Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laczniki/włączniki/przekaźniki/ w praktyce - poprawne podłączenie

9.7 dB 04 Mar 2017 00:46 360 4
  • #1 04 Mar 2017 00:46
    9.7 dB
    Poziom 3  

Witam poraz kolejny wszystkich fachowców i pasjonatów elektroniki!

Mam konkretne pytanie. W związku z zatrzęsieniem i różnorodnością w wyborze łączników pogubiłem sie.
    Posiadam przeróżne przyciski:
    Wylutowane ze wskazbikow laserowych (4 pin) (przytrzymujac guZik następowała akcja laserowa, po jego zwolnieniu (puszczeniu palca) laser przestaje pracować.
    Próbowałem go podlaczycb na rożne sposoby, pytałem rownież na elektrodzie, oraz przeszukałem masę artykułów dot. Łączników, jednak zadnych konkretów jesli chodzi o prawidłowe jego podłączenie jako łącznik do płytki stykowej (niekoniecznie na kablu, raczej zeby siedział w samej płytce, posiadam rownież te same (CHYBA) przyciski, wylutowane z myszy komputerowej (3 piny oznaczone przy każdym pinie: "C", "NO" "NC" 0,05Ax 30V DC, inny 1A 125V AC, czarno-białe, rownież odskakujace (z myszy), oraz przełączniki OFF-ON, i przełącznik ministanilny zwierny. Niestety moje nieumiejętne próby podłączenia skutkuje zasileniem układu w pozycji off, lub w przypadku tactswitcha? Po przylutowaniu kabelków do 4 pinowego tact switcha lub włączników off on z 2 wyjściami do lutowania i połączenia do płytki stykowej układ przestaje pracować... Myślałem nad odwróceniem mechanizmu tranzystorem, (buduje prościutki układ na ne555 z fotorezystorem oraz dioda, ale pytanie dotyczy samego POPRAWNEGO podłączenia przełącznika bezpośrednio do płytki stykowej za pomocą przylutowanych kabelków, lub ów dziwne nieznane mi przyciski z myszy (te 3 linowe) - kompletnie nie wiem jak je zastosować.
    Byłbym bardzo wdzięczny za jakies foto/układ/ opis najprostszego podłączenia, jak i w które pola podłączyć te włączniki, np tactswitcha do płytki stykowej z rezystorem i Dioda led po którego podłączeniu zasilanie zostanie odcięte, i włączone dopiero w momencie przytrzymania przycisku, to samo dotyczy innych włączników, jak podłączyć je w prawidłowy sposob, tzn dioda/układ będzie pobierał prad przy pozycji ON, tymczasem za każdym razem otrzymuje efekt odwrotny.
    Najlepiej jakby ktos posiadał fotkę jakiegoś układu z włącznikiem.
    Co do tych przycisków ogolnie, jak nazywają sie one fachowo? I jak działa taki przycisk z myszy i co oznaczają te oznaczenia jak C NO NC. I w jaki sposob moge go wykorzystać?

Za kazda fotkę i pomoc gdzie i jak podłączyć te przyciski poprawnie (jesli to istotne, choc watpię - najlepiej na płytce stykowej 840 chyba (z dwoma szynami zasilajacymi),
    Jeszcze jedno: cóż to za element wylutowany z tej samej myszy oznaczony "tcc" 3 pin i 2 wyprowadzenia montażu

Oto zdjęcia dla jasności.

A układ ktory chce złożyć na tej płytce to prosty włącznik zasilania (najlepiej na cała plytke)
    Myśle o czymś prostym w oparciu o NE555 (8 pin) z nim jestem dosc zaznajomiony, mam jeszcze jeden uklad tez z myszki : czy ktos kiedys widział ów ukladzik o oznaczeniu; i Witam poraz kolejny wszystkich fachowców i pasjonatów elektroniki!

Mam konkretne pytanie. W związku z zatrzęsieniem i różnorodnością w wyborze łączników pogubiłem sie.

Wylutowane ze wskazbikow laserowych (4 pin) (przytrzymujac guZik następowała akcja laserowa, po jego zwolnieniu (puszczeniu palca) laser przestaje pracować.
    Próbowałem go podlaczycb na rożne sposoby, pytałem rownież na elektrodzie, oraz przeszukałem masę artykułów dot. Łączników, jednak zadnych konkretów jesli chodzi o prawidłowe jego podłączenie jako łącznik do płytki stykowej (niekoniecznie na kablu, raczej zeby siedział w samej płytce, posiadam rownież te same (CHYBA) przyciski, wylutowane z myszy komputerowej (3 piny oznaczone przy każdym pinie: "C", "NO" "NC" 0,05Ax 30V DC, inny 1A 125V AC, czarno-białe, rownież odskakujace (z myszy), oraz przełączniki OFF-ON, i przełącznik ministanilny zwierny. Niestety moje nieumiejętne próby podłączenia skutkuje zasileniem układu w pozycji off, lub w przypadku tactswitcha? Po przylutowaniu kabelków do 4 pinowego tact switcha lub włączników off on z 2 wyjściami do lutowania i połączenia do płytki stykowej układ przestaje pracować... Myślałem nad odwróceniem mechanizmu tranzystorem, (buduje prościutki układ na ne555 z fotorezystorem oraz dioda, ale pytanie dotyczy samego POPRAWNEGO podłączenia przełącznika bezpośrednio do płytki stykowej za pomocą przylutowanych kabelków, lub ów dziwne nieznane mi przyciski z myszy (te 3 linowe) - kompletnie nie wiem jak je zastosować.
    Byłbym bardzo wdzięczny za jakies foto/układ/ opis najprostszego podłączenia, jak i w które pola podłączyć te włączniki, np tactswitcha do płytki stykowej z rezystorem i Dioda led po którego podłączeniu zasilanie zostanie odcięte, i włączone dopiero w momencie przytrzymania przycisku, to samo dotyczy innych włączników, jak podłączyć je w prawidłowy sposob, tzn dioda/układ będzie pobierał prad przy pozycji ON, tymczasem za każdym razem otrzymuje efekt odwrotny.
    Co do tych przycisków ogolnie, jak nazywają sie one fachowo? I jak działa taki przycisk z myszy i co oznaczają te oznaczenia jak C NO NC. I w jaki sposob moge go wykorzystać?

Za kazda fotkę i pomoc gdzie i jak podłączyć te przyciski poprawnie (jesli to istotne, choc watpię - najlepiej na płytce stykowej 840 chyba (z dwoma szynami zasilajacymi))

Jeszcze jedno: cóż to za element wylutowany z tej samej myszy oznaczony "tcc" 3 pin i 2 wyprowadzenia montażu?

A układ ktory chce złożyć na tej płytce to jakis prosty detektor, opierający sie o NE555 (8 pin) - z tym jestem najbardziej zaznajomiony.
    W związku z wyżej opisaną ideą można z marszu stwierdzić, że najbardziej pasjonuje mnie optyka w elektronice - włącznik ma byc zastosowany jako włącznik/wyłącznik zasilania na płytce stykowej z elementami optycznymi (próbuje na własna rękę zbudować wzmocnienie światła na fotodiodzie i soczewce kolimujacej/zestawu luster z myszy optycznej w celu zwiększenia natężenia światła, mam ich mnóstwo fotodiody pin, fotodiody wyglądające jak dioda led, fototranzystory.
    Jesli po setkach prób uda mi sie cos zmontować (o ile nie wprowadzono mnie w błąd z tym wzmocnieniem przez fotodiode - głownie motywem jest odkrycie tych ciekawszych zastosowań Witam poraz kolejny wszystkich fachowców i pasjonatów elektroniki!

Za kazda fotkę i pomoc gdzie i jak podłączyć te przyciski poprawnie (jesli to istotne, choc watpię - najlepiej na płytce stykowej 840 chyba (z dwoma szynami zasilajacymi),
    Jeszcze jedno: cóż to za element wylutowany z tej samej myszy oznaczony "tcc" 3 pin i 2 wyprowadzenia montażu

A układ ktory chce złożyć na tej płytce to prosty czujnik
    Pomocy. ;)
    Pozdrawiam!

Mam jeszcze wylutowany z tej samej myszy ukl scalony oznaczony BL815BC (16 pin) - czy ktos spotkał sie ju z ów scalałem? Jesli ktos posiada informacje na jego temat, zastosowań i prostych przykładów z jego wykorzystaniem (to tylko, jeśli ktoś miałby pod ręką jakies proste schematy z uzyciem optyki; fotodiody, fotorezystorem, fototranzystorem. Itd.
    Pomocy. ;)
    Pozdrawiam!
    Pozdrawiam!
    PS: bardzo przepraszam za powieleniem wiadomości. Spędziłem nad postem lekko 2h kasując od nowa pisząc, niestety chyba wkradł sie jakis błąd.
    Bardzo prosze o konkretna odpowiedz:

0 4
  • Pomocny post
    #2 04 Mar 2017 02:38
    rosak
    Poziom 24  

Ciężko się to czyta.. jesteś zaznajomiony z NE555 a nie posiadasz multimetru którym mógłbyś pomierzyć połączenia wewnątrz przełącznika? Można do tego użyć baterii i żarówki/LED. "NO" oznacza "normally open" a "NC" - "normally closed", "C" to "common".

0
  • Pomocny post
    #3 04 Mar 2017 12:18
    Marian B
    Poziom 35  

Już o tym pisałem przy innej okazji.
    Podstawowymi narzędziami pracy elektronika, szczególnie przy konstruowaniu układów jest kartka papieru, miękki ołówek i ewentualnie gumka "myszka".

Wszystko co powstaje w głowie, każdy pomysł, powinno być "przelane" na papier, wtedy nie będzie wątpliwości, jak i co łączyć ze sobą.

Im więcej zabazgranych kartek, tym bliżej do rozwiązania problemu. Zawsze można sięgnąć do błędnie narysowanego schematu i go poprawić.

Rysunek uczy posługiwania się prawidłowymi symbolami, oraz uczy poprawnego prowadzenia linii połączeń, co bardzo ważne dla przejrzystości.

Montowanie jakiegoś nawet najprostszego układu bez narysowanego schematu z reguły prowadzi do błędnych połączeń (na zasadzie zadziała, albo nie zadziała), i w niektórych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia elementów.

Lutownica, śrubokręt itp. służą jedynie do zweryfikowania tego co narysowane, cyli powstało w głowie.

0
  • #5 04 Mar 2017 13:11
    9.7 dB
    Poziom 3  

rosak napisał:
    Ciężko się to czyta.. jesteś zaznajomiony z NE555 a nie posiadasz multimetru którym mógłbyś pomierzyć połączenia wewnątrz przełącznika? Można do tego użyć baterii i żarówki/LED. "NO" oznacza "normally open" a "NC" - "normally closed", "C" to "common".

Wiem, bardzo przepraszam, jakis błąd wyskoczył i ze dwie godziny spędziłem na kasowaniu kopii, ktore po

usunięciu pojawiały sie w 2-3 egzemplarzach (nie pierwszy raz mam taki problem na Elektrodzie - raz juz sie tak naturalnym az w końcu zrezygnowałem z pisania :P)
    Chodzi przede wszystkim o odwrócenie działania włączników i w ktore miejsca podłączyć do płytki kabelki włączników? Tak by po naciśnięciu (on) zapały sie diody (płynie prad) a po puszczeniu/odkliknieciu wyłączały. Póki co działa na odwrót. zastosować tranzystor? Nie moge poprawnie podłączyć. Robie to "na odwrót"
    Dziękuje
    Pozdrawiam!

0
  Szukaj w 5mln produktów