Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uszkodzona płyta główna

30 Mar 2003 19:48 2490 8
  • Poziom 13  
    Witam mam płytę główną 6ABX2C ver 1.0. Jest uszkodzona w ten sposób że nie startuje wogóle żadnych dzwięków ani błysów itp. Najpier myżlałem że to bios skasowany więc przeprogramowałem go na innej płycie oczywiście wsadem do tej oryginalnej płyty zgranym z netu. Dalej zauważyłem że nie mam jednego z napięć na klawiature tego +5V tylko ja dobrze policzyłem nózki to mam 5V na Key. Clock i power key. a nie mam na key Data.
    Czego mogę jeszcze szukać?
    płyta jest pod celerona a i najważniejsze jest z komputera w którym w dysku twardym padła elektronika tzn dziura w układzie.
  • Poziom 20  
    Jak rozumiem ta twardziel został widocznie spalony, więc podejżewam usterkę głównego zasilacza lub stabilizatora na płycie głównej. Obejżyj dokładnie czy nie spuchły elektrolity , jeśli tak to płytka raczej na śmietnik- zbyt wysokie napięcie zrobiło swoje.
  • Poziom 13  
    juz pisze
    dysk twardy procesor pęknięcie z dziurką czyli zbyt duże napięcie poszło,
    cala reszta komputera dobra, o dziwo sprawam nadająca się do archiwum X zasilacz sprawny, czyli albo zgłupiał i podał za duże napięcie i zamiast 5 v dał więcej i dupneło albo nie wiem co się stało. Co do elektrolitów to wszystkie są OK żaden nie spuchł.
  • Poziom 20  
    Jeśli tak to podejżewam że to twardziel wywalił ci płyte. Więcej bez pomiarów i schematu płyty raczej ci niepomoge. :(
  • Poziom 14  
    Najperw dokładnie sprawdz czy jakaś częśc typu (scalak czy coś innego) nie są uszkodzone potem czy ścieżki nie są przerwane. Możliwe też ze płyta nieprzyjmuje napięcia.
  • Poziom 12  
    tjw elektrolity, stabilizatory(scalaki) i sciezki jesli wszystko jest dobre to juz nie wiem
  • Poziom 11  
    Zacznijmy od skróconego opisu budowy płyty. Główny chipset np: I440BX komunikuje się bezpośrednio z procesorem, pamięciami i "mostkiem południowym" (drugi pod względem wielkości układ na płycie). Mostek odpowiada za komunikację z układzikiem I/O, portami PCI, dyskami i BIOSU. Układ I/O odpowiada za porty LPT i COM oraz za pracę FDD. Z tego co opisałeś uszkodzeniu uległ dysk. w zależności od tego jaki układ na płycie dysku został uszkodzony można snuć przypuszczenia o przyczynie i skutkach. Zniszczenie "układu komunikacynego" w dysku nogło spowodować uszkodzenie mostka na płycie. Jeżeli jest to inny układ w dysku który niema bezpośredniego połączenia z szyną IDE możesz zakładać że przyczyną uszkodzenia był udar napieciowy zasilacza, i oprócz dysku mógł uszkodzić tranzystory lub/i układ stabilizatora na płycie (należało by sprawdziś stan tranzystorów a potem napięcia). W przypadku przebicia tranzystorów mogło dojsć do dalszego uszkodzenia układów zasilanych przez te tranzystory.
  • Poziom 13  
    k_will dokładnie jak opisałeś. Zasilacz jest uszkodzony i po rozgrzniu się sypie dużym napięciem. Niestey płyta główna nadaje się na części to co z niej zostało dobrego. Sypnął się mostek (tak przypuszczam) ponieważ tranzystory są uszkodzone itp. Pół płyty spalone. Dzięki za info Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Najczęstszym powodem nie działania płyt po przejściach różnego typu nie tylko twojej jest nieprawidłowa praca uładu wytwarzania napieć dla cpu z tego co mi wiadomo jest to najwrażliwszy element na płycie i ulega najczęściej uszkodzeniu może to być np.
    unisem us 3004cw jednak wymiana na inny egzemplarz nie przynosi rezultatów i np płyta główna ga 6bxc p2 nie działa takie przykłady mozna mnożyć a wniosek jest jeden kup se K7