Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlenie wyświetlacza w telefaksie Panasonic model: KX-FM90PD

02 Mar 2017 12:15 1680 20
  • Poziom 10  
    Marka: Panasonic
    Model: KX-FM90PD
    Chassis (płyta lub główne podzespoły):
    Inne (uwagi): W związku z pogarszającym się wzrokiem, chcę zainstalować w telefaksie podświetlenie wyświetlacza.
    Z tego powodu poszukuję schematu lub instrukcji serwisowej, aby rozeznać czy lepsza będzie wymiana wyświetlacza,
    czy zainstalowanie osobnego podświetlenia. Nie wiem, bo może można uruchomić podświetlenie kodem.
    Proszę o pomoc, bo obecnie abym mógł korzystać z telefaksu muszę podświetlać wyświetlacz lampką.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Niestety nie przewidziano podświetlenia wyświetlacza w tym modelu. Wyświetlacz dość delikatny - trzeba działać ostrożnie. Poza tym niewiele miejsca na umieszczenie diod ale można próbować.
    Na szczęście łatwo wymontować przednią pokrywę z klawiaturą by sprawdzić efekt poza faksem.
  • Poziom 36  
    krzysiozak napisał:
    A skąd podświetlenie miało by czerpać energię dla źródła światła.
    Na płycie z przyciskami jest procesor obsługujący klawiaturę i wyświetlacz.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    R-MIK napisał:
    Zawsze myślałem, że faksy są podłączone cały czas do zasilania ale może sie mylę.

Widocznie R-MIK rośnie nam nowe pokolenie które uważa, że wszystko działa bezprzewodowo. :)
  • Poziom 10  
    Ponawiam prośbę o schemat lub instrukcję serwisową telefaksu: Panasonic KX-FM90PD, abym na bazie tych materiałów mógł zrobić założenia dla przeróbki elektroniki podświetlenia wyświetlacza. Brak schematu elektroniki uniemożliwia mi podjęcie decyzji, czy jest szansa na dokonanie z sukcesem przeróbki.
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Jeśli pojawią się problemy to raczej konstrukcyjne.
    A co do zasilania przesyłam schemat fragmentu płyty z zaznaczeniem pinów zasilania. Co prawda od modelu FP88 ale to (dla płyty z przyciskami) prawie to samo. Proszę sprawdzić - nazwa płyty: PFUP1188YA, zasilanie na nóżkach 2 i 3.
    Podświetlenie wyświetlacza w telefaksie Panasonic model: KX-FM90PD Podświetlenie wyświetlacza w telefaksie Panasonic model: KX-FM90PD
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki dla W.P.
    W związku z tym że już są jakieś materiały, przystępuję do zorganizowania telefaksu zastępczego, abym mógł spokojnie przystąpić do instalacji podświetlenia. Zastanawiam się nad sposobem załączania podświetlenia: 1. Czy zamontować dodatkowy przycisk, i w miarę potrzeby ręcznie załączać podświetlenie (sposób prosty ale prymitywny); 2. Czy podpiąć się pod jakiś istniejący przycisk (wydaje się na początek proste, ale bez dobudowania elektroniki można pozbawić się pewnych funkcji telefaksu); 3. Zainstalować dodatkową płytkę elektroniki, przez którą załączane byłoby podświetlenie w momencie pojawienia się sygnału wywoławczego, do momentu zakończenia wywoływania lub zakończenia rozmowy. Ponadto podświetlenie musi być załączane w momencie podniesienia słuchawki lub włączenia cyfrowego systemu głośno mówiącego, do momentu zakończenia rozmowy. Dodatkowe zagadnienie to jak rozwiązać działanie podświetlenia przy nadawaniu i odbiorze faksu. Nazwę płyty poznam jak odłączę telefaks z eksploatacji, i w tedy ją podam. Jeśli Koledzy z forum znacie jak są rozwiązane podświetlenia w tego typu innych urządzeniach to proszę o sugestie.
    R-MIK napisał:
    Co tu kombinować. (...) Najprościej badać prąd płynący w linii,
    A czy nie prościej wykorzystać gotowy sygnał sterujący załączeniem przekaźnika?
    Prosta obróbka sygnału z transoptora wykrywającego sygnał dzwonienia załatwia uruchomienie podświetlenia na czas wywołania.
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki R-MIK

Z materiałami w podanych linkach, jak i projektem na ten temat w Elektroniku Praktycznym postaram się dokładnie zapoznać, przed przystąpieniem do prac.
    Na razie nie mając jeszcze dokładnego rozeznania w temacie, wydaje mi się że, sterowanie podświetleniem wyświetlacza tylko przez badanie prądu linii, rozwiązuje problem częściowo. Ponieważ nie jest rozwiązany sposób załączania podświetlenia gdy telefaks "nie jest na linii", a używany jest jako skaner czy drukarka, chcemy dokonać wpisu do książki telefonicznej, czy przejrzeć rozmowy jakie nie odebraliśmy.
    Dlatego ten problem zasygnalizowałem wcześniej, i zastanawiam się jak go rozwiązać.
    W #10 widać determinację Kolegi autora więc myślę, że jakoś to "urodzimy" :)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Na pw. masz serwisówkę do tego modelu pewnie ci wszystko wyjaśni co i jak .
  • Poziom 10  
    Po wstępnym przejrzeniu otrzymanych materiałów od Kolegów z forum: oscar2000 i W.P., zastanawiam się czy optymalnym rozwiązaniem nie będzie zrobienie podświetlenia wyświetlacza LCD na stałe, czyli podświetlenie zapalało by się w momencie podłączenia telefaksu do sieci 230VAC. Za takim rozwiązaniem przemawiają na tą chwilę następujące argumenty:
    1. Rozwiązanie najprostsze, jakie obecnie przychodzi mi do głowy;
    2. Od strony elektronicznej trzeba by tylko podłączyć do wyświetlacza
    napięcie podświetlenia 5VDC, które występuje w układzie telefaksu;
    3. Do rozwiązania byłaby tylko sprawa mechanicznego upchania nowego z
    podświetleniem wyświetlacza;
    4. Wyświetlacz w stanie gotowości czytelną miałby godzinę i ilość rozmów
    nieodebranych.
    Może powstać zarzut że wyświetlacz będzie niepotrzebnie pobierał prąd w stanie gotowości, będzie chyba bezpodstawny, ponieważ obecnie w tym stanie telefaks pobiera zgodnie z przeprowadzonym pomiarem moc 10W (w instrukcji jest 6W), i wzrost poboru mocy o podświetlenie jest bardzo małe (wręcz pomijalne). Trzeba zaznaczyć że przez cały czas gotowości telefaksu obecnie wyświetlacz pobiera moc na logikę.
    Ostateczną decyzję jak przebudować wyświetlacz podejmę jak pisałem w #10, kiedy załatwię telefax zapasowy i dobiorę się do wnętrza modułu wyświetlacza, zobaczę jaki jest obecnie wyświetlacz i ile jest miejsca żeby zamontować coś innego.
    Dziwię się też dlaczego producent oryginalnie nie zainstalował wyświetlacza z podświetleniem w telefaksie który w 2002 r. był z górnej półki, z racji oszczędności :?: , dziwne.

Ciekaw jestem jakie jest zdanie Kolegów z forum na takie rozwiązanie.
  • Poziom 10  
    Witam po dłuższej przerwie.
    Udało mi się wreszcie znależć czas, aby konkretnie zająć się wykonaniem podświetlenia w telefaksie. Przed dostaniem się do środka telefaksu wydawało mi się że najtrudniejszą sprawą jest wykonanie sterowania załączania podświetlenia, nic bardziej błędnego :cry:.
    Okazuje się że w telefaksie został użyty wyświetlacz: CLOVER DISPLAY LTD M220 PCB V1.0 MC 1368C, ze sterownikiem kompatybilnym z Hitachi HD44780, sterowany 10 pinami, bez podświetlenia (zdięcia wyświetlacza w załączeniu).
    Jest to wyświetlacz o 1x16 znaków, wymiarach gabarytowych 72x27x5 mm..
    Ponadto w obudowie gdzie znajduje się wyświetlacz jest mało miejsca, jedyne co można zwiększyć, to grubość do 11mm..
    Po przejrzeniu ofert nie znalazłem żadnego wyświetlacza który ze względu na gabaryty dałby się zaadaptować :cry: , pozostało więc mi:
    1. kupić taki sam typ wyświetlacza, tylko że z podświetleniem;
    2. zamontować w posiadanym wyświetlaczu podświetlenie.
    Odnosnie kupienia wyświetlacza tego typu z podświetleniem, sprawa wydaje się beznadziejna, ponieważ nie spotkałem oferty z takimi wyświetlaczami. Wystąpiłem też do producenta tych wyświetlaczy firmy CLOVER DISPLAY z zapytaniem czy w ogóle były tego typu z podświetleniem, czekam na odpowiedz :?: .
    Najbardziej realne wydaje się tylko, wykonanie w obecnym wyświetlaczu podświetlenia :idea: .
    Z przeszukanych materiałów wydają mi się dwa rozwiązania:
    1. podświetlenie za pomocą płytki oświetlanej LED;
    2. podświetlenie folią EL.
    Oba te rozwiązania mają jedną wspólną wade, aby podświetlenie zamontować trzeba w obecnym wyświetlaczu odłączyć (oderwać) część wyświetlającą od płytki bazowej PCB :!: .
    Jest to bardzo ryzykowne, nie gwarantujące sukcesu, grożące uszkodzeniem wyświetlacza, praktycznie dziś już nie do kupienia.

Dlatego zwracam się z prośbą do Kolegów z forum, o podpowiedzenie jak można rozwiązać problem podświetlenia wyświetlacza, w tym przypadku, może ktoś coś takiego już robił.
  • Poziom 19  
    Najlepszym rozwiązaniem wydaje się podświetlenie zewnętrznymi ledami naklejonymi nad tym wyświetlaczem zasilanymi zewnętrznym ,kostkowym zasilaczem,Nie trzeba nic rozbierać tylko umiejscowić na pionowej płytce ledy i przymocować (przykleić?)przy/nad wyświetlaczem by ekspozycja oświetlenia prezentowała tego LCD i była możliwość odczytu tak podświetlonego.Ja tak bym to zrobił.
  • Poziom 10  
    Jacekser napisał:
    Najlepszym rozwiązaniem wydaje się podświetlenie zewnętrznymi ledami naklejonymi nad tym wyświetlaczem zasilanymi zewnętrznym ,kostkowym zasilaczem,Nie trzeba nic rozbierać tylko umiejscowić na pionowej płytce ledy i przymocować (przykleić?)przy/nad wyświetlaczem by ekspozycja oświetlenia prezentowała tego LCD i była możliwość odczytu tak podświetlonego.Ja tak bym to zrobił.

Ja też bym tak chciał zrobić, jakby było to skuteczne :) , ale okazuje się że to nie takie proste :wink: . Po otrzymaniu propozycji rozwiązania podświetlenia od Kolegi z forum Jacekser - za co dziękuję, przystąpiłem niezwłocznie do prób.
    Ponieważ mam wymontowany z telefaksu wyświetlacz, wykorzystując miniaturową lampkę LED, zaczełem go podświetlać na różne sposoby i jak to się mówi "kiszka" :oops: .
    Światło z lampki LED, niezależnie jak czy z boku czy góry, nie oświetla wyświetlacza z przodu, cała powierzchnia jest ciemna, a światło widać tylko na bocznych ściankach wyświetlacza :cry: . Jak śię nad tym zastanowi to wszystko jest logiczne, zgodne z zasadami fizyki :!: Światło podawane z boku do powierzchni wyświetlacza, porusza się równolegle do niej, a że niema żadnego czynnika który skierowałby światło prostopadle na wyświetlacz (załamał o 90°) to wyświetlacz jest ciemny :-x, a świecą się tylko boczne powierzchnie :cry:.
    Po tych niepowodzeniach, poszperałem po internecie i znalazłem jak rozwiązuje się podświetlenie wyświetlaczy LCD (rys. rozwiązań p/n).
    Jak z tych rys. widać najprostsza sprawa jak podświetlenie jest umieszczone miedzy częścią wyświetlającą a płytką bazową PCB, ale to się wiąże z ryzykowną demolką wyświetlacza :wink:.
    Drugie rozwiązanie które się narzuca, wg. pzedstawionych rozwiązań, to umieszczenie dyfuzora - rozpraszacza światła przed obecnym wyświetlaczem :idea:. Ale do tego potrzebna jest szybka, która będzie przezroczysta i miała zdolność rozpraszania części światła, wtedy będzie widać napisy, które jednocześnie będą oświetlone :!: .
    W związku z pw. zwracam się do Kolegów z forum, może mieli do czynienia z tego typu rozwiązaniami i materiałami do ich rozwiązania, aby podpowiedzieli jak to rozwiązać i które mateiały (pleksi, płyty akrylowe) nadały by się na wykonanie dyfuzora :).