który można podłączyć piec węglowy w jego wężownicę. Plusem jest również izolacja starego pieca od PC
    3. To PC i piec węglowy spięty zwykłym buforem bez wężownic w układzie zamkniętym z jakąś dodatkową automatyką.

0 29
  • #2 01 Mar 2017 22:28
    idepopizze
    Poziom 32  

Pytanie z innej beczki.
    Masz mocno przewymiarowane kaloryfery ?

0
  • #3 01 Mar 2017 22:40
    tkaczu1
    Poziom 17  

Bufor to inaczej wymiennik ciepła (bojler) .Musi być z wydajną wężownicą żeby zdołała odebrać ciepło z pieca węglowego.

0
  • #4 02 Mar 2017 16:57
    placekjw
    Poziom 14  

Grzejników nie mam przewymiarowanych i nie zamierzam ich wymieniać, decyzja już zapadła popma Altherma HT 11kW do domku piętrowego z lat 80 o powierzchni grzewczej 135m2.
    Też bardziej mi się podoba opcja 2 ale nie wiem jaki powinien być bufor z jaką wężownicą aby pociągnęła piec węglowy.
    Jeśli macie wiedzę na temat takich buforów to proszę o propozycję. Inwestycja duża więc nie chcę aby popełniono błąd.

0
  • #5 02 Mar 2017 17:10
    idepopizze
    Poziom 32  

Temat ciekawy.

Masz stary dom, ociepliłeś go już pod te 11kW ?
    Czy ta pompa będzie podstawowym źródłem ciepła ?
    Z tego co czytam ktoś mądry nie chce likwidować kotła więc sądzę że na mocniejsze zimy to kocioł przejmie na siebie ciężar utrzymania ciepła w budynku. Z tego powodu dobrze byłoby gdyby to kocioł był podpięty bezpośrednio pod bufor. Wtedy gorąca woda z kotła w najzimniejsze dni pójdzie prosto w kaloryfery a nie będzie ten proces hamowany przez wężownice.
    Wentylacje masz grawitacyjną?

Inwestycja duża a Ty masz raczej skromną wiedzę w tym temacie.

0
  • #6 02 Mar 2017 18:20
    placekjw
    Poziom 14  

Tak, dom ocieplony.
    Tak, pompa będzie podstawowym źródłem.
    Altherma HT 11kW pracuje nawet przy -20* bez spadku mocy i przy cop w granicach 2.
    Pieca nie chcę likwidować bo jest, a mieszkam na terenach leśnych i w ciężkich okresach grzewczych zdarzają się awarie linii energetycznych.

0
  • #7 02 Mar 2017 18:46
    hostii
    Poziom 22  

placekjw napisał:
    Altherma HT 11kW pracuje nawet przy -20* bez spadku mocy i przy cop w granicach 2.

Do jakiej temperatury grzeje CO ta PC ?

bo jak nie masz przewymiarowanych grzejników to nie do grzejesz i musisz przerobić układ na zamknięty , ale wtedy trzeba inaczej podłączyć piec bo on musi być w układzie otwartym - podłączasz przez wymiennik.
    Bufor do PC raczej odpada na forum ludzie już testowali i każdy rezygnował. Do śmieciucha jak najbardziej bo możesz go mocno zagrzać co da Ci więcej energii w buforze. PC tak mocno nie zagrzeje bufora.

0
  • #8 02 Mar 2017 18:57
    placekjw
    Poziom 14  

Altherma HT grzeje do 80* przy -20* na zewnątrz bez spadku mocy grzania i bez użycia grzałek.
    Pompa ta jest przeznaczona do starych instalacji grzejnikowy jest ona dwu sprężarkowa w systemie kaskadowym.

0
  • #9 02 Mar 2017 19:00
    idepopizze
    Poziom 32  

Moc pompy dobierana była na podstawie jakiegoś audytu energetycznego ?

0
  • #10 02 Mar 2017 21:49
    placekjw
    Poziom 14  

idepopizze napisał:
    Moc pompy dobierana była na podstawie jakiegoś audytu energetycznego ?

Tak, ale nie o tym teraz rozmawiamy.
    Temat dotyczy jak to mądrze połączyć.
    Powtarzam trzy firmy były u mnie przeprowadzić wizje lokalną i każda z nich proponuje inny sposób spięcia śmieciucha z PC wysokotemperaturową.
    Ponieważ oba źródła pracują w temperaturach na wyjściu od 50* do 80* obstawiam że dobrym rozwiązaniem będzie drugi sposób podłączenia " Bufor z wężownicą
    PC ładuje bufor bezpośrednio w układzie zamkniętym, a kocioł pośrednio przez wężownicę. Za buforem pompa obiegowa na instalację.
    Tu najbardziej mi się podoba ale co to za bufor pod który można podłączyć piec węglowy w jego wężownicę. Plusem jest również izolacja starego pieca od PC
    "

0
  • #11 02 Mar 2017 22:25
    idepopizze
    Poziom 32  

Mądrze to najlepiej połączyć pompę pod kaloryfery, a kocioł pod bufor

0
  • #12 03 Mar 2017 17:39
    hostii
    Poziom 22  

idepopizze napisał:
    Mądrze to najlepiej połączyć pompę pod kaloryfery, a kocioł pod bufor

dokładnie dlatego nie inwestował bym w buffor jak piec ma być tylko dorywczo. Ogólnie znalazłem tą PC w necie i faktycznie COP przy 65* gdzie na dworze -20* jest 2 a potem tylko lepiej. Fajnie że tak można zagrzać wodę w CO bo to będzie dobre rozwiązanie dla starych instalacji CO. Cena tej PC także przystępna 16 tyś i dobra firma.Junkers taki zaczyna się od 28tyś i chwalą się że przy 4 st na dworze ma cop 5.1. Ogólnie dobry wybór oby długo służyła.

0
  • #14 04 Mar 2017 20:30
    idepopizze
    Poziom 32  

@p.obelix

Bo to jest podpinanie woła do karety - tak obrazowo opisując problem.

0
  • #15 05 Mar 2017 15:06
    placekjw
    Poziom 14  

Po konsultacjach z hydraulikiem doszliśmy do wniosku że najlepiej będzie jak firma instalująca podłączy pompę ciepła standardowo bezpośrednio w zamknięty układ grzejnikowy z wyprowadzonymi trójnikami i zaworami na zasilaniu i powrocie. Natomiast piec węglowy będzie pracował w małym układzie otwartym i zasilał poprzez wymiennik płytowy który będzie podłączony do tych że trójników. W takim układzie otrzymuję to co chciałem czyli:
    -zamykam zawory od wymiennika i włączam PC
    -gdy z jakiś przyczyn nie ważne z jakich będę chciał ogrzewać piecem węglowym to wyłączam PC otwieram zawory wymiennika płytowego uruchamiam pompy obiegowe po stronie pieca węglowego i za wymiennikiem jako zasilanie grzejników, rozpalam.

0
  • #16 05 Mar 2017 15:25
    idepopizze
    Poziom 32  

Czyli układ będzie wyglądał mniej więcej tak:

(schemat pożyczony stąd:https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10336533#10336533)

Z tym że zasobnik CWU będzie podłączony równolegle z kaloryferami.

Masz w dobrym stanie instalacje kaloryferową (chodzi mi o to co tam jest w środku) ?

0
  • #18 05 Mar 2017 16:05
    placekjw
    Poziom 14  

idepopizze napisał:
    Czyli układ będzie wyglądał mniej więcej tak:

(schemat pożyczony stąd:https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10336533#10336533)

Z tym że zasobnik CWU będzie podłączony równolegle z kaloryferami.

Masz w dobrym stanie instalacje kaloryferową (chodzi mi o to co tam jest w środku) ?

Tak, dokładnie taki układ będę instalował.
    Plusem jest podłączenie standardowe PC ze 100% poprawnością według producenta Daikin z wszystkimi jego dobrodziejstwami czyli pełna automatyka.
    Minusem konieczność ręcznego wyłączenia PC i otwarcie zaworów, uruchomienie pomp obiegowych w obiegu pieca węglowego, co mi nie przeszkadza bo będzie to sporadyczne może 2 lub 3 razy w roku to też myślę że na węglu zrezygnuję z CWU.

Tak jak pisałem wcześniej PC będzie głównym źródłem ogrzewania domu i CWU.

0
  • #19 05 Mar 2017 16:49
    hostii
    Poziom 22  

Taki układ będzie najlepszy i w najtańszym wykonaniu. Nie znalazłem tylko czy ta PC ma zawór trójdrożny z obsługą CWU bo to też jest w miarę istotne, nie trzeba się będzie więcej brudzić dla ciepłej wody, tylko podejrzewam że będziesz musiał kupić nowy większy zbiornik CWU

0
  • #20 05 Mar 2017 17:30
    placekjw
    Poziom 14  

hostii napisał:
    Taki układ będzie najlepszy i w najtańszym wykonaniu. Nie znalazłem tylko czy ta PC ma zawór trójdrożny z obsługą CWU bo to też jest w miarę istotne, nie trzeba się będzie więcej brudzić dla ciepłej wody, tylko podejrzewam że będziesz musiał kupić nowy większy zbiornik CWU

PC Daikin Altherma HT występuje w zestawie czyli jednostka zewnętrzna i wewnętrzna i na niej stawiany jest zasobnik CWU.
    http://www.daikin.pl/for-your-home/needs/heating/air-water-heatpumps-ht/index.jsp

0
  • #21 05 Mar 2017 17:51
    hostii
    Poziom 22  

I jak teraz ma sie taka PC do instalacji gazowej gdzie kolega za samo przyłącze beknął 15tyś + 6tys piec junkersa z wbudowanym zasobnikiem. A tu zestaw za 17 tyś.Dobry piec na "eko groszek" kosztuje 10tys. Czyli żeby pozbyć sie smogu wystarczy zrobić 75% dopłat do takich PC i problem z głowy

0
  • #22 14 Mar 2017 18:11
    wnoto
    Poziom 32  

Ile będzie Cię kosztowała taka pompa HT ?
    Zakładasz pracę na G11 czy na G12 ?
    Jaka temperatura musi być u Ciebie na kaloryferach abyś miał komfort cieplny (20C) przy temperaturze zewn. -10C ? lub -15C

0
  • #23 16 Mar 2017 10:55
    placekjw
    Poziom 14  

Cenniki są na stronach Daikin, natomiast instalatorzy mają rabaty i cena końcowa z instalacją jest niższa od ceny pompy.
    Mam mikroinstalację PV 9500kWp więc tylko G11, prościej w rozliczeniach.
    Przy -15* na piecu śmieciuchu 65*, CO stare grzejnikowe.

0
  • #24 16 Mar 2017 12:17
    idepopizze
    Poziom 32  

@wnoto
    Gminy mają programy dopłat do PC (u mnie dopłacają 75%), ale wymagają ocieplonego budynku pod pompę.

0
  • #25 20 Mar 2017 11:10
    wnoto
    Poziom 32  

placekjw napisał:
    Cenniki są na stronach Daikin, natomiast instalatorzy mają rabaty i cena końcowa z instalacją jest niższa od ceny pompy.

To ile Twoja pompa kosztuje cennikowo. Bo w cenniku są pozycje za elementy zewnętrzne i wewnętrzne. i to istotnie zmienia wycenę.

Dodano po 1 [minuty]:

idepopizze napisał:
    @wnoto
    Gminy mają programy dopłat do PC (u mnie dopłacają 75%), ale wymagają ocieplonego budynku pod pompę.

Ale co to znaczy ocieplony ?
    Liczy się że jest styropian na ścianie czy wymagany jest jakiś współczynnik U czy audyt fachowca ?

0
  • #26 20 Mar 2017 22:07
    placekjw
    Poziom 14  

Jeśli jesteś zainteresowany PC Daikin to zapraszam na blog http://karbon.com.pl/
    Świetna firma super fachowcy nie jacyś pseudo którzy zakładają klimy i raz na jakiś czas chińską PC.
    Pompę już przysłali teraz czekam na instalację, jak zostanie uruchomiona to się odezwę co i jak.
    Mają świetną propozycję pompy hybrydy to znaczy pompa połączona z kotłem gazowym w bardzo dobrej cenie, z tym że pompa ta już jest typu LT czyli niskotemperaturowa

0
  • #27 22 Mar 2017 12:33
    wnoto
    Poziom 32  

Tego bloga znam.
    Dlaczego nie chcesz podać ceny (orientacyjnej). Rozwieje to wiele mitów.
    W Twoim przypadku mam wrażenie że na siłę zakładasz HT aby zużyć nadmiarowy prąd który posiadasz z powodu przeinwestowania w panele PV.

0
  • #28 26 Mar 2017 10:44
    placekjw
    Poziom 14  

Nie przeinwestowałem PV, a inwestowałem pod kątem instalacji PC HT do starej instalacji grzejnikowej ponieważ nie mam możliwości remontu CO na podłogówki.

0
  • #29 26 Mar 2017 11:31
    hostii
    Poziom 22  

placekjw napisał:
    CO na podłogówki.

nie musi być odrazu podłogówka, tylko trzeba mocno przewymiarować grzejniki, ale i tak dla starej instalacji HT będzie lepsza bo duża pojemność wody w instalacji, co dla mnie jest minusem

0
  • #30 26 Mar 2017 13:19
    placekjw
    Poziom 14  

hostii napisał:
    placekjw napisał:
    CO na podłogówki.

ale i tak dla starej instalacji HT będzie lepsza bo duża pojemność wody w instalacji

I dla tego taką decyzje podjąłem, a pompa Daikina HT11 już czeka na instalację i będzie połączona do monitorowania na stronie http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=87
    Będziemy mogli wyciągać wnioski o jej pracy, cop i wszystkich temperaur.
    Myślę że będzie pomocne przyszłym inwestorom.

0