Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] - automatyka przemysłowa - PLC czy arduino ?

INTERCEPTOR74 02 Mar 2017 22:56 1848 10
  • #1
    INTERCEPTOR74
    Level 5  
    Dzień Dobry

    Nietypowe pytanie. Kiedy w przemyśle korzysta się raczej z arduino czy podobnej elektroniki (mikrokontrolery itp.) a kiedy raczej z PLC, PAC czy tam IPC? Słyszałem, że rozwiązanie "low cost" są oparte na arduino. Z drugiej strony napisanie softa na mikrokontroler i dobranie do tego peryferium to chyba więcej roboty?
  • #3
    rollinstone
    Automation specialist
    Szczerze - na chwilę obecną

    > Automatyka przemysłowa
    > Arduino

    Wybierz jedno
  • #4
    pafciowaw
    Automation specialist
    PLC to zamknięty system hardware; sprawne, skuteczne działanie od wejść ...do wyjść; dopracowane poziomy zasilania i sterowania odporne na zakłócenia (oczywiście przy stosowaniu znanych i sprawdzonych metod łączenia). Przy zastosowaniu PLC oszczędza się czas na wykonanie całości - zaprogramować PLC (przy znormalizowanym języku programowania), przetestować i ...działa. W przemyśle prawie każda maszyna czy linia produkcyjna niby taka sama wymaga innego oprogramowania (inne wejścia/wyjścia, drobna zmiany, dołożone czujniki) - drobne zmiany w programie (ewentualnie dołożenie "klocków" rozszerzeń)
    Przy innych technikach wykonania sterowania trzeba "ogarnąć" zarówno programowanie jak i przede wszystkim sprzęt (dopasować napięciowo i prądowo wejścia/ wyjścia); aby mieć pewność, że to będzie działać: badania i testy. Do wyrobu finalnego w produkcji seryjnej takie wykonanie będzie zdecydowanie tańsze ("wsad" materiałowy dużo mniejszy/ tańszy a koszty badań i testów prototypów rozłożą się na serię).
  • #5
    INTERCEPTOR74
    Level 5  
    W takim razie po co na studiach Automatyki i Robotyki uczą programowania obiektowego i wielowątkowego? Wiem że roboty mobilne są oparte na mikrokontrolera. No ale to nie USA, ile firm zajmuje się produkcją i tworzeniem robotów ? Większość firm w Polsce to typowa Automatyka Przemysłowa czyli PLC. To po co uczyć programowania w C?
  • #6
    kornik280
    Level 18  
    Bo programowanie to sposób myślenia jak będziesz umiał C to i każdy sterownik szybko opanujesz.Ponadto nie każdy absolwent AiR musi pracować w automatyce jest jeszcze branża IT a tutaj tylko programowanie obiektowe, od razu masz większe możliwości
  • Helpful post
    #7
    gervee
    Automation specialist
    @INTERCEPTOR74 ano po to, że prędzej czy później (a raczej prędzej) języki wysokiego poziomu będą jedną z podstawowych metod programowania sterowników stosowanych w przemyśle. Już teraz niektóre mogą być programowanie w innych językach niż typowy dla PLC język LAD.
    O niebo szybciej napiszesz np. "int zmienna = 0;" niż zrobisz to samo myszką przez klikanie na drabince. Na końcu i tak oba rozwiązania kompilowane są do programu wynikowego uruchamianego na sprzęcie.
    Takie podejście wymaga większej wiedzy i umiejętności, które prawdopodobnie nie będą w zasięgu większości osób tzw. utrzymania ruchu (obecnie) ale za lat kilka, kilkanaście - kto wie?
  • #8
    rollinstone
    Automation specialist
    gervee wrote:
    @INTERCEPTOR74
    Takie podejście wymaga większej wiedzy i umiejętności, które prawdopodobnie nie będą w zasięgu większości osób tzw. utrzymania ruchu (obecnie) ale za lat kilka, kilkanaście - kto wie?


    Dlatego póki co języki typu SCL znajdują zastosowanie głównie do obsługi danych, obliczeń, czytania/zapisu - zwykłą sekwencję o wiele szybciej debuguje się jednym szybkim spojrzeniem na kod zrobiony w LAD/FBD
  • #9
    INTERCEPTOR74
    Level 5  
    a co z PAC i IPC ? i stacjami roboczymi (cokolwiek to jest)? PAC pewnie tez sie programuje w LAD, ale IPC? skoro to komputer to pewnie C albo java? Teraz gdy automatyzacja postępuje to procesy są coraz bardziej skomplikowane i pewnie PLC przestają wystarczać i przemysł przerzuca się na PAC lub IPC.
  • #10
    jestam
    Automation specialist
    W tej branży oprócz techniki występuje marketing, tak jak wszędzie. PAC (Programmable Automation Controller) to miały być takie super hiper lepsze PLC.
    IPC (Industrial PC) to pomysł pewnego producenta na szybkie wejście na rynek: komputer embedded z Windows i runtime CodeSys (bardziej lub mniej zmodyfikowanym) trudno nazwać PLC, a sprzedaje się to do sterowania maszynami. Co ma czasami interesujące konsekwencje.

    Programuje się to wszystko standardowo wg normy IEC 61131-3: LD, FBD, SFC, ST, jak ktoś musi to IL; a jeśli produkt ma dłuższą historię (sprzed czasów normy) to w podobnych językach typu LAD, SCL, FUP, Grafcet, jak tam sobie producent je nazwał. Są to języki dedykowane dla tej dziedziny zastosowań (DSL - Domain Specific Language). Powstały aby ułatwiać pracę.

    Na marginesie: do tworzenia sekwencji służy diagram sekwencji (SFC - Sequential Function Chart) a nie drabinka czy FBD. Debugowanie średnio rozbudowanych sekwencji w drabince to katastrofa, a o wprowadzaniu modyfikacji szkoda mówić.
  • #11
    INTERCEPTOR74
    Level 5  
    Dziękuję wszystko za odpowiedzi, zamykam