Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłaczyć według schematu - regulator temperatury pomieszczenia

rrafix 03 Mar 2017 14:52 1857 54
  • #1 03 Mar 2017 14:52
    rrafix
    Poziom 12  

Witam.
    Z uwagi na brak wiedzy z zakresu czytania schematów elektrycznych proszę o pomoc.
    Mam problem z podłączeniem regulatora temperatury sterującego ogrzewaniem podłogowym.
    Regulator TERMET z diodą. Instalator podłączył pin 3 i 1

Chcę podłączyć go prawidłowo aby świeciła dioda która jest na pinach 5 i 6 świeciła w momencie grzania. Czy jest to możliwe?

Proszę o dokładny opis co do czego podłączyć oraz co z czym mostkować.

Nie rozumiem też dlaczego na niebieskim kablu wychodzącym ze ściany jest prąd? Czy tam ma być?
    W załączniku zdjęcie regulatora i pozostałe szczegóły.

Dziękuję

0 29
  • Pomocny post
    #2 03 Mar 2017 15:12
    mawerix123
    Poziom 35  

rrafix napisał:
    Chcę podłączyć go prawidłowo aby świeciła dioda która jest na pinach 5 i 6 świeciła w momencie grzania. Czy jest to możliwe?

Oczywiście że tak, między pinem 3 i 5 dajesz mostek a do pinu 6 podłączasz przewód Neutralny "N"

rrafix napisał:
    Nie rozumiem też dlaczego na niebieskim kablu wychodzącym ze ściany jest prąd?

Bo instalacje robił rasowy partacz.

rrafix napisał:
    Czy tam ma być?

Tak nie może być !!

0
  • #3 03 Mar 2017 20:01
    rrafix
    Poziom 12  

Zrobiłem tak jak proponujesz ale nie działa:
    Niebieski na którym jest prąd - 1
    Brązowy - 6
    Mostem między 3-5

Przy takim podłączeniu dioda się zapala jednak podłogówka się nie załącza. Obserwuję na rotametrze.

0
  • #7 04 Mar 2017 16:43
    rrafix
    Poziom 12  

mawerix123 napisał:
    rrafix napisał:
    Przy takim podłączeniu dioda się zapala jednak podłogówka się nie załącza.

Źle podłączyłeś do pinu 3 oprócz mostka dla kontrolki musisz podłączyć zasilanie podłogówki.

Zrobiłem tak jak sugerujesz ale przy takim połączeniu podłogówka nadal się nie załącza a dioda świeci non stop bez względu na temperaturę.
    W załączniku zdjęcie połączenia. Przypominam że na niebieskim kablu ze ściany jest faza.
    Co dalej z tym robimy?

0
  • #8 04 Mar 2017 20:13
    mpier
    Poziom 15  

Hej, nie znam, ale sprawdź jak masz podłączone przewody do ogrzewania (te do regulatora).
    Myślisz, że Twoje ogrzewanie zadziała zasilone przez tą lampkę? Jeżeli ogrzewanie działało tak jak podłączył instalator, to brakuje Ci jednego przewodu do lampki.
    Co do schematu: zamiast drutów kolorowych, na papierze masz kreski. Teraz podłączyłeś bezpośrednio lampkę do przewodów ze ściany z pominięciem regulatora. Łączysz przypadkowo?

0
  • #9 04 Mar 2017 20:19
    stomat
    Specjalista elektryk

Ze ściany wychodzi tylko faza i "powrót fazy" do grzałki, żeby świeciła lampka potrzebny jest jeszcze przewód N.

0
  • #10 04 Mar 2017 20:21
    Rataj17
    Poziom 10  

Jak dla mnie to tutaj jest za mało żył w przewodzie

0
  • #11 04 Mar 2017 20:46
    mawerix123
    Poziom 35  

rrafix napisał:
    mawerix123 napisał:
    rrafix napisał:
    Przy takim podłączeniu dioda się zapala jednak podłogówka się nie załącza.

Źle podłączyłeś do pinu 3 oprócz mostka dla kontrolki musisz podłączyć zasilanie podłogówki.

Zrobiłem tak jak sugerujesz ale przy takim połączeniu podłogówka nadal się nie załącza a dioda świeci non stop bez względu na temperaturę.
    W załączniku zdjęcie połączenia. Przypominam że na niebieskim kablu ze ściany jest faza.
    Co dalej z tym robimy?

Nie zrobiłeś tak jak sugeruje to raz a dwa żeby to działało potrzebujesz trzech przewodów: L fazowy, N neutralny, i trzeci do podłogówki... Ty masz tylko dwa przewody i brakuje neutralnego żeby kontrolka świeciła i podłogówka działała poprawnie.
    Dioda świeci non stop bo zrobiłeś jakiś mostek miedzy pinem 1 a 3
    Dalej to można zrobić tylko jedno zaprosić elektryka niech doprowadzi instalację do ładu.

0
  • #13 05 Mar 2017 10:45
    Rataj17
    Poziom 10  

Chyba najlepszym rozwiązaniem jest żebyś zaprosił elektryka do domu. Nikt z nas nie wiem jak masz poprowadzoną instalację.

0
  • #14 05 Mar 2017 12:55
    rrafix
    Poziom 12  

Gdyby była taka możliwość nie pisałbym na forum i nie próbował rozwiązać problemu na własną rękę.
    Nie rozumiem też dlaczego piszecie o dodatkowym przewodzie skoro na schemacie w regulatorze są tylko 2 : L i N

Instalacja jest poprowadzona bardzo prosto. Od regulatora do skrzynki sterującej siłownikami na poszczególnych pętlach podłogówki. Tam są wpięte 2 żyły N i L

0
  • #15 05 Mar 2017 13:19
    Rataj17
    Poziom 10  

Nie napisałeś że masz sterownik + regulator temp. Wszyscy myśleli że chodzi Ci o podłączenie regulatora do elementu grzejnego według schematu na regulatorze. Mawerix123 napisał Ci jak powinno to być zmontowane dla samej grzałki. W kolejnym poście wrzucasz sterownik z masą podłączonych przewodów. Zakładam że ktoś kto się znał to montował Ci tą instalacje i do niego powinieneś zwrócić się o pomoc.

0
  • #16 05 Mar 2017 13:42
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

rrafix napisał:

Nie rozumiem też dlaczego piszecie o dodatkowym przewodzie skoro na schemacie w regulatorze są tylko 2 : L i N

Tam nie są tylko dwa, ale rozumiem, że schemat Tobie niewiele mówi. Przecież pomiędzy pinem 2 i N coś się znajduje, tak samo pomiędzy pinem 3 i N. Jedynie 1 jest bezpośrednio łączone z L.

0
  • #17 05 Mar 2017 18:57
    slawek str
    Poziom 13  

Po pierwsze wydaje mi się że to nie dioda tylko neonówka taka jak w podświetlanych łącznikach i podłączenie jego powinno być takie jak na schemacie który trochę wprowadza wszystkich nas w błąd. Podłącz regulator tak jak podłączył instalator skoro działał. Na schemacie jest pokazane dwa sposoby podłączenia. W zależności jak działa termoregulator a przypuszczam że załącza 3 w momencie pracy a po osiągnięciu zadanej temperatury L przełącza na 2. W takim wypadku do regulatora trzeba doprowadzić N z sterownika do regulatora żółtozielonym, a może już jest podłączony. Sprawdź czy jest napięcie między 1 niebieski twoje L a żółtozielonym. Jak jest to żółtozielony podłącz pod 6 a 5 z 3. Jeżeli niema napięcia między żółtozielonym a niebieskim w regulatorze to trzeba ten przewód znaleźć w sterowniku i jak żółtozielony będzie wolny to podłącz go do N zasilania sterownika i w taki sposób uzyskasz N w regulatorze. Jak będzie świecić w momencie osiągnięcia temperatury to 5 podłącz pod 2.

0
  • #18 05 Mar 2017 19:21
    kkas12
    Poziom 40  

Nie żółtozielony a zielonożółty.
    I barwa ta jest zarezerwowana/zastrzeżona dla przewodu ochronnego. Tylko!
    Proszę więc nie wprowadzać w błąd doradzając takie jak wyżej herezje.

Autor wątku jak to często bywa najpierw kupuje a później pyta jak wybrnąć z sytuacji gdy okazuje się iż zakup jest kompletnie nietrafiony, a trafiony nie jest gdyż w tym przypadku nie ma sygnalizacji pracy ogrzewania co nie znaczy iż regulator nie będzie działał.

Oddaj kolego to ustrojstwo tam gdzie je kupiłeś i wymień je na takie które też będzie działało a ponadto wskaże stan pracy i dodatkowo pozwoli na zaprogramowanie żądanej temperatury w zależności od pory dnia czy nocy i z możliwością ustawienia każdego dnia tygodnia. Jest to koszt nieco ponad stu złotych.
    Np: taki Link

0
  • #19 05 Mar 2017 20:47
    slawek str
    Poziom 13  

kkas12 napisał:
    Nie żółtozielony a zielonożółty.
    I barwa ta jest zarezerwowana/zastrzeżona dla przewodu ochronnego. Tylko!
    Proszę więc nie wprowadzać w błąd doradzając takie jak wyżej herezje.

Autor wątku jak to często bywa najpierw kupuje a później pyta jak wybrnąć z sytuacji gdy okazuje się iż zakup jest kompletnie nietrafiony a trafiony nie jest gdyż nie ma sygnalizacji pracy ogrzewania co nie znaczy iż regulator nie będzie działał.

Oddaj kolego to ustrojstwo tam gdzie je kupiłeś i wymień je na takie które też będzie działało a ponadto wskaże stan pracy i dodatkowo pozwoli na zaprogramowanie żądanej temperatury w zależności od pory dnia czy nocy a z możliwością ustawienia każdego dnia tygodnia. Jest to koszt nieco ponad stu złotych.
    Mój błąd ale i tak kolego nie pomogłeś.Wydaje mi się że ten regulator ma prawo działać. A skoro klient taki kupił to widocznie taki chciał bez zbędnych bajerów których połowa właścicieli takich regulatorów nie wykorzystuje z różnych przyczyn tylko nowoczesny wygląd dla pokazu przed kolegami a ten przekręcany ma prawo przeżyć nie jeden taki elektroniczny. Po drugie kolega nie prosił o doborze innego regulatora tylko pomoc w poprawnym podłączeniu tego co posiada. Pozdrawiam.

0
  • #20 05 Mar 2017 21:13
    mawerix123
    Poziom 35  

slawek str napisał:
    Po drugie kolega nie prosił o doborze innego regulatora tylko pomoc w poprawnym podłączeniu tego co posiada.

To niech teraz skuje te piękne białe kafelki widoczne na jednym ze zdjęć i połozy nowy przewód 4x... miedzy regulatorem a sterownikiem.

Niewykorzystany przewód żółtozielony w regulatorze powinien być połączony do przewodu PE i tylko do niego.

slawek str napisał:
    bez zbędnych bajerów których połowa właścicieli takich regulatorów nie wykorzystuje z różnych przyczyn tylko nowoczesny wygląd dla pokazu przed kolegami a ten przekręcany ma prawo przeżyć nie jeden taki elektroniczny

Niestety żeby ten zaprezentowany przez kkas12 regulator działał muszą być zaprogramowane wszystkie jak to kolega określił bajery typu: data, godzina, dzień tygodnia temperatura dzienna i nocna..... regulator o budowie niemal cepa wymagający w niektórych przypadkach podłączenia dwóch przewodów, pisze w niektórych przypadkach ponieważ często komunikuje sie bezprzewodowo z elementem wykonawczym.

Więc albo wymiana przewodu albo taki regulator ;)

0
  • #21 05 Mar 2017 22:09
    slawek str
    Poziom 13  

Koledzy a co jakby zielonożółty owinąć izolacją po obu końcach tak aby zmienić jego kolor co pozwoliło by podłączyć regulator. Wydaje mi się że nie trzeba czterech żył tylko trzy.

0
  • #22 05 Mar 2017 22:18
    retrofood

slawek str napisał:
    Koledzy a co jakby zielonożółty owinąć izolacją po obu końcach tak aby zmienić jego kolor co pozwoliło by podłączyć regulator. Wydaje mi się że nie trzeba czterech żył tylko trzy.

Czyli propagowanie jawnego łamania prawa?

0
  • #23 05 Mar 2017 22:20
    STINGER
    Poziom 14  

retrofood napisał:
    rrafix napisał:

Tam nie są tylko dwa, ale rozumiem, że schemat Tobie niewiele mówi. Przecież pomiędzy pinem 2 i N coś się znajduje, tak samo pomiędzy pinem 3 i N. Jedynie 1 jest bezpośrednio łączone z L.

Możesz wyjaśnić co to znaczy "coś się znajduje" ? co to jest to coś dokładnie?
    Bo zamieszanie jest ze schematem ale nikt nie odczytał co oznaczają poszczególne symbole na schemacie...

0
  • #24 06 Mar 2017 00:01
    retrofood

STINGER napisał:

Możesz wyjaśnić co to znaczy "coś się znajduje" ? co to jest to coś dokładnie?
    Bo zamieszanie jest ze schematem ale nikt nie odczytał co oznaczają poszczególne symbole na schemacie...

A skąd mam wiedzieć? Legendy nie ma. A symbolika niewiele mówi w dzisiejszych czasach, kiedy można stosować symbole dowolne, byle zostałyby opisane. O takich rzeczach się pamięta w chwili montażu i wyjmowania aparatu oraz instrukcji z opakowania, bo na pewno była. I w niej wszystko wyjaśnione.
    Jedno wydaje się pewne. Regulator przełącza fazę L z pinu 2 na 3 i odwrotnie. Zgadując więc, czyli nie będąc niczego pewnym, skłaniałbym się ku temu, że pomiędzy pinem 2 a przewodem N mamy wyjście na odbiornik sterowany. Co zaś przedstawia symbol rezystancji pomiędzy 3 a N? Trudno zgadnąć.
    Jak ktoś chce, niech szuka dokumentacji w google, a nuż się coś znajdzie?

Proszę jeszcze zwrócić uwagę na maksymalny zakres prądowy. Te 10A wygląda jak podane dla obciążeń rezystancyjnych, ale używałem niby markowego regulatora firmy Honeywell z takim zakresem, jednak po 1,5 roku eksploatacji wyzionął ducha. Dlatego bardziej bym wierzył w te 2,5A w nawiasie. A to oznacza ok. 0,5 kW. Dla wyższych obciążeń należałoby się zaopatrzyć w dodatkowy stycznik.

Przerywane linie do lampki oznaczają sposób jej podłączenia adekwatnie do wymaganego reżimu pracy. Bo regulator może nam włączać odbiornik przy nastawionej temperaturze, albo go wyłączać. I w zależności od tego jaki stan ma lampka sygnalizować, odpowiednio ją podłączamy. Oczywiście, to jest pewnie neonówka z rezystorem szeregowym.

0
  • #25 06 Mar 2017 08:09
    rrafix
    Poziom 12  

slawek str napisał:
    Po pierwsze wydaje mi się że to nie dioda tylko neonówka

Tak to neonówka taka jak w tradycyjnych włącznikach do świateł

kkas12 napisał:
    Oddaj kolego to ustrojstwo tam gdzie je kupiłeś i wymień je na takie które też będzie działało a ponadto wskaże stan pracy i dodatkowo pozwoli na zaprogramowanie żądanej temperatury w zależności od pory dnia czy nocy i z możliwością ustawienia każdego dnia tygodnia. Jest to koszt nieco ponad stu złotych.

Nic nie będę oddawał. Przy ponad 200m powierzchni grzewczej obniżanie temperatury o 1 stopień według programów czasowych jest dla mnie nie ekonomiczne z uwagi na bezwładność ogrzewania. Nie ma sensu poruszać tego tematu. Mam w sumie 12 takich regulatorów w pokojach i korytarzach i takie muszą zostać.

slawek str napisał:
    W takim wypadku do regulatora trzeba doprowadzić N z sterownika do regulatora żółtozielonym, a może już jest podłączony

retrofood napisał:

slawek str napisał:

Czyli propagowanie jawnego łamania prawa?

Z całym szacunkiem dla tego prawa ale nie mam zamiaru kuć płytek tak jak to jeden z kolegów podpowiedział aby doprowadzić dodatkowy przewód skoro taki przewód już istnieje. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to zgodnie ze sztuką ale innego wyjścia nie ma. Jak może to zadziałać to tak zrobię.

slawek str napisał:
    Jeżeli niema napięcia między żółtozielonym a niebieskim w regulatorze to trzeba ten przewód znaleźć w sterowniku i jak żółtozielony będzie wolny to podłącz go do N zasilania sterownika i w taki sposób uzyskasz N w regulatorze

Przemyślę, podłączę i dam znać.

0
  • #26 06 Mar 2017 08:16
    retrofood

rrafix napisał:
    slawek str napisał:
    Jeżeli niema napięcia między żółtozielonym a niebieskim w regulatorze to trzeba ten przewód znaleźć w sterowniku i jak żółtozielony będzie wolny to podłącz go do N zasilania sterownika i w taki sposób uzyskasz N w regulatorze

Przemyślę, podłączę i dam znać.

To błąd (pomijam tutaj kwestię kolorystyki).

0
  • #27 06 Mar 2017 18:02
    hemicznyali
    Poziom 14  

rrafix napisał:
    Gdyby była taka możliwość nie pisałbym na forum i nie próbował rozwiązać problemu na własną rękę.

Instalacja jest poprowadzona bardzo prosto. Od regulatora do skrzynki sterującej siłownikami na poszczególnych pętlach podłogówki. Tam są wpięte 2 żyły N i L

Neonówkę wystarczy podłączyć równolegle do styków termostatu i wszystko będzie działać. Co prawda w chwili załączenia termostatu lampka będzie wygaszona a świecić będzie przy rozwartych stykach ale do tego się można przyzwyczaić a wszyscy będą zadowoleni. Połączyć styk nr 1 ze stykiem nr 5 a styk nr 3 ze stykiem nr 6.

0
  • #28 06 Mar 2017 22:59
    kkas12
    Poziom 40  

rrafix napisał:
    Przy ponad 200m powierzchni grzewczej obniżanie temperatury o 1 stopień według programów czasowych jest dla mnie nie ekonomiczne z uwagi na bezwładność ogrzewania. Nie ma sensu poruszać tego tematu. Mam w sumie 12 takich regulatorów w pokojach i korytarzach i takie muszą zostać.
    Podana powierzchnia na kolana nie powala. Tym bardziej nie powala, że średnio wychodzi około 16m2 na pomieszczenie.
    Zaś co do regulatora o którym wspomniałem to jego minimalny próg czułości wynosi 0,25 stopnia C. Ale to tylko tak aby kolega wiedział.

Ja rozumiem kolegi negatywne nastawienie do naszego dążenia do normalności bo kucie i wydana kasa na termostaty mogą być tego powodem. Tylko, ze są to bardzo miałkie argumenty.
    Więc byłoby dobrze aby zaprosił kolega kompetentną osobę która na zimno oceni stan faktyczny tego co kolega przedstawił, bo stanowisko jakie kolega prezentuje na żadną pomoc z naszej strony nie pozwala, gdyż tylko cudu kolega oczekuje.

Uważam też, że przy ogrzewaniu podłogowym twierdzenie iż obniżenie temperatury w nocy (niezależnie czy jest to podłogowe ogrzewanie elektryczne czy wodne) nie jest ekonomiczne jest nie do końca prawdziwe.

Brak też informacji jak to działało wcześniej.

0
  • #29 07 Mar 2017 14:46
    rrafix
    Poziom 12  

stomat napisał:
    Ze ściany wychodzi tylko faza i "powrót fazy" do grzałki, żeby świeciła lampka potrzebny jest jeszcze przewód N.

Jeszcze tego nie sprawdzałem ale gdy te kable (faza i powrót fazy) są zwarte ogrzewanie zostaje włączone. Obwód zostaje zamknięty jednak po przyłożeniu probówki - nie zaświeca się.
    Czy jest sens zatem doprowadzać dodatkowy przewód neutralny N do neonówki?

0
  • #30 07 Mar 2017 15:44
    stomat
    Specjalista elektryk

A diabeł tam wie co to za sterownik, pisałem zakładając że ten termostat steruje bezpośrednio ogrzewaniem a nie sterownikiem.
    pisałeś też:

rrafix napisał:
    Nie rozumiem też dlaczego na niebieskim kablu wychodzącym ze ściany jest prąd?

To ja już nie wiem czy tam ten prąd jest czy nie ma, zdecyduj się.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo