Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłaczyć według schematu - regulator temperatury pomieszczenia

rrafix 07 Mar 2017 16:23 2001 54
  • #31 07 Mar 2017 16:23
    hemicznyali
    Poziom 14  

rrafix napisał:

Jeszcze tego nie sprawdzałem ale gdy te kable (faza i powrót fazy) są zwarte ogrzewanie zostaje włączone. Obwód zostaje zamknięty jednak po przyłożeniu probówki - nie zaświeca się.
    Czy jest sens zatem doprowadzać dodatkowy przewód neutralny N do neonówki?

Niestety nie masz dużego wyboru, musisz zatrudnić elektryka jeżeli ma być tak jak ty tego oczekujesz. Zapytasz dlaczego? Ponieważ sam nawet nie jesteś wstanie postawić prawidłowej diagnozy a bez takowej to tylko wróżka jest Ci wstanie pomóc. Tak czy inaczej potrzebny jest jeszcze jeden przewód oprócz ochronnego, który w tym układzie i tak jest zbędny.
    Jeżeli zrobisz tak jak wcześniej radziłem też będzie działać.
    A tak na marginesie to Twoje ogrzewanie i tak nie będzie prawidłowo działać ponieważ te termostaty są przeznaczone do ogrzewania elektrycznego lub grzejnikowego ale nie do podłogówki!
    Jeżeli podłogówka będzie prawidłowo wyregulowana to wystarczy jeden sterownik do tego przeznaczony. Za te pieniądze wyrzucone na 12 termostatów można kupić jeden sterownik do tego przeznaczony. Te termostaty mają histerezę co najmniej 1 stopień a do podłogówki to o wiele za dużo.

• Sklep HeluKabel
  • #32 07 Mar 2017 16:32
    kkas12
    Poziom 41  

hemicznyali napisał:
    A tak na marginesie to Twoje ogrzewanie i tak nie będzie prawidłowo działać ponieważ te termostaty są przeznaczone do ogrzewania elektrycznego lub grzejnikowego ale nie do podłogówki!
    Nieprawda. Nie ma takiego rozgraniczenia a ponadto taki termostat utrzymujący/pilnujący temperatury w pomieszczeniu jest jak najbardziej wskazany właśnie po to by utrzymywać ją na żadnym poziomie.
    Chociaż ich zastosowanie troszkę nie współgra z tym co autor pisał o "ekonomiczności".

• #33 07 Mar 2017 17:53
    mawerix123
    Poziom 36  

hemicznyali napisał:

Musi się kolega podszkolić w tej dziedzinie, zestaw jaki posiada autor służy właśnie do sterowania ogrzewaniem wodnym. Przykładowy rysunek rozdzielacza, sterownik 6T opisany jak "11": http://www.emmeti.com/portal/en/products/term...6_productTipology/family/62925_productFamily/

• Sklep HeluKabel
  • #35 07 Mar 2017 20:05
    kj1
    Specjalista elektryk

Co jest podłączone do drugiego końca przewodu, który wchodzi do regulatora?

• #37 07 Mar 2017 21:43
    kj1
    Specjalista elektryk

To, że jest wpiety do "takiej puszki" raczej niewiele wnosi. Trzeba wiedzieć do których zacisków są podłączone poszczególne żyły oraz co to jest "ta puszka" . I ewentualnie jej schemat.

• #38 07 Mar 2017 22:08
    mawerix123
    Poziom 36  

kj1 napisał:
    Trzeba wiedzieć do których zacisków są podłączone poszczególne żyły oraz co to jest "ta puszka" . I ewentualnie jej schemat.

I co Ci to da :?: będziesz wiedział wtedy jak podłączyć regulator żeby kontrolka się zapalała :?: ... odpowiedź padła już kilkukrotnie w tym temacie.

• #39 07 Mar 2017 22:36
    hemicznyali
    Poziom 14  

Łatwo zauważyć, że autorowi chodzi o coś więcej niż ta nieświecąca neonówka, gdy wszystko jest tak jak powinno to nikomu (bynajmniej mnie) nie przychodzi do głowy ażeby spojrzeć na termostat, zaczynamy się interesować wtedy, gdy jest za gorąco lub za zimno, i tak jest prawdopodobnie w tym przypadku, jest za gorąco lampka nie świeci i skąd autor ma wiedzieć czy ogrzewanie jest włączone czy nie. Jemu przecież nie chodzi o regulację temperatury w ciągu doby, bo jak sam napisał byłoby to nie ekonomiczne. Jeden z kolegów napisał, że muszę się podszkolić w tej dziedzinie, tak masz rację, ale jedno wiem, wiem, do czego służy ta magiczna skrzyneczka a gdy się podszkolę to może się dowiem czegoś więcej o tej instalacji.
    Jeszcze jedna sprawa nie będę się upierał przy tym, że mam rację, ponieważ mnie to nie dotyczy, ja mam ciepło i nie interesuje mnie w tym momencie czy ogrzewanie pracuje czy nie. To by było na tyle, ponieważ lecę na szkolenie do wróżki.

• #40 07 Mar 2017 23:04
    rrafix
    Poziom 12  

stomat napisał:

rrafix napisał:
    Nie rozumiem też dlaczego na niebieskim kablu wychodzącym ze ściany jest prąd?

To ja już nie wiem czy tam ten prąd jest czy nie ma, zdecyduj się.

Gdy kable wpięte do zacisków 1-3:
    Obwód otwarty ponieważ potencjometr skręcony na min - podłogówka nie działa (sterownik zamyka rotametr) - napięcie zmierzone między 1-3 wynosi 230V
    Obwód zamknięty ponieważ potencjometr skręcony na max - podłogówka działa (sterownik otwiera rotametr) - brak napięcia między 1-3 próbówka nie świeci

hemicznyali napisał:
    Neonówkę wystarczy podłączyć równolegle do styków termostatu i wszystko będzie działać. Co prawda w chwili załączenia termostatu lampka będzie wygaszona a świecić będzie przy rozwartych stykach ale do tego się można przyzwyczaić a wszyscy będą zadowoleni. Połączyć styk nr 1 ze stykiem nr 5 a styk nr 3 ze stykiem nr 6.

Masz rację jednak nie o takie rozwiązanie mi chodzi. Chcę aby neonówka sygnalizowała aktualny stan pracy podłogówki.

retrofood napisał:

rrafix napisał:
    slawek str napisał:
    Jeżeli niema napięcia między żółtozielonym a niebieskim w regulatorze to trzeba ten przewód znaleźć w sterowniku i jak żółtozielony będzie wolny to podłącz go do N zasilania sterownika i w taki sposób uzyskasz N w regulatorze

Przemyślę, podłączę i dam znać.

To błąd (pomijam tutaj kwestię kolorystyki).

Nie działa. Doprowadziłem dodatkowy przewód "N" prosto ze sterownika ale w momencie załączonej podłogówki nie ma skąd brać L do neonówki.

W załączniku instrukcja/schemat całego sterownika. W moim przypadku jest to Base 6T. Regulator jest wpięty do zacisków nr 16 (X1)

• #41 07 Mar 2017 23:09
    kkas12
    Poziom 41  

Przecież wątek powstał właśnie z powodu nieświecącej lampki mającej informować o położeniu styków regulatora, czyli o tym czy w danym momencie ogrzewanie pracuje czy nie pracuje.

A jeśli obniżę temperaturę bo w nocy jest mi za gorąco a w dzień podniosę by nie było za chłodno to nie jest to regulacja temperatury w ciągu doby?
    I nie pisz mi, że moje dążenie do komfortu nie jest ekonomiczne, bo jeśli tak to histereza przedstawionego (jak pisał jeden z kolegów) regulatora czyni go nieekonomicznym w mniemaniu autora wątku.

Cytat:
    ...ale w momencie załączonej podłogówki nie ma skąd brać L do neonówki.

To było wiadomo od początku wątku, że neonówka nie zaświeci. Więc należy by kumaty elektryk doprowadził układ do porządku tak aby sterowanie odbywało się fazą a nie przewodem neutralnym czy zerowym pozostawiając napięcie na elementach wykonawczych mimo rozwarcia styków regulatora bo taki stan jest niedopuszczalny.

• #42 08 Mar 2017 06:13
    mawerix123
    Poziom 36  

kkas12 napisał:
    tak aby sterowanie odbywało się fazą a nie przewodem neutralnym czy zerowym

To by przeczyło połączeniom opisanym na schemacie regulatora i informacjami od autora, to by też przeczyło temu co zostało napisane w pości #7 ale z kolei potwierdza to co napisane w poście #40.
    Przydały by się rzetelne pomiary a tych autor nie jest w stanie zrobić.

• #43 08 Mar 2017 08:04
    kj1
    Specjalista elektryk

rrafix napisał:
    Doprowadziłem dodatkowy przewód "N" prosto ze sterownika ale w momencie załączonej podłogówki nie ma skąd brać L do neonówki.

Sprawdź prawidłowość podłączenie zasilania (L i N) na zaciskach modułu 6T.
    Czy ten moduł nie jest przypadkiem zasilany za pomocą przewodu z wtyczką?
    mawerix123 napisał:
    To by przeczyło połączeniom opisanym na schemacie regulatora i informacjami od autora, to by też przeczyło temu co zostało napisane w pości #7

wręcz przeciwnie - informacje autora wyraźnie wskazują, że przerywany jest tor N.

• #44 08 Mar 2017 14:41
    rrafix
    Poziom 12  

Czy analizując powyższe dyskusje może ktoś dać jasną odpowiedź czy to zadziała czy nie.
    W przeciwnym razie zamykam temat i nie ma po co dalej tego ciągnąć.

• #45 08 Mar 2017 14:46
    kkas12
    Poziom 41  

kkas12 napisał:
    Więc należy by kumaty elektryk doprowadził układ do porządku tak aby sterowanie odbywało się fazą a nie przewodem neutralnym czy zerowym pozostawiając napięcie na elementach wykonawczych mimo rozwarcia styków regulatora bo taki stan jest niedopuszczalny.

Pozostaje tylko kwestia czy to zrozumiesz.

• #46 08 Mar 2017 16:59
    hemicznyali
    Poziom 14  

kkas12 napisał:
    To było wiadomo od początku wątku, że neonówka nie zaświeci. Więc należy by kumaty elektryk doprowadził układ do porządku tak aby sterowanie odbywało się fazą a nie przewodem neutralnym czy zerowym pozostawiając napięcie na elementach wykonawczych mimo rozwarcia styków regulatora bo taki stan jest niedopuszczalny.

Czy mógłby kolega wytłumaczyć co kolega miał na myśli pisząc to nie znając urządzenia?
    Gdy przerywamy jakikolwiek obwód elektryczny wstawiając wyłącznik (a termostat jest takim wyłącznikiem) nie ma takiej możliwości ażeby na którymś ze styków nie było napięcia.
    Elektryk a może sam autor postu podłączył tak na ile mu warunki pozwalały, podłączył dobrze bo przy przewodzie 3 żyłowym nie można było inaczej podłączyć. Zupełnie inną kwestią jest kto tą instalację wykonał i według czyjego projektu jeżeli takowy był. Jedynym wyjściem z tej sytuacji bez kucia ścian jet użycie przewodu ochronnego jako przewodu fazowego po uprzednim założeniu czerwonej koszulki termokurczliwej. Bez tego termostat też działa brak tylko kontroli jego załączenia.
    Pozdrawiam wszystkich którzy się "doktoryzują".
    kkas12 napisał:
    Pozostaje tylko kwestia czy to zrozumiesz.

• #47 08 Mar 2017 17:41
    mawerix123
    Poziom 36  

hemicznyali napisał:

Czy mógłby kolega wytłumaczyć co kolega miał na myśli pisząc to nie znając urządzenia?

Tu się zgadzam, wszystko wskazuje na to że sam regulator w tym wypadku podłącza się bezpośrednio w listwę 5T a nie do Przewodów N czy L

• #48 08 Mar 2017 18:02
    kkas12
    Poziom 41  

hemicznyali napisał:
    Wystarczy czytać, rozumieć co się czyta, znać zasady i analizować fotki.
    hemicznyali napisał:
    Jedynym wyjściem z tej sytuacji bez kucia ścian jet użycie przewodu ochronnego jako przewodu fazowego po uprzednim założeniu czerwonej koszulki termokurczliwej. Bez tego termostat też działa brak tylko kontroli jego załączenia.
    A czarna koszulka może być?
    Jakie standardy dopuszczają " użycie przewodu ochronnego jako przewodu fazowego?
    Takie właśnie "rady" legły u podstaw powstania Matołka Link
    I jakież to standardy zezwalają na podanie fazy na urządzenie/odbiornik a na wyłącznik zera czy potencjału N?

Wcześniej zadałem pytanie autorowi jak to wcześniej działało?
    Odpowiedzi zero.

• #49 08 Mar 2017 21:52
    hemicznyali
    Poziom 14  

kkas12 napisał:
    A czarna koszulka może być?

Jeżeli znasz odpowiedź to nie pytaj.
    kkas12 napisał:
    I jakież to standardy zezwalają na podanie fazy na urządzenie/odbiornik a na wyłącznik zera czy potencjału N?

Takie że obydwa przewody "wychodzą" z urządzenia do termostatu i ty na to nie masz wpływu.
    Jeżeli masz ztym problem to napisz do producenta, właściwie nie tylko producenta tego urządzenia ale też do producentów kotłów gazowych.
    Na dowód tego wycinek instrukcji. Jak podłaczyć według schematu - regulator temperatury pomieszczenia
    I tak samo jest w tym przypadku.
    Jeżeli dalej nie rozumiesz, przeczytaj instrukcję.

• #50 08 Mar 2017 22:33
    kkas12
    Poziom 41  

Nie kolego, koszulka nie może być ani czarna, ani czerwona bo żyła o zielonożółtej barwie jest żyłą świętą służącą tylko do ochrony i do niczego więcej. A ten kto ją używa do innych celów jest partaczem i powinien dobrowolnie poddać się egzaminowi sprawdzającemu kwalifikacje, tak samo jak ten co podaje napięcie na odbiornik a neutralny na wyłącznik.

Instrukcję swoją sobie w buty wsadź bo nic tu nie wnosi. Spojrzyj na to co producent narysował na pokrywie termostatu z fotki autora wątku i tego się trzymaj a nie naginaj standardów by spapraną instalację usankcjonować czy "unowocześnić" ku zadowoleniu klienta.

• #51 08 Mar 2017 23:42
    rrafix
    Poziom 12  

kkas12 napisał:
    Nie kolego, koszulka nie może być ani czarna, ani czerwona bo żyła o zielonożółtej barwie jest żyłą świętą służącą tylko do ochrony i do niczego więcej.

Ok. Tylko jaką ona pełni rolę ochronną w momencie gdy jest z 2 stron odłączona.

• #52 08 Mar 2017 23:43
    hemicznyali
    Poziom 14  

kkas12 napisał:
    Nie kolego, koszulka nie może być ani czarna, ani czerwona bo żyła o zielonożółtej barwie jest żyłą świętą służącą tylko do ochrony i do niczego więcej.

Podaj przepis który mówi że nie można zmienić kolorów żył w przewodach wielożyłowych. Nie pisałem o zmianie przeznaczenia żyły o zielonożółtej barwie. Ten termostat nie wymaga przewodu ochronnego.
    kkas12 napisał:
    tak samo jak ten co podaje napięcie na odbiornik a neutralny na wyłącznik.

W tym przypadku termostat zamyka obwód elektryczny tzn. dwa zaciski wychodzące ze sterownika na które nie mamy wpływu!
    kkas12 napisał:
    Spojrzyj na to co producent narysował na pokrywie termostatu z fotki autora wątku
    To nie jest nic innego jak przykładowy schemat podłączenia, który w tym przypadku nie ma zastosowania.
    Gdybyś był elektrykiem to byś to wiedział.

Mam wątpliwości czy cokolwiek dotarło do twojej świadomości.

• #53 09 Mar 2017 00:08
    kkas12
    Poziom 41  

Nie ma znaczenia szanowny autorze wątku.
    Barwa zielonożółta jest barwą zastrzeżoną dla żyły PE. Można założyć na jej obu końcach niebieską koszulkę (ale tu w grę wchodzi przekrój żyły) i wtedy elektryk wie, że jest to żyła PEN. I to jest jedyne odstępstwo, chociaż w obu przypadkach jest żyłą ochronną.
    A gdzie tak postanowiono to już sobie sami znajdźcie. W Matołku pewnie też o tym pisano.

A wpływ mamy na wszystko, tylko trzeba chcieć to zrobić.
    Instalacja jest moim zdaniem spaprana, bo nie może być podana faza na odbiorniki a głowica sterująca przepływem wody jest takim odbiornikiem. Bo ten termostat steruje właśnie głowicą a do sterownika można przyłączyć sześć takich termostatów i sześć głowic.
    I najpierw należy ją do porządku doprowadzić.

To producent urządzeń decyduje o tym jak należy połączenia wykonywać a nie majsterklepka z przypadku bo wtedy mamy takie kwiatki jak w tym wątku.
    Być może zamienione są przewody na zasilaniu sterownika jak pisał jeden z kolegów wcześniej, ale ktoś to musi sprawdzić.

• #55 14 Mar 2017 07:55
    rrafix
    Poziom 12  

Temat do zamknięcia.
    Odpowiednie podłączenie dzięki wskazówkom jednego z kolegów i wszystko działa jak należy.