Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wysokiego napięcia - mosfety się palą

high voltage science 01 Mar 2017 21:33 1071 29
  • #1 01 Mar 2017 21:33
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Mam problem z przetwornicą wysokiego napięcia. Byłbym wdzięczny za szybką pomoc bo to na konkurs za parę dni więc muszę się spieszyć.

Sprawa wygląda tak:

Generator wysokiego napięcia - mosfety się paląanq.gif Download (3.16 kB)

Taka korekta, że generatorem impulsów jest już złożony na płytce ne555 w trybie astabilnym na 14,7 kHz (tyle wyszło na oscyloskopie), sygnał z piny 3 jest podawany na dzielnik napięcia w postaci potencjometru 10k celem regulacji napięcia przetwornicy, pierwotne ma około 20 zw, zasilanie to 50V z trafo 300W filtrowane 3760 uF 100V (bateria 8x470uf 100V). Problem jest taki, że układ działał przez jakiś czas (może dwa tygodnie), a potem zaczął się sajgon - dosłownie. 14 mosfetów w tym 9x irfp260n oraz 5x irf540n zostało spalonych ... powiem tyle... POMOCY. Próbowałem wszystkiego - sprawdzałem przebieg po filtracji - w miarę równy nawet przy dużym obciążeniu; dowinąłem +10 zw na pierwotnym to wygląd łuku się poprawił, ale problem jest ten sam - po 20 sek pracy jest BZZZZZZ i moje za przeproszeniem, głośne "k**** m**". Mam już tego dosyć. Co jest z tym nie tak? Przecież działało pięknie na irf260n, układ jest banalnie prosty... No po prostu nie mogę.

Proszę o pomoc, pozdrawiam :|

0 29
  • #2 02 Mar 2017 07:52
    Szymon7507
    Poziom 12  

To twój własny schemat? Czemu nie ma rezystorow na Ue i Uc ( tranzystor) powinny być rezystory do choćby nawet polaryzacji.

0
  • #3 02 Mar 2017 12:58
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

high voltage science napisał:
    sygnał z piny 3 jest podawany na dzielnik napięcia w postaci potencjometru 10k celem regulacji napięcia przetwornicy
    Czy możesz załączyć schemat? Nie mogę powiązać tego co piszesz z tym podanym wyżej.
    zasilanie to 50V z trafo 300W
    układ działał przez jakiś czas (może dwa tygodnie)

Dzielnik na wyjściu, zasilanie 555 z 50V i... 2 tygodnie pracy (?)
    Może czegoś nie doczytałem.

0
  • #4 02 Mar 2017 22:17
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

To co opisałem to dokładnie to samo co na schemacie tylko ze zmienionymi wartościami i złożone w innej formie. Jest po prostu potencjometr 10k, który jest dzielnikiem napięcia dla sygnału z ne555, a potem idzie prosto do GATE mosfeta. Taka ciekawostka, że dzisiaj w trakcie eksperymentów odkryłem, że nawet dając potężny rezystor o Rz=140 kOhm między wyjściem dzielnika, a Gate mosfeta nic nie poprawiam - nadal przy niespełna 20-40% napięcia na potencjometrze każdy mosfet nieważne jaki po prostu uwala. Zupełnie tego nie rozumiem. Sprawdzałem miernikiem Imax jaki może popłynąć do bramki i jest to 32 uA przy 4,5 V na rezystorze. W katalogu pisze, że Ugs<20V więc nie mam pojęcia co się dzieje.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #5 02 Mar 2017 22:26
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Kto ten schemat opracował ?? Idiota jakiś. Gdzie dioda zwrotna na pierwotnym uzwojeniu transformatora ? Masz Kolego napisane na tym schemacie ''basic'', czyli podstawowy. Najprawdopodobniej niszczą Ci tranzystory przepięcia o odwrotnej polaryzacji, powstające na pierwotnym uzwojeniu transformatora, niczym nie tłumione. Przejrzyj Forum, masa tych rozwiązań tu jest :D

0
  • #6 03 Mar 2017 17:27
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Czyli miałem rację. Tak właśnie myślałem, że mosfety są uwalane przez przepięcia, ale nie do końca wiedziałem skąd się biorą. Ta dioda jak mniemam ma być podłączona polaryzacją wsteczną do uzwojenia trafa i ma być to Schottky ?

Pozdrawiam dzięki za pomoc :D

P.S. Nie Schottky tylko odmiana zenerki czyli Transil - moje nie dopatrzenie :D

0
  • Pomocny post
    #7 03 Mar 2017 19:12
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

P.S. Nie Schottky tylko odmiana zenerki czyli Transil - moje nie dopatrzenie
    Nie transil, ani Zener tylko szybka dioda, czyli Schottky'ego. W kierunku przewodzenia MOSFETa nie musisz nic tłumić.

0
  • #8 03 Mar 2017 21:12
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Proszę o wytłumaczenie - jak podpiąć tego Schottky'iego bo jak opowiedziałem gościowi w sklepie do czego chce tą diodę to się zaśmiał i powiedział, że szczeli ją natychmiast i teraz już nic nie rozumiem. Na grafice u wujka google nie znajduje jednoznacznej odpowiedzi.

Pozdrawiam :D

0
  • Pomocny post
    #10 03 Mar 2017 21:23
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Kto ten schemat opracował ?? Idiota jakiś.

Dokładnie , do tego brak odsprzęgnięcia zailania Ne555, brak rezystora bramkowego i zenerki na bramce, brak diody gaszącej, brak kondesatorów na zasilaniu transformatora , częstotliwość i napięcie dobrane na pałę, osobiście bym zwiększył częstotliwość do 32kHz.

Po drugie być może masz już zwarcie w samym transformatorze po jego katowaniu, zmierz pobór prądu przez układ.

0
  • Pomocny post
    #11 03 Mar 2017 22:11
    trymer01
    Moderator Projektowanie

J.w., ale...przede wszystkim - kto tak steruje MOSFEt-em:

sygnał z piny 3 jest podawany na dzielnik napięcia w postaci potencjometru 10k celem regulacji napięcia przetwornicy

dając potężny rezystor o Rz=140 kOhm między wyjściem dzielnika, a Gate mosfeta

Jakiś ****** ?
    Tranzystor tutaj to klucz - ma być tak wysterowany, aby być w 2 stanach: zatkania i pełnego otwarcia.
    A kolega mu napięcie bramki reguluje potencjometrem, no.....

0
  • #12 03 Mar 2017 22:26
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

trymer01 napisał:
    J.w., ale...przede wszystkim - kto tak steruje MOSFEt-em:

dając potężny rezystor o Rz=140 kOhm między wyjściem dzielnika, a Gate mosfeta

Jakiś ****** ?
    Tranzystor tutaj to klucz - ma być tak wysterowany, aby być w 2 stanach: zatkania i pełnego otwarcia.
    A kolega mu napięcie bramki reguluje potencjometrem, no.....

No toż k.... m.. poco ja poszedłem do technikum na profil elektroniczny ? Żeby mnie g**** uczyli ? Jak babcię kocham wczoraj wszedłem na pracownie do 3 klasy to na tablicy był rozrysowany schemat wysterowania MOSFET'a z regulowanym napięciem bramki poprzez dzielnik napięcia do sterowania silnikiem 8-O - ot skąd wziąłem ten "genialny" jak się okazuje pomysł :-? Szczerze kierując się zdrowym rozsądkiem nawet by mi przez myśl nie przeszło żeby coś takiego tej biednej "polówce" czynić, ale z doświadczenia wiem, że często bywam omylny, więc powiedziałem sobie w duchu: "No dobra dam szansę tym profesorkom z dziecinnymi teczkami". Jak się okazuje - g**** warte te ich tytuły, a technikum miejsce trzecie w rankingu Małopolski. Niesamowite :lol: jednak dobrze, że są takie portale bo mimo, że czasem bredzę to zawsze się czegoś dowiem.

strumien swiadomosci swiata napisał:
    Dokładnie , do tego brak odsprzęgnięcia zasilania Ne555, brak rezystora bramkowego i zenerki na bramce, brak diody gaszącej, brak kondensatorów na zasilaniu transformatora , częstotliwość i napięcie dobrane na pałę, osobiście bym zwiększył częstotliwość do 32kHz.

Też mi się to liche wydaje, ale cóż... Dałem im kredyt zaufania :roll: Jeszcze takie szybkie pytanie - to poco jest wbudowana zenerka np. w IRFP260N ? Myślałem, że to ona ma go ochraniać.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc :D

0
  • #13 03 Mar 2017 22:31
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

na pracownie do 3 klasy to na tablicy był rozrysowany schemat wysterowania MOSFET'a z regulowanym napięciem bramki poprzez dzielnik napięcia do sterowania silnikiem -
    Może to był zwykły tranzystor bipolarny? Tylko krzywo narysowany? Oooo, wówczas to miało by sens,oczywiście w pewnych granicach :D :D

0
  • #14 03 Mar 2017 22:37
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Może i mam wadę wzroku, ale co jak co - grzebie w elektronice od 8 lat (pomijając moje wykształcenie, które pozostawia wiele do życzenia) i rozpoznać np. JFET'a od zwykłego bipolarnego na schemacie naprawdę potrafię. Może być nawet narysowany przez 4 latka ja i tak to odróżnię - wiem co mówię bo mam kolegę, któy mi tak schematy rysuje, że panie po miłuj.

P.S. A 32 kHz to za dużo - szukałem częstotliwości pracy trafopowielacza za pomocą ne555 z potencjometrem i oscyloskopem zmierzyłem, że jest to 14,7 kHz - najgorętszy, najbielszy łuk - czysta plazma.

Schemat nieskończony :| , ale pokazuje jak zamierzam podłączyć Schottky - czy poprawnie ? Generator wysokiego napięcia - mosfety się paląHV.png Download (10.31 kB)

0
  • #15 04 Mar 2017 22:02
    W.P.

ale pokazuje jak zamierzam podłączyć Schottky - czy poprawnie ?
    Nie. Dioda już jest w strukturze tranzystora i dołączanie do niej drugiej nie ma sensu.
    Tranzystory palą się z powodu niewłaściwego wysterowania (patrz #11). Połącz wyjście 555 (nóżka 3) z bramką tranzystora za pośrednictwem szeregowego rezystora ok. 20Ω.
    Domyślam się też, że nie zasilasz 555 z obwodów 50V (ok. 70V stałego). Miło byłoby gdybyś zaszczycił nas wreszcie jakimś schematem całości.

A co do diody tłumiącej przepięcia to powinna być włączona równolegle do uzwojenia pierwotnego (podobnie jak przy sterowaniu przekaźnikiem) z tą różnicą, że z szeregowym dwójnikiem w postaci rezystora i kondensatora. Nie ma tu wymogu stosowania diody Schottky’ego, powinna to być dioda szybka choć często widuje się zwykłe prostownicze 1N4007.

0
  • #16 04 Mar 2017 22:54
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

1. Tak myślałem bo po co by była ta Zenerka, ale wolałem się upewnić.
    2.1 Oczywiście, że tak. Vcc NE555 jest połączone z główną linią zasilania przez rezystor 10kOhm.
    2.2 Tak też zamierzam jak tylko go skończę :D Projektowanie w Paint nie jest takie szybkie, a jakoś ciężko mi się posługiwać profesjonalnymi programami do projektowania wstępnego i PCB więc na razie po prostu sobie "rysuję".
    3. Jakieś wytłumaczenie do tego dwójnika ? Prąd zmienny mam w drugiej klasie, a nie mam jeszcze na tyle wyczucia żeby dobierać elementy do układów sygnałów okresowych na oko. Wiem niby jak to działa bo już się tym bawiłem, ale ze względów finansowych wolałbym już niczego nie uwalać :| .

UPDATE:
    1.Przetwornica działa :shocked!: . Jest jeden problem - próg graniczny dla uwalenia MOSFET-a IRF540N w tym układzie to 25VAC czyli 32VDC. Nie pasuje mi to za bardzo, bo przy takim napięciu wykorzystuje naprawdę niewielką część jej możliwości. Chciałbym ją uruchomić na moich upragnionych 50VAC / 70VDC. Co zrobić? Kupić MOSFET o napięciu wyższym niż 100V, (teraz mam IRF540N Vdss=100V) jak np. IRF260N, gdzie Vdss=200V, czy może jeszcze wyżej?

2.Sprawa z zabezpieczeniami wygląda tak, że jak dałem Schottky to ją uwaliłem. :P A po jej odlutowaniu wszytko działa normalnie do magicznych 32VDC. Więc to chyba nie wina przepięć, choć może mieć znaczenie fakt, że szeregowo w obwód "główny" włączyłem dwie diody prostownicze 6A na 400V (chyba) - jedna przed uzwojeniem, a druga po uzwojeniu (strona drenu dla MOSFET-a). Myślę, że to coś daje. :| Tylko co?

Pozdrawiam, z góry dzięki za pomoc. :D

0
  • #17 04 Mar 2017 23:32
    W.P.

Vcc ne555 jest połączone z główną linią zasilania przez rezystor 10kOhm.
    Błąd. Jeśli z 70V DC to przez stabilizator w układzie wtórnika emiterowego na tranzystorze npn (np BD139) z diodą Zenera 12V (baza - masa), rezystorem kolektor - baza (może być 10K) i kondensatorem elektrolitycznym (100 ÷ 470µ/16V) emiter - masa.
    Z tego źródła możesz dopiero zasilać 555.

0
  • #18 05 Mar 2017 11:04
    trymer01
    Moderator Projektowanie

W.P. napisał:
    Błąd.

Potwierdzam.
    A najprościej - LM7812 z odpowiednimi kondensatorami 100n, 330n wg Figure 6 https://www.fairchildsemi.com/datasheets/LM/LM7812.pdf na końcówkach LM7812, i koniecznie z
    W.P. napisał:
    kondensatorem elektrolitycznym 470µ/16V
    oraz 100nF ale na pinach zasilania NE555 (końc. 8,4).

0
  • #19 05 Mar 2017 11:09
    Poziom 43  

1.Przetwornica działa . Jest jeden problem - próg graniczny dla uwalenia mosfeta irf540N w tym układzie to 25VAC czyli 32VDC. Nie pasuje mi to za bardzo bo przy takim napięciu wykorzystuje naprawdę nie wielką część jej możliwości. Chciałbym ją uruchomić na moich upragnionych 50VAC / 70VDC. Co zrobić ? Kupić mosfet o napięciu wyższym niż 100V teraz mam irf540n Vdss=100V) jak np. irf260n gdzie Vdss=200V czy może jeszcze wyżej ?

Po pierwsze musisz zwiększyć częstotliwość, po drugie zatosuj tranzystory pracujące orginalnie w sterowaniu tego transformatora, lub podobne.
    IRF540 nigdy tego nie robił. bo jest za cienki.

Po trzecie jaki prąd pobiera ci układ?

0
  • Pomocny post
    #20 05 Mar 2017 12:52
    W.P.

trymer01 napisał:
    A najprościej - LM7812
    Zasilany z 70V??? (tabelka na stronie 2 z noty katalogowej z odsyłacza)

Dodano po 8 [minuty]:

bo to na konkurs za parę dni
    Pozwólmy wypowiedzieć się Koledze autorowi. Rysunki nie muszą być ładne, wystarczy skan odręcznego.
    Skoro to na konkurs to projektuje autor a my możemy co najwyżej wyrazić swoje zdanie korygując potknięcia ale nie "odwalając" całej roboty.

0
  • Pomocny post
    #21 05 Mar 2017 15:11
    trymer01
    Moderator Projektowanie

W.P. napisał:
    Zasilany z 70V???

Upps, rzeczywiście. Przepraszam.
    No to TL783.
    LM7812 też się da, ale sposobem - więc trudniej.

0
  • #22 05 Mar 2017 21:12
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Po pierwsze musisz zwiększyć częstotliwość, po drugie zatosuj tranzystory pracujące orginalnie w sterowaniu tego transformatora, lub podobne.
    IRF540 nigdy tego nie robił. bo jest za cienki.

Po trzecie jaki prąd pobiera ci układ?

Na pewno ? jak jechałem potencjometrem powyżej 14,7 kHz to było "głucho wszędzie cicho wszędzie", a zakres miałem do 100 kHz !!!

Niestety nie wiem jakie tranzystory były w układzie z tym trafo powielaczem bo dostałem go od kolegi :| Fakt to, że za cienki to wiem z doświadczenia bo już 4 spaliłem i fakt, że nie mogę przekroczyć 32VDC również na to wskazuje. Imax=7,63 A. Nie mniej jednak konkurs już w środę, a ja nie mam czasu i pieniędzy by się bawić w eksperymenty i palić kolejne mosfety - na nie będzie czas po bo przetwornicę robię dla siebie tylko się nauczycielka przyczepiła, że jestem jedną z nielicznych osób, które cokolwiek robią poza szkołą - 700 osób !!! A na konkurs tylko 10 w tym 3 nie pewnych bo elementów znaleźć nie mogą. Aż się dziwię, że stresa nie mam :D To pewnie dlatego, że pewnie i tak coś się komuś stanie podczas tego konkursu bo jeden przygotował urządzenie podchodzące pod energoelektronikę z zastosowaniem nadprzewodnictwa - a niech by chryste panie rura od pojemnika z helem szczeliła to pozamiatane :cry: A efekt będzie taki, że nawet nie zdążę jej zaprezentować i problem z głowy.

0
  • #24 05 Mar 2017 21:52
    high voltage science
    Poziom 9  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    że nie mogę przekroczyć 32VDC również na to wskazuje. Imax=7,63 A

Czyli za niska częstotliwość.

Jakoś mi się nie chcę wierzyć, że trafo będzie pracować na wyższej częstotliwości, ponieważ sam to sprawdziłem. Oczywiście widziałem już trafo powielacze zasilanie z f=40kHz, ale to był jakiś specjalny zasilacz o bardzo złożonej konstrukcji. Oczywiście wiem, że im wyższa częstotliwości tym obwody mocy mają większą sprawność, ale czy aby na pewno to mi pomoże ?

0
  • Pomocny post
    #25 05 Mar 2017 21:55
    Poziom 43  

Oczywiście wiem, że im wyższa częstotliwości tym obwody mocy mają większą sprawność

To nie tak , Tobie po prostu rdzeń się nasyca , równo dobrze możesz zmniejszyć wypełnienie przebiegu sterującego.

0
  • #26 05 Mar 2017 21:58
    high voltage science
    Poziom 9  

Aha właśnie takie pytanie. Co to jest wypełnienie przebiegu bo już zapomniałem :D Tak dawno już nie bawiłem się w pełną modulację sygnałów okresowych, że "nie widzę tego w głowie":D

0
  • Pomocny post
    #27 05 Mar 2017 22:02
    W.P.

Co to jest wypełnienie przebiegu bo już zapomniałem
    To stosunek czasu trwania impulsu do jego okresu.

Dodano po 48 [sekundy]:

...wyrażany w procentach.

0
  • #28 15 Mar 2017 08:28
    high voltage science
    Poziom 9  

Witem

Powiem tak... Żaden Schottky, żadne przecięcia.... Kolega z częstotliwością miał rację. Zbudowałem regulowany NE555 w zakresie 1-100 kHz i ekspermentalnie (drogą prób ale nie błędów:D) dobrałem częstotliwość f=45 kHz oraz 50V i 1,5-8A. Mosfety już nie szczelają - może dlatego, że usunąłem to cholerne wysterowanien z potencjometrem i podaje sygnał z piny 3 przez rezystor 500 Ohm na bramkę irf260n. Nie zmienia to faktu, że długo nie pożyje bo zmierzyłem DT-9208A, że w czasie poboru 6A -średnio- jest 60 stopni. Jakoś w to nie wierzę bo radiator parzy w dotyku niesamowicie, a resztki Kalafonii na wyprowadzeniach Mosfeta się dosłownie gotują... Chwilami mam wrażenie, że palstikowa płyta do, której jest przytwierdzony, zaczynq się topić, a niekiedy nawet dymić. Niestety nie mam dostępu do większych radiatorów ani też wiertarki i gwintowników więc narazie go jeszcze pomęczę, a potem zastanowię się co dalej. Efekt po 20 min pracy był taki, że przebiłem cewkę. Sądząc po łuku- 20-50 kV. Ciekaw jestem dlaczego wokół łuku nie było "otoczki" z plazmy bo przy takiej mocy to powinien jarać wszystko na swojej drodze, ale i tak pali wszystko niemiłosiernie. Jak bedę w domu prześlę film i zdjecia.

Pozdrawiam

0
  • #29 15 Mar 2017 11:23
    W.P.

podaję sygnał z pinu 3 przez rezystor 500 Ohm na bramkę irf260n.
    Rezystor o wiele za duży. Obszar bramka - źródło ma pojemność ponad 1nF. Żeby tranzystor szybko zaczął przewodzić musisz zadbać o jak najszybsze naładowanie i rozładowanie obszaru bramki. Zwłaszcza rozładowanie jest istotne bo przez tranzystor już płynie duży prąd.

By poprawić wysterowanie warto wstawić pomiędzy wyjście 555 a bramkę niewielki bufor w postaci symetrycznego wtórnika emiterowego pnp-npn.
    Nie mam czasu na rysowanie więc opiszę:
    - bazy zwarte i podłączone do wyjścia 555
    - kolektor npn do +zasilania (tam gdzie zasilanie 555)
    - kolektor pnp do masy (potencjał źródła IRF-ów)
    - emitery zwarte i przez rezystor 20÷30Ω podłączone do bramki tranzystora MOS.
    Nie powinienem pisać ale to oczywiste, że przydałby się kondensator elektrolityczny w miejscu podłączenia kolektora npn do masy. Przynajmniej 100µ.
    No i zasilanie 555 nie wyżej niż 15V.

Spadnie temperatura radiatorów :)

0
  • #30 27 Mar 2017 15:16
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Przepraszam za długą nie obecność.

Schematów nie dodam, ponieważ nastąpiła zmiana planów. Dodam jedynie film z działania poprzedniej przetwornicy. 50V 8A 45 kHz: Przetwor..a.mp4 Download (16.24 MB)Punkty: 1 dla użytkownika

Teraz do rzeczy. Z ostatniego eksperymentu opisanego w moim poprzednim poście dowiedziałem się, że im większa [f] wysterowania tym większą moc mogę "pompować" w trafo - oczywiście są pewne granice; chociażby po przekroczeniu pewnej mocy pozornej są duże straty bo rdzeń sobie nie poradzi, ale wiem, że mogę się posunąć znacznie dalej niż myślałem :lol:

Postanowiłem zbudować przetwornicę od nowa, ale w znacznie bardziej zaawansowanej formie. Parametry:
    -Zasilanie 230V 50Hz ~1,4 kVA
    -2 kanały: 1. 0-60 kV 0-10 mA; 2. 0-3 kV 0-250 mA
    -Blok zasilania - zasilacz impulsowy 230V 50Hz / 2x150V 4A, 5A
    -wysterowanie - NE555 i IRF260N

Już po przeczytaniu pierwszej linijki niektórym może się zrobić słabo. Doskonale wiem, że już kilkanaście procent mocy tej przetwornicy jest w stanie uśmiercić każdą żywą tkankę szczególnie kanał 2 - tak jakby się MOT'a "tycnąć". Dlaczego to cholerstwo buduję ? Bo chcę, bo potrzebuję, bo warto mieć i jest przydatna :P

Idea jest taka. Zasilanie 230V wchodzi na układ rektyfikacyjny (kondensatory i mostek Graetz'a) co daje mi około 340V DC. Potem jest to kierowane do MOS'a (+NE555) na 400 V 5A, a dalej na trafo impulsowe gdzie jest 340V na 150V 4A dla kanału 1. i 150V 5A dla kanału 2.. po drodze oczywiście układy regulacji prądu i napięcia oraz zabezpieczenia.

Proszę o wstępne komentowanie; Pozdrawiam :D

0