Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuje kogos kto zaprojektuje dla mnie prosty uklad elektroniczny.

02 Mar 2017 15:11 1365 22
  • Poziom 4  
    Witam!

Nazywam sie Wojciech, przygotowywuje projekt do angielskiej uczelni.
    Jestem na kierunku mechanicznym aczkolwiek duza czesc mojego projektu wymaga wiedzy elektronicznej.
    W tym wlasnie celu zwracam sie do was, drodzy elektronicy.

Potrzebuje prostego i nie zajmujacego duzo miejsca ukladu ktory pozwoli (bezpiecznie - bez uszkodzenia telefonu) uzyc zapasowej baterii do smartfonu (Samsung Galaxy S4 - S5) w celu ladowania baterii ktora znajduje sie w smartfonie. Chce tym zaproponowac rozwiazanie lepsze niz dostepne aktualnie na rynku "power banki".

Problem z powerbankiem polega na tym ze jest osobnym urzadzeniem i przechowywanie go w kieszeni jest dosc problematyczne. Do tego dochodzi okablowanie ktore wisi z kieszeni. Ponadto, gdy powerbank sie wyczerpie - trzeba go podlaczyc i ladowac na nowo. Jesli uzywasz swojego telefonu wystarczajaco intensywnie, ten tez w koncu padnie.

W tym celu chce wykorzystac specjalna (zaprojektowana przeze mnie) obudowe ktora pozwala na mocowanie dodatkowej baterii z tylu telefonu, dzieki temu, majac tych baterii kilka, jedna moze byc uzywana a reszta sie laduje. To rowniez oznacza ze musze zaprojektowac ladowarke ktora na raz laduje kilka tych baterii, to akurat nie powinno sprawic mi problemu, gdyz na rynku da sie znalezc ladowarki na pojedyncza baterie.

Osobe ktora udzieli najlepszej odpowiedzi - bedzie w stanie zaprojektowac taki uklad, objasnic i doradzic kupno komponentow nagrodze 100-300zl (dowolna forma platnosci - przelew lub paypal) w zaleznosci od jakosci odpowiedzi. Mam nadzieje ze takie wynagrodzenie bedzie wystarczajace i licze na owocna wspolprace. Piszcie smialo jesli cos pominalem lub potrzebujecie wiecej informacji. W celu szybkiego kontaktu podaje email i telefon: wojciech.klisz(malpa)gmail.com +4407460765156 lub Skype - wknon555

Projekt musze ukonczyc przed majem tego roku. Dziekuje serdecznie za pomoc.
  • Poziom 25  
    Brzmi jak próba zakupu projektu w celu przedstawienia go jako własnego autorstwa. Chyba, że źle zrozumiałem.
  • Poziom 4  
    Proba wykorzystania czyjejs wiedzy w celu przedstawienia wiekszego projektu MECHANICZNEGO. Tak samo moglbym powiedziec ze uzyles lutownicy i podzespolow ktore zaprojektowal ktos inny wiec twoja praca to zerzniecie czyjejs pracy itd. Postep bierze sie z bazowania na wiedzy innych, jak zamierzasz zaprojektowac samochod jesli ktos juz zaprojektowal kolo i nie mozesz uzyc jego pomyslu? Takze - zle zrozumiales.

Moim zadaniem jest przygotowanie trzech roznych propozycji materialow i designu przy uzyciu technik wytwarzania mechanicznych. Czesc elektroniczna jest jedynie drobna czescia duzo wiekszego projektu. Moj raport bedzie zawieral referencje i linki do wszystkich zrodel ktorych uzylem, w tym tego forum.

Wynagrodzenie traktuje jako forma podziekowania za poswiecenie czyjegos czasu by mi pomoc.

Dodano po 2 [minuty]:

Dziekuje za link. W dalszym ciagu pozostaje problem ladowania obu - albo kupno dwoch lub trzech takich powerbankow co wyjdzie drozej niz uzycie zapasowych baterii Li-on do Samsunga . W przypadku uzycia kilku baterii jak cartridge-y potrzeba ladowania tego powerbanku zostaje wykluczona. Moj pomysl jest nieco lepszy.
  • Poziom 42  
    Bateria ma 3.7V,a ty do ładowania telefonu potrzebujesz 5V tak więc przetwornica step up z wyjściem 5 V dedykowana akumulatorom li ion lub li poly (ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozladowaniem aku) . Najprościej kupić mały power bank zbudowany na jednym ogniwie i wydlubac z niego elektronikę. Chociaż sam pomysł urządzenia uważam za całkiem chybiony...
  • Poziom 4  
    kortyleski napisał:
    Bateria ma 3.7V,a ty do ładowania telefonu potrzebujesz 5V tak więc przetwornica step up z wyjściem 5 V dedykowana akumulatorom li ion lub li poly (ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozladowaniem aku) . Najprościej kupić mały power bank zbudowany na jednym ogniwie i wydlubac z niego elektronikę. Chociaż sam pomysł urządzenia uważam za całkiem chybiony...

Zalezy mi na zrobieniu tego od podstaw i zrozumieniu sposobu dzialania tego systemu. Myslalem o uzyciu bebechow z innego powerbanka ale wolalbym samemu zbudowac ten uklad, ponadto ulatwi mi to wlasciwe umiejscowienie go w obudowie.

Jesli ten pomysl Ci nie odpowiada moze nie przedstawilem go dosc dobrze.

Wyobraz sobie obudowe ktora laduje twoj telefon, taka do ktorej masz 3 cartridge, zapewniaja ci to ze juz nigdy nie musisz podlaczac swojego telefonu do normalnej ladowarki, masz go zawsze gdy potrzebujesz pod reka, ladujesz tylko cartridge-e. Lepiej?

Dam przyklad:
    Jedziesz na tydzien w dzicz i masz kilka zapasowych baterii - wystarczaja Ci na caly wyjazd i nie musisz nawet wylaczac telefonu gdy je wymieniasz. wydales na nie tyle kasy co wydalbys na lepszy powerbank, ktory wytrzymalby dzien.

Uzywam swojego telefonu dosc intesywnie (nawet w pracy), 5000mAh power bank wytrzymuje jakies 4 godziny i konczy sie tym ze musze ladowac i telefon i powerbank z sieci. Dzieki mojemu pomyslowi, juz nigdy nie musze sie o to martwic. miesiecznie zuzywam 30-40gb danych, to dosc sporo i wystarczy by wyczerpac baterie w S6 w ciagu 5h.
  • Moderator Projektowanie
    lepiej rozbij jakiś power bank i wsadź do swojej obudowy. Fizyki nie przeskoczysz, i stosunek gromadzonej energii do rozmiaru ogniw jest dość mocno ograniczający.

Nawet jak zrobisz elegancką małą i lekką obudowę to sam "cartidge" nie wytrzyma nawet połowy tego co power bank. I nie nosiłbyś 3, tylko cały stos :D
  • Poziom 4  
    Panowie.

Chętnie przyjmę wszelką konstruktywna krytykę bo pomoże mi to lepiej przygotować projekt i wykluczyć ewentualne problemy z jego realizacją. W dalszym ciągu jednak poszukuję osoby która zaprojektuje dla mnie taki układ i zgarnie 300 zł. Chyba że realia w Polsce się zmieniły i już nikt takiej kwoty z ziemi nie podniesie?

Opinie że pomysl beznadziejny i że lepiej rozebrac powerbanka proszę darować, szkoda naszego wspólnego czasu.

Nadal czekam na eksperta z wizją.
  • Poziom 21  
    Średnia gęstość mocy w ogniwie Li-ion to około 450Wh/l. Policz sobie ile miejsca przeznaczysz na akumulator. W power banku, którego używasz masz około 18,5Wh i zapewne wewnątrz masz 2 akumulatory 18650.

Dodatkowo weź pod uwagę konieczność wiecznego "żąglowania" tymi cartidge'ami. Mając 3 jeden używasz jeden ładujesz a trzeci gdzieś tam jest. A przed jakąś wyprawą kilku dniową musisz sprawdzić i ewentualnie naładować wszystkie. Lepszą opcją będzie jeden dużo bardziej pojemny power bank.
  • Poziom 4  
    Dzięki za odpowiedź

Czy jesteś w stanie przewidzieć ile % baterii druga byłaby w stanie zasilić? Zamierzam przetestować ten układ gdy już powstanie i porównamy wyniki.

Pisalem że zamierzam także zrobić ładowarkę z kilkoma slotami na te baterię, by móc ładować kilka na raz. Rozumiem że nie odkrywam tu Ameryki, po prostu trochę poprawiam to co nie pasuje mi w power bankach. Wolę kilka dyskretnych cartridgy niż jeden wielki kloc. Po za tym, jak kolega z 3go postu zauważył, istnieją już power banki drobne i eleganckie w formie obudowy ale w dalszym ciągu nie rozwiązują w pełni problemu ladowania telefonu po zuzyciu pojemności jaką to rozwiązanie oferuje.
  • Poziom 25  
    WKnon napisał:
    Moim zadaniem jest przygotowanie trzech roznych propozycji materialow i designu przy uzyciu technik wytwarzania mechanicznych. Czesc elektroniczna jest jedynie drobna czescia duzo wiekszego projektu.
    To chyba realizację części elektronicznej można pominąć i założyć, że ona jest i działa.
    WKnon napisał:
    Tak samo moglbym powiedziec ze uzyles lutownicy i podzespolow ktore zaprojektowal ktos inny wiec twoja praca to zerzniecie czyjejs pracy itd.
    Chyba nie rozróżniasz pewnych kwestii...
    WKnon napisał:
    Myslalem o uzyciu bebechow z innego powerbanka ale wolalbym samemu zbudowac ten uklad
    Użycie gotowca dostepnego w sprzedaży to be, a zapłacić żeby ktoś zrobił dla Ciebie to już ok?
    WKnon napisał:
    Wyobraz sobie obudowe ktora laduje twoj telefon, taka do ktorej masz 3 cartridge, zapewniaja ci to ze juz nigdy nie musisz podlaczac swojego telefonu do normalnej ladowarki, masz go zawsze gdy potrzebujesz pod reka, ladujesz tylko cartridge-e. (...) Jedziesz na tydzien w dzicz i masz kilka zapasowych baterii - wystarczaja Ci na caly wyjazd i nie musisz nawet wylaczac telefonu gdy je wymieniasz. wydales na nie tyle kasy co wydalbys na lepszy powerbank, ktory wytrzymalby dzien.
    Nie trzeba sobie wyobrażać, wystarczy poszukać na allegro "etui z baterią samsung". Wykorzystuje to ładowanie indukcyjne. Kwestie cen pominę bo na tym etapie twierdzić, że coś jest tańsze to marketing.
    WKnon napisał:
    Uzywam swojego telefonu dosc intesywnie (nawet w pracy), 5000mAh power bank wytrzymuje jakies 4 godziny i konczy sie tym ze musze ladowac i telefon i powerbank z sieci. Dzieki mojemu pomyslowi, juz nigdy nie musze sie o to martwic. miesiecznie zuzywam 30-40gb danych, to dosc sporo i wystarczy by wyczerpac baterie w S6 w ciagu 5h.
    Nigdy? To ładowanie "cartridga" nie jest problemem, a ładowanie powerbanku już tak? To samo zapewnią Ci 2 lub 3 powerbanki. Jeden używasz z telefonem inne ładujesz w tym czasie.

Starasz się w strasznie skomplikowany sposób opisać swój pomysł, chodzi Ci o obudowę na telefon ze slotem na wymienny powerbank, który dla przekory nazywasz cartridgem.

Skoro ma być wykorzystana bateria to przetwornica step-up jak już wcześniej wspomniano. Regulowana przetwornica na LM2577 jest dostępna w sprzedaży. Problemem pozostanie ładowanie "gołej baterii", a w szczególności wskazanie kiedy jest naładowana do 100% - widziałbym tu ładowarkę impulsową sterowaną mikroprocesorem, a taki projekt, wykonanie + testy to raczej nie 100-300zł... Chyba, że rezystor i LED, ale takie rzeczy to 20 lat temu.
    WKnon napisał:
    Postep bierze sie z bazowania na wiedzy innych, jak zamierzasz zaprojektowac samochod jesli ktos juz zaprojektowal kolo i nie mozesz uzyc jego pomyslu?
    Świetne podsumowanie! Ktoś wymyślił powerbanki i etui z baterią, a Ty starasz się wymyślić koło na nowo zamiast skupić się na prawdziwym celu Twoje pracy, tym "mechanicznym" jak to nazwałeś.
    WKnon napisał:
    istnieją już power banki drobne i eleganckie w formie obudowy ale w dalszym ciągu nie rozwiązują w pełni problemu ladowania telefonu po zuzyciu pojemności jaką to rozwiązanie oferuje.
    To problem leży w tym, ze coś ma być wymienne bo tak zakłada projekt czy w pojemności?
    Jeśli "cartridge" ma być baterią taką, samą jak w telefonie, a powerbank jest w stanie naładować telefon do 100% to znaczy, że powerbank gromadzi więcej energii niż bateria więc "cardridge" z baterii będzie szybciej się rozładowywał i będzie go trzeba wymieniać częściej niż powerbanki.
    WKnon napisał:
    Czy jesteś w stanie przewidzieć ile % baterii druga byłaby w stanie zasilić?
    Skoro będą to dwie identyczne baterie, a wystąpią pewne straty związane z przesyłem energii i działaniem przetwornicy obstawiam, że nie więcej niz do 90%.
  • Poziom 21  
    I pozostaje w dalszym ciągu kwestia zajęcia portu microUSB czy innego służącego nie tylko do ładowania. Chyba, że planujesz obejść to podpinając się gdzieś pod płytę główną.

A więc, że nie dość iż opcja wymiennych akumulatorków brzmi sensownie to jest to dość mało opłacalne rozwiązanie.
  • Poziom 4  
    Pain napisał:
    WKnon napisał:
    Moim zadaniem jest przygotowanie trzech roznych propozycji materialow i designu przy uzyciu technik wytwarzania mechanicznych. Czesc elektroniczna jest jedynie drobna czescia duzo wiekszego projektu.
    To chyba realizację części elektronicznej można pominąć i założyć, że ona jest i działa.
    WKnon napisał:
    Tak samo moglbym powiedziec ze uzyles lutownicy i podzespolow ktore zaprojektowal ktos inny wiec twoja praca to zerzniecie czyjejs pracy itd.
    Chyba nie rozróżniasz pewnych kwestii...
    WKnon napisał:
    Myslalem o uzyciu bebechow z innego powerbanka ale wolalbym samemu zbudowac ten uklad
    Użycie gotowca dostepnego w sprzedaży to be, a zapłacić żeby ktoś zrobił dla Ciebie to już ok?
    WKnon napisał:
    Wyobraz sobie obudowe ktora laduje twoj telefon, taka do ktorej masz 3 cartridge, zapewniaja ci to ze juz nigdy nie musisz podlaczac swojego telefonu do normalnej ladowarki, masz go zawsze gdy potrzebujesz pod reka, ladujesz tylko cartridge-e. (...) Jedziesz na tydzien w dzicz i masz kilka zapasowych baterii - wystarczaja Ci na caly wyjazd i nie musisz nawet wylaczac telefonu gdy je wymieniasz. wydales na nie tyle kasy co wydalbys na lepszy powerbank, ktory wytrzymalby dzien.
    Nie trzeba sobie wyobrażać, wystarczy poszukać na allegro "etui z baterią samsung". Wykorzystuje to ładowanie indukcyjne. Kwestie cen pominę bo na tym etapie twierdzić, że coś jest tańsze to marketing.
    WKnon napisał:
    Nigdy? To ładowanie "cartridga" nie jest problemem, a ładowanie powerbanku już tak? To samo zapewnią Ci 2 lub 3 powerbanki. Jeden używasz z telefonem inne ładujesz w tym czasie.

Starasz się w strasznie skomplikowany sposób opisać swój pomysł, chodzi Ci o obudowę na telefon ze slotem na wymienny powerbank, który dla przekory nazywasz cartridgem.

Skoro ma być wykorzystana bateria to przetwornica step-up jak już wcześniej wspomniano. Regulowana przetwornica na LM2577 jest dostępna w sprzedaży. Problemem pozostanie ładowanie "gołej baterii", a w szczególności wskazanie kiedy jest naładowana do 100% - widziałbym tu ładowarkę impulsową sterowaną mikroprocesorem, a taki projekt, wykonanie + testy to raczej nie 100-300zł... Chyba, że rezystor i LED, ale takie rzeczy to 20 lat temu.
    WKnon napisał:
    Postep bierze sie z bazowania na wiedzy innych, jak zamierzasz zaprojektowac samochod jesli ktos juz zaprojektowal kolo i nie mozesz uzyc jego pomyslu?
    Świetne podsumowanie! Ktoś wymyślił powerbanki i etui z baterią, a Ty starasz się wymyślić koło na nowo zamiast skupić się na prawdziwym celu Twoje pracy, tym "mechanicznym" jak to nazwałeś.
    WKnon napisał:
    istnieją już power banki drobne i eleganckie w formie obudowy ale w dalszym ciągu nie rozwiązują w pełni problemu ladowania telefonu po zuzyciu pojemności jaką to rozwiązanie oferuje.
    To problem leży w tym, ze coś ma być wymienne bo tak zakłada projekt czy w pojemności?
    Jeśli "cartridge" ma być baterią taką, samą jak w telefonie, a powerbank jest w stanie naładować telefon do 100% to znaczy, że powerbank gromadzi więcej energii niż bateria więc "cardridge" z baterii będzie szybciej się rozładowywał i będzie go trzeba wymieniać częściej niż powerbanki.
    WKnon napisał:
    Czy jesteś w stanie przewidzieć ile % baterii druga byłaby w stanie zasilić?
    Skoro będą to dwie identyczne baterie, a wystąpią pewne straty związane z przesyłem energii i działaniem przetwornicy obstawiam, że nie więcej niz do 90%.

Dzięki za - tym razem - wyczerpującą odpowiedź. Myślę że już 80% z pojedynczej zapasowej baterii byłoby satysfakcjonujące, te "obudowy - power banki" oferują bardzo porownywalne efekty bez możliwości szybkiego naładowania obudowy na nowo. Chodzi o możliwość stałego ładowania. Stąd pomysł na wymienne wkłady w postaci baterii. Zaproponuj lepsze rozwiązanie zamiast negować.

Nie wiem jak sobie wyobrażasz projekt w którym przyjmuje sobie że działa bez możliwości przetestowania go? Samo określenie o ile dłużej telefon pociagnie na takim rozwiazaniu będzie spełnieniem kryteriów - nie wymaga wiedzy elektronicznej a jednak daje miarodajne wyniki. Równie dobrze mógłbym zaprojektować samolot który jest napędzany wodą i przyjąć że działa...

Ładowarka do samych baterii z samsunga jest dostępna do kupienia na internecie za kilka funtów/kilkanaście złotych, więc akurat pomoc w tej kwestii jest mi zupełnie niepotrzebna. Ten element akurat rzeczywiście mógłbym założyć że działa.
    Dodano po 9 [minuty]:
    -XantiO- napisał:
    I pozostaje w dalszym ciągu kwestia zajęcia portu microUSB czy innego służącego nie tylko do ładowania. Chyba, że planujesz obejść to podpinając się gdzieś pod płytę główną.

A więc, że nie dość iż opcja wymiennych akumulatorków brzmi sensownie to jest to dość mało opłacalne rozwiązanie.

Nie zamierzam modyfikować telefonu i podpinac się pod płytę główną. Port microUSB jest jedynym rozsądnym rozwiazaniem, nikt nie znalazł chyba jeszcze lepszego. W power bankach - obudowach jest dodatkowy slot microUSB więc nadal można się podpiąć pod komputer, na ten moment nie zamierzam tworzyć sobie więcej komplikacji i slot ten będzie zajęty wyłącznie do ladowania telefonu. Coz więcej chciałbyś z nim robić jeśli mógłbym spytac? Jeśli cały pomysł wart będzie realizacji i zdecyduję rozwijać go dalej już poza pracą na uczelnię to wypadało pomyśleć o potrzebie użytkownika do użycia tego portu. Dzięki za konstruktywną krytykę!
    Dodano po 19 [minuty]:
    Jest etui do iphone'a:
    http://allegro.pl/4200mah-etui-bateria-case-p...?reco_id=73255b6c-ff85-11e6-82f8-56847afe9799

Jedyny problem jest taki że power case w końcu się wyczerpie. Jednak gdyby mieć kilka wymiennych akumulatorków do niego, proces ładowania trwalby dużo dluzej. Ot na tym polega cały mój pomysł. Do tego oszacowalem ze baterie z samsunga będą najlepszym źródłem zasilania w stosunku do ceny.

Człowiek myśli że zwróci się o pomoc do rodaków, oferuje drobne wynagrodzenie za trud poświęcony na szkic i objaśnienie... ale lepiej człowieka zdemotywowac, ciekaw jestem ilu z Was powiedziałoby poczatkujacemu Elonowi Musk'owi że ma poronione pomysły...

Dodano po 5 [minuty]:

Dobrze, rozumiem że potrzebuję przetwornicy step up LM2577, zbadam głębiej temat gdy skończę pracę. Dzięki za tą wskazówkę.
  • Poziom 5  
    Mała uwaga:
    Ktoś projektuję elektronikę do takich plecków z wymiennym akumulatorem li-ion w zaciszu domowym (bez testów z docelową obudową i aku, na szybko jak Samsung :-) ). Kasuje astronomiczną kwotę300zł. Potem klientowi w kieszeni spodni klucze robią "kuku" tym pleckom.
    Wypadek ->policja/prokuratura/klient ma pretensje/pytania do autora elektroniki (mimo że nie koniecznie to jego wina). Ja bym się zastanowił czy chce takich przygód.
    Producenci telefonów trochę czasu i pieniędzy przeznaczają na dział "konstrukcja i ładowanie baterii" (Samsung raz zapomniał :-) )
  • Poziom 25  
    WKnon napisał:
    Nie wiem jak sobie wyobrażasz projekt w którym przyjmuje sobie że działa bez możliwości przetestowania go?
    To Twoim celem jest zaprojektowanie w głównej mierze obudowy? Czy ładowarki? Czy obu? Nie wiem jak na Twojej uczelni ale na mojej nie dozwolone było aby kupować projekty czy części projektów i otwarcie się do tego przyznać podczas oceny, a skoro nie możesz zastosować uproszczenia i przyjąć, że ładowarka działa to musi to być istotna część projektu.
    WKnon napisał:
    Równie dobrze mógłbym zaprojektować samolot który jest napędzany wodą i przyjąć że działa...
    Idąc tym tropem mógłbym wynająć kogoś kto mi zaprojektuje taki samolot... Darujmy sobie przykłady zupełnie oderwane od rzeczywistości.
    WKnon napisał:
    Ładowarka do samych baterii z samsunga jest dostępna do kupienia na internecie za kilka funtów/kilkanaście złotych, więc akurat pomoc w tej kwestii jest mi zupełnie niepotrzebna.
    To dużo zmienia, w takim wypadku pozostaje tylko kwestia ładowania telefonu z baterii, a w tym celu jak już powiedziałeś rozważysz zaproponowaną przetwornicę.
    WKnon napisał:
    Jeśli cały pomysł wart będzie realizacji i zdecyduję rozwijać go dalej już poza pracą na uczelnię to wypadało pomyśleć o potrzebie użytkownika do użycia tego portu.
    rjmp napisał:
    Potem klientowi w kieszeni spodni klucze robią "kuku" tym pleckom.
    W przypadku projektu uczelnianego tj. niekomercyjnego nie ma z tym problemu zresztą obudowa powinna być na tyle mocna aby uniemożliwić tak łatwe przebicie. W przypadku komercyjnego - wolałbym zatrudnienie w firmie niż sprzedaż za symboliczną kwotę.
    WKnon napisał:
    ale lepiej człowieka zdemotywowac, ciekaw jestem ilu z Was powiedziałoby poczatkujacemu Elonowi Musk'owi że ma poronione pomysły...
    Jakbyś miał firmę z działem badawczym i zatrudniał w nim sporo inżynierów z niezłymi wypłatami co miesiąc z pewnością dostałbyś od nich więcej propozycji niż od chłopaków z forum.
  • Poziom 42  
    Ale co tu proponować. Trzeba zbudować step up o wydajności prądowej 1A, na pokładzie musi być układ odłączenia baterii gdy napięcie spadnie i to taki z zatrzaskiem bo po odłączeniu obciążenia napięcie baterii wzrośnie i zaczną się oscylacje. Do tego układ zasilania telefonu by ten myślał że ma dedykowaną ładowarkę. Dalej, elementy elektroniczne mają swoje wymiary, trzeba zaprojektować płytkę, na tym etapie już trzeba mieć wymiary baterii i jakiś zarys obudowy żeby to wszystko upakowac. Przecież scalaka dremelem nie utniemy.

Sam schemat to kilkanaście godzin pracy a to początek bo teoria jedno a praktyka co innego. Wypadałoby zmontować prototyp, przetestować, usunąć błędy, przetestować itd.
    Dołóż zero do budżetu to może otrzymasz działający i przetestowany prototyp.
  • Poziom 4  
    Dobra mam pewien zarys tego co muszę zrobić. Prototyp i testowanie pozostawiam sobie bo to już jest cześć projektu która będzie oceniana. Projekt powstanie bez względu ilość wkładu z tego forum nawet jeśli odeslecie mnie z kwitkem. Jako że nie znam sie zbyt na elektronice (mimo że średnie mechatronik a w anglii jestem ustawiaczem CNC, studiuje inzynierie mechaniczną) liczyłem że będzie to dla Was dość proste by machnac szkic i pokazać jak podłączyć do siebie podzespoły. Dzięki za uzmyslowienie mi że jest to bardziej skomplikowane. Jak ktoś jednak ma pomysł jak jednak zrobić układ który by działał, nadal chętnie przyjmę pomoc i wynagrodze ile będzie trzeba.

Będę was informował jak idą mi postępy na bieżąco.
  • Poziom 43  
    Pain napisał:
    Gdyby to było takie proste czyli wymyślanie okrągłego koła na nowo. Tak naprawdę autor tematu chce wymyślić koło będące np. dziesięciokątem foremnym i przekonać potencjalnych odbiorców, że samochód z trzema takimi zapasowymi kołami zajedzie dalej niż z jednym tradycyjnym. :)
  • Poziom 23  
    Ja to rozumiem to tak.
    Kolega chce zrobić takie etui (case) do telefonu, do którego dałoby się wkładać kolejne baterie niczym naboje do pistoletu. Zużyte baterie wymieniamy na naładowane.
    Podejrzewam, że mechaniczną konstrukcję etui kolega podpatrzył w uchwytach (holderach) telefonów komórkowych z zestawów głośnomówiących sprzed lat paru.

Sugeruje... zamiast baterii rozglądnąć się za małymi , podejrzewam płaskimi, powerbankami, będą one już miały wszystko co jest potrzebne. Dodatkowo wystarczy jedna ładowarka do telefonu do ładowania wszystkiego.
    W przypadku gdy kolega jednak takiego powerbanka będzie sam chciał zrobić ... to pewnikiem składają się one z przetwornicy step up albo step down bo jeden akumulator LiOn to tylko 3.7 ale dwie to już 7.4 a potrzeba nam 5 zł. A te rzeczy do kupienia za grosze np allegro aliexpress etc.
  • Moderator Projektowanie
    Masz tutaj układ, który spełni Twoje wymagania:
    http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/3529fb.pdf

Jestem ciekawy co zrobisz z tym schematem, jeśli nie znasz się na elektronice (a w tym wypadku bardziej mówimy o energoelektronice).
  • Poziom 4  
    _lazor_ napisał:
    Masz tutaj układ, który spełni Twoje wymagania:
    http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/3529fb.pdf

Jestem ciekawy co zrobisz z tym schematem, jeśli nie znasz się na elektronice (a w tym wypadku bardziej mówimy o energoelektronice).

I o to chodzilo. Gotowy ukladzik z chipem ktory zrobi całą robotę, do tego jest uklad przykladowego podłączenia. Proszę we mnie nie wątpić :) mechatronika miała podstawy elektroniki , dam radę.
    Powiedz mi proszę ile Ci zajęło znalezienie tego linku? Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

powerm napisał:
    Ja to rozumiem to tak.
    Kolega chce zrobić takie etui (case) do telefonu, do którego dałoby się wkładać kolejne baterie niczym naboje do pistoletu. Zużyte baterie wymieniamy na naładowane.
    Podejrzewam, że mechaniczną konstrukcję etui kolega podpatrzył w uchwytach (holderach) telefonów komórkowych z zestawów głośnomówiących sprzed lat paru.

Sugeruje... zamiast baterii rozglądnąć się za małymi , podejrzewam płaskimi, powerbankami, będą one już miały wszystko co jest potrzebne. Dodatkowo wystarczy jedna ładowarka do telefonu do ładowania wszystkiego.
    W przypadku gdy kolega jednak takiego powerbanka będzie sam chciał zrobić ... to pewnikiem składają się one z przetwornicy step up albo step down bo jeden akumulator LiOn to tylko 3.7 ale dwie to już 7.4 a potrzeba nam 5 zł. A te rzeczy do kupienia za grosze np allegro aliexpress etc.

Jednak ktoś zrozumiał mój pomysl. Doceniam niezmiernie. Na baterie do telefonu uparlem sie dlatego że mam już gotowy slot na taką baterię i ładowarkę na pojedynczą baterię w celach testów. Być może bardziej opłaca się zastosowanie innych baterii aczkolwiek dodałbym sobie jeszcze więcej niepotrzebnej roboty (jakbym i tak już tego nie zrobił) przy próbie montowania. Twoje objaśnienie z pociskami do broni nasuwa pomysl na nazwę tego pomysłu. Dzięki serdeczne!
  • Poziom 16  
    WKnon napisał:
    Jedziesz na tydzien w dzicz i masz kilka zapasowych baterii

Ponieważ problem "kilku baterii" jest prawie rozwiązany pora zabrać się za składaną, przenośną stacją bazową, która pozwoli korzystać z kilku samoładujących się baterii.
  • Poziom 32  
    @WKnon, a ja bym zrobił coś takiego...
    Na początek użyłbym gotowych modułów, aby sprawdzić czy wszystko zadziała jak sobie wymyśliłeś. Moduły o których myślę to:
    1. ładowarka z zabezpieczeniami zbudowana na TP4056
    2. przetwornica STEP-UP 1A
    Przy telefonie moduły pkt1 i pkt2, a jako stację ładującą to dajemy np. 10x pkt1. Do tego wszystkiego potrzebujemy jeszcze gniazda połączeniowe z akumulatorem.

Takim sposobem masz bezpiecznie ładowanie akumulatorów w stacji ładowania i akumulator nie zostanie "wyssany" do 0V przy telefonie.