Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgłoszenie mikro instalacji kłopoty techniczno- prawne.

Inter01981 03 Mar 2017 12:19 5076 44
 • #1
  Inter01981
  Level 5  
  Cześć

  Jestem Jacek , zajmuje się mechaniką samochodowa. Na forum trafiłem przypadkiem gdy zainteresowałem się energią odnawialna i szukałem info o bateriach słonecznych.

  Zdecydowałem się na mikro instalacje hybrydową na urządzeniach SMA jednak koszty okazały się za duże nawet z instalacji z odzysku . Zmuszony byłem poszukać tańszego odpowiednika moich wymagań.

  Obecnie postawiłem hybrydę z 12 bateriami. Baterie kupione 4 miesiące temu na Allegro z demontażu z pełną dokumentacją. Sam inwerter żywny lekko ponad rok roku też z odzysku po tym jak gość przeszedł na inwerter 3 fazowy i większej mocy. Mam na niego jeszcze 5 miesięcy gwarancji. Koszt całej instalacji 3,12kW to 12700zł

  Zgłoszenie mikro instalacji kłopoty techniczno- prawne. Zgłoszenie mikro instalacji kłopoty techniczno- prawne. Zgłoszenie mikro instalacji kłopoty techniczno- prawne.

  Aktualnie instalacja uruchomiona i sprawdzona przez ok 1 godzinę w słońcu. Wyprodukowała 3200W.

  Niestety napotkałem kłopoty natury praktycznej oraz papierowej. Dodam Że moim dostawcą jest Tauron.

  Pierwszy kłopot to sama instalacja.

  Posiadam stary licznik tarczowy umieszczony w domu. Instalacja w domu daje sporo do życzenia. Wszędzie dwu kablówka dopiero będzie robiona nowa instalacja.

  Zabezpieczenie przedlicznikowe mam B25A potem licznik. Wstawiłem tylko wyłącznik różnicowprdowy B20A 30mA . Następnie wyłacznik I-0-II i przewód 5x6mm2 12 metrów do inwertera. Przed inwerterem mam ponownie rozłącznik I-0-II i inwerter.

  Natomiast powrotne tym samym przewodem z inwertera przez oba wyłączniki trafia energia na dom gdzie mam bezpiecznik 20A i 16A.
  Obrazowo wygląda to tak

  Zgłoszenie mikro instalacji kłopoty techniczno- prawne.

  Mam obawy czy nie będą zadać postawienia szafy z licznikiem poza dom bo aktualne miejsce raczej niczego nie spełnia. co się dziwić licznik i instalacja nie ruszana od 70lat.

  A1 Pierwszy kłopot.

  Licznik posiadam w domu. Wiec pytanie czy nie będę musiał wynosić go na zewnątrz budynku a jeśli tak to jak to z kosztami będzie.

  A2 Drugi problem to samo zgłoszenie.

  W dolnej cześć zgłoszenia ZE Tauron jest info o instalatorze. Niestety ja postawiłem sam ów instalacje.

  Zgłoszenie mikro instalacji kłopoty techniczno- prawne.


  Nie mam ani uprawnień ani nic o czym tam piszą. Co w takim wypadku?

  Oraz co w tym wypadku Zgłoszenie mikro instalacji kłopoty techniczno- prawne.

  Energii nie mogę sprzedawać do Tauronu bo muszę założyć firmę. Wiec nie wiem co zaznaczyć.

  Sprzedawcy zobowiązanemu. ?

  Proszę o porady dziękuje
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  marcinbbb
  Level 26  
  Pole dla instalatora zostawiasz puste nikt ewentualnie wpisujesz siebie. Energię kupuje od Ciebie sprzedawca zobowiązany.
 • #3
  Krek15
  Level 15  
  Zapodaj foto projektu instalacji schemat bo mogą się czepiać. Koledzy po fachu ocenia choć czy masz dobrze zrobiony.
 • #4
  Inter01981
  Level 5  
  Przepraszam za jakość wykonana ale nie znalazłem programu do lepszego zrobienia schematu. Zrobiłem go w paint.

  Mile widziane uwagi kolegów jako , że posiadacie znacznie większą wiedzę i doświadczenie. Dziękuje

  Zgłoszenie mikro instalacji kłopoty techniczno- prawne.
 • #5
  Krek15
  Level 15  
  Te przełączniki 1-0-2 to dobry pomysł. Tylko że nie wiem jak to Tauron lyknie. Nie masz uzomu chyba ten z konstrukcji baterii i to nie zawsze. Czemu kabel solarny masz rozpinany? Po stronie Alu musisz mieć bezpieczniki to samo od strony solarów. Brak rozlacznika. potrzebny uziom.


  Koledzy Może jeszcze jakieś porady -bo może czegoś i ja nie zauważyłem.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #6
  Inter01981
  Level 5  
  Całość przełączników działa poprawnie. Od strony solarów mam na biegunie dodatnim beziecznik 10A i na ujemnym bezpiecznik 10A. Jest też rozłącznik. Tyle że nie zaznaczyłem na schemacie zapomniałem go nanieść. Od strony aku tez mam bezpiecznik 50A ( akumulatory 12v 45Ah). Baterie stoją na polu. dzieli je aż 70 metrów od kotłowni. Pole orne podmokłe w połowie. Kabel wkopany ale nie dało się zbyt głęboko. Wiec zastosowałem rozpinany. Tak na wszelki wypadek. Dodatkowo dom nie posiada ogromu. Obawiam się burz. W razie czego mogę odłączyć zestaw baterii od domu. To stary dom i budowa instalacji odgromowe nie jest możliwy. A pioruny nie zawsze piją w wysokie punkty. Jak uderzy w panele to choć będą odłączone od domu. Zastosowałem gniazdo siłowe 16A. Choć teraz sam nie wiem czy będzie dobrze bo instalacja daje prawie 500V.
 • #7
  Krek15
  Level 15  
  Kabel jak dasz w osłonie i wkopiesz dobrze to nawet w czasie orki go nie zachaczysz chyba ze masz trudny grunt. Uziom musi być. Nie możesz tylko polegać na tym z ZE. To tylko N rozdzielone na PE. Jeśli gdzieś dojdzie do usterki to lipa. To ze masz PE dołączone do konstrukcji to plus ale nie daje on żadnego bezpieczeństwa jeszcze na odmiennym przewodzie. Nogi konstrukcji masz 3 każda na 1,10m ale to gwarancji nie daje. musi być gdzieś uziom. Ogarnij kable na panelach litera "U" jest wskazana. Ty masz raczej koło a to duża pętla indukcyjna.

  Więcej nie doradze bo nie mam aż takiej wiedzy. Niestety koledzy z forum nie se za bardzo zainteresowani twoim tematem. Więc przykro mi .
 • Helpful post
  #8
  prose
  Level 34  
  Trochę za kolorowo ja robiłem prostszy rysunek . Zgłoszenie mikro instalacji kłopoty techniczno- prawne. Zrób uziom.
  Dlaczego masz 2 liczniki? W czasie produkcji będziesz płacił za swoją energię na budynkach gospodarczych.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Poszukaj na forum było o rysunkach pokazane ale nie pamiętam gdzie ,ja robiłem dosłownie na kolanie prosty rysunek i przeszło.
 • #9
  Inter01981
  Level 5  
  Witam

  Dom mam na liczniku jednofazowym. Natomiast garaż, stajnie , ujeżdżalnie, kąpielisko na liczniku 3F. Tak było przez ponad 70lat. Kiedyś miałem pozbyć się jednorazówki na rzecz trójfazowego licznika, ale już tak zostało. Licznik miał być wyniesiony na granicę posesji ale gdy się dowiadywałem koszty były zbyt wysokie.

  Na zewnątrz budynku "ścianie" nie mogę dać liczników- ochrona konserwatorska. A na granicy działki koszty zbyt wysokie bo trzeba stawiać słup. Nie mogą przekopać się przez drogę- coś przeszkadza. Dodatkowo teren na granicy jest tak podmokły że czasem już na 50 cm jest woda. Kopanie i kładzenie kabla wiąże się położenia go w wodzie. Wiec mam trochę trudną sytuacje.

  Liczyłem , że jak sam wyleję fundament postawie szafę gdzieś na granicy działki poprowadzę kable. to chłopaki z ZE może i przeniosą mi licznik. Jednak jak wiadomo plany i tak dalej. Bo nie można przecież postawić sobie tam gdzie się komu podoba.

  Kłopot też w tym że liczniki mam w centrum domu. a to znaczy że muszę kuc w schodach potem podłodze aby zrobić uziom. Chyba że zrobię go od inwertera to wtedy w podłodze i przez ścianę budynku co prawda 80cm ściany . Kiepsko to wygląda.
 • #10
  prose
  Level 34  
  Uziom zrób do inwertera , pytanie a domu czemu nie podłączysz pod licznik 3 fazowy było by najkorzystniej. A 1 fazowy w tedy likwidujesz w ZE.
 • #11
  Inter01981
  Level 5  
  Po pierwsze miałem to w planach. Po drugie chcemy oddzielić rachunki wynikające z działalności gospodarczej od rachunków za dom. Stąd dwa liczniki. Inaczej bym musiał wstawić podlicznik. Plusy i minusy bo dwie opłaty zamiast jednej.
 • #12
  Inter01981
  Level 5  
  Witam po długiej zdrowotnej przerwie.

  Aktualny stan prac polega na obkopaniu całej metalowej konstrukcji baterii słonecznych rowem o głębokości 1m.

  Odległość od konstrukcji od czoła od baterii 1,5m z lewego i prawego boku od zarysu konstrukcji 1,5 m i od tyłu 2 metry.  W rowie jest położona bednarka o wymiarach 25x3. Dodatkowo jest podłączona z konstrukcją. Liczę że w chwili trafienia pioruna jest spora szansa że nic nie będzie.


  Co do inwertera. Od Inwertera przewodem 1,57 poprowadziłem do bednarki uziemienie. Następnie przez ścianę już bednarką na głębokość 60 cm w linii 10 metrów od inwertera dałem uziom szpilkę 1,5 metra.


  Prace trwają nadal
 • #13
  Inter01981
  Level 5  
  Witam

  Zrobiłem uziom tak jak na rysunku. Dookoła wykopałem rów na głębokość 0,60 cm a w nim dałem bednarkę połączoną z konstrukcją. Zasypałem ziemią. W rowie było trochę wody po deszczu. W lewym rogu dałem uziom 1,5 m wbijany. Odległości bednarki od lustra baterii tak jak na rysunku.

  Pytanko jak wykonać pomiar uziemienia. Koszt 1 pomiaru 85zł i + dojazd 60zł zakładając że będę chciał jeszcze 4 pomiary dla osobno stojących budynków kwota rośnie czterokrotnie.

  Znalazłem wiec taki oto miernik. Miernik rezystancji uziemienia ST-5300B Pytanie czy warto wydać 500zł na ów urządzenie. Wykonanie 5 pomiarów i dojazd to też 500zł.

  Pytanie czy takim urządzeniem zrobię pomiar uziemienia i ewentualnie ogromu. Jeśli dobrze doczytałem to wartość musi być poniżej 10Ω. Tylko nie wiem czy jest sens czy warto. Bo jeśli wartość będę miał 7Ω to nawet jeśli przyjdzie człowiek z uprawnieniami i dokona pomiaru to raczej powinienem się zmieścić w granicy 10Ω

  Proszę o pomoc.


  .
  Zgłoszenie mikro instalacji kłopoty techniczno- prawne.
 • #14
  prose
  Level 34  
  Ja mierzyłem zwykłym miernikiem do N podłącz uziom do N i zobacz ile masz Ω.
 • #15
  Arturo2005
  Level 33  
  Mierzyłeś uziom multimetrem??
 • #16
  3301
  Level 29  
  Taki pomiar omomierzem bez obciążenia prądem będzie wielce nieprawdziwy, jeżeli już to metodą techniczną przy użyciu amperomierza i woltomierza jak było to mierzone w bardzo dawnych czasach przy wymuszonym prądzie ok 3-4 A
 • #17
  Inter01981
  Level 5  
  Nie, nie mierzyłem zwykłem milimetrem. Do tego mam najtańszy za 7zł. Co Do metody technicznej to trochę jest mi to obce. Nie miałem jeszcze okazji poznać tej metody.
  Wiem że potrzebuje zewnętrznego zasilania prądu przemiennego. Wiem że 1 i 3 szpila to Amperomierz odległość 30m miedzy sobą. 1 i 2 szpila to woltomierz odległość 20 metrów. . Odczyt i wyliczenie. Niestety dokładność też nie jest idealna a czasem znacząco odbiegająca od normy. Zwłaszcza gdy nie ma się w tym doświadczenia.

  Z powodu że koszt pomiarów nie mały a będzie ich jeszcze kilka bo chcę montować odgrom to szukając po necie natrafiłem na ów ST-5300B Co prawda nie jest to urządzenie za 3000-7000zł wiec już daje to do myślenia i świadomości że urządzanie nie jest profesjonale. Do tego to cena - kupić np Sonel MRU-21 za 2000zł na te 5-7 pomiarów a coś tańszego to wiadomo.

  prose Jeśli robiłeś to za pomocą zwykłego multimetru to rozumiem, że również stosowałeś zasadę 30metrów jeśli dobrze myślę. Pytanie czy sprawdzałeś to też za pomocą profesjonalnego urządzenia. NA ile wynik z miernika pokrywał się z wynikiem z profesjonalnego urządzenia.
 • #18
  3301
  Level 29  
  Co do wykonania tych pomiarów nie trzeba mieć miernika za 3-5 tyś. można to zrobić takim np. do pomiaru skuteczności ochrony, wystarczyłby też voltomierz i amperomierz i jakieś obciążenie np. grzałka, ale jak piszesz że jest Ci to obce a taki pomiar robi się pod pełnym napięciem sieci więc to sobie odpuść.
  Myślę że miernik który podałeś byłby wystarczający i przede wszystkim bezpieczny, chociaż tak na jednorazowy pomiar to i te 500 szkoda.

  Co do Twojego schematu z tymi przełącznikami to myślę że coś jest nie tak bo jeżeli w tym przełączniku drugim w/g opisu w poł II ma przełączyć tylko na zasilanie z inwertera to przewody szary i czarny powinny być podpięte do 12 i 16 a nie 10 i 14 ewentualnie zmostkowane 10-12 i 14-16, następna uwaga to przy pracy PV i ustawieniu przełącznika pierwszego na II całe obciążenie domu idzie przez inwerter i w momencie przekroczenia jego mocy zapewnie się wyłączy a jak pewnie już wiesz to gdy PV produkuje to najkorzystniej to zużyć a nie wysyłać do sieci a pralka i zmywarka pewnie przekroczą moc inwertera chyba że tam niebędzie tak dużego poboru.
  Co do tych gniazd siłowych po stronie DC to dodatkowe straty na stykach i powinny być na napięcie 1000V.
 • #19
  Inter01981
  Level 5  
  Witam

  Tak to prawda- metoda techniczna jest mi całkowicie obca a w takim wypadku nie zamierzam się nią posługiwać choćby dla bezpieczeństwa swojego jak i innych.
  Kolejna spraw to chyba najtańszy miernik tego typu. Jeśli na nim uzyskam wartość 9ohm to jest szansa ze na profesjonalnym mierniku też będzie poniżej 10ohm.

  Ma kolega racje w obu przypadkach z przełącznikami.

  Pierwszy przełącznik w chwili przełączenia na inwerter.
  Faktycznie całe obciążenie idzie przez inwerter. Tyle, że nawet jak uruchomię jednocześnie pralkę 1300W , zmywarkę 512W to mam zaledwie 1800W w sumie. Zostaje mi 1200W zapasu. Jak na razie nie przekraczam 2600W przy 2x tv, kompie stacjonarnym, pralka, zmywarka, oświetlenie,lodówka osobna zamrażarka. Ewentualnie jestem przygotowany na przełączne pralki i zmywarki przed inwerter. Takie obejście jest przygotowane. Co prawda nie umieszczone na schemacie.


  Przełącznik drugi.
  Całość działa w domu prawidłowo. Minus, że nie zaznaczyłem na schemacie mostku na 10-12 i 14-16. Przeoczyłem to podczas robienia schematu.


  Gniazda siłowe pod DC - mój błąd. Co prawda zastosowałem gniazdo 32A typ IEN 3253 240/415V łatwe do sprawdzenia w necie i sugerowałem się tym że wartości jakie będą na przewodzie to 500V i max 11A a nie 32A. Dodatkowo biegun dodatni puściłem na L1 i L2 a biegun ujemny na L3 i N. Bolec ochrony spełnia zadanie ochronnego łączy konstrukcję paneli z inwerterem. Liczyłem że straty w ten sposób będą mniejsze.
 • #20
  Krek15
  Level 15  
  Ja u siebie też zastosowałem metodę techniczną. Niestety pomiary nie byly za dobre. Dopiero miernik dał bardziej realistyczne wyniki. Fakt że i grunt mam też bardzo zróżnicowany i nie zaprzeczam że mogłem źle wykonywać pomiar.

  Miernik który podałeś nie cieszy się dobra sławą. cena od 450zl. Jakoś specjaliści nie biją się o ten model mimo dobrej ceny.
 • #21
  Inter01981
  Level 5  
  Dziś dostałem miernik ST 5300B używany co prawda ale w idealnym stanie. Dziś zrobiłem pierwszy pomiar. Co prawda nie wiem na ile dokładnie to wykonałem bo pierwszy raz ale podpinając zielony przewód do samej konstrukcji baterii słonecznych bez bednarki wartość do 20Ω otrzymałem wynik 3,66Ω.

  Oczywiście wcześniej wyzerowałem miernik pokrętłem 0-ADJ. Sprawdziłem też wartość ziemi. Ale tu wyszło z miejsca 0.00V

  Gdy ustawiłem miernik na 20Ω a zielony przewód do konstrukcji baterii (nie podnieta jeszcze bednarka do niej) a żółty palik wbity w linii prostej w odległości 10m od konstrukcji a czerwony 20m od konstrukcji wartość wyniosła 3,66Ω

  Przy identycznym pomiarze ale odległość żółtego palika od konstrukcji 5m i czerwonego od konstrukcji 10m W linii prostej to wartość wyniosła 3,58Ω.

  Miałem dokonać jeszcze pomiaru z podłączoną bednarką ale nie przykręciłem jej jeszcze do konstrukcji.

  Zastanawiam się czy ów pomiar jest właściwy. I na ile ta wartość jest skuteczna w chwili np uderzenia bezpośrednio pioruna w np w ramę baterii słonecznej.


  Co koledzy o tym myślą? Dziękuje
 • #22
  prose
  Level 34  
  Inter01981 wrote:
  Zastanawiam się czy ów pomiar jest właściwy
  coś wartość mi się nie podoba , za niski opór.
 • #23
  Inter01981
  Level 5  
  Dla mnie też to trochę dziwne i zastanawiające. Bez podłączonej bednarki nagle okazuje się że wartość wkopanej samej konstrukcji na głębokość 1,5 m na 3 filarach jest mniejsza od 10Ω.
 • #24
  3301
  Level 29  
  Jeżeli mierzyłeś konstrukcję która w/g Twojego schematu jak i opisu jest połączona poprzez żyłę ochronną tego przewodu rozpinanego z inwerterem a inwerter z przewodem N sieci to 3,66 oma to oporność i tak za duża.
  Ty masz zmierzyć uziom w Twoim przypadku bednarkę niepodłączoną lub też połączoną z konstrukcją ale bez połączenia z N sieci.


  Inter01981 napisał: Sprawdziłem też wartość ziemi. Ale tu wyszło z miejsca 0.00V

  Jak to mierzyłeś?
 • #25
  prose
  Level 34  
  Przy budowie domu osiągnąc 10Ω to jest problem.
  gleba bagnista 2 - 5 Ωm
  gliny i piasek gliniasty 4 - 150 Ωm
  kreda 0 - 400 Ωm
  torf powyżej 200 Ωm
  piasek, żwir 300 - 3000 Ωm
  grunt skalisty 2000 - 8000 Ωm

  Przewody PEN (PE) linii elektroenergetycznych powinny być połączone z przewodami ochronnymi PE instalacji elektrycznych odbiorców energii, uziemionymi poprzez główną szynę uziemiającą obiektu budowlanego i jego uziom. Rezystancja takiego uziemienia nie powinna przekroczyć 30Ω.
 • #26
  Inter01981
  Level 5  
  To może inaczej.
  Nowe baterie w mierniku.

  Od konstrukcji wszytko odłączone Nawet przewody do inwertera.

  Najpierw Wykonałem zerowanie. Oczywiście instrukcja mega skąpa.
  Wiec
  Zielony przewód do gniazda „E”, a czerwona do gniazda „C” zostały rozwinięte i złączone ze sobą.

  Ustawiłem miernik na 20Ω przycisk TEST i kręciłem pokrętłem 0-ADJ w celu ustawienia 0.00 i ponownie TEST.
  . Następnie wyłączyłem miernik rozłączyłem krokodylki. Koniec zerowania.


  Pomiar

  Zielony przewód krokodylkiem podłączyłem do konstrukcji baterii słonecznych. ( konstrukcja 3 słupowa każdy słup wkopany na 150cm w ziemię. Miernik oddaliłem o cała długość przewody zielonego czyli 5m. Do niego podłączyłem przewód żółty - gniazdo "P". Odmierzyłem 5M od miernika i wbiłem szpilę na cała jej długość i podłączyłem żółty przewód.
  W tej chwili pierwsza szpila jest oddalona od konstrukcji o 10m.

  Do gniazda "C" podłączyłem czerwony przewód i oddaliłem go na długość 10m od sondy 1 czyli żółtej.
  Wybrałem EARTH VOLTAGE ina wyświetlaczu pojawiło się 0.00
  potem wybrałme pokrętłem 20Ω i Test -pojawił się wynik 3,66Ω

  Dodano po 7 [minuty]:

  Gleba pierwsze 60 cm ziemia potem kolejne 15-20 cm gliniasta sypka potem już lepiąca do 160cm. Potem już piasek.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Juro wrzucę filmik pokazujący wykonywanie pomiarów krok po kroku. Może coś źle robię - a raczej na pewno coś źle bo ten wynik i mnie zaskoczy. Zapomniałem dodać że urządzenie jest w pełnie sprawdzone przez fachowca elektryka z papierami który na co dzień używa urządzenia Sonel.
 • #27
  3301
  Level 29  
  Opisana metoda wygląda na poprawną, jeżeli ta konstrukcja jest jak piszesz odłączona od wszelkich innych uziomów a przede wszystkim od PEN sieci to może i ma te 3,66, chociaż moim zdaniem jakby za mała ale też to w końcu 3 słupy na głębikości 1,5m i być może w bardzo mokrej glebie, zmierz w taki sam sposób tą wychodzącą z ziemi bednarkę, będzie jakieś porównnie a możesz też dla sprawdzenia miernika zmierzyć PEN od strony sieci energetycznej i wtedy powinieneś uzyskać ok. 1 oma
  Wiosna nie jest dobrą porą na wiarygodne pomiary, należy stosować współczynniki ale jak bednarka wykaże podobną oporność to po połączeniu razem nawet jak będzie sucha pora to poniżej 10 powinno być.

  prose wrote:


  Przewody PEN (PE) linii elektroenergetycznych powinny być połączone z przewodami ochronnymi PE instalacji elektrycznych odbiorców energii, uziemionymi poprzez główną szynę uziemiającą obiektu budowlanego i jego uziom. Rezystancja takiego uziemienia nie powinna przekroczyć 30Ω.


  W czasie eksploatacji instalacji to dokładnie tak ale w czasie wykonywania pomiarów rezystancji badanego uziemienia trzeba odłączyć te uziomy od przewodów odprowadzających czy też konstrukcji którą mają uziemiać a przede wszystkim od przewodu PEN sieci i po to są instalowane złącza kontrolne.
 • #28
  arlix
  Level 16  
  3301 wrote:

  prose wrote:


  Przewody PEN (PE) linii elektroenergetycznych powinny być połączone z przewodami ochronnymi PE instalacji elektrycznych odbiorców energii, uziemionymi poprzez główną szynę uziemiającą obiektu budowlanego i jego uziom. Rezystancja takiego uziemienia nie powinna przekroczyć 30Ω.


  W czasie eksploatacji instalacji to dokładnie tak ale w czasie wykonywania pomiarów rezystancji badanego uziemienia trzeba odłączyć te uziomy od przewodów odprowadzających czy też konstrukcji którą mają uziemiać a przede wszystkim od przewodu PEN sieci i po to są instalowane złącza kontrolne.


  Koledzy a skąd wiecie że w tym przypadku występuje przewód PEN a nie N?
  Nigdxie nie doczytałem aby autor podał typ sieci zasiljącej.
 • #29
  Krek15
  Level 15  
  To ja zaproponuje opcję 2. Niech kolega wbija pierwszą szpile 60 cm od zewnętrznej nogi konstrukcji i da zielony przewód. Żółty 10m i czerwony 10m od żółtego. I niech kolega zrobi pomiar. Zapewne pomiar wyjdzie na wartości 2000ohm. Pytanie ile wyjdzie z pomiaru.

  Druga sprawa Kolega ma stare przyłącze. ze słupa 4 przewody i do licznika. Przewód N rozdzielił na Pe ale nie dał pod uziom wiec można powiedzieć że mamy do czynienia z przewodem N tak wynika z pierwszego rysunku.
 • #30
  Inter01981
  Level 5  
  Nie miałem za wiele czasu aby zrobić pomiary. Wczoraj też tak zrobiłem ok1 metr od konstrukcji wbiłem paki z zielonym przewodem. Potem żółty 10 metrów i czerwony 10,metrów, na 20Ω nie było wyniku na 200Ω nie było wyuniku na 2000Ω pojawił sięwynik 301-302Ω