Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak mierzyć poziom elektrosmogu? Miernik pola elektromagnetycznego ME 3030B

Conrad.pl 03 Mar 2017 12:43 9105 38
 • #1
  Conrad.pl
  Level 3  
  Problem zanieczyszczeń nie koncentruje się tylko wokół zanieczyszczeń powietrza mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych, zawierających substancje toksyczne, nazywanych smogiem. W naszych mieszkaniach i domach znaleźć można wiele urządzeń emitujących promieniowanie elektromagnetyczne, których działanie wpływa na samopoczucie i ogólne funkcjonowanie naszego organizmu. Urządzenia takie jak komputery, telefony komórkowe czy kuchenki mikrofalowe, generują promieniowanie elektromagnetyczne wysokiej, jak i niskiej częstotliwości, dlatego ważne staje się systematyczne monitorowanie tych wartości.

  Miernik pola elektromagnetycznego Gigahertz Solutions ME 3030B to proste w użyciu urządzenie pomiarowe, które pozwoli wykorzystać profesjonalne techniki pomiarowe na potrzeby użytku domowego. Cechą szczególną jest w tej klasie cenowej możliwość pomiaru prądu z sieci (50 Hz).

  Ponieważ siła pola wzrasta wraz z przybliżaniem się do źródeł zanieczyszczenia EMF można zlokalizować je, śledząc wyższe odczyty aż do momentu osiągnięcia źródła emisji. Sygnał dźwiękowy generowany przez miernik Gigahertz Solutions ME 3030B umożliwia przeprowadzenie tego procesu. Ponieważ pola (w szczególności pola magnetyczne) mogą przenikać nawet materiały konstrukcyjne, źródła mogą być zlokalizowane nawet na zewnątrz budynku np. linie wysokiego napięcia, trakcja kolejowa, transformatory oraz sąsiednie domy i mieszkania. Najlepiej więc powtórzyć wszystkie pomiary o rożnych porach dnia i w różnych dniach tygodnia w celu zidentyfikowania zmienności odczytów.


  Zalecane limity ekspozycji pola elektrycznego prądu zmiennego:
  Poniżej 10 V/m, najlepiej poniżej 1 V/m (przy 50/60 Hz dla pomiaru uziemionego)
  Dla pomiaru bezpotencjałowego: poniżej 1.5 najlepiej 0.3 V/m

  Powstawanie sztucznego promieniowania elektromagnetycznego może powodować szereg niepożądanych objawów takich jak ból głowy, zaburzenia koncentracji, drażliwość, zmiany w układzie krążenia, a także zmiany w reakcjach układu immunologicznego. W skrajnych przypadkach ? jak potwierdzają badania ? sztuczne pole elektromagnetyczne przyczynia się do powstania chorób nowotworowych.

  Zgoda na publikację //gulson
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  SZUKANIE FRAJERÓW!
  Przyrząd jest przeznaczony do pomiarów(???) w zakresie 16 do 2000Hz! W tym zakresie mieści sie głównie domowa instalacja 50Hz, której promieniowanie ELEKTROMAGNETYCZNE jest słabe, a oddziaływanie na organizm - znikome, lub wątpliwe.
  Tu cytat z oryginalnego opisu:

  Readings are 98% accurate within the 16 Hertz to 2000 Hertz frequency range. Sources in this range include all standard household appliances, electronic devices, electrical wiring and wiring errors, high voltage power lines, power transformers ...


  Na dodatek, co to znaczy 98% dokładności??? W miernictwie podaje się klasę dokładności jako maksymalny BŁĄD odniesiony do końca zakresu.
 • #3
  E8600
  Level 40  
  Robiłem kiedyś o tym prezentacje/wykład.
  Teraz dokładnie nie pamiętam norm ale wiem, że obecnie w dużych miastach jest dużo powyżej dopuszczalnych wartości. Szczególnie na masztach GSM. Tym miernikiem to niewiele zmierzysz.
  Gorzej ma się sprawa jak wprowadzane są coraz wyższe częstotliwości np. 5GHz wifi lub LTE ludzie nie zdają sobie sporawy o ryzyku nowych technologi gdyż z fizyką większość ma problemy w szkole. Są osoby naprawdę na to uczulone chyba nawet jest jakaś choroba opisana jako nadwrażliwość na fale elektromagnetyczne (oczywiście nie w Polsce).
 • #4
  Rzuuf
  Level 43  
  E8600 wrote:
  Tym miernikiem to niewiele zmierzysz.
  Tym miernikiem NIC nie zmierzysz!
  Jego zakres pomiarowy jest do 2.000Hz, a GSM to częstotliwość 2.000.000.000 Hz, MILION razy więcej. Całkiem inne oddziaływanie!
  I kwant promieniowania o częstotliwości 2GHz niesie 40 milionów razy wiekszą energię, niż kwant promieniowania 50Hz.
 • #6
  sylweksylwina
  Moderator of Computers service
  Nie ma to jak wytłuszczanie kuchenek mikrofalowych (częstotliwość ok. 2.4 GHz) telefonów komórkowych (o czym pisał @Rzuuf) oraz komputerów w tekście, za to fragment
  Quote:
  Cechą szczególną jest w tej klasie cenowej możliwość pomiaru prądu z sieci (50 Hz).
  zostaje napisany zwykłą czcionką... Już nie wspomnę o oddziaływaniu promieniowania na człowieka. Nikt przecież nie wchodzi na włączone maszty GSM...
  Można też powiedzieć, że smugi pary wodnej które widzimy za samolotem na niebie to rozpylane toksyny.
  Co do problemów ze skupieniem młodzieży, to powoduje je raczej to, że dorastają z telefonem w ręku, oczywiście nie mam na myśli promieniowania jako przyczyny.
 • #8
  Rzuuf
  Level 43  
  Parada oszustów !
  Faktem jest, że równie powszechna nieznajomość fizyki, jak i powszechna wiara w cuda, aż się proszą o masowy "udój" frajerów ...

  Nasz Naród może się poszczycić 1 Noblem z Fizyki (M. Skłodowska - Curie), ale za to aż 66 świętymi i 255 błogosławionymi.
 • #10
  sylweksylwina
  Moderator of Computers service
  Czytając opis tego wyłącznika bioenergetycznego skojarzyłem to z jakimś audiovoodo w trochę innym wydaniu. Na pewno komfort zwiększy się 1000-krotnie. Niezła próba ogłupiania społeczeństwa.
 • #11
  jaszczur1111
  Level 33  
  Bawiłem się podobnym przyrządem ale miał przynajmniej 3 zakresy

  do 200Hz
  200Hz-50MHz
  50MHz-5GHz

  Po pierwsze można sprawdzić co się dzieje pod linią WN czy nawet 15kV - bardzo pouczające doświadczenie i tym opisanym na wstępie też na pewno tak samo

  Po drugie kuchenki mikrofalowe i komórki na tym najwyższym zakresie bardzo ładnie pokazywał zwłaszcza miejsca nieszczelne.

  A ogólnie to woda na młyn odwetowcom i takie tam. Tyle tego wkoło nas, że lepiej nie wiedzieć. Jak byłem w Warszawie czy w innych dużych miastach zwłaszcza w centrum, to centralny zamek w aucie reaguje z odległości kilku metrów. Tam gdzie mieszkam nawet 100-150m. Taki jest smoG.
 • #12
  sylweksylwina
  Moderator of Computers service
  Rożnica jest ogromna między miernikiem do 2 kHz, a miernikiem do 5 GHz. Przyrządem jaki opisałeś już można coś zmierzyć, tym ze sklepu za dużo nie zmierzymy.
 • #13
  E8600
  Level 40  
  Ten wyłącznik bioenergetyczny zapewne by się sprzedał tylko nie z taką nazwą i zastosowaniem. Gdyby to coś było opisane jako urządzenie ułatwiające komunikację bezprzewodową ograniczając zakłócenia z sieci elektrycznej. Ale wówczas skierowane było by do wąskiego grona głownie firmy i instytucje.
 • #14
  Darom
  Electrician specialist
  E8600 wrote:
  Ten wyłącznik bioenergetyczny zapewne by się sprzedał tylko nie z taką nazwą i zastosowaniem. Gdyby to coś było opisane jako urządzenie ułatwiające komunikację bezprzewodową ograniczając zakłócenia z sieci elektrycznej. Ale wówczas skierowane było by do wąskiego grona głownie firmy i instytucje.

  Ale ten biowyłącznik nie ogranicza przecież zakłóceń, tylko wyłącza nieużywany obwód - brak napięcia o częstotliwości 50Hz i odpowiadającemu mu pola (głównie reaktywnego). Jeśli ktoś uważa, że mu to pole szkodzi - niech mu biowyłącznik na zdrowie służy :-),

  Rzuuf wrote:
  E8600 wrote:
  Tym miernikiem to niewiele zmierzysz.
  Tym miernikiem NIC nie zmierzysz!
  Jego zakres pomiarowy jest do 2.000Hz,
  A nazwa "Gigahertz Solutions" :D - marketing znów wygrywa :shii:

  Pzdr
  -DAREK-
 • #15
  E8600
  Level 40  
  Ale taki fakt mógł by się sprzedać :) Każde urządzenie generujące fale elektromagnetyczną powoduje mniejsze lub większe zakłócenia w tym wypadku są bardzo znikome 50Hz. A bio-wyłącznik to jest normalnie wyjście na potrzeby/trend rynku bo wszystko co BIO sprzedaje się lepiej i za większe pieniądze. Brakuje jeszcze opisu nie zawiera glutenu oraz działa najlepiej z energią odnawialną.
 • #16
  Darom
  Electrician specialist
  E8600 wrote:
  ... Każde urządzenie generujące fale elektromagnetyczną powoduje mniejsze lub większe zakłócenia w tym wypadku są bardzo znikome 50Hz.
  Mam nieco inne zdanie ... ale nie będę dyskutował (z innych powodów).
  E8600 wrote:
  A bio-wyłącznik to jest normalnie wyjście na potrzeby/trend rynku bo wszystko co BIO sprzedaje się lepiej i za większe pieniądze. Brakuje jeszcze opisu nie zawiera glutenu oraz działa najlepiej z energią odnawialną.
  Tak to prawda ... głównym zadaniem jego twórców jest sprzedaż... ;-).

  Natomiast co do miernika, o którym mowa, mam nieco inne zdanie niż koledzy piszący przede mną. Ja swego czasu wykonywałem na zlecenie pomiary EM w tym 50Hz. Dla mnie były one zawsze interesujące - może ze względu na zainteresowanie fizyką elektromagnetyzmu, a także wykorzystaniem EM w medycynie. Ale mogę zrozumieć, że dla większości użytkowników elektrody jest to mało interesujące, a miernik jest be.. bo nie można nim pomierzyć np. 2,4GHz. Kiedyś na forum ISE jakiś gościu prowadził temat z szerokiego zastosowania elektromagnetyzmu w medycynie. Było to na całkiem dobrym poziomie. Nie wiem ilu forumowiczów czytało ten temat (jednym z czytelników byłem ja), ale w pewnym momencie stał się on ofiarą ataków (różne "docinki" czy inne formy agresywnej postawy) i został zamknięty przez tamtejszego moderatora (też nastawionego na "nie"). Zmierzam do tego, żeby pokazać, że są ludzie, którzy interesują się nawet tak niszowymi tematami. Ja nie uważam, że miernik jest dla frajerów (jak to napisał kol. Rzuuf w postcie nr2). Ale trzeba przyznać, że frajerem, będzie ten, który zechce pomierzyć tym miernikiem np. kuchenkę mikrofalową (sugerując się postem nr 1).

  Poza tym (ze swojego doświadczenia) wiem, że mierniki, które mierzą wszystko mają często swoje ograniczenia i lepiej jest używać urządzenia specjalizowane.

  pzdr
  -DAREK-
 • #17
  jaszczur1111
  Level 33  
  Darom - masz oczywiście rację.

  Ja pragnę zwrócić uwagę na zdanie : cechą SZCZEGÓLNĄ miernika jest możliwość pomiaru 50 Hz. Tą szczególną cechę mają wszystkie te które mierzą wyżej.... czyli to żadna rewelacja.
 • #18
  Rzuuf
  Level 43  
  Darom wrote:
  Ja nie uważam, że miernik jest dla frajerów ...
  OK, dla Ciebie jest wartościowy: dowiesz sie, że mieszkając w domu oplecionym siatka przewodów z prądem masz wszędzie jakieś pole EM.
  I co teraz? Będziesz pruł przewody ze ściany? Przeprowadzisz się do kurnej chaty? Obstalujesz czapkę z klatką Faradaya, czy hełm, model "zakuty łeb"?
  I czego oczekujesz, jako pozytywnego wyniku Twoich zabiegów? Jakich mierzalnych wyników? Waga ciała, ciśnienie krwi, analiza moczu?
  A współczesna medycyna jakoś sie tym polem nie przejmuje: pacjent na oddziale intensywnej opieki jest wprost opleciony kablami i aparaturą!
  No i nadal: "straszymy" mikrofalami (2,4GHz), a mierzymy pole od 50Hz ...
  A miernik "wszystkiego" jest porównywalny z lekarstwen "na wszystko": leczy haluksy, kamienie żółciowe, raka i łupież ...
 • #19
  Darom
  Electrician specialist
  Rzuuf wrote:
  Darom wrote:
  Ja nie uważam, że miernik jest dla frajerów ...
  OK, dla Ciebie jest wartościowy: dowiesz sie, że mieszkając w domu oplecionym siatka przewodów z prądem masz wszędzie jakieś pole EM.
  I co teraz? Będziesz pruł przewody ze ściany? Przeprowadzisz się do kurnej chaty? Obstalujesz czapkę z klatką Faradaya, czy hełm, model "zakuty łeb"?


  Kolego Rzuuf ... doprawdy nie wiem o co Ci chodzi? Proszę nie mieszaj chęci dokonania pomiarów (dla różnych celów) z jakimiś paranojami. Ja pomiarami pola EM zajmuję się już prawie 9 lat, przy czym nie pruję przewodów ze ścian i nie mieszkam w kurnej chacie.
  Wydawało mi się, że piszemy o przydatności reklamowanego miernika ...

  pzdr
  -DAREK-
 • #20
  Rzuuf
  Level 43  
  Darom wrote:
  Ja pomiarami pola EM zajmuję się już prawie 9 lat ...
  Jakiej aparatury używasz i co Ci z tego wyszło?
  Czy masz jakieś wnioski? Zalecenia? Osiągnięcia?
  Czy wyniki pomiarów korelujesz z innymi obserwacjami, np. epidemiologicznymi?
  Czy możesz np. stwierdzić, że Polskie Normy w zakresie BHP są tu zbyt ostre, lub zbyt łagodne?
  Czy Twoją działalność można jakoś skonfrontować z tematami Centralnego Instytutu Ochrony Pracy?
  Darom wrote:
  Wydawało mi się, że piszemy o przydatności reklamowanego miernika ...
  W przeciwieństwie do Ciebie, nie każdy ma skalę porónawczą (i prawie 9 lat praktyki), zatem Twoja opinia jest ważna!
  Czy uważasz, że reklamowany miernik byby bardziej przydatny, niż to, co Ty masz w tej chwili?
  Do czego można wykorzystać wyniki pomiarów tym przyrządem i kto (i na jakiej podstawie) dokona jego legalizacji?

  Przypominam: mierzymy "coś" w zakresie 16 do 2000Hz, a mamy pretensje do mikrofalówki 2,4GHz ...
 • #21
  rb401
  Level 38  
  Conrad.pl wrote:
  Powstawanie sztucznego promieniowania elektromagnetycznego może powodować szereg niepożądanych objawów


  Człowiek się uczy całe życie.
  Przez całe lata miałem przekonanie że firma Conrad, jest firmą poważną choć skierowaną z ofertą raczej do amatorów.
  Niestety od chwili przeczytania tej reklamy, poważnie zaczynam się bać, że pewnego dnia zadzwoni telefon z zaproszeniem na pokaz firmy Conrad cudownych urządzeń prozdrowotnych wraz z cudowną farbą firmy Gigaherc w komplecie (tu cytat "100% przezroczyste do naturalnych Rezonans Schumanna") za jedyne kilkanaście, kilkadziesiąt kilozłotych. Umowy ratalne do podpisania na miejscu, przynoszenie okularów do czytania itp. protez wzroku, nie mile widziane.
  Szkoda... .
 • #22
  januszx3
  Level 31  
  @Conrad.pl
  Treść postu #1 zawiera określenia, tak rażąco wypaczające skalę zjawisk fizycznych, że nie powinna być formą popularyzacji, bo nie przekazuje prawdziwej wiedzy, tylko zamiar osiągnięcia celu marketingowego. Świadczy o tym już samo użycie abstrakcyjnego określenia "poziom elektrosmogu", lub "emisja promieniowania" (emisja- promieniowanie energii, to przecież obszar synonimów). Zastosowania układów scalonych z czujnikami Halla - "Hall-effect sensor IC" Link, są znane od kilkudziesięciu lat i stworzyły obszerną grupę wartościowych, ciekawych zastosowań w urządzeniach i przyrządach pomiarowych Link. A mimo to, że przyrząd wykorzystuje w/w sensorykę, obserwator tematu nic o tym nie dowie się z treści postu.
  Podstawowym pytaniem, pozostanie, czy użycie opisywanego miernika jest pomiarem, czy tylko detekcją pola, bo w tym samym punkcie przestrzeni, a w różnych kierunkach, wyniki odczytu muszą być różne.
 • #23
  Conrad.pl
  Level 3  
  januszx3 wrote:
  @Conrad.pl
  Treść postu #1 zawiera określenia, tak rażąco wypaczające skalę zjawisk fizycznych, że nie powinna być formą popularyzacji, bo nie przekazuje prawdziwej wiedzy, tylko zamiar osiągnięcia celu marketingowego. Świadczy o tym już samo użycie abstrakcyjnego określenia "poziom elektrosmogu", lub "emisja promieniowania" (emisja- promieniowanie energii, to przecież obszar synonimów). Zastosowania układów scalonych z czujnikami Halla - "Hall-effect sensor IC" Link, są znane od kilkudziesięciu lat i stworzyły obszerną grupę wartościowych, ciekawych zastosowań w urządzeniach i przyrządach pomiarowych Link. A mimo to, że przyrząd wykorzystuje w/w sensorykę, obserwator tematu nic o tym nie dowie się z treści postu.
  Podstawowym pytaniem, pozostanie, czy użycie opisywanego miernika jest pomiarem, czy tylko detekcją pola, bo w tym samym punkcie przestrzeni, a w różnych kierunkach, wyniki odczytu muszą być różne.


  Model ME 3030B sprawdza pole elektromagnetyczne, natomiast zdecydowanie jest urządzeniem przeznaczonym do użytku prywatnego. Dlatego też prezentujemy je użytkownikom, którzy będą mogli dokonać obiektywnej oceny po sprawdzeniu go w praktyce.
 • #24
  Ronin64
  Level 35  
  To może warto rozdać do testów kilka sztuk tego urządzenia.
 • #26
  jaszczur1111
  Level 33  
  To że miernik jest dostosowany do użytku "prywatnego" zdaniem firmy oznacza ni mniej ni więcej "dla oszołomów". A ja jako prywatna firma czuję się w tym momencie co najmniej obrażony. W moim pojęciu "prywatne" oznacza lepsze. Proszę o konkretne wytłumaczenie się z użytego sformułowania.

  Domyślam się, że chodziło o nieprofesjonalne zastosowania. Ale i tak czuję się lekceważony i obrażony.
 • #28
  rb401
  Level 38  
  Jawi_P wrote:
  Już mi się "Conrad" nie kojarzy tylko i wyłącznie z wysokimi cenami.


  i to nawet nie chodzi o ogólną kwestię innych "normalnych" produktów. Ale kwestię, jakby to nazwać, kompetencji personelu.
  Dla mnie zawieszenie czegoś takiego w dziale, w którym konsekwentnie obowiązuje merytoryczność, gdzie jest obecnych sporo profesjonalistów, jest dla firmy C. strzałem w stopę. Przecież gdyby nie formalne zaklepanie przez gulsona (ok), to by takie czary-mary wylądowały w szybkim tempie w inny dziale (wiadomo gdzie).
  Tak że pomimo tego że w reklamie stosuje się metody prowokacji, to jednak tu Conrad wypadł żałośnie jako firma. A przecież Conrad w ofercie ma może ze setki produktów, których promocja w tym miejscu była by racjonalna i nierażąca.
  Oczywiście to jest stwierdzenie moje własne, subiektywne, ale też zdarzyło mi się nieraz kupować coś z Conrada choć z uwagi na cenę raczej "awaryjnie". Ale teraz po tym nie wiem czy warto, skoro pojawiło się takie, dla mnie nie miłe skojarzenie tej firmy.
 • #29
  Conrad.pl
  Level 3  
  jaszczur1111 wrote:
  To że miernik jest dostosowany do użytku "prywatnego" zdaniem firmy oznacza ni mniej ni więcej "dla oszołomów". A ja jako prywatna firma czuję się w tym momencie co najmniej obrażony. W moim pojęciu "prywatne" oznacza lepsze. Proszę o konkretne wytłumaczenie się z użytego sformułowania.

  Domyślam się, że chodziło o nieprofesjonalne zastosowania. Ale i tak czuję się lekceważony i obrażony.


  Zgadza się, oczywiście chodziło o użytek nieprofesjonalny.
 • #30
  Piotr Sz.
  Level 14  
  A swoją drogą panie "Conrad.pl" już większej głupoty niż reklamowanie tego "przyrządu pomiarowego" na tym portalu, nie można było zrobić.. Ja pierniczę - ale siara i pośmiewisko..
  W sumie to koledzy i tak łagodnie się z państwem obeszli..