Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sieci w domu TN-C na TN-C-S

paweldd 03 Mar 2017 09:53 4200 20
  • #1 03 Mar 2017 09:53
    paweldd
    Poziom 9  

Witam,
    Proszę o opinie na temat modyfikacji układu instalacji w domu a lat 70 tych TN-C na TN-C-S.
    Części instalacji tam gdzie nie ma jeszcze RCD pracuje nadal w układzie TN-C (2 przewody) z mostkowaniem bolców z przewodem PEN. Są to oddzielne obwody.
    Natomiast układ w piwnicy domu tam gdzie mam to co najważniejsze, pralkę, piec CO, piec gazowy, pralnia, prasowanie itp. - modyfikowany na TN-C-S

Czy w takim układzie mostkowanie N i PE (rys) poprawia bezpieczeństwo użytkowania i czy powinien to zrobić? … bo co w przypadku zerwania PEN na linii słup -> dom?

Uziemienie o rezystancji 4,91 Ohma zmierzone przez elektryka z ZE, który skomentował to tak, że będę poprawiał ich statystkę sieci przy zmostkowaniu N i PE
    Obecnie RCD działają bez tego mostka i próba połączenie bolca i przewodu N w gniazdach kończy się błyskawicznym rozłączeniem przez daną różnicówkę danego obwodu. Mam 3 szt na samą piwnicę, na piec, oddzielną na pralkę itd.
    Oczywiście odwody zabezpieczone nadprądowo B16 A gniazdka i oświetlenie B6 A.

0 20
  • #2 03 Mar 2017 10:02
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    Natomiast układ w piwnicy domu tam gdzie mam to co najważniejsze, pralkę, piec CO, piec gazowy, pralnia, prasowanie itp. - modyfikowany na TN-C-S

Na pewno nie. To co bowiem na rysunku widać jest ewidentnym TT.
    Między bajki włóż opowieści o "poprawie statystyki uziomów" i podziel PEN w swojej rozdzielni tak jak Bozia i wiedza techniczna nakazuje.

0
  • #4 03 Mar 2017 10:22
    paweldd
    Poziom 9  

Czy ten układ uchodzi za niebezpieczny? a jeśli tak to jakie jest niebezpieczeństwo?
    Rys ma złe oznaczenie przewodów? Układ sieci w domu TN-C na TN-C-S

Czy tak powinno to wyglądać?

1
  • #6 03 Mar 2017 12:32
    paweldd
    Poziom 9  

Ok dziękuje za pomoc. Teraz jest jasne. Natomiast jeśli część tej sieci będzie nadal wykorzystywana w układzie TN-C czy (np piętro) będzie miało gniazdka z tzw mostkowaniem PEN to czy taki układ będzie współgrał z tą piwnicą?
    Dziękuje

0
  • #7 03 Mar 2017 14:53
    Brivido

Poziom 28  

Tak, zero z gniazdka do listwy N na ryskunku, a fazy z przed RCD.

0
  • Pomocny post
    #8 03 Mar 2017 15:02
    kkas12
    Poziom 41  

Brivido napisał:
    Tak, zero z gniazdka do listwy N na ryskunku, a fazy z przed RCD.
    Nie!!!
    Takie połączenie jest błędem, ponieważ raz rozdzielonych PE i N pod żadnym pozorem nie wolno ponownie łączyć.
    Natomiast to co kolega proponuje takie połączenie wprowadzi. Każdy odbiornik wykonany w I klasie ochronności i uziemiony przez posadowienie a przyłączony do zerowanego gniazda połączy przewód neutralny z ziemią.
    A to jest niedopuszczalne.

Aby tego uniknąć to przewody zerowe starej instalacji należy przyłączyć tam gdzie przyłączona jest żyła PEN przewodu zasilającego budynek.
    Czyli do uziemionej szyny PE/PEN.

0
  • Pomocny post
    #9 03 Mar 2017 15:03
    mawerix123
    Poziom 37  

Brivido napisał:
    Tak, zero z gniazdka do listwy N na ryskunku

Ja bym jednak podłączał do szyny opisanej jako PE (choć mogła by się zwać szyną PEN) z prostego powodu... rozłączenie mostka między PE a N daje opłakane skutki w gniazdach z zerowaniem.

0
  • #10 03 Mar 2017 22:28
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Po mojemu ta szyna N przed RCD w tej sytuacji jest zbędna. Wprowadza tylko dodatkowe niczemu niesłużące połączenie, które może się zemścić. Taka sztuka dla sztuki.

0
  • #12 03 Mar 2017 22:55
    zbich70
    Specjalista elektryk

Niechcący zapytam tylko:
    Skąd autor i rozmówcy mają pewnośc, że układ sieci rozdzielczej to TN ?

0
  • #13 03 Mar 2017 22:57
    Brivido

Poziom 28  

Jeśli autor nawet posługuje się pojęciami, mówi o PEN, rozróżnia pozostałe nazwy to można tak przepuszczać, że wie co sam ma.

0
  • #14 03 Mar 2017 23:16
    zbich70
    Specjalista elektryk

Brivido napisał:
    Jeśli autor nawet posługuje się pojęciami, mówi o PEN, rozróżnia pozostałe nazwy to można tak przepuszczać, że wie co sam ma.

Niekoniecznie. Tytuł wątku "układ sieci w domu" sugeruje że chodzi o instalację.
    O ukladzie sieci rozdzielczej autor nie ma pojęcia, i tym bardziej tego nie sprawdzał ani nie wie gdzie to sprawdzić.

0
  • #15 03 Mar 2017 23:25
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Panowie, autor w tytule tematu wyraźnie napisał: TN-C na TN-C-S!
    Skupmy się na pytaniu i nie szukajmy tematów zastępczych.

0
  • #16 04 Mar 2017 06:23
    mawerix123
    Poziom 37  

Łukasz-O napisał:
    Po mojemu ta szyna N przed RCD w tej sytuacji jest zbędna.

Z czasem modernizacji instalacji i dodawania obwodów nie wymagających RCD w obwodzie może się przydać.

zbich70 napisał:
    O ukladzie sieci rozdzielczej autor nie ma pojęcia, i tym bardziej tego nie sprawdzał ani nie wie gdzie to sprawdzić.

To kto na ochotnika jednie do autora sprawdzić czy faktycznie ma układ TN-C :?:

0
  • #17 04 Mar 2017 07:06
    CYRUS2
    Poziom 36  

paweldd napisał:
    Czy w takim układzie mostkowanie N i PE (rys) poprawia bezpieczeństwo użytkowania i czy powinien to zrobić? … bo co w przypadku zerwania PEN na linii słup -> dom ?
    Autor jest kompletnym laikiem i i niczego nie rozumie z elektryki.
    Wszystkie wasze tłumaczenia są bez sensu.
    To, że pisze o sieciach TN-C i TN-C-S.
    Z cytatu wynika, że nie rozumie o czym pisze.
    Inaczej by w ogóle nie zakładał tematu.

0
  • #18 04 Mar 2017 10:01
    paweldd
    Poziom 9  

Sieć dostarczana do domu to TN-C - informacja potwierdzona przez ZE (pismo).
    Dziękuje za uwagi nawet tez złośliwe, bo wiem, że to dla Was jak energia jak tlen do życia potrzebny.:-)
    Dziękuje. :D

Moderowany przez gulson:

Użytkownicy starali się pomóc, może czasami ironizują, czego nie pochwalam, ale nie można im powiedzieć, że nie starają się pomóc. A Twoja osoba, jak pomogła?
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

0
  • #19 05 Mar 2017 11:19
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

paweldd napisał:
    Dziękuje za uwagi nawet tez złośliwe, bo wiem, że to dla Was jak energia jak tlen do życia potrzebny.

Kiedy ludzie sobie w końcu uświadomią że instalacja mieszkaniowa źle wykonana to śmiertelne niebezpieczeństwo, tak samo jak dziura w instalacji gazowej i pęknięty strop podczas wykuwania włązu na schody na strych.

Tu nie ma miejsca na przypuszczenie i domniemania .

1
  • #20 05 Mar 2017 14:06
    CYRUS2
    Poziom 36  

paweldd napisał:
    Dziękuje za uwagi nawet tez złośliwe, bo wiem, że to dla Was jak energia jak tlen do życia potrzebny.
    Autorze tematu - wbij w gogle "sieć TN-C-S".
    Wbiłem to hasło - i jest duża liczba schematów.
    Elektrykę wyjśnia się na schematach – inaczej się nie da.
    paweldd napisał:
    Natomiast jeśli część tej sieci będzie nadal wykorzystywana w układzie TN-C czy (np piętro) będzie miało gniazdka z tzw mostkowaniem PEN to czy taki układ będzie współgrał z tą piwnicą ?
    Bez żadnych złośliwości – jak schematów nie rozumiesz musisz wezwać elektryka który się na tym zna.

Ps. Ja się nie znam na nutach. Jeżeli muzyk powie że źle czytam nuty- to nie stwierdzę że prawi mi złośliwości.
    Szczególnie złośliwa byłaby uwaga, że to robi to celowo.

0