Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corsair model : CMPSU-750HX - wentylator startuje na sekundę a potem cisza

04 Mar 2017 02:20 2304 2
 • Poziom 25  
  Corsair model : CMPSU-750HX - wentylator startuje na sekundę a potem cisza

  Witam,
  Zasilacz zakupiony jako używany, ale sprawny pracował w komputerze przez 3 dni i padł. Po zakupie nowego zasilacza komputer włącza się normalnie. Chciałbym naprawić uszkodzony zasilacz i bardzo proszę o pomoc. Przy próbie załączenia poza komputerem (zwierając zielony przewód do masy ) wentylator staruje na sekundę i staje. Na fioletowym przewodzie (SB) jest +5V, na zielonym (PS-ON) ok. +3,4V. Na PCB nie było widać śladów przepalonych ścieżek czy spalonych elementów. Brak schematu oraz czarny lakier na PCB całkowicie uniemożliwił mi sprawdzenie połączeń. Podczas oględzin znalazłem w dwóch miejscach uszkodzone (pęknięta powłoka, odprysk) kondensatory SMD.

  Corsair model : CMPSU-750HX - wentylator startuje na sekundę a potem cisza

  Przy próbie wylutowania w poz.1 kondensator rozpadł się na kawałki więc wylutowałem drugi równolegle połączony (miał ok. 9nF). Na PCB miały oznaczenie jako R96, R96A. Trochę dziwne bo oznaczeniom "R" przyporządkowane są oporniki.
  W poz. 2 kondensator, który przy próbie usunięcia cyny za pomocą plecionki rozdzielił się na dwie części. Zmierzyłem tą dłuższą ok. 3/4 całej długości to było 72pF. Wylutowałem do sprawdzenia 2x Mosfet 20N60C3 i mostek prostowniczy na jednym radiatorze i są dobre. Mosfety po wprowadzeniu w stan przewodzenia pokazywały wartość 31-37 (chyba Ohmów) na zakresie do pomiaru diody. Na drugim radiatorze 2x Mosfet IRFP460A, Mosfet F3NK80Z, Dioda CSD06060.
  Po wprowadzeniu w stan przewodzenia IRFP460A jeden pokazywał 40, a drugi 280 Ohmów (nie wiem czy drugi jest dobry). Natomiast F3NK80Z pokazał 600 i wartość na szybko rosła do nieskończoności. Nie wiem czy jest dobry, pierwszy raz mam do czynienia z tym Mosfet-em. Proszę o ocenę stanu tych Mosfet-ów. Na stronie pierwotnej jest jeszcze moduł z układem CM6802.
  Corsair model : CMPSU-750HX - wentylator startuje na sekundę a potem ciszaCorsair model : CMPSU-750HX - wentylator startuje na sekundę a potem cisza Corsair model : CMPSU-750HX - wentylator startuje na sekundę a potem ciszaCorsair model : CMPSU-750HX - wentylator startuje na sekundę a potem cisza
  Na stronie wtórnej na radiatorze 5x 037N08N (chyba jako prostowniki), układ PS229 oraz dwa moduły DC-DC +5V i +3,3V. Tyle na razie zrobiłem i pomierzyłem.
 • PCBway
 • PCBway
 • Poziom 9  
  Dałeś ciała na maxa. Zamiast rozkręcać, było trzeba ładnie zapakować i odesłać. Nie ważne czy osoba prywatna, czy firma ma psi obowiązek przyjąć sprzęt, nawet używany z uwagi na takowy obowiązek narzucony przez prawo konsumenta. Miałeś możliwość powołania się na aż dwa paragrafy - niezgdoność z opisem i prawo do rękojmi... Na szybko odkopane przez google:
  "Pan Nowak sprzedał swojego używanego smartphona na Allegro.pl. Pan Nowak nie prowadzi działalności gospodarczej. Sprzęt posiadał normalne ślady używania (dwie rysy na wyświetlaczu), o których Pan Nowak poinformować w treści aukcji. Kupujący 3 dnia od dnia otrzymania smartphona wysłał Panu Nowakowi oświadczenie o odstąpieniu od umowy, wskazując jako podstawę art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta. Czy Kupujący mógł w ten sposób odstąpić od umowy sprzedaży?

  "W opisanej sytuacji kupującemu nie przysługuje prawa do odstąpienia od umowy na podstawie art. 27 ustawy o prawach konsumenta – nie przysługuje mu status konsumenta.

  Pragniemy dodać, że odstąpić od umowy można również w ramach rękojmi. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 556 Kodeksu Cywilnego Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).

  Odpowiedzialność z tytułu rękojmi można rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć (por. art. 558 KC a także pkt 7.8. regulaminu Allegro.pl), jednakże yłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli Sprzedawca w opisie Transakcji zataił podstępnie wadę przed Kupującym. Rękojmia nie rozciąga się na wady towaru, o których Kupujący wiedział, w szczególności na te, które Sprzedający ujawnił w opisie Transakcji."
  Źródło: http://prawoecommerce.pl/sprzedaz-jako-osoba-...ac-zwrot-towaru-poznaj-swoje-prawa-obowiazki/
  Co do samego problemu to taki objaw jak piszesz daje zwarcie, albo zadziałanie innego zabezpieczenia. Po prostu zasilacz się włącza, sterownik/supervisor wykrywa natychmiast po włączeniu nieprawidłowość w działaniu przetwornicy, więc ją wyłącza przez podanie stanu wysokiego na odpowiedni pin sterownika. Na dobry początek proponuję sprawdzić podwójne diody Shottky'ego, ponieważ ich przebicie może powodować problem.