Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OR CZAR - Odbiera tylko na antenie zewnętrznej

ggcs 03 Mar 2017 09:01 807 11
 • #1 03 Mar 2017 09:01
  ggcs
  Poziom 3  

  Witam! Na strychu znalazłem radyjko jak w temacie "CZAR". Postanowiłem je uruchomić. Z baterią sobie poradziłem natomiast jest inny problem. Mianowicie radio odbiera tylko jak przyłożę na wejście anteny zewnętrznej kilkanaście metrów drutu lub jak bez tego drutu dotknę ręką cewkę od fal długich(działa wtedy i na średnich i na długich). Może ktoś wpadnie na pomysł, co może być tego przyczyną lub co sprawdzić?

  Tutaj link do schematu:
  Schemat

  Pozdrawiam

  0 11
 • #2 03 Mar 2017 09:32
  KaW
  Poziom 34  

  Na schemacie jest narysowane - / poglądowo /- co i gdzie należy podłączyć .
  Dawno temu tak było-antena przewodowa z wtyczką i jakiś kołek metalowy -jako uziom ...W sumie jest co robić .

  0
 • #3 03 Mar 2017 09:42
  ggcs
  Poziom 3  

  KaW napisał:
  Na schemacie jest narysowane - / poglądowo /- co i gdzie należy podłączyć .
  Dawno temu tak było-antena przewodowa z wtyczką i jakiś kołek metalowy -jako uziom ...W sumie jest co robić .


  To radio posiada antenę ferrytową(jest to radio przenośne, zasilanie bateryjne), ale nie odbiera na tej antenie. Odbiór stacji jest możliwy dopiero po podłączeniu anteny zewnętrznej.

  0
 • #4 03 Mar 2017 09:52
  JacekCz
  Poziom 36  

  Na antenie ferrytowej to długie i trochę średnie. Warszawa 1 na długich (225kHz) jest nadawana z wiele mniejsza skutecznością (mocą i wysokością) niż 'za tamtych czasów', a na średnich nie ma prawie nic.

  0
 • #5 03 Mar 2017 10:01
  ggcs
  Poziom 3  

  Radio świetnie odbiera dwie stacje na falach długich oraz wieczorem kilkanaście na falach średnich. Problem jest w tym, że wymaga podłączenia anteny zewnętrznej, a jako radio przenośne powinno odbierać na wbudowanej antenie ferrytowej. Najprawdopodobniej coś uległo uszkodzeniu(mała czułość radia?) i pytanie gdzie szukać usterki.

  0
 • #6 03 Mar 2017 10:25
  miro.nasz
  Poziom 22  

  Witaj
  Po Szarotce Zakłady Radiowe im.M.Kasprzaka wyprodukowały odbiornik/ Czar /jest to superheterodyną zawierająca 7 tranzystorów.Odbiornik jest przystosowany do zasilania 7,5v
  Aparat jest stary i pewne elementy wymagają wymiany oraz dokładnego zestrojenia.
  Strojenie radia.To wymaga dobrego generatora i dokładnego zestrojenia pośredniej oraz obwodów oscylatora i wejść.
  Na wskaźniku skali ustawiamy na 500m - Generator 465 kHz i stroimy elementy L5,L6 L7 Obwody Średnie 500m i 215m-600 kHz i 1400kHz cewki L2 i L4 -C2 i C4
  Długie 1100m i 1500m 175kHz i 270 kHz cewki L3 CF32 I C5

  Obecnej dobie to za wiele nie pograsz bo będzie tylko Warszawa na długich a wieczorem parę stacji zagranicznych.
  Bez wymiany kondesatorów i strojenia a to wymaga praktyki i przyrządów możesz jedynie podstroić przesuwając cewki na długich ta grubą tak by Ci Warszawa głośno grała a na średniej przy prawie zamkniętym kondesatorze zmiennym przesunąć tak by głośno grała bez dodatkowej anteny. /cewki na antenie ferytowej/
  Pozdrawiam Miro.Nasz

  0
 • #7 03 Mar 2017 10:27
  KaW
  Poziom 34  

  Nie ma co szukać usterek-tak działają radioodbiorniki tego typu, na tych zakresach fal ..

  0
 • #8 03 Mar 2017 10:53
  ggcs
  Poziom 3  

  Sprobuję zestroić wg przedstawionego opisu miro.nasz tylko nie widzę cewki L4.

  Dodano po 7 [minuty]:

  miro.nasz napisał:
  przesuwając cewki na długich ta grubą tak by Ci Warszawa głośno grała a na średniej przy prawie zamkniętym kondesatorze zmiennym przesunąć tak by głośno grała bez dodatkowej anteny.


  Czyli ta cewka długa to cewka od średnich, a ta cewka krótka, ale gruba to cewka od długich?

  0
 • #9 07 Mar 2017 00:14
  tszczesn
  Specjalista-oldradio

  A sprawdziłeś czy cewki anteny mają przejście? Tak samo przełącznik. Całkowite rozstrojenie jest raczej mało prawdopodobne, zwłaszcza że na zewnętrznej antenie ci odbiera. Przy rozstrojeniu powinieneś dostać choć cień odbioru w głośniku.

  0
 • #10 07 Mar 2017 20:10
  ggcs
  Poziom 3  

  Każda cewka sprawdzona osobno i ma przejście. Bez anteny zewnętrznej(lub dotknięcia najdłuższej cewki ręką) radio tylko delikatnie szumi. Po dotknięciu zaczyna odbierać wybraną stację i można regulować głośność.

  0
 • #11 07 Mar 2017 21:09
  tszczesn
  Specjalista-oldradio

  Miałem kiedyś podobny problem z Rapsodią. Winna okazała się być cewka anteny ferrytowej, - była pęknięta, ale w taki sposób, że oberwany koniec zwierał resztą - przejście było, cewki nie było, odbioru również Zestrój najpierw radio (jak nie masz generatora sygnałowego to nawet na antenie zewnętrznej) na najgłośniejszy odbiór (i żeby PR1 był we właściwym miejscu na skali), wtedy baw się obwodem wejściowym, To prosty układ, musi działać. Antena ferrytowa powinna dać wystarczająco silny sygnał, w latach młodości robiłem na takich proste detektorowe odbiorniczki z dwutranzystorowym wzmacniaczem m.cz. i działały.

  0
 • #12 08 Mar 2017 10:08
  miro.nasz
  Poziom 22  

  WITAJ!
  Bez generatora nie dotykaj cewek p.cz.oraz oscylatorów. Cewki są zalane woskiem kręcąc połamiesz rdzenie./żeby stroić trzeba mieć generator a cewki podgrzać gorącym powietrzem by rozruszać rdzenie/. W innym przypadku połamiesz rdzenie i skończy się zabawa.
  To co możesz zrobić, to- jak pisałem- podstroić jedynie cewkami na antenie ferytowej.
  Średnie - kondensator obrotowy prawie zamknięty /około 600 kHz /, przesuwając cewką -tak by najgłośniej grała stacja.Cewka nawinięta na płasko.
  Cewka fal Dł/ gruba szerokości około 10mm/. Przesuwamy nią tak by głośno grała stacja na tej antence ferytowej.To wszystko co możesz zrobić.W takim starym radiu bez wymiany kondensatorów,dokładnego zestrojenia- nie uzyskasz czułości.
  Ciesz się,że gra i wspominaj polską naszą fabrykę. Proponował bym poszukać różne stare radia u znajomych,na giełdach staroci. Będziesz miał dużą frajdę jak uruchomisz takie stare radio.

  Pozdrawiam Miro.Nasz

  0