Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer PC - Przydźwięk sieciowy we wzmacniaczu przy wykorzystaniu jako źródło.

kret855 02 Mar 2017 09:22 927 10
Tespol
    kret855

Level 25  
    To może zacznę od tego co zrobiłem :)
    Gniazdko jest prawidłowo uziemione tj. pomiędzy fazą a masą jest pełne 230V pomiędzy neutralnym a masą jest oczywiście 0.
    Komputer i wzmacniacz pracują na tej samej listwie ever.
    Aby zlikwidować ew. problem pętli masy od strony sygnału czyli komputera usunąłem masę w kablu sygnałowym - bez zmian
    A teraz opis problemu:
    Po czasie pojawia się brum sieciowy a raczej jego harmoniczna około 50-100 Hz
    okres występowania usterki jest różny czasem jest to godzina czasem cały dzień jest ok. Wykluczyłem już kartę dźwiękową bo na AIM SC808 jak i na integrze jest to samo. Przydźwięk jest słyszalny na godzinie 9-tej bez sygnału sterującego.
    I teraz najlepsze co mówi mi, że to zasilacz . Po wyłączeniu komputera problem występuje nadal pomaga wyjęcie wtyku zasilającego.
    Zasilacz to Fractal Design Newton R3 ma niespełna pół roku:)
    PS. Kabel zasilający komputer też wymieniony.
  • Tespol
    sosarek

Level 43  
    Może napiszesz co to za wzmacniacz i czy/w jaki sposób wyeliminowałeś go jako potencjalne źródło problemu.
    kret855

Level 25  
    Podłączyłem drugi poza tym zmiana wejścia selektora eliminuje przydźwięk co wyklucza problem z urządzeniem.
  • Tespol
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    nie do konca wszystko jest dla mnie jasne z twojego opisu:
    1) harmoniczne przydzwieku sieciowego 50-100Hz ? to co wiekszosc interpretuje jako "brum" moze miec 50 i 100Hz i to zasadniczo kieruje nas do zrodla problemu, o harmonicznych mozemy mowic przy wyzszych czestotliwosciach. Postaraj sie okreslic czy mamy do czynienia z 50 czy 100Hz.
    2) Biorac pod uwage fluktuacje i zmiennasc wystepowania problemu oraz podejzewam ze mowa tu o 100Hz stawiam na padajacy kondensator - czy wystepuje narastanie "brumu" czy jest to staly poziom ?
    3) o co chodzi z ta godzina 9ta? co ma wspolnego czas i naterzenie dzwieku ? Domyslam sie iz chodzi ci o ustawienie pokretla glosnosci, a to ze slychac to znaczy ile ?
    4) wylaczenie komputera nie wylacza przetwornicy zasilacza, wyjecie wtyczki i owszem.
    5) a jaka jest roznica potencjalow miedzy masami obu urzadzen ? - usunales mase w kablu laczocym = nie sa na tym samym potencjale ?
    6) czy kiedys dzialalo to poprawnie ? co sie zmienilo ?
    7) uziemic wzmacniacz :)
    Pozdrawiam
    kret855

Level 25  
    50Hz jest wolny w odsłuchu ten jest szybszy ma wyższą częstotliwość tyle mogę powiedzieć metodą na "słuch".
    Odnośnie narastania hmm ciężko powiedzieć, raczej ma on stały jednolity poziom.
    Chodzi o ustawienie potencjometru głośności 1/4 całości osi.
    Odnośnie zasilacza wiem i dlatego przychylam się ku niemu :)
    Różnica potencjałów jest zerowa ponieważ wszystko pracuje na tej samej listwie a masy obu urządzeń są w tym momencie połączone nawet podwójnie bo wzmacniacz ma wtyk z zerem i komputer jak wiadomo. Jak już pisałem przerwanie ew. pętli masy na kablu sygnałowym nic nie daje.
    Kiedyś a przeszło kilka dni temu nie miałem problemu z takim tandemem przez przeszło rok pracowało to poprawnie :).
    W tym czasie zmieniłem mojego 8 letniego OCZ-a na Fractala i będę w szoku jeśli to zasilacz bo trochę grosza kosztował :).
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    a masz mozliwosc powrotu do poprzedniego zasilania na czas testow ? to moglo by wyeliminowac sporo. Czy na tym nowym zasilaczu to pracowalo kiedys dobrze czy odrazu byl problem ?
    Skoro to nie 50Hz to stawiam na filtr w zasilaniu standardowego zasilacza bo impulsowe raczej nie pracuja na 100Hz :).
    Pozdrawiam
    kret855

Level 25  
    Na razie złożyłem całą konfigurację od początku, wszystko podokręcałem itd. Wiem, że Hz to nie KHz:) Niestety zasilacza na podmiankę nie mam i będę musiał jakiś wykombinować :)
    Tak jak napisałem na samym początku zasilacz przepracował w tej konfiguracji ok 6 mies.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    czyli rozumiem ze na "nowym" zasilaczu wszstko dzialalo 6 miesicy i od paru dni masz problem, przeanalizuj moze cos sie ostatnio zmienilo ? moze przeciazyles zasilacz :) - dlugo jakas wymagajaca gra az zasilacz byl cieply ? czy cos podobnego - ale firmowy nie powinien miec z tym problemu.
    Z drugiej strony skoro filtracja jest slaba (obserwowane na 2 roznych kartach dzwiekowych) to i inne komponenty powinny miec problem ze stabilnoscia.
    A masz oscyloskop ? zobacz jak wygladaja linje zasilajace 3.3, 5, 12V.
    Inne podejscie to minimalizacja, czyli montujesz zestaw minimalny ktory dziala poprawnie i powoli dokladasz po jednym komponencie az sie pojawi problem. W sumie sytuacja odwrotna tez jest mozliwa - wyjmujesz az problem zninknie.
    A jak podlaczysz sluchawki ? to jak to wyglada ?
    Pozdrawiam
    kret855

Level 25  
    Zasilacz ma 600W przy jakiejś tam sprawności chyba 89% a PC pobiera aktywnie maks 400 przy maksymalnym obciążeniu. W OCCT jak i benchmarkach chodzi bez zająknięcia po kilka godzin. Oscyloskopu nie posiadam, odnośnie pomiaru napięć wszystkie mieszczą się z zapasem w normie i różnica pomiędzy stresem a idle wynosi 0,10 V
    Z komputera nie ma za bardzo czego wyjąć ale raczej nie widzę sensu wyjmowania dysków czy karty graficznej / napędu skoro po odcięciu zasilania problem występuje nadal i elementy do wykluczenia to zasilacz/ płyta główna i raczej tu prosiłbym o opinię i porady jak odróżnić jedno od drugiego :). Jak napisałem powyżej brum nie występuje ciągle a i jego występowanie jest losowe.
    djbpm
    Level 22  
    kret855 wrote:
    Po wyłączeniu komputera problem występuje nadal pomaga wyjęcie wtyku zasilającego.

Co rozumiesz przez wyłączenie? czy zamknięcie systemu i nic, czy wyłączenie przełącznika z tyłu na zasilaczu?
    Czy masz podpięte do tego zestawu (wzmacniacz, tuner, komputer, tv, tuner sat, itp) jakąś antenę, przez którą mogłaby się zamykać pętla masy? Np antena zbiorcza do tv, a masz tuner tv w pc, albo coś jeszcze innego, co mogłoby zamykać pętle masy? Czy masz coś wpięte w ten zestaw sprzętu, co jest zasilone z innego gniazdka?
    kret855

Level 25  
    Na chwilę obecną od kilku dni mam spokój, poskręcałem wszystko od początku. Wszystkie wtyczki założyłem od nowa, przy okazji powymieniałem pasty, usunąłem kurz :) Jeżeli sytuacja ulegnie zmianie - mam nadzieję, że nie :) Będę pisał.